Dodane: Milena Data: 2014-03-13 11:53:54 (czytane: 29540) 
9,6 proc. Polaków uważa Policję za skuteczną, 72,4 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów, 76,9 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku.
Policja jest skuteczna, a Polacy czują się bezpiecznie – to wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzonego w styczniu 2014 roku na próbie 17 tys. osób.
Polskie Badanie Przestępczości (PBP) jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od stycznia 2007 roku. Do tej pory przeprowadzono siedem edycji, ostatnią w styczniu tego roku. Badanie jest prowadzone na próbie 17 tys. Polaków powyżej piętnastego roku życia - po tysiąc respondentów (losowa próba reprezentatywna) w każdej komendzie wojewódzkiej i komendzie stołecznej Policji. Wylosowanie próby, przeprowadzenie badania oraz opracowanie statystyczne danych Komenda Główna Policji zleca niezależnym firmom badawczym. PBP jest realizowane zawsze w styczniu danego roku – respondent może w ten sposób dokonać oceny z perspektywy mijającego roku.
Ocena pracy Policji
W tegorocznej edycji Polskiego Badania Przestępczości odnotowano najwyższą dotychczas ocenę skuteczności Policji w walce z przestępczością. Pozytywne opinie na ten temat wyraża większość ankietowanych – 69,6%. W porównaniu do pierwszej edycji PBP nastąpił wzrost odsetka pozytywnych wskazań o 13,3 p.p. (wykres nr 1).
Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: skuteczna czy nieskuteczna? N=17000 (od I 2007 do I 2014) (w %)


Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (51) |
-Trafna opinia (2014-03-18 09:21:52)
Komentarz o policji na www.wp.pl
~Gienek 14 minut temu
Komu pomógł POlicjant? chyba wyczyścić portfel, BUUUHAAAHAAAHAAAAA!!!!
- (2014-03-18 07:03:14)
Ciekawe, czy ci policjanci którzy się tu wypowiadają chodzą tak po pasach???
Pamiętajcie, że ludzie też mają oczy i widzą co robicie. Ba mamy nawet 21 wiek, każdy ma w kieszeni aparat w tel. Ja osobiście mam mnóstwo zdjęć z waszymi wybrykami i czekam tylko aby ich użyć.
-Trzeba chodzić po pasach... (2014-03-17 22:48:09)
a nie po oranym i tyle na koniec.
-do poniżej i poniżej (2014-03-17 20:28:51)
dowiedz się jaka rolę spełniają w zdaniu przecinki.
-do dwa niżej (2014-03-17 18:59:57)
Myślę, że jesteś policjantem i interpretujesz ten art. "po swojemu".
Byłby to swoisty absurd jeśli na całym terenie zabudowany można by było przechodzić TYLKO na pasach.
W Busku jest mnóstwo ulic gdzie nie ma w ogóle przejść dla pieszych i co wtedy, jak żyć ???
Na ulicy Partyzantów, skrzyżowanie koło Hebe lub na wprost straży - brak tam wyznaczonych przejść - uważasz, że nie można przejść w tych miejscach przez jezdnię???? Przecież to teren zabudowany!
Naprawdę Panowie Policjanci wasza interpretacja przepisów zbliża się do ABSURDU.
-do poniżej (2014-03-17 18:29:58)
A gdzie w busku w terenie zabudowanym masz drogi dwujezdniowe lub torowisko dla tramwajów???
-do poniżej (2014-03-17 17:55:13)
proponuję powoli, z rozmysłem,przeczytać, zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne, treść art 13 pkt 5 Ustawy prawo o ruchu drogowym
- (2014-03-17 17:08:13)
Ale tu nie chodzi o to, że ktoś przechodząc stwarza zagrożenie, ale o to, że policja sypie mandatami nawet jeśli droga jest pusta, a przejście w danym miejscu dozwolone.
Znam pzypadki gdzie ktoś dostał mandat, a do przejścia było 150 - 200 m.
Ludzie są nie świadomi, a policjanci to wykorzystują, żeby poprawić sobie statystyki, "wykrywalność" itd
Chodzi o arognacje "władzy" i o to, że w wielu przypadkach nie mają racji i urządzają wręcz "polowania" na pieszych.
Zróbmy więcej przejść dla pieszych, wyznaczmy je w miejscach potrzebnych, a nie tam gdzie projektant miał "wizję", oznaczmy je we właściwy sposób i wtedy karajmy.
Póki co jest to tylko nagonka i skok na kasę.
-do poniżej (2014-03-17 16:31:08)
przepisy jasno określaja przechodzenie jezdni przez osoby piesze. Rzecz w tym aby te miejsca wyrązniej oznakować, oświetlić, uwidocznić dla kierowców. W strefie dużego natężenia ruchu, niestety konieczne są zapory uniemożliwiające dowolne wkraczanie na jezdnie. Tak to się robi w cywilizowanym świecie. Tą zaporą mogą być łańcuchy, żywopłot, dekoracyjne płotki itp To jest zadanie na lata , jako ,że w Busku od niedawna są światła, jako tako oznakowane przejścia i jako takie chodniki dla pieszych. W mentalności starszych oraz osób nawalonych jezdnia służy wszystkim. I z tym trzeba sobie poradzić. Część wyeliminuje auta, część sama się wyeliminuje spośród żyjących.
-"...uniemożliwić dowolne przekraczanie jezdni przez pieszych..." (2014-03-17 15:37:05)
Tak tak, przekraczanie jezdni w dowolnym miejscu to prawo buszu!!!
Może mam małą wyobraźnię, ale nie wyobrażam sobie nikogo, kto poza rynkiem wywiąże się z obowiązku przekraczania ulicy tylko na wyznaczonym przejściu.
Jeżeli doczekam takich czasów, to dopiero wtedy będę wiedział, że żyję w mieście totalitarnym.
A, może nie dożyję...
-do poniżej (2014-03-17 12:10:46)
Była mieszkanka Buska była przyzwyczajona że tu panuje raczej prawo buszu, jeśli chodzi o ład i organizację ruchu drogowego.Miała pecha, że gdzieś przyczaili się znudzeni policjanci. Ten ład i porządek ruchu można uzyskać zorganizowanym działaniem a nie tylko zabawami w policjantów i złodziei. Trzeba zracjonalizować obecny stan. Zweryfikować oznakowanie, uniemożliwić dowolne przekraczanie jezdni przez pieszych, uporządkować parkowanie aut w rynku itp itp.Sztukowanie stanu obecnego nie na wiele się zda.Tylko kto się kompleksowo za to wszystko zabierze?
Natomiast policja, niczym w wielkim mieście przyjęła fatalny sposób zaznaczania swojej obecności na buskich ulicach. Czy jest problemem przejście się pieszo buskiego policjanta te 200 - 300 metrów? Musi koniecznie podjeżdżać autem, często nieoznakowanym?Przecież ta zabawa w złodziei i policjantów trwać będzie jeszcze wiele lat. Dlaczego wieczorami nie uświadczy się pieszego patrolu w wybranych tzw newralgicznych punktach miasta? Jak buska policja wywiązuje się z obowiązku dbania o ład? Ma w tej sprawie jakieś ustalenia? Świat się zmienia a buscy policjanci niestety za tymi zmianami nie nadążają i prezentują archaiczny model tzw władzy.
-Było to tak... (2014-03-17 09:53:34)
Przyjechała z Niemiec mieszkająca tam od lat 80-tych Busczanka. Na Partyzantów zobaczyła bankomat i dawaj przez ulice. Niestety, przyczajeni w nieoznakowanym radiowozie tylko na to czekali. Musiała zapłacić.
Dzwoni mąż z Niemiec. Pani mu mówi "zapłaciłam mandat w Busku", a on na to " no przecież poleciałaś samolotem, jak to możliwe?" nie mógł zrozumieć.
Brawo Policja, dzięki takim działaniom obraz policji w społeczeństwie jest coraz wyrazistrzy. O ile milicja była aparatem ucisku w totalitarnym państwie, o tyle postawa Policji w takich sytuacjach jest niezrozumiała, i działa tylko na rzecz negatywnych skojarzeń co do jej roli w społeczeństwie.
- (2014-03-17 09:29:29)
Jeśli macie jakieś uwagi na temat pracy policji, piszcie w tym temacie.
Link wyślemy do władz miasta, komendy głównej, wojewódzkiej, mediów i gdzie się da.
Może razem coś zmienimy. Dość prześladowania !!!!
- (2014-03-17 09:27:31)
Busko jest tak małą miejscowością w dodatku uzdrowiskową, ze zamiast grzać dupska w samochodach powinni im kupić rowery i powinny być patrole rowerowe.
Było by to z korzyścią dla zdrowia co niektórych funkcjonariuszy.
Myślę, że my mieszkańcy też mamy coś do powiedzenia w sprawach naszego miasta i bezpieczeństwa.
W każdym razie po przeczytaniu tych komentarzy zastanawiam się czy nie wydrukować ich i nie wysłąć do komendy głównej, jeśli mieszkańcy tak negatywnie oceniają pracę policji to najwyższy czas z tym coś zrobić.
Policja jest potrzebna, ale po to aby zapewnić nam bezpieczeństwo,a nie nas prześladować.
- (2014-03-17 08:43:56)
polska to kraj policyjny zamiast pomagac to utrudniaja zycie obywatelom licza sie tylko mandaty za blache wykroczenia i mysla ze sa nad ludzmi bo maja jakas wladze
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.