Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40660) 
W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.
"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.
Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za
inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej
organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek. "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską pieczoną gęś .
O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP
spotkali się z gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych
Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem
Kaczmarkiem .
Zobacz video:
Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie: www.czat.tbu.pl
MC
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (161) |
-Wiedziałem, że świeccy żołnierze byli najgorsi (2013-11-11 22:43:52)
i tak jest do dzisiaj. W 1945 roku moja matka miała niecałe 7 lat i pierwsze mięso jakie jadła (które pamięta i najadła się nim do oporu) dali jej ruscy, a mało tego to każdy z nich miał dywanik i rano modlił się na nim bijąc głową o ziemię. Zapomniałem dodać, że to mięso to była wieprzowina.
-przepraszam za literówke (2013-11-11 22:27:47)
Miało być: sowieccy
-do "wszystkie armie" (2013-11-11 22:19:47)
A mają za to pomniki wdzięczności?
W Busku są jeszcze ludzie, którzy pamiętają co tu świeccy żołnierze wyprawiali. A kiedy ten ponnik stanął, to był dopiero szum w mieście, że czerwonym, że tyle kasy artysta za takie badziewie, że komu to potrzebne, że są ważniejsze sprawy...
-Wszystkie armie po II Wojnie wykorzystywały kobiety... (2013-11-11 22:02:40)
radzę przeczytać książkę autor Habe tytuł "Off Limits" o stosunkach panujących w Niemczech pod okupacją Armii USA, gdzie kobiety niemieckie oddawały się Amerykanom za jedzenie i fajki, najczęściej Lucky Strike
-do -O "wyzwolicielkach" pod szyldem czerwonej gwiazdy (2013-11-11 22:00:37)
nie bredź.. nie cytuj prac IPN (opowieści wujków i sąsiadów jako przyczynek do pracy magisterskiej). Zwróć uwagę na jedno.:)) W czasie "cytowanym" na Pomorzu Zachodnim nie mieszkali Polacy.TAM MIESZKALI WYŁĄCZNIE NIEMCY. I jak Krassnaja Armia tam wchodziła, to zastawała puste domostwa. Te domostwa i gospodarstwa, opuszczone przez "wypędzonych", zasiedlono "niedługo zaraz" repatriantami zza Buga. To była porażka.. jak mużyki nie wiedzieli po co linki (przewody) wiszą na słupach i zrywali je do wiązania krów. Cała ludność słupskiego i koszalińskiego to "nasiedleńcy" z sierpami
-a tak a propos (2013-11-11 21:56:53)
A tak a propos: skoro tak wszyscy dbają, żeby pomnikowi się krzywda nie stała, to czemu on taki zaniedbany? To wizytówką miasta czy społeczeństwa, które tu mieszka? Wstyd. A tu ludzie z Polski, a nawet świata przyjeżdżają
-Do "O wyzwolicielach... (2013-11-11 21:31:52)
już to widzę jak ruscy prowadzili rejestry zgwałconych kobiet i zapisywali dane sprawców.
-buskowianin (2013-11-11 21:23:49)
Popieram protest
-O "wyzwolicielkach" pod szyldem czerwonej gwiazdy (2013-11-11 21:12:52)
Fragment wywiadu z Krzysztofem Bukowskim, prokuratorem Delegatury IPN w Koszalinie przeprowadzonym przez Tomasza Wojciechowskiego opublikowanym na stronie baltic.info.p - Zbrodnie Armii Czerwonej na Pomorzu.
"(...)
- Panie prokuratorze, co dziś wiemy o wydarzeniach towarzyszących wkraczaniu Armii Czerwonej na tereny Pomorza Zachodniego w 1945r.?
- Z przeprowadzonych przeze mnie śledztw dotyczących konkretnych zdarzeń, wynika że materiałów nie ma aż tak dużo, chociaż historycy w wielu opracowaniach poruszają temat żołnierzy Armii Czerwonej. Głównie opieramy się na zeznaniach świadków, osób trzecich, wspomnieniach, adnotacjach z początków tworzenia się administracji polskiej.Niestety, są to dane raczej fragmentaryczne, niekompletne. Na pewno gros materiałów znajduje się w archiwach w Rosji. Wiadomo dziś, po upływie tylu lat , że wkraczaniu Rosjan towarzyszyła przemoc w stosunku do ludności cywilnej.
- Było to więc zjawisko na skalę masową?
- Tak, jednostki frontowe Armii Czerwonej grabiły , gwałty na kobietach były na porządku dziennym, zabijano z byle powodu. Nasze ziemie traktowano jako „trofiejne”, zdobyczne, nie należące w pełni do nowej Polski. Rosjanie nie kryli się z tym wcale . Władze polskie starały się interweniować do dowódców radzieckich w tym do Rokossowskiego, ale panowała duża samowola wśród oddziałów rosyjskich.
(...)
- Wspomniał pan o napadach i i morderstwach na Polakach. Były one częste?
- Owszem, zdarzały się często.Maruderzy i żołnierze radzieccy dokonywali napadów , rozbojów, strzelano do naszych milicjantów. Dantejskie sceny rozgrywały się w Bytowie, gdzie w obozie przejściowym Rosjanie przetrzymywali w okropnych warunkach Niemców i ludność polską.Rosjanie potrafili zabić rodzinę za wóz z koniem.W Kołobrzegu na przykład żołnierz radziecki zgwałcił Polkę, następnie zabił ją wbijając w brzuch zawias od drzwi.
(...)"
-wil lloyd (2013-11-11 21:08:38)
Społeczeństwo Buska to jak widać sami wybitni historycy mówiący językiem miłości. Nie macie argumentów, więc używanie wyzwisk. To tacy sami mieszkańcy Buska jak wy wszyscy, z tą różnicą że nikogo nie obrażali i nie mówili za nikogo, tylko za siebie. Podobno mieszkamy w demokratycznym państwie prawa w którym Konstytucją gwarantuje wolność sumienia i wyznania?
-uśmiech (2013-11-11 21:02:21)
W 1931 r. rząd polski ustawą ostatecznie zniósł wszystkie akty dyskryminujące Żydów w Polsce. Było to najważniejsze osiągnięcie w regulowaniu sytuacji społeczności żydowskiej w Polsce w okresie sprawowania rządów przez marszałka Piłsudskiego."Dziadek" dobrał sobie do współpracowników niestety późniejszego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka (pochodzenia żydowskiego). A mogło być inaczej..Niemcy przed II wojną chcieli zawrzeć z Polską sojusz militarny i wspólnie z nami rozwalić Związek Radziecki.Można było taki sojusz zawrzeć i zdusić Iwana, jednak uwarunkowane było to (użyję nieładnego zwrotu) "wymieceniem" żydów z Polski.I nasz ówczesny rząd (min. Beck na takie warunki się nie zgodził.szkoda...bo dzisiaj Rosja byłaby naszą wspólną prowincją.
-Czy organiatorzy zgłosili o tym Burmistrzowi (2013-11-11 20:53:43)
bo jeżeli nie to podpadają pewnie pod jakiś paragraf i czekamy na ruch władz. Do poprzednika: jeżeli Organizator użył sformułowania Poseł PIS, to znaczy, że Pan Poseł reprezentował min. PIS. Ale patrząc na kworum wątpię, aby naruszony był jakiś przepis prawa.
- (2013-11-11 20:44:55)
ludzie przeciez nie PIS robil to tylko Gazeta Plska toco ma piernik do wiatraka zastanowie sie co piszecie gdzie macie jakiekolwiek emblematy PIS.
-uśmiech (2013-11-11 20:38:01)
..a może wywołamy sobie inną burzę? Otóż...w czasach nie tak odległych,bo dotyczących XIX wieku, osoby wyznania mojżeszowego przechodzące do wyznania katolickiego (ochrzcił się żyd jeden z drugim i zostawał gotowym katolikiem - kler jak zwykle oczy przymykał, bo kasę dostawał,a w końcu religia z tych samych korzeni, no i duszyczek na tacę rzucających przybywało). I teraz co? Taki np.pan żyd Kac, lub Mac,lub Kon (widnieją w genealogiach nazwisk żydowskich), wymieniać można by długo, musiał dołożyć sobie do swojego nazwiska końcówkę (kilkusylabową), która to po dopisaniu utożsamiała go z narodem polskim.
-Najlepsza pieczona gęś... (2013-11-11 20:37:16)
była kiedyś w Chmielniku w barze "Pod Gąską" i w Drugni w "Barze Leśnym". Starsi grzybiarze znają ten smak i do tego 100 gram czystej przed 13.00. Niezapomniane chwile...
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.