swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Kobiety w Policji

Dodane: Milena Data: 2014-03-11 16:03:48 (czytane: 19276)  Wersja do druku

Co siódmy polski policjant to kobieta. Policjantki są obecne we wszystkich rodzajach służb: kryminalnej, prewencyjnej i logistycznej. Są one lepiej wykształcone niż koledzy, ale rzadziej zajmują stanowiska kierownicze.

Policjantki, które podejmują interwencje, zabezpieczają mecze, zatrzymują niebezpiecznych przestępców, to coraz częstszy widok. Panie w mundurach, tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same podkreślają, służba w Policji jest wyzwaniem, ale daje dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Na 97 762 zatrudnionych funkcjonariuszy Policji 14 529 to kobiety. Tylko w 2013 roku wśród 5787 nowo przyjętych funkcjonariuszy było 1079 kobiet.

Pracują na wszystkich stanowiskach -  od szeregowych do kierowniczych, i we wszystkich rodzajach służb - prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji. Połowa z nich jest w wieku 31-40 lat i służy w Policji od 3 do 10 lat.

71 proc. policjantek ma wyższe wykształcenie, pozostałe 29 proc. - średnie i podyplomowe. Chociaż zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni zajmują stanowiska kierownicze, to wydaje się powoli to zmieniać. Wystarczy wspomnieć o inspektor Irenie Doroszkiewicz, która jest Opolskim Komendantem Wojewódzkim Policji, podinspektor Helenie Michalak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, czy inspektor Renacie Kasprzyk-Papierniak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

Policjantki pełnią też m.in. funkcje zastępców komendantów szkół policyjnych i kierują komórkami Policji niższego szczebla. Kobieta-pilot służy też w Zarządzie Lotnictwa Policji.

Policja zatrudnia także kilkanaście tysięcy kobiet na stanowiskach cywilnych.

Opr. pb
Źródlo: KGP


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (19)
     

- (2014-03-13 12:14:17)

"KIEDYŚ TRAFI KOSA NA KAMIEŃ"NO I PRZEJADA SIĘ NA TYCH MANDATACH JAK CI ZWOLNIENI Z DROGÓWKI.

- (2014-03-13 12:06:30)

Widzę tu sporo niezadowolonych osób z pracy Buskiej Drogówki, może czas skończyć z narzekaniami i wziąć się za nich??? Sami popełniają mnóstwo wykroczeń nawet na służbie, trzeba się temu przyjrzeć i robić doniesienia do komendy wojewódzkiej. Tylko to ich uspokoi, bo inaczej nas zagnębią. Niech wiedzą, że społeczeństwo też widzi ich wykroczenia.

-a brak przejścia - pasów na Partyzantów ... (2014-03-13 08:05:32)

... na skrzyżowaniu z Łagiewnicką?
Zrobiony chyba celowo.
To miejsce ustawicznych polowań zza winkla na przechodniów.
Przecież obok skrzyżowania powinny być pasy-przejścia.
Wcześniejsze jest przy wyjściu z targowia, następne naprzeciw Kredyt-Banku.
Dla mnie ewidentna pułapka na pieszych. Za przynętę robi bankomat i sklepy po obu stronach ulicy...

-do - do poniżej (2014-03-12 20:18:14)

Nie mają prawa ukarać jeśli do pasów jest więcej jak 100m, oczywiście trzeba zachować szczególną ostrożność, iść drogą najkrótszą i prostopadle do osi jezdni. Nie można też przechodzić w miejscach odgrodzonych płotkami, łańcuchami itd

Policjanci w busku nie znają przepisów lub nie chcą znać bo muszą mieć wyniki, czyli mandaty.

Ja osobiście zostałem ukarany za przejście przez skrzyżowanie, mandatu nie przyjąłem i czekam na sąd.
Najgorsze jest to, że jak wyrecytowałem tym ..... przepisy to stwierdzili, że nie przechodziłem na skrzyżowaniu, czyli zaczęli KŁAMAĆ. Dobrze, że mam świadków i nagranie z monitoringu.

-Babcia moherowa (2014-03-12 13:14:59)

A ja odwołuję się od mandatu bo jest szereg zaniedbań aby były przejścia widoczne.Przejście powinno być wyrazne w postaci białych pasów na jezdni a tego trudno dostrzec w takim brudzie jaki panuje na buskich drogach.Przejście pionowe w postaci znaku drogowego zamontowane na metalowej sztycy w środku chodnika bo tak są instalowane w Busku służy dla kierowców poruszających się po drogach.

-do poniżej (2014-03-12 12:48:45)

Czy policjanci mają prawo ukarać mandatem /za przejście przez ulicę/jeżeli do pasów jest o.120 m z jednej i ok.130 m z drugiej strony.Bo ukarali.Czy jest to zgodne z prawem?Bo jeżeli nie to Oni nie znają przepisów,a to chyba nie jest zgodne z prawem.Psują jednocześnie opinię pozostałym.

- (2014-03-12 12:09:35)

Nie wydaje się, ale jest głupotą... ale takie mamy władze w policjii. Niestety prawda jest też taka, że policjanci wykonują niejednokrotnie rozkazy przełożonych.

-gdyby... (2014-03-12 10:33:29)

... im zależało na tym byśmy przechodzili tylko na pasach, to wzięliby gwizdki i gwizdali przy nieprawidłowym przechodzeniu. Wtedy słyszący gwizd też by się uczył.

Ale, o ile w okolicy rynku i świateł przymus chodzenia po pasach jest rozsądkiem, to wymuszanie tego dla samej idei w wielu innych miejscach miasta wydaje się głupotą.

-a (2014-03-12 10:23:14)

Będą zatrzymywać groźnych przestępców na rowerach i pijących piwo w miejscach uznanych za publiczne.Bo trzeba nakarmić złodziejskie łapy rządzących.
Nie o take polske my walczyli

-do fgfgf (2014-03-12 09:15:50)

Nie jest to dozwolone, a wręcz karalne.

Jeśli widzisz takie rzeczy to rób zdjęcie i spisz nr boczny auta i godzinę.

Tak samo róbcie jak widzicie auta policyjne stojące na chodnikach a policjantów przy bankomatach lub w budkach z jedzeniem.

Oni powinni dawać przykład obywatelom, a sami łamią przepisy na potęgę!!! A nas tylko karają

Sam mam nagrania jak policja w dodatku ruchu drogowego łamie szereg przepisów drogowych i już złożyłem skargę do komendanta wojewódzkiego.
Robię też zdjęcia jak łamią przepisy - oko za oko ząb za ząb!!!

-Do bbb (2014-03-12 09:06:51)

STRZAŁ W 100 Z TYM OKREŚLENIEM,NIC DODAĆ NIC UJĄC!

-fgfgf (2014-03-12 08:52:11)

a ja widziałam wczoraj wieczorem jak pewna policjantka wyrzucała śmieci z wozu policyjnego do kosza przy cmentarzu! dozwolone takie rzeczy? :O

-gal (2014-03-11 22:36:15)

A i jeszcze co do tego polowania na pieszych.
Przejście w obrębie skrzyżowania jest dozwolone, więc nie dajcie się policji i nie przyjmujcie mandatów. Oni nie dbają o nasze bezpieczeństwo tylko o swoje portfele. Taka jest brutalna prawda.

-gal (2014-03-11 22:24:42)

Polowanie na pieszych trwa niestety od dłuższego czasu i nie jest to wynik ostatnich wypadków z udziałem pijanych pieszych.
Policji w tym również komendantowi nie zależy na bezpieczeństwie pieszych, ale na podreperowaniu statystyk oraz lepszych wyników finansowych ( wpływy z mandatów )
Policja może wnioskować do właściciela drogi o stworzenie dodatkowych przejść dla pieszych czy komendant lub naczelnik drogówki to kiedykolwiek zrobili ? Przecież wiedzą gdzie te pasy są najbardziej potrzebne, w których miejscach wystawiają najwięcej mandatów!

-olo (2014-03-11 19:58:43)

Dopóki policja będzie się sama oceniała marne są szanse na zmiany.Komendant policji szczebla miejskiego nie podlega społecznej ocenie mieszkańców.To w jaki sposób policja się sprawozdaje samorządowi raczej na kpinę wygląda.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry