swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Inscenizacja historyczna 'Zamach na Petersa' (foto)

Dodane: Milena Data: 2014-07-28 10:21:55 (czytane: 58876)  Wersja do druku

27 lipca 2014 r., na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju, odbyła się inscenizacja historyczna pt. "Zamach na Petersa".

W niedzielę, w samo południe, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod "Galerię Zieloną", gdzie złożyli wieńce. Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora.

zamach_na_Petersa4.jpg

zamach_na_Petersa5.jpg

Kolejna część uroczystości odbyła się na buskim Rynku. W ramach obchodów 70-tej rocznicy zamachu dokonanego przez Armię Krajową, na kata Gestapo Maksa Petersa, w naszym mieście zorganizowano widowisko artystyczne, połączone z inscenizacją historyczną nawiązującą do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej.

zamach_na_Petersa1.jpg

zamach_na_Petersa.jpg

inscenizacja_044.jpg

Podczas wczorajszego widowiska mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób czterech żołnierzy Armii Krajowej, w lipcu 1944 r w Busku-Zdroju, zastrzeliło kata gestapo Maksa Petersa.

zamach_na_Petersa3.jpg

Zamach_na_Petersa2.jpg
/fot. Tadeusz Ura, Piotr Kaleta/

Uroczystość zakończył przemarsz grup rekonstytucyjnych z Buska, Warszawy, Kielc oraz Skarżyska-Kamiennej. Widowisko historyczne obejrzały tłumy mieszkańców naszego miasta oraz kuracjuszy.

Organizatorami byli: Buskie Stowarzyszenie "PRO MEMORIA" oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.




Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie buskonostalgicznie.pl:



fotoreportaż




/mb/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

xyz (2014-07-25 16:56:09)

Jeśli już chce się uczcić wykonawców zamachu, to nie powinno się wyolbrzymiać czyli umieszczać w tytule widowiska nazwiska osoby skazanej na śmierć przez podziemie.
Parę lat temu była taka dyskusja w związku z zamachem na Kutscherą. W jej efekcie tytułowi widowiska nadaje się obojętne brzmienie np Zamach,, a dopiero w treści wiadomo na kogo i z jakiego powodu ten zamach wykonano

Buskie stowarzyszenie Pro Memoria nie wykazało się tu ani pomyślunkiem ani inteligencją.
Nie znam scenariusza uroczystości ale pachnie mi to zapadłą gminą. A przez rok przygotowań można by dla celów widowiska odtworzyć jakiś mały fragment ulicy z czasów okupacji, zrobić jako coś towarzyszącego wystawę fotografiii z czasów okupacji w Busku, może wysawę dokumentów bo wiem, że takie się po domach zachowały

Temat okupacji w Busku można opracować na wiele ciekawych sposobów. W tym z akcją zamachu. Tylko trzeba mieć wyobraźnie i chęć.Nad takim scenariuszem, może być powtarzany corocznie pracuje się rok. Można z muzeum wojska wypożyczyć rekwizyty. Można gdzieś na łące zrobić zlot pojazdów wojskowych z czasów wojny. Są nieorganiczne możliwości. A tu wybito na plan pierwszy nazwisko Petersa a resztę dosztukowano mszą, przemarszem, wieńcami i grochówką. Fatalny mix tandety myślowej. roboty na odwal się i bylejakości

Icek (2014-07-25 14:11:05)

Do a ku pamieci czyjej jest ta impreza.
Z Pańskiego postu można wysnuć dwa wnioski: albo jest Pan/Pani osoba o ograniczonej inteligencji, mającą problem z czytaniem tekstu ze zrozumieniem albo osobą złośliwa. Ponadto Drogi/Droga czlowieku nie potrafisz odróżnić artykułu od informacji. Pozdrawiam Serdecznie wszystkich jak zwykle niezadowolonych.

asdfghjkl (2014-07-25 12:48:51)

Idąc tokiem rozumowania Pana który twierdzi że to "porąbany pomysł" rozumiem że gdyby była inscenizacja bitwy pod Broniną to rozumiem że czcimy Broninę a nie żołnierzy, jak jest rocznica bitwy pod Grochowiskami to czcimy Grochowiska a nie powstańców, jakby ktoś chciał zrobić inscenizację zamachu na Hitlera to czci Hitlera a nie zamachowców itd....
Skoro Pan szanowny uważa to za porąbany pomysł to ma Pan do tego pełne prawo, tak samo jak ja uważam to za ŚWIETNY POMYSŁ. Chciałbym tylko żeby stanął Pan przed kombatantami i powiedział im to samo (że pokazywanie jak walczyli w prtyzantce jest idiotyczną rzeczą). Poza tym twierdzi Pan że wszyscy znają Petersa (śmiem wątpić - znają ci którzy interesują się historią), więc jaki powinien być tytuł inscenizacji aby pokazać zasługi partyzantów???

do wydarzeń z 27 lipca (2014-07-25 10:26:53)

no widzisz, tyle się w Polsce działo 27 lipca, nie można było pod tą datą znaleźć innego patrona uroczystośći?

a ku pamięci czyjej jest ta impreza? (2014-07-25 10:21:44)

nazwisko Petersa jest znane i podane w tylule pożal się Boże "uroczystości"
To nazwisko znają wszyscy Busczanie.

Ani w tytule, ani w artykule nie są podane nazwiska bohaterów.

Porąbany pomysł, idiotyczna "uroczystość"

asdfghjkl (2014-07-25 09:39:59)

Jak czytam niektóre komentarze to dochodzę do wniosku, że albo ze mną coś nie tak albo z nimi. Nigdy bym nie wpadł na to żeby pomyśleć, że inscenizacja jest na cześć Petersa. Ja myślę, że jest ona po to żeby pokazać bohaterstwo ludzi którzy podjęli się wykonania tak ryzykownej misji. Msza mi nie przeszkadza - choć mogło by jej nie być (jednakże za ojczyznę jak ktoś wierzący powinien się modlić patrząc co się w niej ostatnio dzieje). Być może też dołączę do krytyków tej inscenizacji, ale najpierw pójdę i obejrzę, bo moim zdaniem taka powinna być kolejność. Nie mam pojęcia jak można coś krytykować jeszcze przed wystawieniem tego (to chyba taka cecha Polaka - nie ważne co ktoś robi, ważne żeby mu dokopać).

asdfghjkl (2014-07-25 09:39:51)

Jak czytam niektóre komentarze to dochodzę do wniosku, że albo ze mną coś nie tak albo z nimi. Nigdy bym nie wpadł na to żeby pomyśleć, że inscenizacja jest na cześć Petersa. Ja myślę, że jest ona po to żeby pokazać bohaterstwo ludzi którzy podjęli się wykonania tak ryzykownej misji. Msza mi nie przeszkadza - choć mogło by jej nie być (jednakże za ojczyznę jak ktoś wierzący powinien się modlić patrząc co się w niej ostatnio dzieje). Być może też dołączę do krytyków tej inscenizacji, ale najpierw pójdę i obejrzę, bo moim zdaniem taka powinna być kolejność. Nie mam pojęcia jak można coś krytykować jeszcze przed wystawieniem tego (to chyba taka cecha Polaka - nie ważne co ktoś robi, ważne żeby mu dokopać).

xyz (2014-07-24 20:22:09)

Może poszukać potomków głównego bohatera widowiska artystycznego?Może się pokajają?
No i koniecznie oznaczyć miejsce egzekucji, choć nikt tego dokładnie nie wie.Peters to chyba jedyny w najnowszej naszej historii, któremu poświęcono widowisko historyczne.Coś tak głupiego dawno nie słyszałem

(2014-07-24 18:35:30)

Wydarzenia w Polsce z 27 lipca (za Wikipedią), proszę sobie znaleźć i dopasować:

1331 – Wojna polsko-krzyżacka: porażka wojsk polskich w bitwie pod Pyzdrami.
1768 – Rosjanie rozpoczęli oblężenie Krakowa bronionego przez 2000 konfederatów barskich.
1790 – W Dzierżoniowie zawarto austriacko-pruski pakt o nieagresji.
1851 – Pierwszy w historii pociąg odjechał z Bydgoszczy.
1915 – W Warszawie utworzono Straż Obywatelską.
1918 – Decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego został powołany Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie.
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona zajęła twierdzę Osowiec.
1939 – Podniesienie bandery na statku pasażerskim MS Chrobry.
1941 – W zajętym przez Wehrmacht Lwowie ukraińscy szowiniści w trakcie 3-dniowego pogromu (tzw. Dni Petlury) zamordowali 1500–2000 Żydów.
1944 – Białystok został wyzwolony spod okupacji niemieckiej.
1947 – Wincenty Pstrowski wystosował list otwarty do górników, w którym wzywał do "współzawodnictwa pracy i przekraczania norm".
1968 – Minister obrony narodowej gen. armii Wojciech Jaruzelski powołał ze składu Śląskiego Okręgu Wojskowego 2. Armię Wojska Polskiego, mającą wziąć udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.
1974 – Zakończono produkcję autobusu San H100.
1981 – Premiera filmu Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy.
1994 – W Babich Dołach utworzono Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.
2002 – Sejm RP przyjął ustawę Prawo dewizowe.
2004 – Sąd Najwyższy uchylił wyroki w tzw. aferze mięsnej z lat 60.
2005 – Sejm RP przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym.
2006 – W KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej w wyniku tąpnięcia zginęło 4 górników.

chyba przesada... (2014-07-24 18:23:58)

Msze za ojczyznę:
1. 3V TAK
2, 11XI TAK
ewentualnie
8V i 1IX tak

wtedy msze, przemarsze, przemówienia, kwiaty, znicze TAK

ale 27 VII ? NIE, NIE, NIE



no, wreszcie.!!!!! (2014-07-24 18:17:43)

No wreszcie ktoś uczci śmierć Petersa.
I jeszcze msza...

xyz (2014-07-24 01:38:13)

jest pewne wydarzenie, które dziwnie się przemilcza. To wywózka na śmierć wielu mieszkańców miasta, obywateli polskich wyznania mojżeszowego.To były setki osób żyjących w miasteczku od setek lat..Osób, które zostawiły trwały ślad w postaci znanych buskich kamienic, sanatoriów czy pensjonatów.

olo (2014-07-23 17:52:08)

Msza w intencji ojczyzny? Jest w ciągu roku wiele takich rocznic które dotyczą właśnie ojczyzny. Wówczas kościół milczy Msza jest w rocznicę zamachu/ .Pytasz czy Polacy nie zginęli / rozumiem podczas wojny/ . Pytanie retoryczne. Jeśli chodzi o uczestników a dokładniej wykonawców zamachu źródła podaję dwie a nie cztery osoby

do olo (2014-07-23 17:06:44)

Msza jest w intencji ojczyzny, a nie intencji zamachu. Twoim zdaniem nie zginęli Polacy??? No chyba się historii innej uczyłem bo w wojnie ginęli Polacy (w tym partyzanci). Zamachowców było 4. Jest pełno informacji na temat zamachu, trzeba tylko poszukać a nie filozofować.

olo (2014-07-23 16:13:29)

A nie zastanawia was niestosowność wydarzenia wykonania wyroku śmierci z mszą świętą? Gdyby podczas akcji zginęli mieszkańcy miasta, byłaby ta msza uzasadniona.
Jest tyle wydarzeń historycznych, które kościół pomija milczeniem. Dlaczego?

Próbowałem kiedyś dociec kim był Peters tzn jaką funkcję pełnił? Niestety, opowiada się, że to szef buskiego gestapo, co nie jest prawdą. Próbowałem dowiedzieć się o fakty z działalności Petersa w Busku w czasach okupacji. Nic konkretnego.Wreszcie dlaczego zwyczajem Niemców nie wzięto 100 zakładników? Nic o takiej akcji nie wiem. No i nic nie wiadomo o wykonawcach zamachu. Przypisuje się zamach jednemu z mieszkańców Buska, co tez jest mało prawdopodobne, zważywszy na rygory konspiracji.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry