swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Tablica z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego - apel o solidarne zaangażowanie i społeczne wsparcie

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23256)  Wersja do druku

Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.

1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.

Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.

bitwa001.jpg
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia


Każdy z nas wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych sprzed 150 lat! A wtedy, mimo niewoli, represji i biedy, nasi przodkowie zdobyli się na wspólny czyn, który - jak o Powstaniu Styczniowym wyrażał się marszałek Józef Piłsudski - stał się podwaliną niepodległości Polski w 1918 r.

Apelujemy zatem do wszystkich o przyłączenie się do grona fundatorów tego pomnika patriotyzmu i chwały naszych przodków. Ofiarowana choćby złotówka będzie przepustką na karty historii – każdy darczyńca zostanie wymieniony imiennie w przygotowywanym pamiątkowym dokumencie, który w „kapsule czasu” zostanie wmurowany razem z tablicą. Duplikat jego, w formie elektronicznej, umieszczony i dostępny będzie również na specjalnie tworzonej stronie internetowej, poświęconej temu wydarzeniu, www.tablica1863.busko.pl aktywny jest również wcześniej założony, dłuższy adres: www.tablicapowstaniastyczniowego.busko.pl

 

kaplica_nmp001.jpg
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja


Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.

Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.


Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003



utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.

Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:

Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882

i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com

Zbiórka prowadzona jest do końca roku.



Tekst: Jarosław Roland Kruk

 

SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)

Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym,  wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.

Jarosław Roland Kruk

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (91)
     

-Co z tą tablicą ? (2013-12-26 22:20:45)

Ja się pytam co z tablicą ?

-XYZ (2013-11-25 22:32:11)

Panie Jarku, niech pan da sobie (dla własnego dobra)jak najszybciej spokój z tą grupą i jej pomysłami... Patrząc na to co zobaczyłem na zdjęciach z jednej masowej imprezy mogę się spodziewać, że niedługo pojawi się inicjatywa wmurowania tablicy z okazji rocznicy "tragicznej" śmierci Hansa Petersa... akkampinos.pl/gallery/Image00051_djq07o62.jpg

-do tego co o tablicy Chopina wspominał (2013-11-25 21:51:07)

Czy wiesz ile kosztowała tablica Chopina umieszczona na BSCK? Znając jej koszt, znając wielkość, można by łatwo ocenić czy ta powstania jest droga czy nie.
I ciekawe jeszcze ile wzięła wtedy Steczkowska za występ?

-do olo do JRK (2013-11-25 14:10:22) i -do poniżej (2013-11-25 16:17:41) (2013-11-25 21:16:26)

ja też podpisuję się pod tym co przedmówcy napisali i dopowiem że ten gość co niedzielę chodzi też do kościoła! całkiem jest nawiedzony!

-lekcja historii w praktyce (2013-11-25 17:09:23)

Niedawno buscy nauczyciele zaprowadzili tabuny uczniów do kina na historię Wałęsy wg. Wajdy. Teraz mają okazję dać im przykład szacunku dla historii i przodków, uzupełniając np jeszcze o lekcję poświęconąPowstaniu. Ciekawe czy szansę wykorzystają?

-do poniżej (2013-11-25 16:17:41)

w całej rozciągłości popieram Pańskie argumenty.ja mam takie samo zdanie.podpowiem tylko, że ten pan jest całkowicie oddany Gazecie polskiej w Busku.Tym klubem dowodzi pani Gadawska z Sanato.Proszę się więc nie dziwić,że myśli tak jak ona,Kaczyński,Giżyński,Macierewicz i wiele nieodpowiedzialnych ludzi.Ta tablica jest tego też dowodem, i nie tylko tablica.Nawiedzonych nikt nie nawróci,ani nie wyleczy.

-olo do JRK (2013-11-25 14:10:22)

- dyskusja nasza , zapewne ku uciesze admina portalu dobiega końca. Nikt z tego portalu nie będzie zainteresowany aby ja kontynuować, bo po co? Zatem kończąc temat kilka moich uwag i spostrzeżeń

- zastanawia mnie na ile jest Pan osobą przebiegłą i interesowna a na ile naiwną i pozbawiona wiedzy. Nie potrafie tego rozstrzygnąc, choć fakty Panu nie sprzyjaja

0 grób Nieznanego Złonierza w Warszawie którego symbolikę Pan przywołał w akcie ratowania swojej reputacji to nie ta skala . Tam jest pochowany autentyczny obrońca Lwowa. Ofiara walk. Tu niestety tablica mająca upamiętnić nie udowodnione szykany

- te nieudowodnione szykany będąą tworzyć nową , niestety zafałszowana symbolikę osób które wymienia tabica. Ma Pan w tym osobisty interes?

- wypowiada się Pan w imieni społeczeństwa. A kto Pana do tego upoważnił? Rada miasta?

- chce Pan w całości sfinansować tablicę. O ile mi wiadomo przywoływany fatalnie grób Nieznanego Żołnierza to także bezimienne darowizy. Mamy opodatkować się na transport tej tablicy? Mamy zapłacić za jej marny projekt? Mamy sfinansować uroczystośc jej wmurowania? Co jeszcze? Może ,,skromny poczęstunek,, po uroczystościach

- w bitwie pod Grochowiskami wśród czynnych uczestników przejawia się nazwisko innego księdza. Tego nie wyróżnimy bo nie z naszej parafii? Bo nie będzie ta tablica ,,zdobiła,, elewacji buskiego kościoła? Bo miejscowemu proboszczowi żadna łaska nie skapnie? Ile tu obłudy

- nie jest Pan w stanie przedstawić żadnego dowodu na udział księdza w potyczce . Bo żadnych wystapień powstaniowych tu nie było. Nie dostarczy Pan takich dowodów , bo nie istnieja. A to dyskwalifikuje Pana zaangażowanie w tej sprawie

- chce Pan stworzyć fałszywe symbole i tym wpisuje się Pan na długa listę tych co setkami takie symbole tworzyli. Z czego to wynika?

- dopóki nie przedstawi Pan żródła swoich niewzruszonych przekonan co do zaangażowania wymienionych osób w powstanie , niestety pozostanie Pan w opinii znacznej części buszczan jako osoba zmanipulowana a zarazem uparta przy swoich niewiarygodnych racjach. A to odmawia Panu reprezentowania społeczeństwa

-Panie JRK (2013-11-25 08:23:26)

pisze pan, że:

''po to by wypowiadać się w imieniu społeczeństwa Buska-Zdroju należy być członkiem tej wspólnoty - konkretną osobą, a nie anonimem - nie wiadomo kim, nie wiadomo skąd''

po co więc wyciąga pan rękę po kasę tych anonimów

w mojej ocenie Panskie wypowiedzi są beszczelne, pełen tupetu i żądań w stylu ''dawać kasę bo chcemy się lansować''.

Z pańskich wypowiedzi wynika też, że nie ma pan elementarnej wiedzy na temat, który chcecie uwieczniać na tej tablicy, a to oznacza, że ośmiesza pan siebie, całą tą akcję i jej inicjatorów (choć ci nie mają nawet odwagi wypowiedzieć się w tej sprawie - jak widac)

-historyk (2013-11-25 00:31:51)

Skoro pisze Pan: "po to by wypowiadać się ''w imieniu społeczeństwa Buska-Zdroju'' należy być członkiem tej wspólnoty - konkretną osobą, a nie anonimem" to na jakiej (kurka wodna) podstawie dopisuje Pan mnie (jak Pan twierdzi anonima) do listy fundatorów tablicy pisząc -społeczeństwo ziemi buskiej- ? Wychodzi na jaw, że prędzej czy później ujawniona zostanie lista wpłat osób-fundatorów tablicy. Proszę zatem o zmianę zapisu z -społeczeństwo ziemi buskiej- na -osoby i firmy wyszczególnione poniżej/obok/nad/pod, zależy gdzie tablicę podobną do tej z "bycoka" umieścicie.
Cały czas jak dotąd żenada i małomiasteczkowa mentalność w stylu: zróbmy coś wielkiego, nie ważne co byleby było wielkie i byleby była lista darczyńców. Psy poszczekają a karawana pojedzie dalej.

-historyk (2013-11-25 00:19:10)

Panie JRK. Widzi Pan, że nie tylko mnie to bulwersuje. Brnie Pan w bagno jak powstańcy w mokradła. Pora najwyższa się zorientować w bezsensie akcji.

"Memoriały na grochowiskach są" No i słusznie, bo tam były walki, tam ludzie ginęli, tam są ich mogiły i im się to należy. Czytał Pan je? Dużo tam nazwisk? To niech się Pan przejedzie i poczyta. "Powstańcom walczącym, poległym ..."itp.

"A w Busku nie ma" I w wielu jeszcze innych miejscowościach Ponidzia nie ma. No i co z tego? Nic się tam nie działo to i nie ma.

A może Langiewicz przeszedł tylko przez okolicę Buska i pomaszerował dalej.

Czy to znaczy, że macie w planach więcej takich tablic do zawieszenia w innych miejscowościach według Pańskiej zasady: bo nie ma?

Panie Jarku!!! No Panie Jarku!!!
Jak to młodzież mówi: weź się Pan ogarnij.

-JRK do tych co ''w imieniu społeczeństwa Buska-Zdroju'' (2013-11-25 00:09:30)

Ośmielę się zauważyć, że po to by wypowiadać się ''w imieniu społeczeństwa Buska-Zdroju'' należy być członkiem tej wspólnoty - konkretną osobą, a nie anonimem - nie wiadomo kim, nie wiadomo skąd.

Chyba więc póki co, formalnie w sprawie Tablicy wypowiedziało się kilkanaście, kilkadziesiąt Buskowian - ci, którzy przedstawili się z imienia i nazwiska - kilkoro udzielających informacji, kilkudziesięciu, którzy imiennie wsparli finansowo inicjatywę.

Zapraszam więc uprzejmie kolejne osoby do jawnego uczestnictwa w dyskusji.

- (2013-11-25 00:02:04)

Zobaczy pan, że skończy się to wielką awanturą. Ktoś coś napisze do Rady... i się skończy wasza zabawa w ozdabianie ścian księdzu. Grupa którą reprezentuję nie pozwoli na naciąganie historii do bliżej nie określonych celów politycznych/ambicjonalnych/lanserskich/itp.
Swoją odpowiedzią obraził Pan mnie i innych zainteresowanych tą sprawą (nie jestem sam) a przede wszystkim obraził Pan siebie samego. Używając tzw. odwrotnego dowodu potwierdził Pan, że nie ma ani Pan ani nikt inny żadnego poparcia historycznego na wyryte słowa.
JAK TAK MOŻNA!!!

"Nie działa według urzędniczych schematów"? Ale dla przejrzystości i czystości intencji mogłaby.

Ponawiam pytanie : kiedy będą dostępne DOKUMENTY historyczne na podstawie których Pan działa? (w zasadzie to pytanie może Pan uznać za bez sensu bo już Pan napisał, że na podstawie odwrotnego dowodu (czytaj: domysłów amatorów historii).
Kiedy upubliczni Pan korespondencję z konserwatorem i Radą..., o wyborze oferty i negocjacjach cenowych też byśmy chętnie przeczytali. Inaczej możemy sobie pomyśleć, że ludzie się złożą, a ktoś na tym nieźle zarobi nie oferując wcale najniższej ceny.
Działa Pan w naszym imieniu a my chcemy to wiedzieć.

-p (2013-11-24 23:54:38)

Oj Panie Jarku. Myślę, że w dobrej wierze podpiął się Pan pod tą dziwną inicjatywę i na niej popłynął. Nie wiem czyja ona była. Księdza, jakiegoś nowego stowarzyszenia, które zaczyna swoją działalność od stawiania sobie tablic czy może kogoś jeszcze innego.
W każdym razie oczywiście, że nie może mieć Pan wiedzy na temat tego czy ludzie ci brali udział w powstaniu czy nie. Wątpię czy ktokolwiek w Busku ją ma. Żeby coś umieszczać na tablicy wymaga to dokładnych badań archiwalnych, kwerend, grzebania w księgach metrykalnych, aktach zejść itp. To tak naprawdę temat na konferencję naukową. Chyba, że powstła już wcześniej jakaś praca naukowa pt. "udział mieszkańców Buska w powstaniu styczniowym" Ale raczej nie powstała, nie licząc jakichś domniemań regionalistów i domorosłych historyków.
Jeżeli chodzi o Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie badała tego czy na tablicy są fakty. Zasada jest taka - Jeżeli społeczność lokalna chce upamiętnić jakieś zdarzenie lub ludzi to zostanie to zatwierdzone, chyba, że stoi to w jawnej sprzeczności z ogólnymi faktami historycznymi, może być dla kogoś obraźliwe albo jest niezgodne z aktualną polityką historyczną. Stąd nie ingerowali w treść tablicy a kazali usunąć napis Bóg Honor Ojczyzna. Jak Pan myśli dlaczego?

-JRK ad: -historyk (2013-11-24 22:39:24) (2013-11-24 23:36:48)

Ad.''Halo! Panie JRK, dowody, żródła''- odpowiedź jest w informacji (2013-11-24 22:49:41)

Ad.''A wymiary tablicy i koszt w końcu wie Pan jakie będą?'' - ostatnie wymiary dla pozytywnie zaopiniowanej tablicy są podane w artykule z dnia 2013-10-31, wystarczy tam zerknąć. Koszty – pisałem o tym wczoraj. Szacunkowo, metalowa płyta będzie w cenie max 13 tys. Jakie będą ostateczne ceny okaże się po wykonaniu. Zakładam, że ewentualne różnice będą niewielkie.

Ad.''postępowanie w celu wyłonienia najkorzystniejszej oferty projektu, wykonania, transportu i montażu'' - Komitet nie jest ciałem urzędowym i nie działa wg. urzędniczych schematów, dlatego planowany finał nastąpi pod koniec grudnia, a nie za kilka lat.

Ad.''transport i montaż (za to też trzeba będzie wybulić? nikt nie zasponsoruje przewozu? nie ma kto czterech kołków przykręcić?)'' - chętnie przyjmiemy w tym względzie pomoc autora tych słów - czy to w czynie, czy w mamonie.

Ad.''Żywe zainteresowanie, itd.''- odpowiedź w (2013-11-24 22:49:41)

Ad.''Dlaczego tablica taka miałaby zawisnąć właśnie tu gdzie Pan próbuje to przeforsować? Czemu nie na miejscu walk np. we wsi Grochowiska?''- proszę wybaczyć, ale czytając 3 artykuły o Tablicy i teraźniejsze komentarze, jasne jest, że ja nie wybierałem lokalizacji i nie forsuję takowej. W tej kwestii mogę oświadczyć, że ta ustalona wg. mnie jest właściwa.
A czemu nie na Grochowiskach? Choćby dlatego, że tam memoriały PS są, a w Busku nie ma żadnego. Zresztą, przypuszczam, że jaka by lokalizacja nie została wybrana to i tak spotkałaby się z masową krytyką ''komentatorów''.

Ad.''Czymże zatem i dla kogo...'' - na to niechaj każdy zainteresowany znajdzie sam dla siebie odpowiedź. Inicjatorzy swoje stanowisko przedstawili w opublikowanych artykułach.

-historyk (2013-11-24 23:25:42)

Pytanie imiennie skierowane do Panów- Osińskiego, Pasternaka i Lasaka:
Co Panowie na argumentację Pana JRK który pisze, że jak nie ma dowodów, że nie uczestniczył to można przyjąć, że uczestniczył?
Wiem, że śledzicie dyskusję, uprzejmie proszę o odpowiedź. Nie zostawiajcie kolegi samego pod ostrzałem.

Panie JRK obiecał Pan wyjaśnić moje wątpliwości wczoraj wieczorem i coo?

Ma Pan parcie na afisz, czasem to pozytywna cecha, ale tutaj Pana podpuścili i jestem pewien, że broni Pan sprawy w którą w głębi sumienia sam Pan nie wierzy. Facet po budownictwie lądowym musi mieć wyrobioną umiejętność kojarzenia faktów, jakąś przyzwoitość i wiarę potwierdzoną matematycznie w powodzenie projektu. Jak Pan będzie projektował most i uzna Pan, że nie ma dowodów na to, że konstrukcja się zawali to należy przyjąć, że wytrzyma to pójdzie Pan siedzieć za zawalenie się mostu.

Kiedy ruszą strony z bliższymi informacjami? Długo trzeba będzie czekać na OBIECANĄ odpowiedź?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry