Inscenizacja historyczna 'Zamach na Petersa' (foto)
2014-07-28 10:21:55

27 lipca 2014 r., na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju, odbyła się inscenizacja historyczna pt. "Zamach na Petersa".


W niedzielę, w samo południe, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod "Galerię Zieloną", gdzie złożyli wieńce. Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora.

zamach_na_Petersa4.jpg

zamach_na_Petersa5.jpg

Kolejna część uroczystości odbyła się na buskim Rynku. W ramach obchodów 70-tej rocznicy zamachu dokonanego przez Armię Krajową, na
kata Gestapo Maksa Petersa, w naszym mieście zorganizowano widowisko
artystyczne, połączone z inscenizacją historyczną nawiązującą do
wydarzeń z okresu II Wojny Światowej.

zamach_na_Petersa1.jpg

zamach_na_Petersa.jpg

inscenizacja_044.jpg

Podczas wczorajszego widowiska mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób czterech żołnierzy Armii Krajowej, w lipcu 1944 r w Busku-Zdroju, zastrzeliło kata gestapo Maksa Petersa.

zamach_na_Petersa3.jpg

Zamach_na_Petersa2.jpg
/fot. Tadeusz Ura, Piotr Kaleta/

Uroczystość zakończył przemarsz grup rekonstytucyjnych z Buska, Warszawy, Kielc oraz Skarżyska-Kamiennej. Widowisko historyczne obejrzały tłumy mieszkańców naszego miasta oraz kuracjuszy.

Organizatorami byli: Buskie Stowarzyszenie "PRO MEMORIA" oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.




Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie buskonostalgicznie.pl:







/mb/


























https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=17243