swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Z siekierą zaczepiali przechodniów

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-27 13:07:07 (czytane: 15287)  Wersja do druku

Znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów to finał interwencji jaką podjęli mundurowi na jednej z ulic w Busku-Zdroju. Interwencja dotyczyła dwóch mężczyzn, którzy mieli zaczepiać przechodniów, wymachując przy tym siekierą.

Obaj zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Dzisiaj zostaną doprowadzeni przed oblicze prokuratora, który zadecyduje o ich dalszym losie.

Wszystko rozegrało się wczoraj po południu w centrum Buska-Zdroju. Policjanci patrolujący miasto, otrzymali zgłoszenie o dwóch mężczyznach zaczepiających przechodniów. Mieli przy tym wymachiwać siekierą. Na miejscu patrol zauważył dwie osoby spożywające alkohol. Na widok mundurowych jeden z mężczyzn odrzucił trzymaną w ręku siekierę.

Stróże prawa przystąpili do ustalania tożsamości awanturników. Z związku z tym, że mężczyźni odmawiali podania swoich danych personalnych, zostali przewiezieni do komendy. Na placu przy komendzie mężczyźni zaczęli głośno ubliżać interweniującym funkcjonariuszom. Jeden z awanturników szarpał policjantów za mundur, popychał i próbował utrudniać prowadzone czynności. Obaj zaraz po tym zajściu zostali zatrzymani.

Jak się później okazało, awanturnicy to dwaj bracia w wieku 35 i 36 lat, mieszkańcy gminy Nowy Korczyn. Podczas zatrzymania byli pijani. Młodszy miał w organizmie ponad 2, a starszy prawie 3 promile alkoholu. Ten ostatni odpowie również za naruszenie nietykalności cielesnej mundurowych. Będą też ukarani za popełnione wykroczenia.

Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie - do roku pozbawienia wolności.

Opr. TP
Źródło KPP w Busku-Zdroju

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (31)
     

-vfdsvs (2013-11-27 18:13:29)

Popatrzcie dopiero na komisariacie się brali za bicie policji. Bardzo dziwny zbieg okoliczności. pijany na rowerze to już nie przestępstwo, więc opracowali sobie chłopcy radarowcy nową metodę wykrywalności bo znieważenie to już przestępstwo...
Godne politowania...
Mam nadzieje, że ich też życie rozliczy...

-do to prawda (2013-11-27 18:11:31)

najpierw przeczytaj dokładnie gdzie doszło do ubliżania i szarpania policjantów, a potem zabieraj głos. Wyraźnie jest napisane, że doszło do tego na placu komendy.

-KOLEK (2013-11-27 18:03:41)

Fakt faktem kultury niektorym troche brakuje a juz najbardziej denerwujacym jest fakt tej wlaczonej dyskoteki podczas kontroli drogowej po co ta dyskoteka swiecoa swiatlami po oknach migaja po co to moze ktos odpowie

-do to prawda (2013-11-27 18:00:53)

to idź z tym na prokuraturę jesteś przecież świadkiem

-to prawda (2013-11-27 17:15:37)

policjanci kłamią.patrzyłem na ich nieudolną interwencję.Następnie pojechałem za nimi.obserwowałem.nie było takiego zajścia jak w treści informacyjnej.To czyste perfidne kłamstwo tych policjantów(zrobili to tak jak robiła milicja)Patrzyłem i nie widziałem żeby zatrzymani ich w jakikolwiek sposób dotykali,nie byli w stanie.Tylko jest prawdą że się zataczali.Żaden z zatrzymanych nie dotknął żadnego z tych gliniarzy.Nie widziałem żeby tak było.Policjanci naprawdę kłamią,perfidnie kłamią.Panie nowy komendancie! miało być inaczej a jest i dotrzymał pan słowa jest inaczej,jest śmieszniej i strasznie,ale nie bezpieczniej ze strony policji.

-kol (2013-11-27 16:45:42)

a gdzie to było dokładnie?

-nn (2013-11-27 16:29:24)

Znacie taki dowcip?
Stoi mały chłopczyk i przygląda się policjantowi. Policjant w końcu pyta go,
-Co chłopczyku podoba ci się moja policyjna czapka, chciałbyś taką mieć? a chłopiec na to
-Nie proszę pana nie chcę.
Policjant dalej pyta
-A może chciałbyś zostać policjantem? chłopczyk odpowiada
- Nie proszę pana nie chcę być policjantem ja się dobrze uczę w szkole.

-DRAGON (2013-11-27 16:25:31)

Kontrola wewnetrzna w policji tj. przestepczej organizacji nie istnieje. Policja to 125 tys. leni i pasozytow tzw. psow systemu utrzymywanych przez obywateli, ktorzy w zamian nic z nich nie maja. Z kundlone z wladza MOpsy robia sobie statystyki kosztem podchmielonych ludkow. Tak naprawde tym kolaborantom, zlodziejom, lapownikom i ruchaczom powinno sie strzelac w leb ku chwale ojczyzny, co robil wujek STALIN skutecznie i bez rozglosu i chwala mu za to !!!

-Piotr (2013-11-27 16:14:02)

Policjanci powinni zostać skierowani do
Szkoła Policji w Słupsku
gdzie realizowane jest specjalistyczne szkolenie oraz doskonalenie zawodowe policjantów służby prewencyjnej
może tam nauczą się podstaw prewencji.
Bo to wstyd gdy nie wiedzą jak zakuć pijanych z 2 i 3 promilami alkoholu.
Przecież oni z tymi promilami ledwo na nogach stali.

-Mistrzu (2013-11-27 16:03:12)

Czyżby Panowie Policjanci popełnili poważny błąd przy zatrzymaniu ??? ale tym powinien zająć się ich przełożony, lub sekcja kontroli. Czyli taka wewnętrzna kontrola.I wyciągnąć wnioski.

-Błąd w sztuce... (2013-11-27 15:22:44)

powinni byś zglebowani, skuci kajdankami już na ulicy, może nawet spałowani, a jechali do Komendy jak taksówką

- (2013-11-27 15:17:15)

Ja też czasami mam ochotę przy...... jednemu czy drugiemu, powstrzymuje mnie tylko mundur. Ale może kiedyś bez munduru będzie okazaja.

- (2013-11-27 15:07:14)

a już myślałem że janosik wrócił i zacznie od buska

-Boloooo (2013-11-27 15:07:09)

No to jak oni w kajdanach, może nie mieli bo są braki w wyposażeniu mogli pobić , poszarpać itd. ???????????

-Piotr (2013-11-27 15:05:22)

Może to pomoże tym pobitym funkcjonariuszom.
Kajdanek można użyć w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań:

wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez policjanta poleceniem;
odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta lub innej osoby;
przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta lub innej osoby;
przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego;
przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez policjanta obszary, obiekty lub urządzenia;
ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez policjanta;
przeciwdziałania niszczeniu mienia;
zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;
ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
pokonania czynnego oporu;
przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji.


Kajdanek można użyć także na polecenie sądu lub prokuratora. Kajdanek używa się w celu częściowego unieruchomienia kończyn. Kajdanki zakłada się na ręce trzymane z tyłu.

Kajdanek zespolonych lub kajdanek zakładanych na nogi można użyć wyłącznie wobec osób: agresywnych; zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych lub innego niebezpiecznego narzędzia lub przestępstwa, o którym mowa w art. 115 § 20 (przestępstwo o charakterze terrorystycznym) , art. 148 (zabójstwo) lub art. 258 (udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą) ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.); pozbawionych wolności. Kajdanek zakładanych na nogi używa się równocześnie z kajdankami zakładanymi na ręce.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry