swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Z uzdrowiskowej strefy A znikną reklamy?

Dodane: admin Data: 2013-02-01 10:43:29 (czytane: 20044)  Wersja do druku

Do 15 stycznia ze strefy uzdrowiskowej miały zniknąć wszystkie reklamy. Ich właściciele dostali takie polecenie od buskiej Straży Miejskiej. Powód? Nieoficjalna kontrola i zapis w statucie Uzdrowiska (par. 4 ust. 1 pkt 13f uchwała Rady Miejskiej nr XIX/250/2012 z 28 czerwca 2012r. w sprawie ustanowienia Statutu Uzdrowiska Busko-Zdrój).

Wśród prywatnych przedsiębiorców zawrzało. Niektórzy już pościągali tablice, inni nie zastosowali się do polecenia, mimo iż „niezastosowanie się do wydanego polecenia skutkować będzie wszczęciem postępowania mandatowego oraz usunięciem reklamy przez ZUK i naliczeniem kosztów jej usunięcia”. Co więcej, jak do tej pory nie wyznaczono miejsca, gdzie można by umieścić reklamy. Nikt też nie zwraca za nie pieniędzy, chociaż przecież każdego przedsiębiorcę trochę kosztowały.


reklamy_uzdrowisko1.jpg



Jak tłumaczy burmistrz Waldemar Sikora „Cały obszar strefy A jest podany rygorom zapisów związanych z ustawą uzdrowiskową i dlatego tak się dzieje. Wszyscy w strefie uzdrowiskowej A otrzymali polecenie usunięcia reklamy”. To statut określa, gdzie można reklamę zamieścić. Dopuszczalne są jedynie strzałki z nazwą danego gabinetu czy pensjonatu. Wszelkie reklamy są zabronione, nawet te umieszczone na prywatnym ogrodzeniu czy posesji. Burmistrz informację o tym, że kuracjusze skarżą się na brak informacji, kwituje: „Ja tego nie wymyśliłem - musimy się stosować do nakazów”.

Powstały bałagan jest wynikiem wcześniejszych zaniedbań i najwyższy czas zaprowadzić porządek. Podobny dylemat był z handlującymi w strefie A, którzy ustawiali się w przeróżnych miejscach. Ten problem jednak został już rozwiązany. Władze planują wyznaczyć kilka miejsc, gdzie reklamy zostaną umieszczone. Aby jednak to zrobić, musi być podjęta odpowiednia uchwała. Nie ma pewności, czy sprawa zostanie rozwiązana w marcu, do tej pory na pewno nic nie da się zrobić.

reklamy_uzdrowisko2.jpg


Wiele osób prowadzących działalność w Uzdrowisku narzeka, że zamiast oczekiwanej pomocy natrafia wciąż na utrudnienia. „Czy władze chcą, żeby wszyscy się wynieśli? Prywatni przedsiębiorcy są tu niepotrzebni?” - pyta z żalem jeden z właścicieli zakładu leczniczo-rehabilitacyjnego. 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (83)
     

-olooo (2013-02-01 15:11:13)

W Krakowie owszem w samym centrum jako parku kulturowym zrobiono porządek ale np.al Bora Komorowskiego jest okropna co 20 m wielki bilbord z jednej i z drugiej toż to idiotyczne, brzydkie i w ogóle niepotrzebne. tak bardzo chcemy gonić zachód to przyspieszmy i zdejmijmy te cholerne reklamy (jedna infromująca wystarczy a nie 10 + oblepione ogrodzenie) bo wiele państw bardziej rozwinietych już się dawno opamiętało

-SUPER (2013-02-01 15:04:43)

ja się z tego powodu bardzo cieszę jeśli takie coś jest robione z głową. REKLAMY, BILBORDY I TYM PODOBNE SĄ OHYDNE PO PROSTU OHYDNE!!! nic nie wnoszą a zakłócają krajobraz. jak ktoś jedzie autem to przecież nie czyta tych wszystkich bzdur. powinny być tylko znaki informujące to tam a to tam, i tak jak ktoś ma kupić to kupi a tylko idioci nabierają sie na cudowne promocje. KONIEC Z OKROPNYMI BILBORDAMI!!!I TYMI ŚWIECĄCYMI I OŚLEPIAJĄCYMI W NOCY TEŻ POWINNI COŚ ZROBIĆ FUUUUUUUUUUU

- (2013-02-01 14:57:04)

TO SĄ JAJA!!!
PANIE BURMISTRZU REAGUJ!!!
NIE OPOWIADAJ BZDUR, ŻE TO NIE TY WYMYŚLIŁEŚ (jakoś mnie to nie dziwi).

Czytaj chłopie komentarze. Nic dziwnego, że ludzie się bulwersują.
TAK SIĘ NIE ROBI!!!

-Poloczek (2013-02-01 14:57:04)

Co się dzieje w tym Busku, zabroniono handlować w bramach przed targowiskiem pomimo że to prywatny teren, teraz reklamy mam zdejmować, no co jest w końcu kupiłem sobie grunt i kurna będę robił z nim co chciał, a jak Panom się nie podoba to proszę się umawiać ze mną poprzez pocztę a na terenie mojej posesji lata piesek .
PS - pitolą o uzdrowisku a może by tak jeden z drugim strażnikiem i urzędasem pozbierali psie odchody z placów zabaw i trawników w nowym parku i ulicy Kusocińskiego jest pełno psich odchodów a właściciele nie kwapią się do sprzątania po swym piesku, może i to pies inteligentniejszy od właściciela.
Ostatnio mało jakiś kundel luzem puszczony nie pogryzł mojego synka przy stadionie.

- (2013-02-01 14:17:32)

mam to gdzies , umieszcze swoją reklamę na swoim ogrodzeniu i nikt mi tego nie zabroni, a siłą niech spróbuje!!!

-re (2013-02-01 13:26:23)

Ustawa w $6. pkt.c pisze: "dopuszcza się umieszczenie reklam na wolnostojących nośnikach o maksymalnej wysokości nośnika wraz z tablicą do 6 m i powierzchni tablicy reklamowej do 10m/2" .
Jak tak dalej będzie to wrócimy do dawnych czasów, kiedy uzdrowisko było ogrodzone 2 metrowym płotem, postawienie bramek wejściowych, opłata za wejście na teren parku. ect. Ale doczekaliśmy czasów...

-olo (2013-02-01 11:34:20)

Pocieszny jest ten burmistrz tłumaczący się ,, ja tego nie wymyśliłem,, A kto to ma wymysleć? To konktatorstwo Sikory
/ i poprzedników / to poważne zagrożenie ,że Busko zmarnieje i wtopi się w krajobraz kieleckich zapyziałych miasteczek. Wiele burmistrzowie robia w tym celu np akceptujac gnioty architektoniczne, sprowadzając do minimum dialog społeczny w sprawach Buska, uciekając jak diabeł od święconej wody od jakichkolwiek inicjatyw społecznych itp. Tylko urzędują. To strata już dobrych kilku lat. Strata nieodwracalna

Porządkowanie reklam, wbrew temy że to nie inicjatywa Sikory, to pomysł słuszny. Ale , tak mi się wydaje, robiony nieudolnie, bez podstaw prawnych.Problem tych reklam, pisałem wielokrotnie, wymaga mądrego i kompleksowego rozwiązania. Obecna władza temu raczej nie podoła nie dlatego że gamoniowata / co oczywiście nieprawda / a dlatego że sprawa złozona. Warto przyjrzeć się jak się za sprawę zabrano w Krakowie

-adek (2013-02-01 11:32:38)

co będzie następne..... np. zakaz przebywania w strefie A innym niż kuracjuszy.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry