Dodane: Marta Data: 2025-10-21 10:27:44 (czytane: 4971) 
Od kilku dni miłośnicy nocnego nieba mogą podziwiać wyjątkowe zjawisko astronomiczne - przelot komety Lemmon (C/2025 A6). To niezwykła okazja, by zobaczyć na własne oczy obiekt, który powraca w okolice Słońca tylko raz na ponad tysiąc lat.
Kometa Lemmon widoczna jest wieczorami, do około godziny 21:00, nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Najlepszy moment na jej obserwację przypada godzinę lub dwie po zachodzie Słońca. Wystarczy znaleźć na niebie konstelację Wolarza lub - co prostsze - posłużyć się Wielkim Wozem.
Na zdjęciach udostępnionych przez Krzysztofa Kuzę można zobaczyć, gdzie dokładnie szukać komety w stosunku do tej znanej gwiazdozbiorowej formacji. To praktyczna wskazówka dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w obserwacji.
Fotografie autorstwa Krzysztofa Kuzy ukazują kometę zarówno z większej odległości, gdzie widać ją jako subtelną, zielonkawą mgiełkę na tle nocnego nieba, jak i z bliższej, ukazującej jej delikatny warkocz. Trzecie zdjęcie pełni funkcję fotoporady: pomaga odnaleźć kometę, wskazując jej pozycję względem Wielkiego Wozu - punktu orientacyjnego znanego każdemu obserwatorowi nieba.
Jak informuje popularyzator astronomii Karol Wójcicki, prowadzący profil „Z głową w gwiazdach”, obecnie kometa Lemmon znajduje się w najlepszym okresie widoczności z Polski. Osiągnęła jasność około 4,5 magnitudo, co oznacza, że przy sprzyjających warunkach można dostrzec ją nawet gołym okiem, choć znacznie lepiej widać ją przez lornetkę.
Kometa C/2025 A6 Lemmon została odkryta na początku 2025 roku w ramach projektu Mount Lemmon Survey w Arizonie. Porusza się po nachylonej, retrogradacyjnej orbicie, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu większości planet Układu Słonecznego, i powraca w okolice Słońca raz na około 1150 lat.
Najbliżej Ziemi znajdzie się 21 października, w odległości około 90 milionów kilometrów. Następnie 8 listopada przejdzie przez peryhelium - punkt orbity najbliższy Słońcu - co może sprawić, że jeszcze delikatnie pojaśnieje, zanim zacznie się oddalać w głąb przestrzeni kosmicznej.
Kometa pozostanie widoczna z Polski jeszcze do połowy listopada, po czym przeniesie się na niebo południowe.
Jak zachęca Karol Wójcicki – wystarczy lornetka, czyste niebo i miejsce z dala od miejskich świateł, by cieszyć się jednym z najpiękniejszych spektakli kosmosu, jaki oferuje tej jesieni nocne niebo.
Zdjęcia: Fotorelacjoner - Krzysztof Kuza
Dni Buska-Zdroju 2026 - (foto/video)
Wstęp wolny do Kompleksu Tężnia w Busku-Zdroju!
Co zrobić, gdy zawyją syreny? 29 sierpnia trening w Świętokrzyskiem
87-latek z Pińczowa stracił ponad 60 tys. zł. Uwierzył fałszywemu policjantowi
Makijażowe 1+1 gratis w Rossmannie
Nowe publikacje dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik. Spotkania w Busku-Zdroju i Pińczowie
ZUS informuje: Czternastki ruszają we wrześniu
Balonove Świętokrzyskie 2026. Około 25 balonów pojawi się nad Ponidziem
ZUS informuje: 800+ dla dzieci z Ukrainy. Ważny termin upływa 31 sierpnia 2026
Co zrobić, gdy zawyją syreny? 29 sierpnia trening w Świętokrzyskiem
ZUS informuje: Czternastki ruszają we wrześniu
ZUS informuje: 800+ dla dzieci z Ukrainy. Ważny termin upływa 31 sierpnia 2026
Gwara z moich stron - konkurs, który ocala od zapomnienia język naszych przodków
Dzień Energetyka 2026 w Połańcu. Feel i Universe wśród gwiazd wieczoru
61. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończony w Kielcach
Potrzebnych jest jeszcze ponad 100 Wolontariuszy Szlachetnej Paczki w województwie świętokrzyskim
Święto Chleba w Tokarni. Pokazy, tradycyjny wypiek i występy zespołów
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Dni Buska-Zdroju 2026 - (foto/video)
Nowe publikacje dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik. Spotkania w Busku-Zdroju i Pińczowie
Balonove Świętokrzyskie 2026. Około 25 balonów pojawi się nad Ponidziem
Dożynki Gminno-Parafialne w Kijach 2026. Zbóje gwiazdą wieczoru
Molier na 25-lecie Teatru Ciut Frapującego. 'Mieszczanin szlachcicem' już w listopadzie w Pińczowie
XXIV Spotkania z Kulturą Żydowską. Trzy dni wydarzeń w Kazimierzy Wielkiej, Busku-Zdroju i Stopnicy
Dożynki Gminne w Pińczowie 2026. Korowód, kapele ludowe i koncert zespołu Pozytywnie Nakręceni
Festiwal Filmowy Natura Kina 2026 w Pińczowie. Trzy dni z filmem, reżyserami i aktorami
Joanna Trzepiecińska i Bogdan Hołownia w Pińczowie. Recital 'Jak wybrnąć z gafy?'
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Przed piłkarzami AKS 1947 Busko-Zdrój kolejne ligowe wyzwanie. W sobotę, 29 sierpnia, buszczanie pojadą do Kielc, gdzie zmierzą się z rezerwami Korony. Początek spotkania 6. kolejki Betclic 3. Ligi zaplanowano na godz. 12.00.