swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Policja skuteczna w walce z przestępczością

Dodane: Milena Data: 2014-03-13 11:53:54 (czytane: 29538)  Wersja do druku

9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną, 72,4 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, 76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku.

Policja jest skuteczna, a Polacy czują się bezpiecznie – to wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzonego w styczniu 2014 roku na próbie 17 tys. osób.

Polskie Badanie Przestępczości (PBP) jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od stycznia 2007 roku. Do tej pory przeprowadzono siedem edycji, ostatnią w styczniu tego roku. Badanie jest prowadzone na próbie 17 tys. Polaków powyżej piętnastego roku życia - po tysiąc respondentów (losowa próba reprezentatywna) w każdej komendzie wojewódzkiej i komendzie stołecznej Policji. Wylosowanie próby, przeprowadzenie badania oraz opracowanie statystyczne danych Komenda Główna Policji zleca niezależnym firmom badawczym. PBP jest realizowane zawsze w styczniu danego roku – respondent może w ten sposób dokonać oceny z perspektywy mijającego roku.

Ocena pracy Policji
W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą dotychczas ocenę skuteczności Policji w walce z przestępczością. Pozytywne opinie na ten temat wyraża większość ankietowanych – 69,6%. W porównaniu do pierwszej edycji PBP nastąpił wzrost odsetka pozytywnych wskazań o 13,3 p.p. (wykres nr 1).

Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: skuteczna czy nieskuteczna? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja.jpg

Pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania dobrze ocenia niemal trzy czwarte Polaków (72,4%). Warto podkreślić, że jest to najlepszy wynik spośród wszystkich edycji badania (wykres nr 2).

Wykres nr 2. Jak ocenia Pan(i) pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja2.jpg

Po raz drugi zadano także pytanie o ocenę zaangażowania poszczególnych organów i instytucji w pracę na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak jak w ubiegłym roku, zdaniem zdecydowanej większości badanych najbardziej zaangażowana w tę kwestię jest Policja (75,7%). Wysoko oceniane są także władze gminne oraz miejskie (71,5%). Warto wskazać, że odsetek osób wskazujących na te organa wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 6,5 p.p.). Ponad połowa badanych wskazuje także na duże zaangażowanie lokalnych mediów (58%) i zarządców dróg (57%).

Lęk przed przestępczością
Z najnowszej edycji Polskiego Badania Przestępczości wynika, że ponad trzy czwarte Polaków (76,9%) czują się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego zamieszkania. Brak poczucia bezpieczeństwa deklaruje co piąty badany.

W porównaniu do poprzedniej edycji nie zmienił się w znaczący sposób lęk przed większością zagrożeń. Największe obawy budzą włamania, na które wskazuje około jednej trzeciej ankietowanych (33,2%). Badani odczuwają również strach przed brawurą kierowców (29,7%) oraz kradzieżami kieszonkowymi (22,8%). Zmalały nieco obawy przed bójkami i pobiciami oraz napadami i rozbojami – obecnie odsetek wskazań dla tych zagrożeń wynosi odpowiednio 21,1% i 20,5%. Co piąty Polak odczuwa lęk przed agresją ze strony osób pijanych lub narkomanów (20,4%).

Oczekiwania w stosunku do Policji
Najważniejszą kwestią związaną z pracą Policji – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – jest dla Polaków szybkie przybycie policjantów po wezwaniu na miejsce zdarzenia (47,4%). Warto zauważyć, że w tym roku wskazuje na tę kwestię nieco mniej osób (spadek o 2,6 p.p.). Istotna jest również skuteczność Policji wskazywana przez ponad jedną trzecią badanych (39,7% – wzrost o 2,6 p.p.). Badani często wskazują także na możliwość łatwego dodzwonienia się do Policji pod numery alarmowe (30,3%), choć należy wskazać, że rokrocznie spada ilość respondentów deklarujących ważność tej kwestii (spadek o 5,8 p.p. w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż 16,7 p.p. w stosunku do roku 2012). Badani od Policji oczekują również: uczciwości, nieprzekupności policjantów (28,5%), obecności patroli w ich okolicy (27%), a także sprawnego i szybkiego prowadzenia postępowań, bez niepotrzebnych formalności (21,3%).

Źródło: Wydział Analiz Gabinetu KGP


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (51)
     

- (2014-03-16 23:11:44)

Nie jestem za oczernianiem, ale za przeprowadzaniem rzeczywistych ankiet nt. Buskiej policji.Widzę że dla poprawy bezpieczeństwa każdy z niższej półki obywatel ma dostawać stówe za wyjście z domu.A to my na was dajemy, na wasze przywileje, więc chcemy też wymagać.A przy obecnych działaniach tylko redukcji etatów.

-dar (2014-03-16 15:15:42)

komuno wróć-milicja była dużo normalniejsza ,niż obecna polska policja-nie ma w polsce drugiej tak p nej komendy jak w busku-oni nie są dla ludzi-oni są przeciwko ludziom.

olo (2014-03-16 15:03:46)

dość symptomatyczne są te komentarze nt jakości buskiej policji. Może przewodnicząca rady zainteresuje się tematem? Choć osobiście nie podejrzewam tej osoby oodwagę i inicjatywnośc. Ale może się mylę?

-na Partyzantów, (2014-03-16 08:53:52)

Na skrzyżowaniu z Łagiewnicką powinny być wyznaczone przejścia

-do poniżej (2014-03-16 08:28:52)

Nie ma to większego sensu bo oni łapią dosłownie wszędzie tam gdzie nie ma pasów. Jak już pisano ludzie dostali mandaty nawet za przejście tam gdzie mogli tj jak było dalej jak 100m do przejścia czy na skrzyżowaniu.

Arkadiusz (2014-03-15 19:41:40)

Moze piszmy gdzie trzeba uwazac gdy sie poruszamy pieszo po miescie. Miejsca naczestszych kontroli przechodzenia przez jezdnie. Zawsze ktos sie uratuje przed mandatem. Pozdrawiam

-swój (2014-03-15 19:06:13)

Do tej pory na policję narzekali tylko przestępcy i ci których ścigali, teraz ścigają wszystkich bez wyjątku więc narzekają wszyscy.
Tyle przyszło komendantowi z tych jego wyników. Na końcu weźmiemy taczki i wywieziemy go skąd przyszedł, razem z tą całą prewencją i drogówką. Żyć się nie chce w tej mieścinie.

Arkadiusz (2014-03-15 18:21:40)

Ta strona jest czysto propagandowa, przykladem tego sa min znikajace komentarze i w ostatnim czasie posty pojawiajace sie na temat pracy policji ocieplajace jej wizerunek . Co do ankiety niestety raczej nie mozemy na nia liczyc bo to by bylo sprzeczne z interesem strony albo wyniki zostaly by sfalszowane. Mam tylko nadzieje ze ktos z gory zaglada czasem na ta strone i po takiej liczbe negatywnych komentarzy przyjdzie po rozum do glowy. Bo co to za policja z ktorej mieszkancy nie sa zadowoleni a placa na nia podatki.

- (2014-03-15 15:00:24)

Jak ostatnio zostałem wezwany na komendę to na dyżurce na wielkim telewizorze zamiast obrazu z miejskiego monitoringu policjanci oglądali "świat według kiepskich". To świadczy o ich pracy, zaangażowaniu, żetelności itd

(2014-03-15 14:32:56)

autor tego artykułu zapomniał dopisać, że te 9,6%, które uważa policję za skuteczną to są sami policjanci, a nie zwykli ludzie ;-)

do mieszkanki (2014-03-15 13:21:36)

Masz sto procent racji.najwięcej zła jest na ul.Mickiewicza.Im bliżej skorumpowanej buskiej policji tym bezpieczniej czują się ci młodzi dorastający przestępcy.Gdyby te psy otworzyli okno z pomieszczenia w którym siedzą(dyżurka przy okazji odnikidozowała by się z papierosów) Tam jest smród i znieczulica,na tej policji i braku profesjonalizmu.Jak się już trafi na szwagrów, tam pracujących to już przeje...ne. Jeden synek byłego komendanta drugi wychowany na produkcji bimbru u dziadka (pił już maiąc 12 lat dziś opasły policjant,jedzący posiłek w godzinach pracy trzyma się za łapę z policjantką )Kiedy zadzwoniłem o tym fakcie na śmierdzącą dyżurkę odpowiedzieli że to jego sprawa-tego młodocianego bimbrownika który teraz jest policjantem.Czy będzie bezpiecznie jeżeli ci idioci sami łamią prawo?

- (2014-03-15 10:39:54)

Pod tym artykułem administrator powinien zamieścić ankietę, czy mieszkańcy Buska są zadowoleni z pracy policji.

ADMINIE PROSZĘ ZRÓB TAKĄ ANKIETĘ

Myślę, że na tym portalu powinny odbywać się tego typu ankiety, było by to w jakimś stopniu miarodajne.... i dało by do myślenia włodażą.

- (2014-03-15 09:36:43)

Złodziej to policjant, który czycha na moje pieniądze :)

-do poniżej (2014-03-15 09:32:10)

A gdzie jest złodziej?

-mieszkanka (2014-03-15 08:57:48)

Wczoraj, 14.03.2014 godz. 19 z minutami przechodziłam tym chodnikiem asfaltowym między starostwem a boiskiem LO na ławce wystawione bufet z wódką i napojami a w koło pełno dzieci w wieku ok 13-14lat juz podchmielonych.Czy rodzice sie interesują gdzie są dzieci i co robią?Czy policja nie powinna kontrolować takie miejsca,ona dobrze wie gdzie się takie biesiady odbywaja.Powinno być więcej patroli wieczorami a nie w dzień do pobierania mandatow za przejście nie po pasach których wlasnie nie widać spod śmieci zalegajacych na jezdniach.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry