swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Zmiany w KZC Ponidzie - Zygmunt Zybała odwołany z funkcji Prezesa!

Dodane: Milena Data: 2014-08-01 17:25:19 (czytane: 41657)  Wersja do druku

Dziś, 1 sierpnia 2014 r. podczas posiedzenia Zgromadzenia Komunalnego Związku Ciepłownictwa "Ponidzie" w Busku-Zdroju, odwołano Przewodniczącego Zarządu.

Najwyższą władzą  międzygminnego związku KZC "Ponidzie" jest Zgromadzenie. Zasiadają w nim przedstawiciele dwóch gmin - Kazimierzy Wielkiej i Buska-Zdroju.

Na poprzednim posiedzeniu 25 czerwca, przewodniczący Zgromadzenia - Burmistrz Waldemar Sikora, zgłosił wniosek o odwołanie Zygmunta Zybały z funkcji Prezesa Zarządu KZC "Ponidzie".

Po pozytywnym stanowisku Komisji Rewizyjnej, podczas dzisiejszego posiedzenia Zgromadzenia  Prezes Zybała został odwołany, a na jego miejsce powołano Wiesława Molisaka - dotychczasowego Zastępcę Przewodniczącego Zarządu.

Jak wynika z naszych informacji, Zgromadzenie uznało tą decyzję jako niezbędną do zapewnienia właściwej organizacji pracy i skutecznego kontynuowania inwestycji z dofinansowaniem środków unijnych.

Wkrótce więcej szczegółów.

/MC/






  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (99)
     

herkules (2014-08-06 11:45:15)

Z komentarzy wynika zainteresowanie oszczędnościami jakie osiągnąłem. Niebawem przedstawię szczegółowe zestawienie. Oj będzie tego, będzie!
Zygmunt Zybała

herkules (2014-08-06 11:36:00)

Może jeszcze kolejna informacja.

W 2013r. otrzymałem pismo z Urzędu Gminy Busko-Zdrój, podpisane przez Pana Burmistrza Waldemara Sikorę oraz Pana Artura Prędkiego jako szefa Komitetu Organizacyjnego Dożynek w Szańcu.
Pismo dotyczyło udzielenia wsparcia przez KZC Ponidzie w organizacji tych dożynek.
Nie czułem się upoważniony aby środki finansowe pochodzące z opłat Odbiorców za ciepło w jakiejś tam kwocie wpłacić na konto organizatora dożynek w Szańcu. Żaden z Odbiorców ciepła nigdy mnie nie upoważnił abym mógł ich pieniądze przeznaczyć na kiełbasę, wódkę i obertasy ludowe.
Aby wyjść z twarzą z tej niezręcznej sytuacji, wpłaciłem 1000 PLN (jeden tysiąc złotych) z własnej kieszeni na konto organizatora dożynek w Szańcu. Czy to prawda? Proszę zapytać Pana Artura Prędkiego.
Pan Wiesław Molisak bardzo chętnie wziął udział w tych dożynkach w Szańcu, jednak nie poczuł się do przekazania chociażby symbolicznej złotówki na rzecz organizatora lub razem ze mną współfinansować wsparcie na rzecz organizacji dożynek w Szańcu.
Podobnie było na przedostatnim Posiedzenie Zarządu. Radny Pan Jan Ozgowicz bardzo ubolewał nad faktem, że Przewodniczący Zarządu Zygmunt Zybała i Zastępca Wiesław Molisak otrzymuję miesięczny ryczałt w kwocie 250 zł za jazdy lokalne własnym samochodem. Przychylając się do tej uwagi radnego Ozgowicza zgłosiłem wniosek do zaprotokołowania, aby zabrać nam (mnie i Molisakowi) ten przydzielony ryczałt miesięczny w wysokości 250 zł. Ze strony Molisaka brak było takowej deklaracji.
Z poważaniem:
Zygmunt Zybała

herkules (2014-08-06 08:43:25)

Busko-Zdrój, dn. 25.07.2014r.


ODPOWIEDŹ PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU KZC Ponidzie w Busku-Zdroju na protokół z kontroli Komisji Rewizyjnej.

Wszelkie kwestie podniesione w protokole Komisji Rewizyjnej z dnia 25 czerwca 2014r. są bezzasadne (w tym dniu, bezpośrednio przed Posiedzeniem Zgromadzenia protokół Komisji Rewizyjnej został podpisany przez Pana Roberta Szaleńca - do tego momentu brakowało jego podpisu pod protokołem - zgodnie z posiadaną opinią pisemną radcy prawnego, protokół jest ważny po jego podpisaniu przez wszystkich członków Komisji Rewizyjnej stąd piszę, że odpowiedź na protokół z dnia 25 czerwca 2014r.).
Z powyższego powodu, brak było możliwości zapoznania członków Zarządu z treścią protokołu Komisji Rewizyjnej.
Zatem ustosunkowując się do zarzutów Komisji Rewizyjnej informuję i wyjaśniam:
- moje delegacje służbowe - wszystkie - są podpisane (zatwierdzone) przez Przewodniczącego Zgromadzenia p. Waldemara Sikorę,
- zatwierdzona delegacja służbowa to - polecenie wyjazdu służbowego,
- jako podwładny nie mogę odmówić przełożonemu wykonania polecenia wyjazdu służbowego,
- jako dowód załączam kserokopie wszystkich zatwierdzonych dla mnie delegacji służbowych w okresie 2013r.,
- dodatkowo - nikt z członków Zgromadzenia nigdy nie kwestionował zasadności wyjazdów służbowych, pomimo przedstawiania bardzo szczegółowych danych w sprawozdaniach – czterokrotnie w ciągu 2013r. - na kwartalnych posiedzeniach Zgromadzenia, jak również na końcowym rocznym (bilansowym) sprawozdaniu w grudniu 2013r.,
- taka procedura w dalszym okresie, bo w 2014r. dalej była akceptowana - aż przez pół roku 2014r. i nigdy nie została zmieniona,
- w załączeniu do pisma kserokopie zatwierdzonych delegacji służbowych z 2013r.

- w zakresie sporu ze Wspólnotą Mieszkaniową Sikorskiego 2 - z treści protokołu Komisji Rewizyjnej oraz z treści zatwierdzonego protokołu z Posiedzenia Zgromadzenia, z dnia 25.06.2014r. - przebija brak kompetencji członków Komisji Rewizyjnej i członków Zgromadzenia,
- zarówno Komisja Rewizyjna jak i Zgromadzenie KZC Ponidzie nie jest stroną Umowy, łączącej Odbiorcę ciepła - Wspólnotę Mieszkaniową Sikorskiego 2, z dostawcą ciepła, tj. KZC Ponidzie w Busku-Zdroju,
- Umowa ta jest umową dwustronną i wzajemne relacje, postanowienia, prawa, obowiązki, roszczenia itp. regulują prawnie zapisy paragrafów tej umowy,
- jeden z tych paragrafów stanowi, że sprawy sporne będą rozpatrywane przez właściwy sąd z powództwa jednej lub drugiej Strony umowy,
- do obecnej chwili, żadna ze Stron obowiązującej Umowy z żadnym roszczeniem do sądu nie wystąpiła,
- w takim stanie rzeczy działania Komisji Rewizyjnej oraz Zgromadzenia, w zakresie żądania zwrotu środków finansowych na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej Sikorskiego 2, są bardzo poważnym nadużyciem, wręcz wykroczeniem i stanowią działanie na niekorzyść KZC Ponidzie i naszych Odbiorców ciepła,
- zwrot jakiejś wyimaginowanej nadpłaty (czy - niesłusznie naliczonej opłaty) na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej Sikorskiego 2, wygeneruje konieczność proporcjonalnego zwrotu środków finansowych na rzecz wszystkich obiektów zasilanych z wymiennikowni W-1 (bloków mieszkalnych z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju - Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej nie zgadzał się na ponoszenie ponownych kosztów legalizacji urządzenia pomiarowego, gdyż kilka miesięcy wcześniej - przed sezonem grzewczym urządzenia pomiarowe były legalizowane, zatem były sprawne),
- przede wszystkim Zgromadzenie (jako Organ Nadzorczy) jest zobowiązane do wszelkich działań na korzyść nadzorowanego Związku (KZC Ponidzie) - Organu Wykonawczego, realizującego zadanie własne gminy, tj. zaopatrzenie mieszkańców w energię cieplną do celów centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
- podobnie niepoważne i niekompetentne było zachowanie radnego i członka Zgromadzenia p. Jana Ozgowicza, który w dniu 21 lipca 2014r. wtargnął do mojego biura i podniesionym głosem zażądał natychmiastowego zwrotu środków finansowych na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej Sikorskiego 2; dodał, że sam osobiście analizował dane tabelaryczne zużycia ciepła i stwierdza słuszność żądania wysuwanego przez Wspólnotę Mieszkaniową Sikorskiego 2; tym samym bezprawnie i samowolnie dołączył jako kolejna czwarta Strona Umowy, do dwustronnej Umowy pomiędzy Wspólnotą Mieszkaniową Sikorskiego 2 (Odbiorcą ciepła) a KZC „Ponidzie” (Dostawcą ciepła),

- w zakresie zarzutów odnośnie zbyt wysokich kosztów wykorzystywania samochodów prywatnych, pracowników KZC Ponidzie, do celów służbowych, Głowna Księgowa oszacowała wielkość ponoszonych kosztów; z oszacowania tych kosztów wynika, że bardziej opłaca się dla KZC Ponidzie procedura korzystania z samochodu prywatnego pracownika (nieco niższe koszty, plus brak angażowania dodatkowego pracownika jako kierowcy samochodu firmowego, dodatkowo mniejsze zużycie – wyeksploatowanie sprzętu samochodowego KZC Ponidzie, dodatkowo mniejsze zużycie paliwa przez samochód osobowy pracownika aniżeli przez firmowy TOYOTĘ, dodatkowo większe bezpieczeństwo pracownika w delegacji służbowej - brak spożywania alkoholu, dodatkowo szybsze i sprawniejsze załatwienie spraw służbowych, dodatkowo brak kosztów zakwaterowania dla kolejnej osoby - kierowcy firmowego - w przypadku dłuższych wyjazdów służbowych, dodatkowo pracownik - kierowca firmowy jest do dyspozycji na Zakładzie Ciepłowniczym, co w jest szczególnie istotne w okresie realizacji inwestycji z dofinasowaniem środków unijnych),

- zarzuty w zakresie realizacji inwestycji, są nie na miejscu i są dowodem na zanik pamięci z okresu realizacji inwestycji - gdyby Wykonawca sieci zakończył roboty wcześniej, wówczas wystawia fakturę do zapłaty z 30-dniowym terminem płatności: wówczas KZC Ponidzie był bez podpisanej umowy z Urzędem Marszałkowskim a tym samym bez środków finansowych na zapłatę za fakturę; dokonałem wszelkich starań aby bardzo źle rozpoczęte działania w zakresie realizacji wniosku unijnego doprowadzić do skutecznej realizacji (to ja osobiście wyeliminowałem bardzo liczne błędy, które w wersji przyjętej do realizacji wniosku uczyniłyby go zwykłym bublem i kompletną klapą, tj. brak rozbudowy kotłowni Partyzantów 34, o dodatkowy kocioł, aby pokryć moc cieplną w źródle na potrzeby siedmiu podłączanych do sieci bloków komunalnych),
- w zakresie inwestycji w Busku-Zdroju, dodatkowo moje działania przyczyniły się do zwiększenia efektu Projektu Unijnego, do wyeliminowania dodatkowej czwartej kotłowni groszkowej, ze strefy uzdrowiskowej, tj. Mickiewicza 12,

- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, p. Jerzy Szydłowski, jednocześnie członek Zgromadzenia KZC Ponidzie, radny Rady Miejskiej Buska-Zdroju, dyrektor Oddziału PGNiG Kielce - jest przedstawicielem firmy konkurencyjnej - odbierającej nam KZC Ponidzie Odbiorców ciepła - na węglu,
- taki stan - radny Jerzy Szydłowski, dyrektor PGNiG Kielce - członkiem Zgromadzenia i jednocześnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej KZC - jest niedopuszczalny - to ma się tak, jakbym ja Zygmunt Zybała Przewodniczący Zarządu KZC Ponidzie, firmy bazującej na opale węglowym, zasiadał w Radzie Nadzorczej PGNiG i jednocześnie pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w firmie PGNiG (w czyim interesie wówczas podejmowałbym działania? - w interesie gazowników, czy w interesie mojej macierzystej firmy konkurencyjnej, bazującej na węglu?!),
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej KZC „Ponidzie” (Jerzy Szydłowski) jest sędzią we własnej sprawie - zarzuca nam nieterminowość i przesuwanie terminów zakończenia realizacji inwestycji, zaś sam osobiście przyczynił się do wielkich opóźnień naszej inwestycji zarówno na etapie projektowania, uzgadniania na ZUDP, jak i na etapie wykonawstwa sieci w Busku-Zdroju (półtora miesiąca opóźnienia z powodu kolizji ciepłociągu z gazociągiem, przy budynku Świerczewskiego 11) oraz aktualnie na etapie realizowanej inwestycji (patrz załącznik - pismo firmy projektowej NEON - gdzie mowa o wielkim niechlujstwie PGNiG, skutkującym opłóźnieniami w realizacji inwestycji i dodatkowymi kosztami Wykonawstwa, przeróbek sieci i innych elementów),

- na zakończenie informuję, że Zgromadzenie wymusiło naruszenie zapisów STATUTU KZC Ponidzie, a konkretnie CZĘŚCI II STATUTU - Zadania Związku, cytuję §7.1. Zadaniami Związku są:
pkt 2) „prowadzenie działalności inwestycyjnej w zakresie posiadanego majątku trwałego w celu utrzymania dostaw ciepła na odpowiednim poziomie technicznym.
- Związkowi Międzygminnemu jakim jest KZC Ponidzie nie wolno prowadzić innej działalności inwestycyjnej oprócz tej w zakresie posiadanego majątku trwałego (nie wolno zwłaszcza ponosić kosztów na krawężniki, na chodniki, na nawierzchnię asfaltową - jak to niestety miało miejsce i zanosi się na to, że tak będzie dalej!!!!!!!!!!!!!),

- Jako Przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Ciepłownictwa Ponidzie w Busku-Zdroju, zgodnie z §11, rozdziału 3 Regulaminu Organizacyjnego Związku Międzygminnego, informuję a jednocześnie cytuję: Przewodniczący Zarządu realizuje zadania wynikające ze statutu Związku.

- w związku z powyższym informuję, że występuję z pismem-wnioskiem do podmiotów nadzorczych nad Związkami Międzygminnymi, o rozpatrzenie w trybie pilnym, słuszności i zgodnego z prawem zakresu działalności inwestycyjnej, realizowanej przez KZC Ponidzie a wymuszonej przez Organ Uchwałodawczy (Stanowiący) jakim jest Zgromadzenie Komunalnego Związku Ciepłownictwa Ponidzie.
Zostałem zmuszony z urzędu do podjęcia tych zdecydowanych działań, gdyż nie mam zamiaru służyć jako mięso armatnie.

Przykro mi bardzo, że Pan Przewodniczący Zgromadzenia Waldemar Sikora zarzucił mi w czasie Posiedzenia Zgromadzenia „butę i arogancję”. Zawiera to zatwierdzony protokół ze Zgromadzenia. Nie mogę pozostawić takiego oszczerstwa bez echa.
Stwierdzam, że jest mi bardzo przykro z powodu takiego obrotu spraw.
Z poważaniem:
Zygmunt Zybała

herkules (2014-08-06 08:11:12)

Towarzystwo wzajemnej adoracji.

Ważna uwaga!!!
Zgromadzenie KZC jest organem Uchwałodawczym (stanowiącym) Związku.
Zarząd jest organem Wykonawczym.
Skoro członkami Zarządu są członkowie Zgromadzenia w liczbie aż trzech na ogólną liczbę czerech osób Zarządu, więc mamy tu do czynienia z monopolem.
Można wręcz powiedzieć, że Zgromadzenie Związku jest także Zarządem Związku, gdyż Przewodniczący Zarządu - sam jak palec - zawsze przepadnie w każdym głosowaniu.
OJ - PIĘKNIE SIĘ TOWARZYSTWO ULOKOWAŁO.
DROBNE CWANIACZKI A DO KOMPLETU WZIĘLI SOBIE DYREKTORA PGNiG i radnego Jerzego Szydłowskiego (z firmy konkurencyjnej w stosunku do KZC) NA CZŁONKA ZGROMADZENIA I PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI REWIZYJNEJ (wpuścili lisa do kórnika).

niepaląca (2014-08-05 16:53:14)

a co z dwiema gwiazdami tak,, błyszczały" w pracy potrafiły każdy i każdego krok przeanalizować i wyciągać wygodne dla was wnioski szkoda że wynagradzane i faworyzowane za wazelinę a nie za wiedzę .

herkules (2014-08-05 02:24:18)

INFORMACJA DLA ODBIORCÓW CIEPŁA w Busku-Zdroju

Szanowni Państwo – Odbiorcy ciepła.

Komunalny Związek Ciepłownictwa Ponidzie w Busku-Zdroju realizuje jedno z zadań własnych Gminy, jakim jest zapewnienie dostaw energii cieplnej na potrzeby mieszkańców w zakresie centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Podstawą funkcjonowania KZC Ponidzie jest STATUT. Część II Statutu definiuje zadania Związku. I tak §7.1. punkt 2, Części II Statutu stanowi:
2) prowadzenie działalności inwestycyjnej w zakresie posiadanego majątku trwałego w celu utrzymania dostaw ciepła na odpowiednim poziomie technicznym.
Zatem KZC Ponidzie nie może prowadzić żadnej innej działalności inwestycyjnej, oprócz tylko i wyłącznie tej, w zakresie posiadanego majątku trwałego. KZC Ponidzie nie może zatem inwestować środków finansowych z opłat taryfowych Odbiorców ciepła na realizację między innymi nowych sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych czy nowych źródeł ciepła (kotłowni).
Realizowana przez KZC Ponidzie inwestycja - Wniosek Unijny dofinansowana jest w 50% z Funduszy Unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego - zaś drugie 50% kosztów tej inwestycji ponosi KZC Ponidzie. Związek realizuje inwestycję poprzez zaciągnięcie kredytu na ogólną sumę 2 300 000 PLN. Spłata zaciągniętego kredytu nastąpi w ratach do 2025r. Oczywistym jest zatem, że to właśnie Odbiorcy ciepła poniosą wszelkie koszty związane z tą inwestycją - także koszty obsługi kredytu i odsetki. Będzie to skutkowało wzrostem taryfy za ciepło a tym samym wzrostem comiesięcznych opłat jakimi obciążani są odbiorcy ciepła.
Wcale tak nie musiało być! Taką inwestycję powinna realizować Gmina i ponieść wszelkie z tym związane koszty. Po zrealizowaniu inwestycji Gmina powinna przekazać nowy majątek trwały (nowo wybudowane sieci cieplne, nowe węzły cieplne) na stan i w użytkowanie Komunalnego Związku Ciepłownictwa Ponidzie. W tym przypadku dla Odbiorców ciepła nie byłoby żadnego wzrostu taryfy za ciepło a wręcz przeciwnie - taryfa za ciepło uległaby obniżeniu i Odbiorcy ciepła znacznie mniej płaciliby za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.
To działania ZGROMADZENIA (Burmistrza i radnych zasiadających w Zgromadzeniu KZC Ponidzie) – będącego Organem Uchwałodawczym (Stanowiącym) Związku wymusiły realizację inwestycji unijnej poza obszarem posiadanego majątku trwałego Związku. Zarząd Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie” jest Organem Wykonawczym Związku i znalazł się w sytuacji wymuszającej przez Zgromadzenie realizację inwestycji unijnej, której skutki finansowe obciążą tylko i wyłącznie Odbiorców ciepła.
Opisana sytuacja jest bardzo smutna lecz niestety boleśnie prawdziwa.

op1 (2014-08-04 22:11:45)

faktycznie jak się czyta uzasadnienie odwołania to widać te oszczędności

brykiet (2014-08-04 19:50:19)

no tak oszczędności były nadrzędnym celem herkulesie i tak na przykład zamrożona dostawa opału (ekstremalne warunki - 13st.C. jeden bezradny na chorobowe w czasie rozładunku pan gdy grunt topniał pod nogami po swoich pomysłach też udał się na chorobowe(choroba nie wybiera) .I niech nam pan przypomni kto uratował firmę

brykiet (2014-08-04 19:47:52)

do lwa a le w czym był dobry |???

szczery (2014-08-04 19:34:10)

herulesie moze podasz kolejne str pisma ??

lew (2014-08-04 18:46:46)

szkoda Zybały, byl bardzo dobrym prezesem

sprawiedliwy (2014-08-04 16:37:33)

No panie były prezesie herkulesie, nawet się rymuje. Pozwoliłam sobie wejść na stronę ponidzia i tam jest uchwała dlaczego pana biednego odwołali. Okazuje sie, że pan nadmiernie koszytał z podrózy służbowych, wszytkim pracownikom kupił komórki, z dobrej nie przymuszonej woli wydłuzał terminy dla wykonawców zeby czasem nie zapłacilci kar. To są te pana oszczędności. Dla Burmistrza chybalvbyło cieżko i niewygodnie wykonać kolejne zmiayn w Ponidziu przed wyborami ale tak było już źle że nie dało rady inaczej. Nie doszukałam się zarzutu nadmiernych oszczędności panie herkulesie.

mieszkaniec (2014-08-04 13:49:54)

Gdzie można otrzymać informację o darmowym podłączeniu do sieci? Mam blaszak koło bloku i w zimę szron na szybach mi rano dokucza.Ciekawe trzy trzeba składać jakieś dokumenty czy automatycznie podłączą?:)

herkules (2014-08-04 08:18:49)

Niestety - dalszych stron pisma, oprócz 6 i 5 cenzura już nie przepuściła.

olo (2014-08-04 07:17:52)

może teraz się zmieni także system prany w firmie czyli wychodzenie na zakupki , pogaduszki w mieście o kilkadziesiąt minut i może ktoś w końcu zrobi porządek z tymi urzędnikami ili ich tam jest??

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry