swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Pikieta pod pomnikiem braterstwa broni w Busku-Zdroju (video)

Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40661)  Wersja do druku

W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.

"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.

pikieta02.jpg 


Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem
...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.   "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

pikieta01.jpg

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

pikieta03.jpg

 

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską  pieczoną gęś .

O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP  spotkali się z  gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem . 

Zobacz video:

pikieta_gp500.jpg
kliknij i oglądaj

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie:   www.czat.tbu.pl

 

MC


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (161)
     

- (2013-11-11 20:35:50)

Co to za buszczanie obok Tomka?

-wrzesien 39 (2013-11-11 20:32:30)

a kto zabijal polskich zolnierzy we wrzesniu 39?Kto nam wbil noz w plecy?juz nie pamietacie?Wielcy wyzwoliciele...

- (2013-11-11 20:19:40)

popieram Cię bbb

-bbb (2013-11-11 20:05:55)

ja też nie zgadzam się żeby ktoś w mim imieniu pisał bezsensowny list do burmistrz ja akurat nie popieram tego o co walczy tak garsteczka ludzi uważam że ten żołnierz też wylewał krew na wojnie a jakim prawem jedna rodzina z małymi wyjątkami ma za mnie mieszkańca Buska ma się za mnie wypowiadać. A tak w nawiasie zapytam co Ci ludzie i ten figurant Kaczmarek zrobił dla Buska oprócz pisania protestów -chyba nic.

-@^ (2013-11-11 19:48:58)

Jak mawiał mój profesor z LO - " Jak patrzę na tą panią to pończochy mi opadają."

-.. (2013-11-11 19:44:43)

sięgnijcie do powieści Żeromskiego "Popioły"...ale kto dzisiaj czyta książki - przecież to oczy można stracić i głowa boli.jest tam piękny opis gwałcenia mniszek przez żołnierzy polskich walczących w Hiszpanii (zdobywanie Saragossy)u boku Napoleona za "wolność naszą i waszą".Tom III rozdział:Siempre heroica. Każda armia zawsze gwałciła.

-antek (2013-11-11 19:34:46)

Te dwie paniusie niech mówia za siebie itych co byli z nimi,a nie W IMIENIU MIESZKAŃCÓW BUSKA.Kogo zamordował swierczewski ,bo ja nie wiem?

-Mówi się tutaj o ulicach zbrodniarzy w Busku... (2013-11-11 19:20:05)

może ktoś mi powie, która ulica nosi nazwisko zbrodniarza i co on zrobił bo jestem zdumiony.

-Gdyby 3 września 1939 roku... (2013-11-11 19:16:19)

alianci (piszę celowo z małej litery) wypełnili zobowiązania wobec Polski i zaatakowali Niemcy od zachodu pewnie znając tego cwaniaka Stalina nie wypełniłby on tajnego protokółu Mołotow - Ribbentrop i Armia Czerwona nie weszłaby na tereny Wschodniej Polski. To Stalin pozwolił na to, żeby spragniony żołnierz sobie "poswawolił" z kobietą na ziemiach niemieckich, ale że Ruscy nie wiedzieli gdzie są granice gwałcili gdzie tylko mieli okazję. Anglicy i Amerykanie nie wierzyli w gwałty bo taka była potrzeba polityczna. Alianci wydali również Stalinowi wbrew porozumieniu w Jałcie Kozaków z rodzinami, którzy walczyli po stronie Niemiec. Wielu Kozaków miało status bezpaństwowców, bo walczyli oni ramię w ramię z Korpusem Angielskim po rewolucji na Dalekim Wschodzie przeciwko bolszewikom. Wielu Kozaków miało brytyjskie odznaczenia wojenne. Polecam książkę Nicholasa Bethella "Zdradzeni".

-powtórka (2013-11-11 19:11:39)

to ciekawe ale obecna partia kaczora,robi dokładnie to co czerwona armia robiła w naszym kraju.podobno w tym miejscu chcą zrobić pomnik już nie istniejącemu kaczorowi i jego żonie.chodzą słuchy że miałby tam powstać też pomnik pana papieża wojtyły.

-:-) (2013-11-11 18:49:06)

A ja sobie nie życzę aby ta farbowana blondyna, która czytała list do burmistrza wypowiadała się w moim imieniu. A poseł Kaczmarek to kolejny poseł, który robi karierę na katastrofie smoleńskiej.

-egon (2013-11-11 18:43:37)

niech PIS na czele z śmiesznym agentem Tomkiem z którego na siłę zrobiono posła ziemi Świętokrzskiej z który ma tyle wspólnego co ja z Maracaną odwalą się od naszego regionu. Należało by pogonić to towarzystwo , ale "mohery" na to nie pozwolą, bo co one by zrobiły bez przesłynnego radia.

-do "Czrwono armista" (2013-11-11 18:36:52)

czerwonoarmista pisze się razem a nie osobno - człowieku nauczyłbyś się w końcu pisać po polski. :)

-Czrwono armista (2013-11-11 17:02:39)

Kaczmarkowi i reszcie mówimy nie.

-Dlo (2013-11-11 17:00:09)

To tylko wierzchołek góry lodowej:

1. Zbrodnia w Przyszowicach – zbrodnia wojenna popełniona 27 stycznia 1945 przez żołnierzy Armii Czerwonej na cywilnych mieszkańcach miejscowości Przyszowice. Czerwonoarmiści zamordowali co najmniej 69 osób w wieku od 10 do 78 lat, w tym obywateli Włoch i Węgier – więźniów KL Auschwitz, którzy uciekli z marszu śmierci. Ponadto czerwonoarmiści dopuścili się wielokrotnych gwałtów na mieszkankach miejscowości oraz spalili szereg domów.
Zbrodnia w Miechowicach – zbrodnia wojenna popełniona w dniach od 25 do 27 stycznia 1945

2. Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – rzeź cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf (obecnie Majakowskoje) w Prusach Wschodnich dokonana przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. 21 października 1944 oddziały 11. Armii Gwardii, 3. Frontu Białoruskiego (25 Brygada Panc. gw.)ZSRR podczas pierwszego ataku na Prusy Wschodnie zajęły wieś Nemmersdorf. Na miejscu zastały wielu mieszkańców, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci, które nie zdążyły się na czas ewakuować. Po dwóch dniach oddziały niemieckie wyparły Rosjan na wschód, a w miejscowości odkryły ciała kilkudziesięciu ofiar zamordowanych z wyjątkowym okrucieństwem. Żołnierze niemieccy przenieśli ciała na pobliski cmentarz, gdzie czekały one na obdukcję międzynarodowej komisji. Po ich zbadaniu stwierdzono, że czerwonoarmiści okrutnie zgwałcili, torturowali i zabili ponad 70 kobiet i dzieci. Najmłodsza z nich miała 8 lat, a najstarsza 84.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry