swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

STAN WOJENNY - PAMIĘTAMY.

Dodane: AT Data: 2012-02-04 10:39:42 (czytane: 19108)  Wersja do druku

31 stycznia 2012 roku Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju gościł przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej pana Marka Jończyka oraz panią Katarzynę Gadawską, przedstawiciela Buskiego Klubu Gazety Polskiej.

Ta wyjątkowa wizyta związana była tematycznie z 30 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i odbywała się pod hasłem „Stan Wojenny – Pamiętamy”.

Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać relacji z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku. Pan Jończyk przedstawił w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej szereg ciekawych obrazów i sytuacji charakteryzujących tamten przełomowy dla Polski czas.

stan_wojenny_budowlanka001.jpg 

stan_wojenny_budowlanka005.jpg 

stan_wojenny_budowlanka006.jpg 

Tłem dla ciekawej prelekcji była również wystawa pamiątek, plakatów i zdjęć dotyczących stanu wojennego zorganizowana przez Buski Klub Gazety Polskiej.

W czasie uroczystości zaprezentowano również piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego „Mury”, „Obława" oraz zespołu Kult -  piosenka pt.„45-89”.

stan_wojenny_budowlanka002.jpg 

stan_wojenny_budowlanka003.jpg 

stan_wojenny_budowlanka004.jpg 

Na koniec wszyscy uczestnicy przenieśli się w lata 80 wspólnie oglądając propagandowe filmy Polskiej Kroniki Filmowej z okresu PRL-u.

Na jeden dzień sala gimnastyczna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieniła się w małe muzeum stanu wojennego, a uczniowie stali się świadkami historii tak bliskiej, a jednocześnie tak dalekiej.

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

-Agi (2012-02-07 09:33:23)

Siedziałem bo kazali gdybym nie poszedł to faja .Ale siedziałem bo musiałem i zadawałem sobie pytanie ile ci mądrale mieli lat w 81 r.

-- (2012-02-07 09:29:01)

Wstyd i tyle a z kaśkiem dajcie sobie sianka. Wypłynął bo miał mądrą żonę.

-kobra (2012-02-07 07:43:58)


@olo - masz rację jak wszyscy diabli!
Takie spotkanie na terenie szkoły, z eksponowaniem znaku PiS to zwyczajna hucpa, granda i próba indoktrynacji.
A dzieciaki niech porozmawiaja ze swoimi dziadkami - potem mogą sobie urzadzić nasiadówkę we własnym gronie (kółko historyczne - jesli cos takiego istnieje) i wymienić zebrane wspomnienia.
POZWÓLCIE IM MYŚLEĆ, WYCIĄGAĆ WNIOSKI I OCENIAĆ SAMODZIELNIE !

-kuku (2012-02-07 07:29:10)

Proszę zwrócić uwagę na pierwszą planszę. Jest tam Generał Jaruzelski i pierwsza strona Trybuny Ludu z winietą i napisem Organ PZPR.

-olo (2012-02-06 22:10:52)

polityka u nas lub w naszym wydaniu to ciągły spór. Nie tyle na racje , co na emocje. To tworzenie podziałów: my lepsi, oni gorsi. To także narzucanie innym jedynego słusznego poglądu. Tego do szkół wprowadzać nie wolno. Młodzież tego nie rozumie. Jej obce są podziały na lepszych i gorszych Polaków, na prawdziwych i sztucznych patriotów.Dlatego próbę wprowadzania do szkoły takiego podziału dyrektorka powinna przypłacić stanowiskiem. Dla zasady i przestrogi przed podobnymi działaniami. Być nauczycielem to coś więcej niż skończyć studia pedagogicznePrzede wszystkim znaczy być rozsądnym i obiektywnym. A tego w tym konkretnym przypadku zabrakło.

--adraian (2012-02-06 21:56:41)

tak tak znak pis bardzo wyraźny wiadomo kto w szkole rządzi.Ja myślałem ,ze zieloni też mają coś do powiedzenia -myliłem się i to bardzo!

-- (2012-02-06 21:51:09)

Czyżby pani dyrektor określiła się po stronie pisopłachetek.W/g mnie to przejęła się rolą tylko skąd ten pomysł na Gazete i ku..arską

-xya (2012-02-06 21:38:05)

nic mi nie wpadło tak w oczy jak PiS

- (2012-02-06 21:32:18)

OLO TY CHYBA JESTEŚ STARY KOMUCH JAK PISZESZ TAKIE KOMENTARZE ?

- (2012-02-06 21:05:00)

to że nie donosiła to jeszcze nie powód żeby teraz grać opozycjonistkę stanu wojennego. A może jakiś strajk , jakieś bibuły czy zadymy uliczne?

-ad (2012-02-06 20:23:47)

Nigdy nie przypuszczałem że kierownictwo szkoły tak się spodli. Czuję się jak obity pies. I takim się manipuluje. Gdzie jest Starosta?

-do olo (2012-02-06 19:57:43)

dopiero czytałam że godzina policyjna w Zdroju o 22 jest i to były czasy komunistyczne ,A teraz Stan Wojenny '.,Zomo,,, Brawo brawo ,

-Na peno nie donosiiła do SB (2012-02-06 19:02:10)

Na pewno nie donosiła do SB jak co niektórzy buscy opozycjoniści piastujący "wysokie stołki"

- (2012-02-06 18:45:20)

Kaśka coś ty robiła w stanie wojennym?

-Brawo pani Katarzyno (2012-02-06 17:54:58)

Brawo pani Katarzyno - odwagi i powodzenia

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry