swietokrzyskie.info

Sobota, 08 maja 2021, Do końca roku 237 dni Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Adam Jarubas pyta o zasady pożyczki z ARP dla buskiego Uzdrowiska

Dodane: Marta Data: 2021-03-22 16:50:58 (czytane: 5193)  Wersja do druku

11 marca br. na Konferencji prasowej przedstawiono plan budowy nowoczesnej rozlewni Wody Mineralnej "Buskowianka". Inwestycję ma wesprzeć Agencja Rozwoju Przemysłu. Do naszej Redakcji wpłynął email od Europosła Adama Jarubasa z komentarzem i pytaniem do władz województwa o zasady pożyczki .

- "Parę dni temu działacze PiS na czele z K. Lipcem, tryumfalnie ogłosili w Busku Zdroju „załatwienie” pożyczki dla Uzdrowiska Busko Zdrój z Agencji Rozwoju Przemysłu. O ile z jednej strony należy się cieszyć, że Uzdrowisko dostanie pieniądze na strategiczną inwestycję w postaci wyprowadzenia uciążliwej produkcji Buskowianki ze Zdroju poza miasto do Wełcza ( projekt ten przygotował jeszcze Prezes Legawiec) o tyle pojawia się pytanie o charakter i faktyczny cel zaangażowania ARP.

Ze swej istoty jest to instytucja, która poprzez fundusze inwestycyjne okresowo angażuje kapitały w przedsiębiorstwa po czym odsprzedaje je z zyskiem.
 
Zrozumiałbym, że uzdrowisko pożycza na ten cel pieniądze w banku. O sfinansowanie tego w ramach kredytu w banku państwowym BGK miał, jak twierdzi, zabiegać były prezes Uzdrowiska W. Lubawski, ale nie uzyskał wsparcia, czy nawet był blokowany przez radę nadzorczą i marszałka Bętkowskiego.

Pojawia się jednak pytanie czy zaangażowanie ARP nie jest drogą do cichej prywatyzacji  uzdrowiska. Czy pod płaszczykiem wspierania go, nie szykuje nam się przewał dziesięciolecia, który zagraża stabilności tej niezwykle ważnej dla regionu firmy?

O tym, że jest to łakomy kąsek mogliśmy przekonać się już w przeszłości. Kilka lat temu pojawił się temat prywatyzacji uzdrowiska, który na szczęście udało się utrącić i we współpracy ze związkami zawodowymi przekonać rząd PO-PSL do komunalizacji, czyli przejęcia przez samorząd regionu pakietu akcji uzdrowiska. Jako inicjator tego procesu uważałem i uważam nadal, że tego rodzaju „rodowe srebra” jak uzdrowisko z zasobami wód leczniczych powinny pozostać we władaniu publicznym.

Dziś chcę zadać publiczne pytanie władzom województwa świętokrzyskiego:

1. Czy zakładacie możliwość konwersji zadłużenia na akcje przedsiębiorstwa Uzdrowisko Busko Zdrój i przejęcia części własności przedsiębiorstwa przez ARP ( czy takie zapisy są w projektowanej umowie) co jest równoznaczne z ograniczeniem praw właścicielskich samorządu województwa? ARP mogłoby wtedy bez przeszkód odsprzedać akcje prywatnym podmiotom.

2. Czy warunkiem udzielenia pożyczki jest wydzielenie zakładu Buskowianki z Uzdrowiska? Po przeprowadzeniu inwestycji ta część uzdrowiska będzie „kurą znoszącą złote jaja” - zakładane roczne zyski z produkcji Buskowianki w nowym zakładzie to nawet kilkanaście mln zł.

3. Czy kondycja ekonomiczna uzdrowiska, spowodowana pandemią, nie będzie pretekstem i ułatwieniem do przejęcia za bezcen składników majątkowych firmy, których wartość w warunkach prosperity byłaby zdecydowanie wyższa"

- Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas

 

Cały Artykuł "Szansa dla buskiego Uzdrowiska - nowy zakład produkcji Buskowianki na Wełczu (video)" dostępny pod linkiem: KLIKNIJ >>>

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (19)
     

Bolek (2021-03-24 04:29:33)

Spolki skarbu panstwa sluza do tego, zeby dla zwycieskiej partii starczylo synekur. Profesjonalizm? Fachowcy sie tam nie sprawdzaja – bez wstydu obwieszcza rzecznik prasowy PiS.Po przejeciu wladzy przez PiS w 2015 roku nastapil desant "swoich" tyle, ze o wiele bardziej agresywny, szybszy i glebszy niz kiedykolwiek wczesniej. Udokumentowala to Grazyna Kopinska w analizie przygotowanej dla Fundacji Batorego pt. "Stanowiska publiczne jako lup polityczny". Dlatego stale rosnie klub milionerow zwiazanych z PiS, obecnie to 84 osoby w spolkach z udzialem panstwaW tygodniku "Przeglad" pisano, ze Prawo i Sprawiedliwosc potrafi zepsuc nawet wodke – tak fatalnie zarzadzano panstwowymi polmosami.

Marek (2021-03-23 19:38:57)

Dziecko polityczne A-A Andrzeja Pałysa dorwało się do unijnego koryta i miesza w dalej w buskim Uzdrowisku. Wspomnianemu byłemu prezesowi Legawcowi ZSL-owska brać w tym marszałek Struzik zapewniła miękkie lądowanie na stanowisku dyrektora Szpitala psychiatrycznego w Tworkach. Wcześniej czy później to musi prdlnąć. Kolejne partie obsadzają swoimi ludźmi koryta a ludzie pracują za grosze.

(2021-03-23 16:51:42)

z błota TOTO wylazło. historyk histeryczny. wszechświata niby znawca. i zdechnie w błocie.

adasiu... (2021-03-23 13:01:50)

powiedz więcej maluczkim w temacie zadłużenia . i jego konwersji. prości, podbuscy wieśniacy nie znają takich określeń .

Do poniżej (2021-03-23 12:33:02)

Przemówił dobrotliwy. Lepiej niech będzie sprywatyzowane, niż w tych peeselowskich łapskach, gdzie wszyscy w układach i znajomościach. Niech ta koniczyna wreszcie zniknie z solca buska i całego regionu raz na zawsze. PS. Karolcia chce jakiś nowy fotel dyrektora...

Yj (2021-03-23 11:39:33)

Widział ktoś jakaś reklamę Buskowianki w tv? To sobie odpowiedzcie na to. Od lat chore zarządzanie

Adamie (2021-03-23 11:35:07)

Bierzesz chłopie 80 tysięcy diety w europarlamencie a koledzy zostali na lodzie. Pomyślałeś wyłącznie o własnym tyłku. Damy radę, zostaw chłopczyku uzdrowisko w spokoju.

:) Adamie (2021-03-23 10:57:14)

rzuć wszystko. ratuj OZ w Dobrowodzie.

ooo.. Wojtas (2021-03-23 10:36:54)

odezwał sie kolejny następny burak prywatyzator.

:) (2021-03-23 10:35:21)

kurze urwali Złote jajka

jaka Buskowianka? (2021-03-23 10:34:16)

Buskowianka? woda zwykła, do maksimum wytrzymałości butelki nasycona CO2. SZKODA, ŻE BUTEKI NIE EKSPLODUJĄ, MOŻNA POSĄDZIĆ O TERRORYZM.

myślenie złodzieja (2021-03-23 10:32:05)

Złodziej zawsze myśli, że kto inny też złodziej.

Rysiu do wszystkich powyzej (2021-03-23 09:30:50)

Hola, hola, towarzysze. Facet ma rację. Lokalnych obajtków u nas dostatek i niejeden połakomiłby się na uzdrowisko. Trzeba patrzeć na ręce bo później to płacz jeno pozostanie jak wejście do parku zdrojowego będzie kosztowało dyszkę albo więcej.

Wojtas (2021-03-23 09:30:15)

Lepsza prywatyzacja w dobre ręce niż by Buskowianka była dalej przez polityczne elity

(2021-03-23 09:12:17)

Szanowny Panie z założonymi rękami jak ekonom, nie pomagasz to nie przeszkadzaj.A my wiemy kto chciał schować do kieszeni ziemie i nieruchomości w części zdrojowej

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-05-08, godz: 16.00

  HLB Buskowianka zagra z SMS III ZPRP Kielce

  Zapraszamy wszystkich kibiców piłki ręcznej do oglądania transmisji LIVE ze spotkania  w ramach II Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn. HLB Buskowianka zagra z SMS III ZPRP Kielce. Mecz odbędzie się 8 maja 2021 roku o godzinie 16.00.  Wróć do góry