swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Kobiety w Policji

Dodane: Milena Data: 2014-03-11 16:03:48 (czytane: 19275)  Wersja do druku

Co siódmy polski policjant to kobieta. Policjantki są obecne we wszystkich rodzajach służb: kryminalnej, prewencyjnej i logistycznej. Są one lepiej wykształcone niż koledzy, ale rzadziej zajmują stanowiska kierownicze.

Policjantki, które podejmują interwencje, zabezpieczają mecze, zatrzymują niebezpiecznych przestępców, to coraz częstszy widok. Panie w mundurach, tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same podkreślają, służba w Policji jest wyzwaniem, ale daje dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Na 97 762 zatrudnionych funkcjonariuszy Policji 14 529 to kobiety. Tylko w 2013 roku wśród 5787 nowo przyjętych funkcjonariuszy było 1079 kobiet.

Pracują na wszystkich stanowiskach -  od szeregowych do kierowniczych, i we wszystkich rodzajach służb - prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji. Połowa z nich jest w wieku 31-40 lat i służy w Policji od 3 do 10 lat.

71 proc. policjantek ma wyższe wykształcenie, pozostałe 29 proc. - średnie i podyplomowe. Chociaż zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni zajmują stanowiska kierownicze, to wydaje się powoli to zmieniać. Wystarczy wspomnieć o inspektor Irenie Doroszkiewicz, która jest Opolskim Komendantem Wojewódzkim Policji, podinspektor Helenie Michalak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, czy inspektor Renacie Kasprzyk-Papierniak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

Policjantki pełnią też m.in. funkcje zastępców komendantów szkół policyjnych i kierują komórkami Policji niższego szczebla. Kobieta-pilot służy też w Zarządzie Lotnictwa Policji.

Policja zatrudnia także kilkanaście tysięcy kobiet na stanowiskach cywilnych.

Opr. pb
Źródlo: KGP


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (19)
     

Służby mundurowe Wikipedia (2014-03-11 19:32:57)

policja – ochrona wewnętrznego ładu publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Nie idą na służbę tylko na - karanie ?

Serpico (2014-03-11 19:09:56)

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach z udziałem młodych pieszych Policja stara się zwiększyć bezpieczeństwo pieszych ale nie tedy droga. Powinni raczej wyłapywać ludzi poruszających się w nieoświetlonych rejonach bez odblasków i ich karać mandatami. Bo w naszym mieście jeszcze nikt nie zginął przechodząc nie po pasach ale poza niestety już tak. Drugą sprawą są Policyjne patrole bo inaczej nie można tego nazwać w centrum miasta w godzinach największej "przestępczości" i natężenia ruchu czyli 12-15 radiowozy poruszające się z prędkością 20-30km/h blokujący już i tak zatłoczone ulice. Ale najgorsza jest niestety arogancja.

- (2014-03-11 17:43:41)

Teraz w Busku to jest dopiero pogrom.Policja ustawia się za samochodem i kto przechodzi nie przez pasy bo takich nie widać z błota ,piachu i naniesionej ziemi z budowy na targowisku i mandacik 50zł.Jakoś policji nie widac wieczorami aby można było bezpiecznie wrócić do domu.

Serpico (2014-03-11 17:04:58)

Od pewnego czasu widzimy próbę ocieplenie wizerunku policji, ale problem Policji tkwi na na ulicy każdy policjant jest wizytówka swojego zawodu. Niestety nie jeden z nas miał styczność z arogancją stróżów prawa. I to jest powodem dla którego nikt nie lubi i nie szanuje Was niestety. Wiec jeżeli Policja chce zyskać szacunek i aprobatę społeczeństwa radze zmienić swoje nastawienie do obywateli bo jesteście nie tylko od tego żeby Nas karać ale także służyć nam pomocą. Nie należy się dziwić ze ludzie wyzywają Policjantów od domowych stworzeń z czterema łapami bo sami sobie na to konsekwentnie przez lata zapracowali. Pozdrawiam

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry