Dodane: Milena Data: 2014-03-13 11:53:54 (czytane: 29539) 
9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną, 72,4 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, 76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku.
Policja jest skuteczna, a Polacy czują się bezpiecznie – to wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzonego w styczniu 2014 roku na próbie 17 tys. osób.
Polskie Badanie Przestępczości (PBP) jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od stycznia 2007 roku. Do tej pory przeprowadzono siedem edycji, ostatnią w styczniu tego roku. Badanie jest prowadzone na próbie 17 tys. Polaków powyżej piętnastego roku życia - po tysiąc respondentów (losowa próba reprezentatywna) w każdej komendzie wojewódzkiej i komendzie stołecznej Policji. Wylosowanie próby, przeprowadzenie badania oraz opracowanie statystyczne danych Komenda Główna Policji zleca niezależnym firmom badawczym. PBP jest realizowane zawsze w styczniu danego roku – respondent może w ten sposób dokonać oceny z perspektywy mijającego roku.
Ocena pracy Policji
W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą dotychczas ocenę skuteczności Policji w walce z przestępczością. Pozytywne opinie na ten temat wyraża większość ankietowanych – 69,6%. W porównaniu do pierwszej edycji PBP nastąpił wzrost odsetka pozytywnych wskazań o 13,3 p.p. (wykres nr 1).
Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: skuteczna czy nieskuteczna? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)


Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (51) |
-Dwa niżej (2014-03-15 08:44:13)
Po pierwsze to niech legitymują, niech przy tym zachowują się jak ludzie i z kulturą.
Po drugie prześladują nas pieszych, bo wlepiają mandaty za bzdury i to nie gówniarstwu jak piszesz, ale wszystkim bez wyjątku, nawet babci której ledwo emerytura wystarcza na jedzenie, nie mówiąc już o lekach !!!!!
Jest to jawne prześladowanie bo są miejsca gdzie ruch pieszych jest duży, a przejść za mało. Przy tym ci ludzie nie stwarzają zagrożenia, są ostrożni itd. Jedynym ich pechem jest to że trafiły na bezdusznego psa !!!
-do poniżej (2014-03-14 22:42:29)
przejedź się w stronę Owczar i zapytaj gdzie nie mieszka tak nie mieszka policjant w nowo wybudowanym budynku,okaże się że co drugi budynek jest policjanta.Co zabolała cię prawda o twoich koleżkach? Nie widać jak się bawicie na grilowaniu? Ludzie też was obserwują i robią zdjęcia.kiedyś wam to wyjdzie bokiem jak temu co zgwałcił i tym łapówkarzom z drogówki.
- (2014-03-14 21:16:57)
Wam nie dogodzi, jak nie ma patroli to źle ,jak są to was prześladują bo ciężko jednemu czy drugiemu okazać dokumenty do kontroli i od razu komentarze ,że MILICJA -czego wy tak naprawdę chcecie??? Najwięcej się tu gówniarstwa wypowiada bo zioła nie dają jeszcze niestety palić oficjalnie (nienowocześni kur..) na ławeczce- macie szczęście ,że milicji nie ma bo skończyło by się bezcelowe wysiadywanie małolatów po nocach przy kościółku na Andersa i innych pouczających miejscach -później widać efekty tych nasiadówek na elewacjach bloków,znakach drogowych Zazdrośni o domy samochody - zapiszcie się do Policji jak tak kolorowo jest pracować świątek piątek niedziela
do -busko - podaj konkretne nazwiska bo to jest lanie wody - dawaj nazwiska gości jak masz i pozamiataj ich tylko ,żebyś się nie wyj..bał na tych sensacjach swoich,
-Buszczanin (2014-03-14 14:26:17)
W Busku przestępstw niema? Bo Buskiej policji też nie ma! Gdzie są piesze patrole m.i. na Mickiewicza wieczorem, gdzie wieczorem gówniarze się bawią na całego nic nie robiąc sobie z ludzi. Policja jeździ sobie samochodami i paliwo spala bo jeszcze jest tanie! Starszych ludzi łapią jak nie idą przez pasy i karze się ich mandatami. Pijanej młodzieży szalejącej w Busku nic nie zrobią bo nie chce im się do nich wtrącać bo przecież się tylko bawią! Wstyd. Kiedy to się skończy!!!!
-mieszkaniec Buska (2014-03-14 11:41:53)
Społeczeństwo Buska ma już dość tego prześladowania i ucisku przez policję.
Dobrze, że zaczynają się Tu pojawiać głosy niezadowolonych ludzi.
Może jacyś "mądrzy" ludzie na stanowiskach zastanowią się co ich podwładni wyprawiają.
Z tego co wiem mandaty za "złe przechodzenie" otrzymało setki ludzi, niektórzy niesłusznie.
Ta akcja odbije się policji czkawką, poziom niezadowolenia i agresji w stosunku do policjantów rośnie!
- (2014-03-14 10:43:32)
Ja też nie potrzebuje policji która, zamiast dbać o moje bezpieczeństwo tylko mnie prześladuje.
Komuna się skończyła, nie ma już MILICJI ani SB, a metody w policji zostały.
Komendancie otrząsnij się, Twoja komenda to PATOLOGIA. Nie zbieraj gwiazdek naszym kosztem !!!!
-Madzior (2014-03-14 09:05:30)
Zostałem oszukany i szukałem pomocy ze strony prokuratury, jak sie potem okazało to prokuratura umorzyła sprawę , ale pewien policjant z Buskiej zadzwonił i poprowadził sprawę ze skutkiem pozytywnym. I jak to jest że w prokuraturze siedzą za grube nasze pieniądze w luksusach a policjant za starym biurkiem za znacznie niższe dochody sprawę załatwia. Lenie w prokuraturze i tyle.
xxxxxx (2014-03-13 18:51:06)
wszystko o policji mówi ten cytat, od którego zaczyna się ten artykuł:
''9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną''
... no po prostu szał, ()() urywa....
a w nawiązaniu do poniższych komentarzy:
jakiś czas temu pod biedronką panowie bohaterowie poniższych komentarzy najpierw wlepili mandat kobiecie za zaparkowanie na miejscy dla niepełnosprawnych, a niedługo potem sami na tym miejscu zaparkowali i udali się nażreć pączkami do pobliskiej cukierni
a i tak na koniec panowie policjanci:
to, że ''76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku'' to nie jest wasza zasługa
Arkadiusz (2014-03-13 18:49:45)
Moze zrobmy tu na stronie ankiete kazdy bedzie zamieszczal komentarz czy jest zadowolony z pracy buskiej policji TAK/NIE ja osobiscie Nie i wydaje mi sie ze 11 osob ktore zamiescily komentarz przed moim tez nie sa zadowolone wiec jak narazie 0% zadowolenia
-olo (2014-03-13 18:25:44)
To badanie było przeprowadzone przez policję. Więc mam dystans do prezentowanych danych.Jedynym obiektywnym byłoby badanie poczucia bezpieczeństwa Polaków w różnych sferach życia społecznego.Wtedy byśmy zobaczyli jak się maja te wyniki do samochwalstwa policji
- (2014-03-13 13:38:44)
w busku nie ma przestepstw...dlatego sie ***ami zajmuja... bo te pieroly to dla nich ciezkie przestepstwa... naogladaja sie seriali i sie wczuwaja jakby caracas patrolowali... ci z nieoznakowanych sa najgrozniejsi... patrza sie na kazdego krzywo jakby same bandziory po miescie chodzily..
-mieszkaniec (2014-03-13 13:28:14)
Dokladnie,to co teraz sie dzieje to istna paranoja!Najlepiej nie wychodzic w busku w ogole z domu bo jeszcze mandat czlowiek dostanie. Bezpieczniej juz jechac autem do sklepu niz isc piechota.
-Petycja (2014-03-13 13:01:47)
Napiszmy petycję do Komendy Głównnej z prośbą o zrewidowanie działań buskiej drogówki i z prośbą o zaprzestanie "łapanki na pieszych" wyłóżmy to w kilku sklepach do podpisu przez mieszkańców. Całośc możemy nagłośnić w mediach, buska drogówka jest już medialna, więc myślę że podchwycą temat. To co wyprawiają policjanci to PATOLOGIA i trzeba z tym walczyć. Myślę, że tylko nagłaśniając sprawę możemy z nimi wygrać. Mnie osobiście mocniej bije serce jak mam przejść przez jezdnie i nie z obawy, że zostanę potrącony....
-Do Damian (2014-03-13 12:46:12)
Miałem podobny przypadek, tylko ja przechodziłem w miejscu dozwolonym, tzn na skrzyżowaniu w sposób prawidłowy. Znam przepisy prawo o ruchu drogowym, podałem im odpowiedni przepis który dopuszcza przejście w tym miejscu na co stwierdzili, że nie przechodziłem w obrębie skrzyżowania. To są KŁAMCY, zrobią wszystko aby wystawić mandat. Ja go nie przyjąłem i czekam na sąd. Mają pecha bo mam nagranie z monitoringu i kilku świadków. Mam nadzeję, że do protokołu podali te kłamstwa i stracą pracę !!!! Tylko na to czekam :)
-Monitoring (2014-03-13 12:39:09)
U mnie pod pracą jest takie miejsce gdzie non stop łapią pieszych, jest tam dość często uczęszczany sklep. Na zewnątrz jest monitoring i to co policjanci wyprawiają to szook! Jeżdzą bez pasów, przekraczają ciągłą linię na skrzyżowaniu, bez kierunków, parkują zajmując cały chodnik. Wszystko w imię naszego bezpieczeństawa !!!
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.