31 stycznia 2012 roku Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju gościł przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej pana Marka Jończyka oraz panią Katarzynę Gadawską, przedstawiciela Buskiego Klubu Gazety Polskiej.
Ta wyjątkowa wizyta związana była tematycznie z 30 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i odbywała się pod hasłem „Stan Wojenny – Pamiętamy”.
Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać relacji z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku. Pan Jończyk przedstawił w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej szereg ciekawych obrazów i sytuacji charakteryzujących tamten przełomowy dla Polski czas.
Tłem dla ciekawej prelekcji była również wystawa pamiątek, plakatów i zdjęć dotyczących stanu wojennego zorganizowana przez Buski Klub Gazety Polskiej.
W czasie uroczystości zaprezentowano również piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego „Mury”, „Obława" oraz zespołu Kult - piosenka pt.„45-89”.
Na koniec wszyscy uczestnicy przenieśli się w lata 80 wspólnie oglądając propagandowe filmy Polskiej Kroniki Filmowej z okresu PRL-u.
Na jeden dzień sala gimnastyczna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieniła się w małe muzeum stanu wojennego, a uczniowie stali się świadkami historii tak bliskiej, a jednocześnie tak dalekiej.