Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23257) 
Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.
1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.
Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja
Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.
Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.
Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003
utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.
Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:
Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882
i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com
Zbiórka prowadzona jest do końca roku.
Tekst: Jarosław Roland Kruk
SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)
Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym, wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.
Jarosław Roland Kruk
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (91) |
- (2013-11-24 23:19:26)
Nie wcale nie można tu przywoływać zasady,że brak dowodów działa na korzyść. Nie w przypadku historii. Zakłamywanie historii, przemilczanie faktów albo jej naciąganie do konkretnych potrzeb politycznych działa własnie na niekorzyść ale pamięci tych, którzy naprawdę walczyli i ginęli za wolność.
-do JRK (2013-11-24 23:06:26)
Rany Boskie, człowieku przestań się kompromitować, czy ty czytasz co piszesz!!! Kilka cytatów z poniższego wpisu:
Czy burmistrz Jaworski i proboszcz Świątkiewicz brali bezpośredni udział w walkach? zakładam, że tak...
Można tu przywołać obowiązującą w prawie zasadę, że brak dowodów działa na korzyść; nie ma bezspornych świadectw, że nie brali, więc można przyjąć, że uczestniczyli...
mam propozycję: nie ma bezspornych dowodów, że w Powstaniu nie brał udziału Pietrek z Galowa więc go umieśćcie na tablicy
a tak swoją drogą porównywanie tej tablicy z Grobem Nieznanego Żołnierza jest bezczelnym bluźnierstwem!!! Jak można porównywać Kogoś Kto oddał życie za Polskę z kimś kto w ramach ''represji'' został przeniesiony na inną parafię i ''nie ma dowodów, że nie brał udziału w Powstaniu, więc pewnie brał''
Naprawdę macie wiele tupetu,żeby porównywać waszą akcję z Grobem Nieznanego Żołnierza, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy czy Szlachetną Paczką
Wstyd, wstyd, wstyd
-JRK ad: dlaczego burmistrz Jaworski i ks. Świątkiewicz (2013-11-24 22:49:41)
Na początek dygresja o Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jest to grób-pomnik, którego ideą jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Spoczywają w nim symboliczne, wybrane losowo prochy jednej osoby, młodego, około 14 letniego obrońcy Lwowa, ochotnika. Nikomu nie przyszło do głowy robić jakichkolwiek konkursów, licytacji, dochodzeń kim powinien być i jakie kryteria spełniać ten uhonorowany złożeniem w mogile mogił symboliczny poległy żołnierz. Raz, że nie sposób było by rozstrzygnąć, dwa – chodziło o symbol
Z przygotowywaną buską Tablicą – memoriałem Powstania Styczniowego i jego uczestników jest podobnie. Chodzi o jej symboliczną wymowę.
Można było, owszem, ułożyć tekst ''anonimowy'', bez nazwisk, ale można było też wymienić znane imiennie postacie. Wybrana została wersja druga.
Prócz osoby dyktatora Mariana Langiewicza przywołano postacie burmistrza Feliksa Jaworskiego i proboszcza ks. Wojciecha Świątkiewicza.
Dlaczego? Gdyż pierwszy reprezentuje mieszkańców, drugi wiernych. Wtedy, tak jak i dziś, zgodnie z logiką, ''pierwszym mieszkańcem’’ był burmistrz, a na czele wiernych stał ich duchowy pasterz.
Czy burmistrz Jaworski i proboszcz Świątkiewicz brali bezpośredni udział w walkach? – zakładam(*), że tak, skoro ustawowo odpowiedzialne za miejsca pamięci najwyższe ciało, jakim jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dysponując wiedzą zrzeszonych specjalistów i profesorów, nie zakwestionowała ich obecności i przypisanych zasług.
Można tu przywołać obowiązującą w prawie zasadę, że brak dowodów działa na korzyść – nie ma bezspornych świadectw, że nie brali, więc można przyjąć, że uczestniczyli. I chyba nie warto wnikać w jakim to było zakresie, formie, czasie, bowiem chodzi głównie lub wręcz wyłącznie o symbolikę.
A przy okazji – uczestnicząc w tej ''komentarzowej'' dyskusji, czytając niektóre wpisy osób, wydaje się, dobrze zorientowanych w problematyce PS, co rusz myślę o tym, że byłoby dobrze dla sprawy i wiedzy o przeszłości naszej małej Ojczyzny, gdyby choć co niektórzy, z pozycji ''prokuratora w sprawie'' wcielili się w rolę ''adwokata''. Gdyby swój merytoryczny potencjał zechcieli użyczyć dla dobra sprawy. Poza samą tablicą tworzone jest jej wirtualne dopełnienie, e-tablica – strona www.tablica1863.busko.pl, o powierzchni praktycznie nieograniczonej, na której warto by zamieścić wszelkie informacje, świadectwa, fakty, zdjęcia itp. o Powstaniu, powstańcach, o naszym mieście i rejonie.
W imieniu Komitetu serdecznie zapraszam do współpracy.
(*) - ja z wykształcenie jestem inżynierem konstruktorem budownictwa lądowego, nie historykiem. Przez lata realizowałem się w wielu różnych dziedzinach, ale przeszłość to jest moje hobby dopiero od kilku lat.
Rozumiejąc i doceniając inicjatywę Tablicy, zaoferowałem na początku listopada Komitetowi moją pomoc przy zbiórce funduszy i realizacji przedsięwzięcia.
A że omnibusem nie jestem, więc wiele poruszanych w Komentarzach kwestii nie podejmuję, lub jeśli już, to robię to w sposób ograniczony.
-historyk (2013-11-24 22:39:24)
Halo! Panie JRK. I co z tą odpowiedzią? Znalazł Pan już?
A nie powinien Pan teraz tego szukać lecz mieć to już od dawna i w zasadzie od tego zacząć. Od twardych źródeł historycznych mówiących o tym o czym niby ma mówić tablica. To nie od pomysłu tablicy należało zacząć, -a potem się historię dopisze- tylko od starych dokumentów, które same krzyczą o wspomnienie.
A wymiary tablicy i koszt w końcu wie Pan jakie będą?
A inne dokumenty kiedy będą jawne? Np. postępowanie w celu wyłonienia najkorzystniejszej oferty projektu, wykonania, transportu i montażu (za to też trzeba będzie wybulić? nikt nie zasponsoruje przewozu? nie ma kto czterech kołków przykręcić?), uzgodnienia z konserwatorem, z Radą Pamięci..., itp.
Może się czepiam, ale sam Pan napisał, że to w imieniu społeczeństwa Buska-Zdroju, a więc i moim. Stąd to żywe zainteresowanie.
Żywe zainteresowanie ponadto jest spowodowane ogromem nieścisłości, nagięć historii i przekłamań, lub stwierdzeń nigdzie, jak do tej pory nie potwierdzonych w materiałach archiwalnych.
Dlaczego tablica taka miałaby zawisnąć właśnie tu gdzie Pan próbuje to przeforsować? Czemu nie na miejscu walk np. we wsi Grochowiska?
Podobno przedłużeniem męskości dla niektórych młodych ludzi jest "wypasiona bryka".
Czymże zatem i dla kogo ma być taka tablica i w takim miejscu? Dla mieszkańców? Nie za bardzo bo to nie jest jedyny kościół w mieście. Dla kuracjuszy? Trochę ze zdroju za daleko. A może dla władzy, fundatorów (według listy wpłat), księdza, który chciałby czymś zapełnić pustą ścianę? No dla kogo? Po obciachu jaki zrobiono z listą darczyńców na "bycoku" popieram przedmówcę: żenua.
-Na piedestale w Cielętniku... (2013-11-24 22:12:09)
trzeba postawić elektroniczny kibel, podobno to cudo jest już w Zdroju. Ciekawe jak wypowie się na temat jego zakupu np. NIK
-Skarbonka... (2013-11-24 21:59:13)
obok tablicy powinna być przeciwdeszczowa skarbonka.
-potrzeba (2013-11-24 20:59:26)
Jeżeli kler jest zainteresowany tablicą 150-lecia czegoś co w Busku nie istniało, jest potrzeba zrobienia tablicy spedalonych księży.Tacy w Busku są.Jeżeli ta tablica się tam znajdzie, proszę o umieszczenie obok tablicy z nazwiskami tych pedałów z dodatkiem nazwiska pseudo historyka (osoba publiczna)Owsińskiego Roberta, jako pomysłodawcy.Następne tablice będą dla żuawów,UFO kosmitów,chociaż wydaje mi się że w Busku ich nie było itd,itp.Głupota buska głupota jak zwykle.
-do Grzegorz Brzęczyszczykiewicz (2013-11-24 19:34:45)
niezłe ;-))))
popieram
-Grzegorz Brzęczyszczykiewicz (2013-11-24 18:44:38)
Proponuję takie tablice:
Na urzędzie Miasta:
"Cześć i chwała mieszkańcom Buska którzy pod przewodnictwem burmistrza Piotra Wąsowicza przyczynili się walnie do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej"
Na szpitalu:
"Pamięci budowniczym tego szpitala, dzięki którym uratowano kraj przed epidemią ptasiej grypy."
Na rynku - zamiast fontanny:
Ku wieczystej chwale bohaterów poległych w bitwach za honor i niepodległość radzieckiej ojczyzny".
W przypadku tej ostatniej to odgrzewane kluchy bo taki dokładnie tekst przez 40 lat widniał już sobie na buskim rynku.
- (2013-11-24 16:55:23)
ksiądz, któremu m.in. ma być poświęcona ta kontrowersyjna tablica może i udzielał pomocy Powstańcom, ale pisanie o nim, że był za to represjonowany przez przeniesienie go do innej parafii jego ogromnym nadużyciem - jak to się ma do ludzi, którzy oddali życie za Polskę, którzy naprawdę byli represjonowani, torturowani, mordowani przez moskali, czy również później przez hitlerowców czy komunistów?
ktoś tu poniżej napisał, że piszący w imieniu inicjatorów powstania tablicy zachowuje się jakby mu pluli w twarz a on mówił że deszcz pada
... i trafił w samo sedno, rzeczywiście to prawda, nie wspominając już o tym, że plącze się w zeznaniach co do rozmiarów tablicy i kosztów jej wykonania... jest to przykład niepojętej nierzetelności
-historyk (2013-11-24 15:45:50)
Cytat z Przeglądu Ponidzia" z linku nr 1 pod artykułem:
"Projekt przewiduje, że centralna część tablicy z tekstem oraz herbem powstańczym wykonana będzie w formie odlewu – aplikacji z brązu o wymiarach 160 cm x 120cm umieszczonej na kamiennej płycie o wymiarach 174 cm x 134 cm.
Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to około 15-17 tyś".
Panie JRK, ustal Pan w końcu zarówno wymiary jak i kwotę przedsięwzięcia. Pisze Pan, że ok. 1m x 1m, że może 14.000, potem, że 15.000 a z artykułu wynikają jeszcze inne wymiary i kwoty.
Strony dalej nie działają. Danych historycznych na potwierdzenie prawdziwości tekstu na tablicy dalej brak. Miał Pan odpowiedzieć za dnia, a dzień się już skończył i dalej nic.
Po co Panu to było. Jadą po Panu jak po burej suce.
-xyz (2013-11-24 13:22:06)
o treści tablicy dyskutujmy a nie czy jest ona potrzebna. Bo treśc wzbudza emocje a nie fakt ponoc czczenia rocznicy powstania. Treśc nieprawdziwa albo naciągana zafałszowuje obraz zarówno buskiego spoleczeństwa w czasach powstania jak i czyni obecnych zwolenników tekstu osobami wszystko wiedzącymi. Wstyd. Może ktoś ma jakieś wiarygodne informacje o tym szykanowaniu i uczestnictwie w powstaniu, które de facto rozgrywało się na wschodzie Polski a nie tu, przy granicy austriackiej gdzie pobite oddziały ratowały się ucieczką, Zresztą Langiewicz pozostawił współtowarzyszy broni na pastwę losu i z panienka ewakuował się za Wisłę.
-Do JRK (2013-11-24 11:22:03)
Uważam.że tablica powinna być obok katowni gestapo -Willa Zielona lub w jej okolicy. Myślę,że organizatorzy nie zamieszczą nazwisk fundatorów tj.koło pomnika L. Czarnego-wyraźny przerost formy nad treścią-żenua.
-ryn (2013-11-24 08:12:31)
Widać, że robiona jest tu sztuka dla sztuki. Ksiądz czy jakaś grupa wymyśliła sobie, że ma być tablica nieważne czy treść jest zgodna z prawdą historyczną czy nie jako upiększenie elewacji kościoła.Wiele komentarzy dotyczy więc pytań nt.samej treści natomiast piszący w imieniu inicjatorów jej powstania zachowuje się jakby mu pluli w twarz a on mówił że deszcz pada.Bo treść jest oczywiście naciągana. To, że Rada Pamięci Walk i Męczeństwa i Woj. Konserwator Zabytków wydali zgodę na umieszczenie tablicy upamiętniającej 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego jeszcze wcale nie świadczy o tym, że na samej tablicy nie są zawarte półprawdy.
Organizatorzy zamiast pisać o tym z jakiego materiału i kiedy ma być tablica wmurowana - wspomniana wyżej sztuka dla sztuki- powinni podać źródła historyczne,miejsca kwerend archiwalnych i opinie historyków z tytułami profesorskimi, a nie -regionalistów czy pasjonatów, na podstawie których taka treść ma się tam znaleźć. Powinni w miarę rzetelnie najpierw poinformować na podstawie jakich dokumentów archiwalnych a nie przekazów ustnych czy zasłyszanych albo jak pisze przedstawiciel inicjatorów wikipedii ma być taka treść a nie inna, . Czy da sobie on rękę uciąć za tą wikipedię?
I wówczas może uciąć spekulacje czy ks. Świątkiewicz i inni mieszkańcy Buska brali udział w powstaniu czy nie brali i jaki charakter miał ten udział. Podać nazwiska mieszkańców Buska, którzy walczyli w oddziale Langiewicza i "innych partiach powstańczych",i w których partiach czyli dowodzonych przez kogo, w których ci mieszkańcy bitwach brali udział, itp.itd. Bez takiej wiedzy będą takie właśnie spekulacje a ostatczenie cięgi za to będzie brał proboszcz Szlachta, na którym i tak już nie pozostawia się suchej nitki za jego działania wokół kościoła.
Natomiast pisanie o tym, żeby organizatorzy sami sobie ufundowali tablicę jest błędne. Chyba, że powieszą sobie ją u siebie nad kominkiem. Ściana kościoła to jest przestrzeń publiczna i nie może być zgody na zawieszanie tablic o treści, której treść jest co najmniej wątpliwa.
-Zniesmaczony stary krzak z Buska (2013-11-24 07:43:33)
-ten zapis... (2013-11-23 20:18:17)
""Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję..."
Takiego zapisu w innych WOŚP czy szlachetnej paczce nie ma. Jest dla mnie obraźliwy, bo jakby wymuszający na każdym obywatelu gmniny obowiązek opodatkowamnia się na Wasz cel.
Dlatego proszę nie przyrównywać tej inicjatywy do innych."
Zgadzam się, tylko ktoś bardzo specyficzny mógłby w ten sposób próbować psychologicznego szantażu i tak wulgarnego wchodzenia z zabłoconymi butami na ludzka wrażliwość i empatię, chyba tylko ktoś kto sam tych cech nie posiada. I myśli prawdopodobnie tylko o własnym czubku nosa i chce narzucać na siłę innym swe kaprysy i zachcianki.
Dwoma słowami, jest to: bezczelne i niesmaczne.
Inicjatorzy chyba popełnili poważny błąd wizerunkowy pozwalając przykleić się do swej akcji temu ptaszkowi.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.