swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Z uzdrowiskowej strefy A znikną reklamy?

Dodane: admin Data: 2013-02-01 10:43:29 (czytane: 20041)  Wersja do druku

Do 15 stycznia ze strefy uzdrowiskowej miały zniknąć wszystkie reklamy. Ich właściciele dostali takie polecenie od buskiej Straży Miejskiej. Powód? Nieoficjalna kontrola i zapis w statucie Uzdrowiska (par. 4 ust. 1 pkt 13f uchwała Rady Miejskiej nr XIX/250/2012 z 28 czerwca 2012r. w sprawie ustanowienia Statutu Uzdrowiska Busko-Zdrój).

Wśród prywatnych przedsiębiorców zawrzało. Niektórzy już pościągali tablice, inni nie zastosowali się do polecenia, mimo iż „niezastosowanie się do wydanego polecenia skutkować będzie wszczęciem postępowania mandatowego oraz usunięciem reklamy przez ZUK i naliczeniem kosztów jej usunięcia”. Co więcej, jak do tej pory nie wyznaczono miejsca, gdzie można by umieścić reklamy. Nikt też nie zwraca za nie pieniędzy, chociaż przecież każdego przedsiębiorcę trochę kosztowały.


reklamy_uzdrowisko1.jpg



Jak tłumaczy burmistrz Waldemar Sikora „Cały obszar strefy A jest podany rygorom zapisów związanych z ustawą uzdrowiskową i dlatego tak się dzieje. Wszyscy w strefie uzdrowiskowej A otrzymali polecenie usunięcia reklamy”. To statut określa, gdzie można reklamę zamieścić. Dopuszczalne są jedynie strzałki z nazwą danego gabinetu czy pensjonatu. Wszelkie reklamy są zabronione, nawet te umieszczone na prywatnym ogrodzeniu czy posesji. Burmistrz informację o tym, że kuracjusze skarżą się na brak informacji, kwituje: „Ja tego nie wymyśliłem - musimy się stosować do nakazów”.

Powstały bałagan jest wynikiem wcześniejszych zaniedbań i najwyższy czas zaprowadzić porządek. Podobny dylemat był z handlującymi w strefie A, którzy ustawiali się w przeróżnych miejscach. Ten problem jednak został już rozwiązany. Władze planują wyznaczyć kilka miejsc, gdzie reklamy zostaną umieszczone. Aby jednak to zrobić, musi być podjęta odpowiednia uchwała. Nie ma pewności, czy sprawa zostanie rozwiązana w marcu, do tej pory na pewno nic nie da się zrobić.

reklamy_uzdrowisko2.jpg


Wiele osób prowadzących działalność w Uzdrowisku narzeka, że zamiast oczekiwanej pomocy natrafia wciąż na utrudnienia. „Czy władze chcą, żeby wszyscy się wynieśli? Prywatni przedsiębiorcy są tu niepotrzebni?” - pyta z żalem jeden z właścicieli zakładu leczniczo-rehabilitacyjnego. 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (83)
     

-Reklama (2013-02-05 13:01:47)

OLo mówiłem żeś wszechwiedzący, w zdroju nie tylko "wodopoje i jadłodajnie" działają otwórz sobie działalnośc w zdroju i nie umieszczaj reklamy iż taką masz. Zobaczysz ile będziesz miał klientów a potem wystaw i zobaczysz jaka różnica . Będzie taniej niż drogie i skomplikowane badania dla firm które maja zupełnie inne priorytety.

-do poniżej (2013-02-05 12:51:51)

Do z 12,04,44.Niekoniecznie.

-olo do b. własciciela (2013-02-05 12:12:48)

1/ żeby sprawdzić na ile frekwencja w lokalu zwiększyła się na skutek postawienia tablicy reklamowej trzeba przeprowadzić dośc skomplikowane badania. Robi się takie, gdy w grę wchodzą milionowe budżety reklamowe w różnych mediach

2/ lokal gastronomiczny działa głównie dzięki pozytywnym ocenom konsumentów czyli renomie. Taka pozytywna ocena szybko się roznosi i rolą właściciela jest taka ocenę uzyskiwać. A to proste nie jest. Kiedyś szyld na bezludziu informował o wodopoju. Dziś wodopojów mnóstwo a tych z renomą niewiele

3/ lokal można reklamować na dziesiątki sposobów. Ciekawym wnętrzem, obsługa, bodatym menu, zapachem, klimatem, akcjami promocyjnymi, muzyka ale szczególnie ofertą zaspakajającą gusta. Włąsciciel lokalu jeśli chce z tego biznesu czerpać korzyści musi zbudować markę. A to proste nie jest. Fachowca nie wynajmie bo chytrus i kombinuje sam albo wielkością szyldu albo dolewaniem wody do zupy. Taki właściciel ma wiedzę o gustach klientów jak nie przymierzając pies o gwiazdach

4/Buska gastronomoa, szczególnie uzdrowiskowa, jest fatalna. Coś na kształt jadłodajni i stołówki. Tam się nie pozyskuje klienta, tylko go średnio obsługuje. Ciasno, stoliki jeden na drugim, muzyka w głośnikach gra dla personelu, w kuchni wrzaski ,smichy i chichy dochodzące do sali, kelnerki
wystraszone i mało kumate. Oferta dań uboga półprodukty najtańsze, spora częśc to dania odgrzxewane. Więc takie lokale przyszłości nie mają

5/ żadnego z tych wnętrz nie przygotowywał profesjonalista lecz żona własciciela i mamy takie cuda jak kolekcje obrazów w Słowackim czy odpustowy klimat Pod Świerkiem. Wyjątkowo niegastronomiczne wnętrze
cukierni B przy poczcie czy zamrożone lata 70 w lokalu Wiktoria.

6/ nie sądze aby chciano całkowicie zlikwidować reklamę. Chodzi raczej o jakiś jej ład i porządek. Bo dominuje dzika reklama jak choćby tablica w parku przy grocie oferująca kuracjuszom usługi ksero. Czymś innym jest reklama lokalu a czym innym system informacji przestrzennej. W Busku nikt o tym jeszcze nie myśli

- (2013-02-05 12:04:44)

Według mnie "połowa rodowitych buszczan których znam" wskazuje, że ktoś zna iluś tam ludzi z Buska a połowa z nich itd. Czyli połowa z tych właśnie znanych a nie połowa z całości mieszkańców.
A jeżeli macie pojęcie i was to interesuje to zaczynacie od d...py strony.

-do poniżej (2013-02-05 11:45:37)

Z 8,09,52.Ty znasz połowę rodowitych Buszczan?Śmiem wątpić.A co dot.uzdrowiska to mamy pojęcie i nas to interesuje.Nie tylko kasa.

- (2013-02-05 10:56:47)

A kto jest dyrektorem, prezesem czy w zarządzie tego Słonecznego Lidera?

- (2013-02-05 10:54:45)

Ktoś na reklamach zarobi - bo musi je wyprodukować i sprzedać. Przecież burmistrz tego nie wydzierga na drutach. Przy tej skali są to spore nakłady. Więc jedno już ustaliliśmy - producent na pewno zarobi. Po drugie wątpię aby miasto nawet jeżeli nie od razu to trochę później - nie pobierało opłat. Jest to pewne jak to że PSL niedługo nie wejdzie do sejmu. I jeszcze jedno, niektórym właścicielom lokali wykonanie reklam proponują firmy z którymi się współpracuje (Coca Cola, Tyskie itd). Czy ktoś brał to pod uwagę? Co do grupy Słoneczny Lider to co to za twór w ogóle? Więcej wydają na koszty utrzymania i PENSJE niż na działalność....

-re (2013-02-05 10:45:21)

Nikt na wykonaniu reklam nie może zarobić ani stracić. Prawidłowe oznakowanie jest w interesie Urzędu Miasta i Gminy- Wydział promocji. Środki pieniężne można otrzymać składając wniosek o dofinansowanie z Lidera Przedsiębiorczości, małe projekty.

- (2013-02-05 09:49:27)

Prowadzący działalność przyklasną każdemu rozsądnemu rozwiązaniu odnośnie reklamy. Oby tylko to rozwiązanie nie okazała się zbyt drogie tzn zwrot kosztów wykonania, ewentualnej opłaty stałej itd. Bo coś mi się wydaje że znów ktoś zarobi na produkcji nowych reklam, a reklamowani będą płacić słono gminie za możliwość reklamowania się w nowy sposób.

-CDN (2013-02-05 09:04:24)

Pomalutku przez dyskusję i pranie mózgu z fantazji przechodzimy do rzeczywistości. Czytam wszystkie informacje i wyciągam z nich jeden wniosek. Reklama /informacja/ jest potrzebna wszędzie. Jestem za tym, żeby przekazywane informacje były na kierunkowskazach tabliczkach jednakowego formatu i koloru. Od dawien dawna w parku są umieszczone słupki na których znajdują się kierunkowskazy do danych obiektów. Należy tylko przeprowadzić inwentaryzacje i zaprojektować nowe propozycje tak, żeby każda osoba, która znajdzie się obojętnie w którym miejscu na terenie miasta czy uzdrowiska wiedziała w którym kierunku należy iść pieszo, żeby trafić do dworca PKS, Sanatorium xyz, do strefy pensjonatowej, do domu kultury, do Centrum Informacji Turystycznej, czy też kina. Czym bliżej dochodzimy do celu informacja powinna być bardziej szczegółowa informując o kierunku do konkretnej restauracji, kawiarni, pensjonatu, czy kwatery. Oprócz takiej informacji powinny w kilku miejscach w Busku-Zdroju znieść się tablice podświetlone z planem miasta z których wynikało by: gdzie się znajdujesz i którym kierunku należy iść, aby dojść do celu. Gdyby wszystkie podmioty gospodarcze prowadzące działalność zaakceptowały taką opracowaną propozycje wtedy na pewno by zniknęły różnego rodzaju tablice, tabliczki, kartki, ulotki itd, może nie całkowicie, ale w większości. Dzisiaj pieszy wychodzący z dworca PKS wie w którym kierunku należy iść, żeby gdzieś trafić, na pewno nie. Czy dzisiaj osoba odwiedzająca kogoś w Sanatorium z różnych względów chce pozostać na nocleg w Busku-Zdroju wie w którym kierunku należy iść, żeby dojść do hotelu lub do informacji turystycznej, też nie.

-Do OLO (2013-02-05 08:09:52)

Widzisz mistrzu prowadziłem kiedyś lokal w dzielnicy zdrojowej. Dzięki ustawionej reklamie (zwykły kucharz z menu przy ulicy)przychód ze sprzedaży dań gorących wzrósł znacznie (ponad 200 %), dzięki ustawieniu malutkiej reklamki przy głównej ulicy kierującej na ulicę gdzie usytuowany był mój lokal - zauważyłem dalszy wzrost obrotów. Już dawno było wiadomo że reklama jest dźwignią handlu, ale teraz włodarze nową teorię ekonomiczną chyba opatentowali...
Piszesz że wszyscy wiedzą gdzie co jest - tu Cię zmartwię, gdyż z doświadczenia wiem że przynajmniej połowa rodowitych buszczan których znam nie ma pojęcia co dzieje się w Zdroju i nie chce mieć pojęcia bo ich to nie interesuje. A najważniejszą oczywistą oczywistością dla prowadzących biznesy w Zdroju jest fakt, iż klientem głównym lokali tam umiejscowionych jest kuracjusz. Ludzie z "miasta" owszem pojawiają się w Zdroju w niedzielę gdy jest ładna pogoda lub wieczorem na dancingu z własną flaszką pitą spod stołu. Proponuję, by nie wypowiadali się mędrcy w w/w remacie którzy nie mają doświadczenia w realu w prowadzeniu interesu w Zdroju. A panu burmistrzowi i jego doradcom polecam swoją wiedzę popartą 15 letnim doświadczeniem w dziedzinie prowadzenia lokalu gastronomiczno-rozrywkowego.

-Reklama (2013-02-05 08:07:55)

Panie olo - Reklama dźwignia handlu - była jest i będzie. Spadną obroty pojawia się reklamy. Zresztą Pan jest wszechwiedzący ...

- (2013-02-04 21:42:02)

Niech się na początek władza zajmie utrzymaniem porządku bo syf dookoła aż wstyd.

-olo (2013-02-04 19:21:08)

umówmy się skuteczność tych reklam jest znikoma. Nikt się tymi informacjami nie kieruje bo miasteczko małe i wszyscy wiedzą gdzie co jest. Ale własciciele tych różnych biznesów są przekonani ,że jest inaczej.

Nie sądzę aby możliwe było całkowite wyeliminowanie tych reklam. Raczej chodzi o ich uporządkowanie, uczynienie czytelniejszymi i nie dewastującymi tak przestrzeni miejskiej.Uporządkowanie tzn zarządzanie tymi reklamami przez jedno miejsce, zaprojektowanie ich formatów, kolorystyki, kształtu, rodzajem pisma oraz miejscem usytuowania. Po to by nie konkurowały np ze znakami drogowmi i ludzi o podstawowej wrażliwości estetycznej by o ból żębów nie przyprawiały. Miasto , uzdrowisko w szczególności powinno mieć opracowany taki modułowy system informacji handlowej oraz autonomiczny system informacji przestrzennej. Też o typowym formacie, czytelnym kodzie kolorystycznym itp

Takie projekty już dawno powinny być w magistracie. Dawno, to znaczy od czasu zakupienia za dużą forse jakiegoś projektu promocji miasta i uzdrowiska. Przypomnę zlecił to opracowanie bez przetargu Pan Burmistrz, patronując też niby konsultacjami opracowania. Zapłacił a potem wsadził to dzieło głęboko do szuflady. Odpowie ktoś za tak wydane pieniądze?

-pani p (2013-02-04 17:09:45)

Dziękuje wszystkim za pokazanie wszelkich błędów w pisowni - pisałam szybko nie sprawdzając i nie patrząc czy jest jedno i czy dwa w historii itp, nie o to mi chodziło,chciałam przekazać pewną treść-pozdrawiam;)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry