swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

STAN WOJENNY - PAMIĘTAMY.

Dodane: AT Data: 2012-02-04 10:39:42 (czytane: 19109)  Wersja do druku

31 stycznia 2012 roku Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju gościł przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej pana Marka Jończyka oraz panią Katarzynę Gadawską, przedstawiciela Buskiego Klubu Gazety Polskiej.

Ta wyjątkowa wizyta związana była tematycznie z 30 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i odbywała się pod hasłem „Stan Wojenny – Pamiętamy”.

Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać relacji z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku. Pan Jończyk przedstawił w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej szereg ciekawych obrazów i sytuacji charakteryzujących tamten przełomowy dla Polski czas.

stan_wojenny_budowlanka001.jpg 

stan_wojenny_budowlanka005.jpg 

stan_wojenny_budowlanka006.jpg 

Tłem dla ciekawej prelekcji była również wystawa pamiątek, plakatów i zdjęć dotyczących stanu wojennego zorganizowana przez Buski Klub Gazety Polskiej.

W czasie uroczystości zaprezentowano również piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego „Mury”, „Obława" oraz zespołu Kult -  piosenka pt.„45-89”.

stan_wojenny_budowlanka002.jpg 

stan_wojenny_budowlanka003.jpg 

stan_wojenny_budowlanka004.jpg 

Na koniec wszyscy uczestnicy przenieśli się w lata 80 wspólnie oglądając propagandowe filmy Polskiej Kroniki Filmowej z okresu PRL-u.

Na jeden dzień sala gimnastyczna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieniła się w małe muzeum stanu wojennego, a uczniowie stali się świadkami historii tak bliskiej, a jednocześnie tak dalekiej.

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

-olo (2012-02-06 17:00:05)

program nauczania historii w szkole średniej nie zabrania nauczycielowi omawiać wydarzeń najnowszych, czyli stanu wojennego. Szczególnie, że rocznicowo ma nauczyciel do dyspozycji setki publikacji, audycji itp

Jeśli choć raz dopuścimy do interpretowania tej historii w sposób partyjny czy ideologicznie motywowany
zasadnym stanie się pytanie dlaczego nie zaprosić np Jerzego Urbana ? Wszak należy podać młodzieży różne punkty widzenia i tym samym zmusić ta modziez do wypracowania sobie własnego zdania. Zdania, które przypomnę wciąż dzieli nasze społeczeństwo równo na połowę

Pani Gadawska nie ma żadnego tytułu do propagowania w publicznej szkole ani klubów politycznych zwanych klubami gazety polskiej ani też partii politycznej czyli PiS. Niestety za wiedzą dyrektorki stało się inaczej.

Tu Pragnę wyjaśnić p. Wojnowskiej inaugurującej tą indoktrynację, że eksponowanie znaku graficznego PiS jest bez związku z rocznicą stanu wojennego, bo wówczas taka partia nie istniała. Czyli dowód na jawną indoktrynację podaję.

Zarzucam dyrektorce szkoły, że niedopatrzyła tego faktu i za całą tą uroczystość powinna być zdymisjonowana .Szkoła jest miejsce apolitycznym. Młodzież wybierze sobie opcje polityczne jak opuści szkołę. Pani dyrektor powinna wiedzieć że żaden polityk czy to z prawa czy z lewa nie może prowadzić na terenie szkoły agitacji swojej partii czy ideologii przez tą partię wyznawanej. Bo szkoła to nie zaplecze partii, lecz miejsce nauki

-do ola (2012-02-06 15:50:46)

Z tego co mi wiadomo w szkole średniej nie omawia się na lekcjach historii okresu stanu wojennego, młodzież więc jest uboga w tą wiedzę z zakresu historii najnowszej naszej ojczyzny.To szczytna inicjatywa, owszem może prawicowa, ale nie wyobrażam sobie żeby te wydarzenia analizowali lewicowcy byli ZOMO-wcy i PZPR-wcy.Szczególnie,że na tej wystawie byli przedstawione postacie opozycjonistów z naszego terenu Mieczysław Gil i Kazimierz Koruba.Olo ty to chyba jestes starym komunistą nic nie masz do roboty tylko beznadziejnie komentujesz, chyba na to najwyrażniej Cię stać, może otrzymujesz wysoką emeryturkę resortową wiadomo jaką i dlaczego.Starosta nie miesza się do tego typu spraw, wielki szacunek dla niego.A co do Pani dyrektor, to tylko świadczy,że dba o naszą młodzież, bardzo ją pochwalam i stwierdzam, że jest prawdziwym pedagogiem z powołania.Pozdrawiam serdecznie.

-do ixi (2012-02-06 14:34:41)

w szkole nauczają nauczyciele. Jeśli nie dają sobie rady z wyjaśnianiem takich wydarze n jak np stan wojenny, niech zmienią pracę. Uprawianie jakiejkolwiek polityki w szkole dwadzieścia lat temu zostało uznane za niewłasciwe. I co? Stare wraca, tylko pod innymi barwami? Podejrzewam tu koniunkturalizm ze strony nauczycieli. A może teraz akurat ci dojdą do władzy, więc dobrze mieć jakiś dobry dla nich uczynek? Je sli tak, a nie chce mi się wierzyć, oznaczałoby to fatalny stan moralny ludzi którym daje się pod opiekę i dla nauczania własne dzieci.
Ale to tylko przypuszczenia bez żadnych podstaw. Pozostaje bezmyślność? Też chyba nie. Przecież kadra nauczycielska w tej szkole jest specjalistycznie i staranie wykształcona. Pozostaje zatem nieuwaga dyrektorki szkoły

- (2012-02-06 14:18:42)

co pan Jończyk moze wiedziec na ten temat???z opowiesci takich ludzi jak ja...co stan wojenny przezyłem w Nowej Hucie i w walkach z ZOMO-wcami...

-ixi (2012-02-06 14:10:27)

a kto i gdzie ma pokazać młodzieży kawałek historii naszego kraju jak nie w szkole powinny odbywać się lekcje. Czy uczyniłby to Leszek Miler. Pochwalam jestem za

-do olo (2012-02-06 13:58:49)

Ależ ma Pan racje szkoły nie mogą być folwarkiem prawicowych ani żadnych innych popłuczyn.

-olo (2012-02-06 12:29:18)

ustawa o systemie oświaty zakazuje uprawiania na terenie szkoły polityki. Nawet w formie zakamuflowanej czyli wykorzystania rocznicy stanu wojennego. Gdyby taką rocznicę uświetnił swoją osoba poseł lub senator problemu by nie było. Ale dyrektor szkoły zaprosił / bo chyba tak było / przedstawicielkę klubów Gazety Polskiej. Klubów sympatyków pisma o jawnie konserwatywno- prawicowym profilu. Cóż ta Pani może młodzieży powiedzieć innego niż można przeczytać w dziesiątkach publikacji czy audycji? Jakim prawem dyrekcja szkoły pozwala na indoktrynowanie młodzieży? Co na to Pan Starosta? Co na to Pani Kurator/ Obiecuję sprawy tak nie pozostawiać

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry