swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

STAN WOJENNY - PAMIĘTAMY.

Dodane: AT Data: 2012-02-04 10:39:42 (czytane: 19106)  Wersja do druku

31 stycznia 2012 roku Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju gościł przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej pana Marka Jończyka oraz panią Katarzynę Gadawską, przedstawiciela Buskiego Klubu Gazety Polskiej.

Ta wyjątkowa wizyta związana była tematycznie z 30 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i odbywała się pod hasłem „Stan Wojenny – Pamiętamy”.

Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać relacji z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku. Pan Jończyk przedstawił w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej szereg ciekawych obrazów i sytuacji charakteryzujących tamten przełomowy dla Polski czas.

stan_wojenny_budowlanka001.jpg 

stan_wojenny_budowlanka005.jpg 

stan_wojenny_budowlanka006.jpg 

Tłem dla ciekawej prelekcji była również wystawa pamiątek, plakatów i zdjęć dotyczących stanu wojennego zorganizowana przez Buski Klub Gazety Polskiej.

W czasie uroczystości zaprezentowano również piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego „Mury”, „Obława" oraz zespołu Kult -  piosenka pt.„45-89”.

stan_wojenny_budowlanka002.jpg 

stan_wojenny_budowlanka003.jpg 

stan_wojenny_budowlanka004.jpg 

Na koniec wszyscy uczestnicy przenieśli się w lata 80 wspólnie oglądając propagandowe filmy Polskiej Kroniki Filmowej z okresu PRL-u.

Na jeden dzień sala gimnastyczna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieniła się w małe muzeum stanu wojennego, a uczniowie stali się świadkami historii tak bliskiej, a jednocześnie tak dalekiej.

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

-pisze Viola że..... (2012-02-07 23:58:21)

spotkanie niepotrxebnie nagłośniono. Czyli co, problem w tym że się wydało a nie w tym że złamano dobry obyczaj nie wprowadzania polityki do szkoł? Pani dyrektor lubi nagłaśniać własną osobę .Wiec trudno mieć do młynarza pretensje że mąką ubrudzony.

-- (2012-02-07 23:34:57)

Starosta nie ruszy damy bo czytała listy do Koryntian itd.Dziwne ,ze o BCH i wielkich czynach chłopskiego wojska w rolniczym powiecie buskim nie pamiętają niektórzy zaczadzeni pisem nauczyciele.Podpowiadam gen Kamiński,Pawlina,Maślanka i dziesiątki innych.

-Viola (2012-02-07 22:59:20)

Niestety ale olo ma wielką rację.Zrobiono w szkółce całkiem nie potrzebnie pro pisowską hucpę.Gdyby to spotkanie poprowadził któryś z nauczycieli a nie sama Pani dyrektor i poza szkołą to Pan Olo nawet by go nie zauważył a tak cóz daliście d. Spotkanie nie potrzebnie nagłośniono i ubrano w kolorowe kacze piórka.Gdy patrzę po twarzach tych młodych ludzi to widzę ,że nie wiele to ich interesuje.Kazano przyjść to przyszli.Jeśli takie tematy pisowskie medium tłoczy na każdym kroku to oni bardziej interesują się tym co urodzi się po podpisaniu ACTA Sbeckie akta to już dla nich lamus wapno gaszone,makulatura.Stefan Niesiołowski powiedział kiedyś ,że to już nikogo nie interesuje ale widocznie mylił się.Jeszcze jest kilku takich którzy z uporem maniaka nawet z lutego zrobią grudzień byle tylko trwać.

-do poniżej (2012-02-07 21:23:37)

ale masz refleks. My tu nie o stanie wojennym.My o wpychaniu się partii i jej przybudówek do szkół.Czaisz?

-jatuNaChwilę (2012-02-07 21:13:05)

O rany ! Co za PRL-owski skansen w komentarzach.

Tak wielu jeszcze nie przełknęło tego wyroku z 12 stycznia 2012 r ?
"Sąd uznał, że oskarżeni będąc funkcjonariuszami państwa komunistycznego dopuścili się w 1981 roku zbrodni komunistycznej, działając w związku przestępczym o charakterze zbrojnym."

-olo (2012-02-07 20:41:14)

z dokumentacji zamieszczonej na tym portalu można wyciągnąć zasadnie następujące wnioski

1Pani dyrektor szkoły zaprosiła na spotkanie z młodzieżą działaczkę lokalną klubu Gazety Polskiej. Pytanie w jakim celu?

2Na to spotkanie została przygotowana ekspozycja materiałów obrazujących stan wojenny sygnowana w części znakiem partii opozycyjnej PiS oraz podpisana przez klub Gazety Polskiej. Jaką rolę miał tu do spełnienia PiS? Pani dyrektor nie zauważyła tego? Nie dostrzegła że to jest forma agitacji politycznej?

3Pani Dyrektor nadała tej uroczystości rangę nadzwyczajną uczestnicząc w jej rozpoczęciu. Pytanie: wiedziała co firmuje czy nie?

Wymienione na podstawie tylko fotografii spostrzeżenia niestety dyskwalifikują dyrektorkę.Twierdzenie, że dyrektorka nie podejmowała działań politycznych nie ma wobec wykazanych faktów uzasadnienia. Takie działania na terenie szkoły i wobec młodzieży były podejmowane.

-smerf (2012-02-07 19:24:19)

Macie historyków w szkole i to właściwe osoby do przeprowadzania takich spotkań. Propaganda Pis w szkole ciekawe zebranie:D

-DDD (2012-02-07 19:21:14)

Jeśli chodzi o panią dyrektor nie sądzę, żeby podejmowała się jakiegokolwiek działania nawet w zakresie politycznym, gdyż każdy zna prawo, a tam wyraźnie jest napisane, że nie można głosić niczego co by miało związek z jakąkolwiek partią. Czasy są ciężkie i każdemu komu zależy na posadzie chyba nie przejdzie pomysł, aby ją stracić, z tego co widzę tutaj to nikt nie orientuje się w temacie, bo taka prawda,że nikt na tej prelekcji nie był.

-DDD (2012-02-07 19:16:01)

hahaha olo jaka ksywa... ciekawa postać.. człowiek komun...Uwaga nic nie można powiedzieć i nic nie można zrobić, bo człowiek komun i tak kill you ;pp

-Darwin (2012-02-07 19:09:25)

Ciekawe, że już dwukrotnie niejaki Olo pisał o dymisji pani dyrektor. Ciekawe o tyle, że chyba (nie jestem do końca pewny) w tym roku odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora. I co - stary komuch Olo już komuś ze swojej kliki usiłuje przygotowywać posadkę?

-kotencio (2012-02-07 18:13:51)

Ja jestem od Palikota i chce się spotkać to dyrektorka da czy nie da proszę o odpowiedzenie

- (2012-02-07 14:38:36)

brawo, brawo, a komentarzami Ola bym się nie przejmował. On i tak wszystko
i wszystkich krytykuje-sumienie miasta Busko-Zdrój. Niedługo walentynki już czekam na odpowiedni komentarz

-do poniżej (2012-02-07 13:59:20)

a jak ta komuna nawracała na siłę? Udział w pochodzie? Czy dział w akademii ku czci? Kto nie chciał ten nie szedł i żadnej z tego powodu nagany czy innych kłopotów nie było. Oczywiście osioł zawsze się tłumaczył, że ma dwóje za poglądy

- (2012-02-07 10:54:50)

Robicie z mlodziezy niewolnikow- stanu wojennego- jak nie wyslucha nawiedzonych pisowcow- to PALA !!!!
Jak za moich czasow komuna nas nawracala- na sile, i co im z tego wyszlo ?
Mlodzez dzis nie jest glupia- szkola to nie jest miejsce na zagrywki plityczne !!!

-- (2012-02-07 09:37:29)

Ciekawe czy pani drektor nalezy do kaczystów czy do kogo bo do po i psl to chyba nie.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry