swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari

Dodane: Milena Data: 2014-01-20 14:38:46 (czytane: 18908)  Wersja do druku

10 stycznia 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk w stanie spoczynku Mariana Palmąki oraz wręczenia medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym jest Order Virtuti Militari, który przyznawany jest za wybitne zasługi bojowe. Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystości wręczenia umundurowania, które przekazała Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej - 97-letniemu mieszkańcowi Buska-Zdroju - podpułkownikowi Marianowi Palmące.

Podpułkownik Jarosław Molisak - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Busku Zdroju rozpoczął uroczystość, złożeniem meldunku Wiceminister Beacie Oczkowicz oraz pułkownikowi Wiesławowi Święchowiczowi - Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach

nadanie_orderu4.jpg

Na uroczystości obecni byli: przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Powiatu Buskiego, dyrektorzy oraz młodzież ze Szkół Ponadgimnazjalnych z Powiatu Buskiego, przedstawiciele ZHP Busko-Zdrój, kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Major Mirosław Smerdzyński - zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, przedstawił prezentację multimedialną, w której zawarł m.in: historię powstania Orderu Virtuti Militarii, dokonania podpułkownika Mariana Palmąki oraz historię powstania medalu "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

nadanie_orderu3.jpg

Marian Palmąka urodził się 24 maja 1917 r. w Gackach, w okolicach Szydłowa. Pochodził z rodziny chłopskiej. Związany był z ruchem ludowym, w wieku 17 lat został członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. 

W latach 1940 - 1945 działał w organizacjach konspiracyjnych, między innymi w Batalionach Chłopskich. Od 1942 roku zaczął współpracować z Józefem Ozgą Michalskim - pisarzem, redaktorem tygodnika "Znicz" oraz dodatku "Płomień". W gackach, w domu Mariana Palmąki, była siedziba redakcji.

W okresie powojennym Marian Palmąka zaczął pracę w spółdzielczości wiejskiej PZGS, został prezesem komitetu powiatowego ZSL w Busku - Zdroju.

W 2000 roku Minister Obrony Narodowej mianował  Mariana Palmąkę ze stopnia kapitana, na stopień podpułkownika WP. Został wyróżniony wieloma najwyższymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, za udział w walkach z hitlerowskim okupantem.
 
Plik do pobrania:
Prezentacja pn. "Uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk Mariana Palmąki"

Medale 'Za zasługi dla Obronności Kraju'
Podczas uroczystości wręczono srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju", 14 rodzicom, których dzieci - co najmniej trzech synów - odbyły służbę wojskową.

Medalami zostali odznaczeni: Pawełczyk Stefan, Grochowina Stanisław, Grochowina Joanna, Maj Elżbieta, Kulczycka Zofia, Banasik Genowefa, Wtorek Helena, Ćwiertnia Józef, Ćwiertnia Krystyna, Malęga Danuta, Brych Stefan, Brych Henryka, Dziadek Ryszard, Dziadek Bogusława, które wręczyła Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej oraz pułkownik Wiesław Święchowicz - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

nadanie_orderu.jpg

nadanie_orderu1.jpg

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, którzy zaśpiewali pieśni patriotyczne. Artyści w podziękowaniu za występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


/
mb/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

Piotr (2014-01-20 19:15:32)

Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej[1]. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna

Order był nadawany w okresie Księstwa Warszawskiego. Po utworzeniu Królestwa Polskiego order, zachowując swój statut, otrzymał nazwę Order Wojskowy Polski. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Sejm Ustawodawczy na mocy ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 roku wskrzesił order, nadając mu nazwę Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Obecnie order może być nadawany podczas wojny lub 5 lat po jej zakończeniu przez prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

olo (2014-01-20 18:00:37)

rzeczywiście błąd w nazwisku. Przepraszam. Ale o dokonaniach bojowych nic nie mogę znaleźć.Choćby wskazanie bitwy czy starcia z Niemcami gdzie być może Pan Palmąka wykazał się niezwykłym męstwem. Dlaczego to przemilczać ?i

(2014-01-20 17:49:40)

... a dokonania Pana Palmąki są w załączonej prezentacji, jak słusznie i bardzo przytomnie zauważyła Aga

(2014-01-20 17:45:12)

Grzegorz, olo, czy jak ci tam ... zanim zaczniesz się wymądrzać naucz się najpierw czytać; ten Pan nazywa się Marian PALMĄKA nie Palimąka

-olo (2014-01-20 17:31:25)

No właśnie.Krzyż Srebrny OVM nadaje się, czytam w prezentacji,, za osobiste męstwo lub za niezwykłe męstwo lub za śmiały czyn bojowy. Warto więc byłoby przypomnieć szczególnie młodemu pokoleniu te fakty. W końcu stawiamy p. Palimąkę w jednym rzędzie z A.Fieldorfem czy T. Bór Komorowskim. W prezentacji ani słowa o osobistych zasługach bojowych. Uważam to za poważne zaniedbanie dokumentujących uhonorowanie kawalera najważniejszego odznaczenia bojowego.

Aga (2014-01-20 15:44:14)

Wystarczy kliknac na zalaczona w tekscie prezentacje

-olo (2014-01-20 15:08:10)

Wydaje się, że warto byłoby podać więcej informacji o życiorysie uhonorowanego tym ważnym odznaczeniem. Wykaz osób, które przybyły na uroczystość zajął całą treść informacji.A to tylko urzędnicy wypełniający swoje obowiązki.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry