swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Policja skuteczna w walce z przestępczością

Dodane: Milena Data: 2014-03-13 11:53:54 (czytane: 29541)  Wersja do druku

9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną, 72,4 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, 76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku.

Policja jest skuteczna, a Polacy czują się bezpiecznie – to wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzonego w styczniu 2014 roku na próbie 17 tys. osób.

Polskie Badanie Przestępczości (PBP) jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od stycznia 2007 roku. Do tej pory przeprowadzono siedem edycji, ostatnią w styczniu tego roku. Badanie jest prowadzone na próbie 17 tys. Polaków powyżej piętnastego roku życia - po tysiąc respondentów (losowa próba reprezentatywna) w każdej komendzie wojewódzkiej i komendzie stołecznej Policji. Wylosowanie próby, przeprowadzenie badania oraz opracowanie statystyczne danych Komenda Główna Policji zleca niezależnym firmom badawczym. PBP jest realizowane zawsze w styczniu danego roku – respondent może w ten sposób dokonać oceny z perspektywy mijającego roku.

Ocena pracy Policji
W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą dotychczas ocenę skuteczności Policji w walce z przestępczością. Pozytywne opinie na ten temat wyraża większość ankietowanych – 69,6%. W porównaniu do pierwszej edycji PBP nastąpił wzrost odsetka pozytywnych wskazań o 13,3 p.p. (wykres nr 1).

Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: skuteczna czy nieskuteczna? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja.jpg

Pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania dobrze ocenia niemal trzy czwarte Polaków (72,4%). Warto podkreślić, że jest to najlepszy wynik spośród wszystkich edycji badania (wykres nr 2).

Wykres nr 2. Jak ocenia Pan(i) pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana(i) miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)

wykres_policja2.jpg

Po raz drugi zadano także pytanie o ocenę zaangażowania poszczególnych organów i instytucji w pracę na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak jak w ubiegłym roku, zdaniem zdecydowanej większości badanych najbardziej zaangażowana w tę kwestię jest Policja (75,7%). Wysoko oceniane są także władze gminne oraz miejskie (71,5%). Warto wskazać, że odsetek osób wskazujących na te organa wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 6,5 p.p.). Ponad połowa badanych wskazuje także na duże zaangażowanie lokalnych mediów (58%) i zarządców dróg (57%).

Lęk przed przestępczością
Z najnowszej edycji Polskiego Badania Przestępczości wynika, że ponad trzy czwarte Polaków (76,9%) czują się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego zamieszkania. Brak poczucia bezpieczeństwa deklaruje co piąty badany.

W porównaniu do poprzedniej edycji nie zmienił się w znaczący sposób lęk przed większością zagrożeń. Największe obawy budzą włamania, na które wskazuje około jednej trzeciej ankietowanych (33,2%). Badani odczuwają również strach przed brawurą kierowców (29,7%) oraz kradzieżami kieszonkowymi (22,8%). Zmalały nieco obawy przed bójkami i pobiciami oraz napadami i rozbojami – obecnie odsetek wskazań dla tych zagrożeń wynosi odpowiednio 21,1% i 20,5%. Co piąty Polak odczuwa lęk przed agresją ze strony osób pijanych lub narkomanów (20,4%).

Oczekiwania w stosunku do Policji
Najważniejszą kwestią związaną z pracą Policji – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – jest dla Polaków szybkie przybycie policjantów po wezwaniu na miejsce zdarzenia (47,4%). Warto zauważyć, że w tym roku wskazuje na tę kwestię nieco mniej osób (spadek o 2,6 p.p.). Istotna jest również skuteczność Policji wskazywana przez ponad jedną trzecią badanych (39,7% – wzrost o 2,6 p.p.). Badani często wskazują także na możliwość łatwego dodzwonienia się do Policji pod numery alarmowe (30,3%), choć należy wskazać, że rokrocznie spada ilość respondentów deklarujących ważność tej kwestii (spadek o 5,8 p.p. w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż 16,7 p.p. w stosunku do roku 2012). Badani od Policji oczekują również: uczciwości, nieprzekupności policjantów (28,5%), obecności patroli w ich okolicy (27%), a także sprawnego i szybkiego prowadzenia postępowań, bez niepotrzebnych formalności (21,3%).

Źródło: Wydział Analiz Gabinetu KGP


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (51)
     

-Damian (2014-03-13 12:35:53)

Ostatnio miałem przyjemność ze "smerfami" z Buska, koledzy zatrzymali mnie za przejście przez jezdnie w niedozwolonym miejscu. Na nic zdały się tłumaczenia że najbliższe przejście dla pieszych jest za jakieś 150 m, ze natężenie ruchu przypomina wiejską drogę gdzieś na obrzeżach Mongolii, no i że widoczność jest "zajebista". Panowie albo bardziej pasuje chłopcy w mundurkach, przystąpili do sprawdzania danych personalnych, (kiedyś przez radio szybko i sprawnie teraz za pomocą nowych technologii) no ku..a zajęło to im prawie 45 min (takie czasy że człowiek po młodzieży oczekuje znajomości obsługi tabletu)! Skutek: 50 zł mandat, lepsza statystyka i znaczna poprawa bezpieczeństwa. Cóż nadmienię tylko że w czasie kiedy chłopcy zapoznawali się z technologią dotykową grupa pijanych agresywnych gno..w wrzeszcząc, klnąc przeszła dokładnie w tym samym miejscu przez jezdnię co my, reakcja stróżów prawa "nie zauważyłem". P.S. razem z kolegą byliśmy trzeźwi to na pewno i przez to.

-Bolo poważnie ? (2014-03-13 12:32:05)

Jeśli poważnie napisałeś to ja też dołożę coś od siebie. Mam nagrania jak popełniają kilka wykroczeń tylko po to aby wlepić 50zł mandatu pieszemu, a w dodatku gość przechodził prawidłowo !!!

-Bolo (2014-03-13 12:20:54)

Wlaśnie napisałam do Ekspresu Reporterow jak buska policja pracuje nad BEZPIECZEŃSTWEM naszych finansów,żeby poprawić statystyki przestępczości.

-Nik Czemny (2014-03-13 12:17:59)

Czy ten portal to nie jest już przypadkiem stroną policyjną? Codziennie sie tu reklamują dzielni stróże prawa potrafiący tylko mandaty wlepiać emerytom. Nic wam ta propaganda nie pomoże!

- (2014-03-13 12:01:02)

Właśnie po to polują na pieszych, aby poprawiać te statystyki.

- (2014-03-13 11:58:46)

Koń by się uśmiał, jaka skuteczność ??? W łapaniu staruszek które nie przechodzą na pasach ??? Bo tylko to robią nasi Buscy policjanci.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry