swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Pikieta pod pomnikiem braterstwa broni w Busku-Zdroju (video)

Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40660)  Wersja do druku

W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.

"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.

pikieta02.jpg 


Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem
...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.   "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

pikieta01.jpg

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

pikieta03.jpg

 

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską  pieczoną gęś .

O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP  spotkali się z  gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem . 

Zobacz video:

pikieta_gp500.jpg
kliknij i oglądaj

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie:   www.czat.tbu.pl

 

MC


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (161)
     

-Wiedziałem, że świeccy żołnierze byli najgorsi (2013-11-11 22:43:52)

i tak jest do dzisiaj. W 1945 roku moja matka miała niecałe 7 lat i pierwsze mięso jakie jadła (które pamięta i najadła się nim do oporu) dali jej ruscy, a mało tego to każdy z nich miał dywanik i rano modlił się na nim bijąc głową o ziemię. Zapomniałem dodać, że to mięso to była wieprzowina.

-przepraszam za literówke (2013-11-11 22:27:47)

Miało być: sowieccy

-do "wszystkie armie" (2013-11-11 22:19:47)

A mają za to pomniki wdzięczności?
W Busku są jeszcze ludzie, którzy pamiętają co tu świeccy żołnierze wyprawiali. A kiedy ten ponnik stanął, to był dopiero szum w mieście, że czerwonym, że tyle kasy artysta za takie badziewie, że komu to potrzebne, że są ważniejsze sprawy...

-Wszystkie armie po II Wojnie wykorzystywały kobiety... (2013-11-11 22:02:40)

radzę przeczytać książkę autor Habe tytuł "Off Limits" o stosunkach panujących w Niemczech pod okupacją Armii USA, gdzie kobiety niemieckie oddawały się Amerykanom za jedzenie i fajki, najczęściej Lucky Strike

-do -O "wyzwolicielkach" pod szyldem czerwonej gwiazdy (2013-11-11 22:00:37)

nie bredź.. nie cytuj prac IPN (opowieści wujków i sąsiadów jako przyczynek do pracy magisterskiej). Zwróć uwagę na jedno.:)) W czasie "cytowanym" na Pomorzu Zachodnim nie mieszkali Polacy.TAM MIESZKALI WYŁĄCZNIE NIEMCY. I jak Krassnaja Armia tam wchodziła, to zastawała puste domostwa. Te domostwa i gospodarstwa, opuszczone przez "wypędzonych", zasiedlono "niedługo zaraz" repatriantami zza Buga. To była porażka.. jak mużyki nie wiedzieli po co linki (przewody) wiszą na słupach i zrywali je do wiązania krów. Cała ludność słupskiego i koszalińskiego to "nasiedleńcy" z sierpami

-a tak a propos (2013-11-11 21:56:53)

A tak a propos: skoro tak wszyscy dbają, żeby pomnikowi się krzywda nie stała, to czemu on taki zaniedbany? To wizytówką miasta czy społeczeństwa, które tu mieszka? Wstyd. A tu ludzie z Polski, a nawet świata przyjeżdżają

-Do "O wyzwolicielach... (2013-11-11 21:31:52)

już to widzę jak ruscy prowadzili rejestry zgwałconych kobiet i zapisywali dane sprawców.

-buskowianin (2013-11-11 21:23:49)

Popieram protest

-O "wyzwolicielkach" pod szyldem czerwonej gwiazdy (2013-11-11 21:12:52)

Fragment wywiadu z Krzysztofem Bukowskim, prokuratorem Delegatury IPN w Koszalinie przeprowadzonym przez Tomasza Wojciechowskiego opublikowanym na stronie baltic.info.p - Zbrodnie Armii Czerwonej na Pomorzu.

"(...)
- Panie prokuratorze, co dziś wiemy o wydarzeniach towarzyszących wkraczaniu Armii Czerwonej na tereny Pomorza Zachodniego w 1945r.?

- Z przeprowadzonych przeze mnie śledztw dotyczących konkretnych zdarzeń, wynika że materiałów nie ma aż tak dużo, chociaż historycy w wielu opracowaniach poruszają temat żołnierzy Armii Czerwonej. Głównie opieramy się na zeznaniach świadków, osób trzecich, wspomnieniach, adnotacjach z początków tworzenia się administracji polskiej.Niestety, są to dane raczej fragmentaryczne, niekompletne. Na pewno gros materiałów znajduje się w archiwach w Rosji. Wiadomo dziś, po upływie tylu lat , że wkraczaniu Rosjan towarzyszyła przemoc w stosunku do ludności cywilnej.


- Było to więc zjawisko na skalę masową?

- Tak, jednostki frontowe Armii Czerwonej grabiły , gwałty na kobietach były na porządku dziennym, zabijano z byle powodu. Nasze ziemie traktowano jako „trofiejne”, zdobyczne, nie należące w pełni do nowej Polski. Rosjanie nie kryli się z tym wcale . Władze polskie starały się interweniować do dowódców radzieckich w tym do Rokossowskiego, ale panowała duża samowola wśród oddziałów rosyjskich.
(...)
- Wspomniał pan o napadach i i morderstwach na Polakach. Były one częste?

- Owszem, zdarzały się często.Maruderzy i żołnierze radzieccy dokonywali napadów , rozbojów, strzelano do naszych milicjantów. Dantejskie sceny rozgrywały się w Bytowie, gdzie w obozie przejściowym Rosjanie przetrzymywali w okropnych warunkach Niemców i ludność polską.Rosjanie potrafili zabić rodzinę za wóz z koniem.W Kołobrzegu na przykład żołnierz radziecki zgwałcił Polkę, następnie zabił ją wbijając w brzuch zawias od drzwi.
(...)"

-wil lloyd (2013-11-11 21:08:38)

Społeczeństwo Buska to jak widać sami wybitni historycy mówiący językiem miłości. Nie macie argumentów, więc używanie wyzwisk. To tacy sami mieszkańcy Buska jak wy wszyscy, z tą różnicą że nikogo nie obrażali i nie mówili za nikogo, tylko za siebie. Podobno mieszkamy w demokratycznym państwie prawa w którym Konstytucją gwarantuje wolność sumienia i wyznania?

-uśmiech (2013-11-11 21:02:21)

W 1931 r. rząd polski ustawą ostatecznie zniósł wszystkie akty dyskryminujące Żydów w Polsce. Było to najważniejsze osiągnięcie w regulowaniu sytuacji społeczności żydowskiej w Polsce w okresie sprawowania rządów przez marszałka Piłsudskiego."Dziadek" dobrał sobie do współpracowników niestety późniejszego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka (pochodzenia żydowskiego). A mogło być inaczej..Niemcy przed II wojną chcieli zawrzeć z Polską sojusz militarny i wspólnie z nami rozwalić Związek Radziecki.Można było taki sojusz zawrzeć i zdusić Iwana, jednak uwarunkowane było to (użyję nieładnego zwrotu) "wymieceniem" żydów z Polski.I nasz ówczesny rząd (min. Beck na takie warunki się nie zgodził.szkoda...bo dzisiaj Rosja byłaby naszą wspólną prowincją.

-Czy organiatorzy zgłosili o tym Burmistrzowi (2013-11-11 20:53:43)

bo jeżeli nie to podpadają pewnie pod jakiś paragraf i czekamy na ruch władz. Do poprzednika: jeżeli Organizator użył sformułowania Poseł PIS, to znaczy, że Pan Poseł reprezentował min. PIS. Ale patrząc na kworum wątpię, aby naruszony był jakiś przepis prawa.

- (2013-11-11 20:44:55)

ludzie przeciez nie PIS robil to tylko Gazeta Plska toco ma piernik do wiatraka zastanowie sie co piszecie gdzie macie jakiekolwiek emblematy PIS.

-uśmiech (2013-11-11 20:38:01)

..a może wywołamy sobie inną burzę? Otóż...w czasach nie tak odległych,bo dotyczących XIX wieku, osoby wyznania mojżeszowego przechodzące do wyznania katolickiego (ochrzcił się żyd jeden z drugim i zostawał gotowym katolikiem - kler jak zwykle oczy przymykał, bo kasę dostawał,a w końcu religia z tych samych korzeni, no i duszyczek na tacę rzucających przybywało). I teraz co? Taki np.pan żyd Kac, lub Mac,lub Kon (widnieją w genealogiach nazwisk żydowskich), wymieniać można by długo, musiał dołożyć sobie do swojego nazwiska końcówkę (kilkusylabową), która to po dopisaniu utożsamiała go z narodem polskim.

-Najlepsza pieczona gęś... (2013-11-11 20:37:16)

była kiedyś w Chmielniku w barze "Pod Gąską" i w Drugni w "Barze Leśnym". Starsi grzybiarze znają ten smak i do tego 100 gram czystej przed 13.00. Niezapomniane chwile...

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry