swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari

Dodane: Milena Data: 2014-01-20 14:38:46 (czytane: 18909)  Wersja do druku

10 stycznia 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk w stanie spoczynku Mariana Palmąki oraz wręczenia medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym jest Order Virtuti Militari, który przyznawany jest za wybitne zasługi bojowe. Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystości wręczenia umundurowania, które przekazała Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej - 97-letniemu mieszkańcowi Buska-Zdroju - podpułkownikowi Marianowi Palmące.

Podpułkownik Jarosław Molisak - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Busku Zdroju rozpoczął uroczystość, złożeniem meldunku Wiceminister Beacie Oczkowicz oraz pułkownikowi Wiesławowi Święchowiczowi - Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach

nadanie_orderu4.jpg

Na uroczystości obecni byli: przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Powiatu Buskiego, dyrektorzy oraz młodzież ze Szkół Ponadgimnazjalnych z Powiatu Buskiego, przedstawiciele ZHP Busko-Zdrój, kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Major Mirosław Smerdzyński - zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, przedstawił prezentację multimedialną, w której zawarł m.in: historię powstania Orderu Virtuti Militarii, dokonania podpułkownika Mariana Palmąki oraz historię powstania medalu "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

nadanie_orderu3.jpg

Marian Palmąka urodził się 24 maja 1917 r. w Gackach, w okolicach Szydłowa. Pochodził z rodziny chłopskiej. Związany był z ruchem ludowym, w wieku 17 lat został członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. 

W latach 1940 - 1945 działał w organizacjach konspiracyjnych, między innymi w Batalionach Chłopskich. Od 1942 roku zaczął współpracować z Józefem Ozgą Michalskim - pisarzem, redaktorem tygodnika "Znicz" oraz dodatku "Płomień". W gackach, w domu Mariana Palmąki, była siedziba redakcji.

W okresie powojennym Marian Palmąka zaczął pracę w spółdzielczości wiejskiej PZGS, został prezesem komitetu powiatowego ZSL w Busku - Zdroju.

W 2000 roku Minister Obrony Narodowej mianował  Mariana Palmąkę ze stopnia kapitana, na stopień podpułkownika WP. Został wyróżniony wieloma najwyższymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, za udział w walkach z hitlerowskim okupantem.
 
Plik do pobrania:
Prezentacja pn. "Uroczystość uhonorowania Kawalera Orderu Virtuti Militari - ppłk Mariana Palmąki"

Medale 'Za zasługi dla Obronności Kraju'
Podczas uroczystości wręczono srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju", 14 rodzicom, których dzieci - co najmniej trzech synów - odbyły służbę wojskową.

Medalami zostali odznaczeni: Pawełczyk Stefan, Grochowina Stanisław, Grochowina Joanna, Maj Elżbieta, Kulczycka Zofia, Banasik Genowefa, Wtorek Helena, Ćwiertnia Józef, Ćwiertnia Krystyna, Malęga Danuta, Brych Stefan, Brych Henryka, Dziadek Ryszard, Dziadek Bogusława, które wręczyła Beata Oczkowicz - Wiceminister Obrony Narodowej oraz pułkownik Wiesław Święchowicz - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

nadanie_orderu.jpg

nadanie_orderu1.jpg

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, którzy zaśpiewali pieśni patriotyczne. Artyści w podziękowaniu za występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


/
mb/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

(2014-01-22 12:53:14)

To on swoją ziemię tym chłopom rozdawał ?

(2014-01-22 09:01:08)

od kiedy to za parcelację daje się VM?

- (2014-01-22 07:40:04)

płk Maślanka,Pawlina,Grochowski,Sowa,Lasak Pałys i inni .czekają na upamiętnienie.Po 45 r. setki biednych chłopów powiatu Stopnickiego dostało ziemię. Zasłużył na ich wdzięczność dziękujemy Panie Marianie.

ależ i oczywiście że interesowało i dalej interesuje... (2014-01-21 19:16:09)

prosimy przygotować jakieś materiały, jakaś akcja upamiętniająca to też dobry pomysł..
czekamy!

- (2014-01-21 14:43:14)

Ten order to przyznaje się za zasługi wojenne czy peerelowskie po 1945r. ?

do MC (2014-01-21 10:54:28)

Pisałem do Was już jakiś czas temu o podjęciu tematu statki Polskich Lini Oceanicznych, który nosił nazwę M/S Busko Zdrój, a który zatonął 8 lutego 1985 na Morzu Północnym wraz z 24 członkami załogi. Chodziło mi głównie na poświęceniu choć kilku zdań w przypomnieniu tej katastrofy. Oraz o jakiejś akcji w celu upamiętnienia choćby tablicą pamiątkową tych którzy rozsławiali na całym świecie nasze miasto.
Ale cóż nie interesowało to Was.
pozdr. Piotr

- (2014-01-21 10:19:27)

postać znana i autentyczna działacz SL Wola Ludu. .Był po wyzwoleniu Komisarzem Ziemskim z której to funkcji wywiązywał się bardzo dobrze.Po 45 roku własnie wokół ziemi było pracy bardzo dużo -chłop pragnął ziemi i dostawał ją

MC (2014-01-20 21:53:22)

Piotrze, pewnie jesteś w posiadaniu dodatkowych informacji o ppłk Palmące, więc podziel się z nami. Myślę, że zanim napisałeś posta sprawdziłeś, że są ogólnodostępne materiały, których brakuje w tekście. Zapewne znalazłeś obszerniejszy wpis w Wikipedii niż ten, na który my trafiliśmy. A może piszesz by coś napisać... Swoją drogą może czas, by ktoś z regionalnych historyków tym się zajął.
Przy okazji - jakich tematów naprawdę ważnych dla naszego rejonu tu brakuje? Zaproponuj coś. "a te które są bardzo szybko znikają" - masz na myśli, że znikają ze strony głównej? :)
Wpisz temat w naszą wyszukiwarkę - znajdziesz wszystkie wiadomości od 2003 roku.
Wiadomość o tej uroczystości ukazała się na wielu stronach internetowych. Nasza jest najbardziej obszerna i oczywiście tylko u nas komentarze szukające dziury w całym... Ja się wcale tym nie martwię, bo dla nas jest to dopingujące, ale to przykre dla opisywanych w artykule, że sedno sprawy schodzi na drugi plan...

do Piotra (2014-01-20 21:52:12)

nie miałbym tu uwag do administratora. Wikipedia też o zasługach bojowych p.Palmąki nie informuje. Jedynie przywołuje identyczny opis autorstwa Marcinca.Więc skąd miał piszący notatkę wziąć dane?

(2014-01-20 20:16:08)

A prezentację o zasługach Pana M.Palmaki przygotowano bardzo kiepsko, kiepściutko.

Piotr (2014-01-20 20:05:41)

Zapewne brak informacji o dziejach bojowych Pana Mariana leży wyłącznie po stronie piszącego ten artykuł , gdyż nadanie tego Orderu jest weryfikowane przez wiele osób, instytucji i ślad o tym musi być.
Administrator tej strony umie pisać tylko o rzeczach za które ma płacone, lub mu się każe.
Brak jest tematów naprawdę ważnych dla naszego rejonu, a te które są bardzo szybko znikają --- bo są niewygodne dla panujących.
Tak więc Panie Administratorze pisz tematy, które są ważne, a nie o Społem, czy o kolacji z Okrasą. Jest naprawdę dużo tematów z naszego rejonu

-do Piotra (2014-01-20 19:48:09)

gdzie konkretnie, osoba o której, piszemy wykazała się osobistym męstwem?Dlaczego nie ma o tym wzmianki w żadnej dostępnej publikacji. Przyjmuję, że to zaniedbanie ze strony osób przygotowujących teksty.Ale czytam też w prezentacji, że w czasie okupacji bohater publikacji kontaktował się z J. Ozgą Michalskim. Po co o tym pisać skoro wówczas tj w latach okupacji J.Ozga Michalski był nikim. Kariera jego rozpoczęła się po 1945 roku. Zamieszczono w prezentacji foto pisma Znicz. Przecież p. Palmaka nie wydawał tego pisma. Podaje się,że wydawał je J.Ozga Michalski. Ale to drobiazgi

Adam (2014-01-20 19:28:52)

Popieram i jestem za nadaniem nazwy jednej z ulic.

PANIE BURMISTRZU (2014-01-20 19:26:19)

Może trzeba ruszyć głową i zaproponować na sesji miejskiej nadanie nazwy jednej z ulic imieniem i nazwiskiem naszego bohatera.

( jeśli jesteście za to proszę piszcie odpowiedzi do tego tematu )
a administrator busko.com powinien zrobić coś aby temat nazwy ulicy był ciągniony na stronie buskiej.

Piotr (2014-01-20 19:21:23)

Przedstawiłem w poprzedniej odpowiedzi za co i kto przyznaje Order V.M.
I dziwię się ,że piszecie o dowody męstwa.
Takiego człowieka to powinno nosić się na rękach za jego męstwo.
Panie Marianie życzę dużo, dużo zdrowia.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry