10 stycznia 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk w stanie spoczynku Mariana Palmąki oraz wręczenia medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym jest Order Virtuti Militari, który przyznawany jest za wybitne zasługi bojowe. Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystości wręczenia umundurowania, które przekazała Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej - 97-letniemu mieszkańcowi Buska-Zdroju - podpułkownikowi Marianowi Palmące.
Podpułkownik Jarosław Molisak - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Busku Zdroju rozpoczął uroczystość, złożeniem meldunku Wiceminister Beacie Oczkowicz oraz pułkownikowi Wiesławowi Święchowiczowi - Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach

Na uroczystości obecni byli: przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Powiatu Buskiego, dyrektorzy oraz
młodzież ze Szkół Ponadgimnazjalnych z Powiatu Buskiego, przedstawiciele
ZHP Busko-Zdrój, kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Major Mirosław Smerdzyński - zastępca Komendanta Wojskowej Komendy
Uzupełnień, przedstawił prezentację multimedialną, w której zawarł m.in:
historię powstania Orderu Virtuti Militarii, dokonania podpułkownika
Mariana Palmąki oraz historię powstania medalu "Za Zasługi dla
Obronności Kraju".

Marian Palmąka urodził się 24 maja 1917 r. w Gackach, w okolicach Szydłowa. Pochodził z rodziny chłopskiej. Związany był z ruchem ludowym, w wieku 17 lat został członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”.
W latach 1940 - 1945 działał w organizacjach konspiracyjnych, między innymi w Batalionach Chłopskich. Od 1942 roku zaczął współpracować z Józefem Ozgą Michalskim - pisarzem, redaktorem tygodnika "Znicz" oraz dodatku "Płomień". W gackach, w domu Mariana Palmąki, była siedziba redakcji.
W okresie powojennym Marian Palmąka zaczął pracę w spółdzielczości wiejskiej PZGS, został prezesem komitetu powiatowego ZSL w Busku - Zdroju.
W 2000 roku Minister Obrony Narodowej mianował Mariana Palmąkę ze stopnia kapitana, na stopień podpułkownika WP. Został wyróżniony wieloma najwyższymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, za udział w walkach z hitlerowskim okupantem.
Plik do pobrania:
Prezentacja pn. "Uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk Mariana Palmąki"
Medale 'Za zasługi dla Obronności Kraju'
Podczas uroczystości wręczono srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju", 14 rodzicom, których dzieci - co najmniej trzech synów - odbyły służbę wojskową.
Medalami zostali odznaczeni: Pawełczyk Stefan, Grochowina Stanisław, Grochowina Joanna, Maj Elżbieta, Kulczycka Zofia, Banasik Genowefa, Wtorek Helena, Ćwiertnia Józef, Ćwiertnia Krystyna, Malęga Danuta, Brych Stefan, Brych Henryka, Dziadek Ryszard, Dziadek Bogusława, które wręczyła Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej oraz pułkownik Wiesław Święchowicz - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, którzy zaśpiewali pieśni
patriotyczne. Artyści w podziękowaniu za występ zostali nagrodzeni
gromkimi brawami.
/mb/