Dodane: Marta Data: 2025-05-08 10:34:38 (czytane: 8945) 
Dziś, 8 maja 2025 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. To święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm RP w 2015 roku, zastępując dotychczasowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja.
8 maja 1945 roku o godzinie 22:43 czasu środkowoeuropejskiego w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Dokument ten wszedł w życie o 23:01. W Moskwie była już po północy, dlatego w Rosji zakończenie wojny wciąż świętowane jest dzień później. Dla większości państw zachodnich – w tym od 2015 roku również Polski – symboliczną datą zakończenia wojny pozostaje 8 maja.
II wojna światowa była największym i najtragiczniejszym konfliktem w historii ludzkości. Rozpoczęta 1 września 1939 roku napaścią Niemiec na Polskę, a kilka dni później wspólną agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego, pochłonęła życie ponad 50 milionów ludzi. Polska, jako pierwsza ofiara wojny, poniosła szczególnie wysokie straty – według szacunków IPN, życie straciło od 5,6 do 5,8 mln obywateli Rzeczypospolitej.
Na początku 1945 roku los III Rzeszy był już przesądzony. Alianci Zachodni przekroczyli Ren, zdobyli Zagłębie Ruhry i szybko posuwali się w głąb Niemiec, podczas gdy Armia Czerwona zamykała pierścień okrążenia wokół Berlina. 30 kwietnia Adolf Hitler popełnił samobójstwo w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, a już 2 maja Armia Czerwona zdobyła stolicę Niemiec.
Wydarzenia tamtych dni miały jednak także dramatyczny wymiar polityczny. Akt kapitulacji nie oznaczał pełnego wyzwolenia Europy. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, na pół wieku znalazły się pod dominacją Związku Radzieckiego. Zamiast oczekiwanej wolności nastała epoka komunistycznych rządów, cenzury, prześladowań i politycznego podporządkowania.
Wciąż przez kilka dni po podpisaniu kapitulacji toczyły się walki. W Czechach trwało powstanie praskie, a na Pomorzu, Helu czy w Kurlandii niemieckie garnizony broniły się do połowy maja. Ostatni niemiecki okręt podwodny dopłynął do Argentyny w sierpniu, a kapitulacja japońska, kończąca wojnę na Dalekim Wschodzie, nastąpiła dopiero 2 września 1945 roku.
Narodowy Dzień Zwycięstwa jest dziś okazją do oddania hołdu wszystkim, którzy zginęli w walce o wolność oraz tym, którzy poświęcili swoje życie, by przeciwstawić się totalitaryzmom XX wieku. To również dzień pamięci o dramatycznych losach milionów cywilów i żołnierzy – ofiar wojny, terroru i przemocy.
Pamiętajmy, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Refleksja nad wydarzeniami sprzed 80 lat powinna wzmacniać naszą odpowiedzialność za przyszłość i determinację w obronie wartości demokratycznych oraz prawa narodów do wolności i suwerenności.
/red/
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Szukasz lokalu do wynajęcia? Postaw na świetną lokalizację przy ul. Pocztowej (foto)
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Warta: co 5,5 minuty polska firma jest celem cyberataku
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
16 lat od katastrofy smoleńskiej. Tak wyglądał tamten dzień
PAP dołącza do globalnego programu FT Strategies AI Lab
Światowy Dzień Zdrowia 2026 pod hasłem 'Razem dla zdrowia. Wspierajmy naukę'
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Bajkowy Korowód w Pacanowie. Konkurs z nagrodami dla uczestników
Dzień Kobiet na kieleckim deptaku. Jarmark Wiosenny i koncert Norbiego
Kruche piękno porcelany. Wyjątkowa wystawa otwarta w Pińczowie (foto/video)
Koziołek Matołek wyrusza do Indii. Konkurs komiksowy dla młodych twórców
50. Jubileuszowe Buskie Spotkania z Folklorem
Komedia idealna na Dzień Kobiet. 'Bonobo - randka w ciemno' już 8 marca w Kielcach
Wernisaż wystawy 'Transmutacja'. Fotografia jako opowieść o przemianie (foto)
Roztańczony kwiecień w Pińczowie. Ruszyły zapisy do 12. Otwartego Turnieju Tańca
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Włodzimierz Badurak rezygnuje z funkcji burmistrza Pińczowa
Ekrem Imamoglu laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Podsumowanie programu 'Bezpieczny Senior - Świadomy Senior' w Pińczowie
Prezydent RP Karol Nawrocki po zaprzysiężeniu - pyta, co słychać w Świętokrzyskiem (video)
Poseł Michał Cieślak komentuje wygraną Karola Nawrockiego (foto/video)
| Komentarze (1) |
żadnych wniosków z historii (2025-05-09 06:03:38)
zupełnie jak przed II Wojną Światową, przyjaciół mamy daleko a wrogów za progiem. W ciągu ostatnich 200 lat zostaliśmy wiele razy zdradzeni przez Zachód; począwszy od Napoleona, po odzyskaniu niepodległości, w 1939 roku, w 1943 roku w Teheranie i po odkryciu grobów w Katyniu, na koniec w 1945 roku w Jałcie dostaliśmy kopa w cztery litery za to, że broniliśmy angielskich tyłków za nasze pieniądze (zapłacono złotem za wszystko, począwszy od broni po guzik na mundurze). Teraz również wykorzystują Polskę i rabują Polaków wypracowanych dóbr, to temat na inny komentarz.
AKS 1947 Busko-Zdrój w niedzielę 19 kwietnia o godzinie 16:00 zmierzy się na własnym stadionie z MKS Neptun Końskie w ramach 25. kolejki Keeza 4 Ligi. Gospodarze przystępują do meczu jako zdecydowany lider rozgrywek i zespół, który w tym sezonie wyznacza tempo całej stawce.