swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Policja skuteczna w walce z przestępczością

Dodane: Milena Data: 2014-03-13 11:53:54 (czytane: 29539)  Wersja do druku

9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną, 72,4 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, 76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku.

Policja jest skuteczna, a Polacy czują się bezpiecznie – to wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzonego w styczniu 2014 roku na próbie 17 tys. osób.

Polskie Badanie Przestępczości (PBP) jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od stycznia 2007 roku. Do tej pory przeprowadzono siedem edycji, ostatnią w styczniu tego roku. Badanie jest prowadzone na próbie 17 tys. Polaków powyżej piętnastego roku życia - po tysiąc respondentów (losowa próba reprezentatywna) w każdej komendzie wojewódzkiej i komendzie stołecznej Policji. Wylosowanie próby, przeprowadzenie badania oraz opracowanie statystyczne danych Komenda Główna Policji zleca niezależnym firmom badawczym. PBP jest realizowane zawsze w styczniu danego roku – respondent może w ten sposób dokonać oceny z perspektywy mijającego roku.

Ocena pracy Policji
W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą dotychczas ocenę skuteczności Policji w walce z przestępczością. Pozytywne opinie na ten temat wyraża większość ankietowanych – 69,6%. W porównaniu do pierwszej edycji PBP nastąpił wzrost odsetka pozytywnych wskazań o 13,3 p.p. (wykres nr 1).

Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: skuteczna czy nieskuteczna? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja.jpg

Pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania dobrze ocenia niemal trzy czwarte Polaków (72,4%). Warto podkreślić, że jest to najlepszy wynik spośród wszystkich edycji badania (wykres nr 2).

Wykres nr 2. Jak ocenia Pan(i) pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja2.jpg

Po raz drugi zadano także pytanie o ocenę zaangażowania poszczególnych organów i instytucji w pracę na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak jak w ubiegłym roku, zdaniem zdecydowanej większości badanych najbardziej zaangażowana w tę kwestię jest Policja (75,7%). Wysoko oceniane są także władze gminne oraz miejskie (71,5%). Warto wskazać, że odsetek osób wskazujących na te organa wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 6,5 p.p.). Ponad połowa badanych wskazuje także na duże zaangażowanie lokalnych mediów (58%) i zarządców dróg (57%).

Lęk przed przestępczością
Z najnowszej edycji Polskiego Badania Przestępczości wynika, że ponad trzy czwarte Polaków (76,9%) czują się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego zamieszkania. Brak poczucia bezpieczeństwa deklaruje co piąty badany.

W porównaniu do poprzedniej edycji nie zmienił się w znaczący sposób lęk przed większością zagrożeń. Największe obawy budzą włamania, na które wskazuje około jednej trzeciej ankietowanych (33,2%). Badani odczuwają również strach przed brawurą kierowców (29,7%) oraz kradzieżami kieszonkowymi (22,8%). Zmalały nieco obawy przed bójkami i pobiciami oraz napadami i rozbojami – obecnie odsetek wskazań dla tych zagrożeń wynosi odpowiednio 21,1% i 20,5%. Co piąty Polak odczuwa lęk przed agresją ze strony osób pijanych lub narkomanów (20,4%).

Oczekiwania w stosunku do Policji
Najważniejszą kwestią związaną z pracą Policji – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – jest dla Polaków szybkie przybycie policjantów po wezwaniu na miejsce zdarzenia (47,4%). Warto zauważyć, że w tym roku wskazuje na tę kwestię nieco mniej osób (spadek o 2,6 p.p.). Istotna jest również skuteczność Policji wskazywana przez ponad jedną trzecią badanych (39,7% – wzrost o 2,6 p.p.). Badani często wskazują także na możliwość łatwego dodzwonienia się do Policji pod numery alarmowe (30,3%), choć należy wskazać, że rokrocznie spada ilość respondentów deklarujących ważność tej kwestii (spadek o 5,8 p.p. w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż 16,7 p.p. w stosunku do roku 2012). Badani od Policji oczekują również: uczciwości, nieprzekupności policjantów (28,5%), obecności patroli w ich okolicy (27%), a także sprawnego i szybkiego prowadzenia postępowań, bez niepotrzebnych formalności (21,3%).

Źródło: Wydział Analiz Gabinetu KGP


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (51)
     

-Dwa niżej (2014-03-15 08:44:13)

Po pierwsze to niech legitymują, niech przy tym zachowują się jak ludzie i z kulturą.
Po drugie prześladują nas pieszych, bo wlepiają mandaty za bzdury i to nie gówniarstwu jak piszesz, ale wszystkim bez wyjątku, nawet babci której ledwo emerytura wystarcza na jedzenie, nie mówiąc już o lekach !!!!!
Jest to jawne prześladowanie bo są miejsca gdzie ruch pieszych jest duży, a przejść za mało. Przy tym ci ludzie nie stwarzają zagrożenia, są ostrożni itd. Jedynym ich pechem jest to że trafiły na bezdusznego psa !!!

-do poniżej (2014-03-14 22:42:29)

przejedź się w stronę Owczar i zapytaj gdzie nie mieszka tak nie mieszka policjant w nowo wybudowanym budynku,okaże się że co drugi budynek jest policjanta.Co zabolała cię prawda o twoich koleżkach? Nie widać jak się bawicie na grilowaniu? Ludzie też was obserwują i robią zdjęcia.kiedyś wam to wyjdzie bokiem jak temu co zgwałcił i tym łapówkarzom z drogówki.

- (2014-03-14 21:16:57)

Wam nie dogodzi, jak nie ma patroli to źle ,jak są to was prześladują bo ciężko jednemu czy drugiemu okazać dokumenty do kontroli i od razu komentarze ,że MILICJA -czego wy tak naprawdę chcecie??? Najwięcej się tu gówniarstwa wypowiada bo zioła nie dają jeszcze niestety palić oficjalnie (nienowocześni kur..) na ławeczce- macie szczęście ,że milicji nie ma bo skończyło by się bezcelowe wysiadywanie małolatów po nocach przy kościółku na Andersa i innych pouczających miejscach -później widać efekty tych nasiadówek na elewacjach bloków,znakach drogowych Zazdrośni o domy samochody - zapiszcie się do Policji jak tak kolorowo jest pracować świątek piątek niedziela
do -busko - podaj konkretne nazwiska bo to jest lanie wody - dawaj nazwiska gości jak masz i pozamiataj ich tylko ,żebyś się nie wyj..bał na tych sensacjach swoich,

-Buszczanin (2014-03-14 14:26:17)

W Busku przestępstw niema? Bo Buskiej policji też nie ma! Gdzie są piesze patrole m.i. na Mickiewicza wieczorem, gdzie wieczorem gówniarze się bawią na całego nic nie robiąc sobie z ludzi. Policja jeździ sobie samochodami i paliwo spala bo jeszcze jest tanie! Starszych ludzi łapią jak nie idą przez pasy i karze się ich mandatami. Pijanej młodzieży szalejącej w Busku nic nie zrobią bo nie chce im się do nich wtrącać bo przecież się tylko bawią! Wstyd. Kiedy to się skończy!!!!

-mieszkaniec Buska (2014-03-14 11:41:53)

Społeczeństwo Buska ma już dość tego prześladowania i ucisku przez policję.
Dobrze, że zaczynają się Tu pojawiać głosy niezadowolonych ludzi.
Może jacyś "mądrzy" ludzie na stanowiskach zastanowią się co ich podwładni wyprawiają.
Z tego co wiem mandaty za "złe przechodzenie" otrzymało setki ludzi, niektórzy niesłusznie.
Ta akcja odbije się policji czkawką, poziom niezadowolenia i agresji w stosunku do policjantów rośnie!

- (2014-03-14 10:43:32)

Ja też nie potrzebuje policji która, zamiast dbać o moje bezpieczeństwo tylko mnie prześladuje.

Komuna się skończyła, nie ma już MILICJI ani SB, a metody w policji zostały.
Komendancie otrząsnij się, Twoja komenda to PATOLOGIA. Nie zbieraj gwiazdek naszym kosztem !!!!

-Madzior (2014-03-14 09:05:30)

Zostałem oszukany i szukałem pomocy ze strony prokuratury, jak sie potem okazało to prokuratura umorzyła sprawę , ale pewien policjant z Buskiej zadzwonił i poprowadził sprawę ze skutkiem pozytywnym. I jak to jest że w prokuraturze siedzą za grube nasze pieniądze w luksusach a policjant za starym biurkiem za znacznie niższe dochody sprawę załatwia. Lenie w prokuraturze i tyle.

xxxxxx (2014-03-13 18:51:06)

wszystko o policji mówi ten cytat, od którego zaczyna się ten artykuł:
''9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną''
... no po prostu szał, ()() urywa....

a w nawiązaniu do poniższych komentarzy:
jakiś czas temu pod biedronką panowie bohaterowie poniższych komentarzy najpierw wlepili mandat kobiecie za zaparkowanie na miejscy dla niepełnosprawnych, a niedługo potem sami na tym miejscu zaparkowali i udali się nażreć pączkami do pobliskiej cukierni

a i tak na koniec panowie policjanci:
to, że ''76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku'' to nie jest wasza zasługa

Arkadiusz (2014-03-13 18:49:45)

Moze zrobmy tu na stronie ankiete kazdy bedzie zamieszczal komentarz czy jest zadowolony z pracy buskiej policji TAK/NIE ja osobiscie Nie i wydaje mi sie ze 11 osob ktore zamiescily komentarz przed moim tez nie sa zadowolone wiec jak narazie 0% zadowolenia

-olo (2014-03-13 18:25:44)

To badanie było przeprowadzone przez policję. Więc mam dystans do prezentowanych danych.Jedynym obiektywnym byłoby badanie poczucia bezpieczeństwa Polaków w różnych sferach życia społecznego.Wtedy byśmy zobaczyli jak się maja te wyniki do samochwalstwa policji

- (2014-03-13 13:38:44)

w busku nie ma przestepstw...dlatego sie ***ami zajmuja... bo te pieroly to dla nich ciezkie przestepstwa... naogladaja sie seriali i sie wczuwaja jakby caracas patrolowali... ci z nieoznakowanych sa najgrozniejsi... patrza sie na kazdego krzywo jakby same bandziory po miescie chodzily..

-mieszkaniec (2014-03-13 13:28:14)

Dokladnie,to co teraz sie dzieje to istna paranoja!Najlepiej nie wychodzic w busku w ogole z domu bo jeszcze mandat czlowiek dostanie. Bezpieczniej juz jechac autem do sklepu niz isc piechota.

-Petycja (2014-03-13 13:01:47)

Napiszmy petycję do Komendy Głównnej z prośbą o zrewidowanie działań buskiej drogówki i z prośbą o zaprzestanie "łapanki na pieszych" wyłóżmy to w kilku sklepach do podpisu przez mieszkańców. Całośc możemy nagłośnić w mediach, buska drogówka jest już medialna, więc myślę że podchwycą temat. To co wyprawiają policjanci to PATOLOGIA i trzeba z tym walczyć. Myślę, że tylko nagłaśniając sprawę możemy z nimi wygrać. Mnie osobiście mocniej bije serce jak mam przejść przez jezdnie i nie z obawy, że zostanę potrącony....

-Do Damian (2014-03-13 12:46:12)

Miałem podobny przypadek, tylko ja przechodziłem w miejscu dozwolonym, tzn na skrzyżowaniu w sposób prawidłowy. Znam przepisy prawo o ruchu drogowym, podałem im odpowiedni przepis który dopuszcza przejście w tym miejscu na co stwierdzili, że nie przechodziłem w obrębie skrzyżowania. To są KŁAMCY, zrobią wszystko aby wystawić mandat. Ja go nie przyjąłem i czekam na sąd. Mają pecha bo mam nagranie z monitoringu i kilku świadków. Mam nadzeję, że do protokołu podali te kłamstwa i stracą pracę !!!! Tylko na to czekam :)

-Monitoring (2014-03-13 12:39:09)

U mnie pod pracą jest takie miejsce gdzie non stop łapią pieszych, jest tam dość często uczęszczany sklep. Na zewnątrz jest monitoring i to co policjanci wyprawiają to szook! Jeżdzą bez pasów, przekraczają ciągłą linię na skrzyżowaniu, bez kierunków, parkują zajmując cały chodnik. Wszystko w imię naszego bezpieczeństawa !!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry