swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Pikieta pod pomnikiem braterstwa broni w Busku-Zdroju (video)

Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40659)  Wersja do druku

W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.

"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.

pikieta02.jpg 


Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem
...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.   "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

pikieta01.jpg

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

pikieta03.jpg

 

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską  pieczoną gęś .

O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP  spotkali się z  gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem . 

Zobacz video:

pikieta_gp500.jpg
kliknij i oglądaj

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie:   www.czat.tbu.pl

 

MC


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (161)
     

-do tego poniżej, co nie chce rozliczeń z przeszłością (2013-11-12 08:40:04)

I odezwał się oto wyznawca flagowej filozofii Platformy Obywatelskiej 'KOCHAJMY SIĘ' nie patrząc w przeszłość,

czy też stronnik Unii Wolności i dopiero co zmarłego premiera, autora Grubej Kreski - odcięcia się od przeszłości i zamknięcia jej bez rozliczenia, podwaliny, na której wyrosła aktualna biedna i koślawa współczesność,

a może jeden z działaczy PZPR, SLD i wszelkich innych ich partyjnych mutacji - towarzystwa, które po 1989 nawoływało i nadal wzywa do zniszczenia lub zabetonowania archiwów służb specjalnych z lat PRL - świadectwa ich podłej przeszłości,jak i swoistego CV wielu współczesnych autorytetów i innych dziś dobrze sytuowanych i żyjących dostatnio beneficjentów IIIRP

A przecież, mądrzy, już od czasów rzymskich, od Cycerona wiedzą, że 'Historia jest nauczycielką życia' - czynnikiem, który kształtuje aktualną rzeczywistość i wpływa na przyszłość.

I dziwne, że wielu zawodowych historyków, będących dziś u władzy, nawet na najwyższych stanowiskach, w żywe oczy zaprzecza tej prawdziwej i oczywistej prawdzie. Dlaczego? Po co?

I jak widać poniżej po wpisie - i na lokalnym buskim podwórku są zwolennicy usuwania historii ze świadomości.

A swoją drogą, w historii Polski są różne rozdziały - są i jasne i ciemne. Są chwalebne - AK, Niezłomni, rtm. Pilecki, ge. August Fieldorf Nil, Solidarność, bł. Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II
- są i cuchnące - UB, SB, TW, stalinowskie bestie - Wolińska, Różański, Światło, oficer SB Grzegorz Piotrowski - morderca ks. Jerzego, Stan wojenny i generalska junta, kpt. Olszofy - grube pokłady ludzkiej podłości, zdrady, zaprzedania i najgorszych cech - wytworzone przez samych w. wymienionych - a których badanie, choćby w imię prawdy i sprawiedliwości, normalnych uczciwych ludzi może przyprawiać o mdłości.

-jak czytam te wypowiedzi... (2013-11-12 08:32:16)

... to mam wrażenie, że niektórzy woleliby do dziś być z Hitlerem...

-:) (2013-11-12 08:26:53)

żenada!! 20 wygłodniałych osób przekupionych obiadem w Sanato. Wielcy obrońcy! Tylko czego? Co, komu da burzenie pracy artysty.

- (2013-11-12 08:08:42)

Odezwali się obrońcy gwałcicieli, wszystko zrelatywizują, aby wybronić gwałtoarmiejców. Czyżby rodzina?

Zbrodniarze spod znaku gwiazdy czerwonej jak się oblicza są winni śmierci 100 moniliniów ofiar - największego ludobójstwa.
Czekamy na postkomunistyczne dzieci, które zaczną tłumaczyć, ze było to dla dobra tych wymordowanych i ogólnie całej ludzkości.

-Grzegorz (2013-11-12 07:52:07)

Mnie ten pomnik nie przeszkadzał i nadal mi nie przeszkadza. Czytałem dużo na temat wojen i tej wojny. Każda armia ma swoje blaski i cienie. W każdej armii zdarzały się zbrodnie i gwałty zarówno na swojej ludności jak również na terenach zdobytych,podbitych zawojowanych. Gwałcili Rosjanie ale i Polacy,Amerykanie,Niemcy Francuz.Najbardziej okrutni byli Japończycy to co oni robili na terenach podbitych w Chinach i w Wietnamie nie da się nawet opisać.Biologa jest biologią nie to żebym pochwalał takie praktyki. Nie siejmy jednak nienawiści.Za tym ponikiem stoi najwybitniejszy z buskich artystów "Pan Leszek Kurzeja Pan przez duże PPPPPPPPPPPPP - Leszek Kurzeja.Panie świeć nad jego duszą.-mocno świeć -wielkim był artystą. Śmieci i liście przywiały jesienne wiatry pod ten piękny pomnik- śmieci.

- (2013-11-12 07:12:44)

a może byście wszyscy zajęli się przyszłością naszego kraju a nie nieustannie babrali się w przeszłości?

-- (2013-11-12 00:23:47)

wybaczmy zatem ruskim sołdatom, że w okolicach Stopnicy i Buska widzimy obecnie tyle twarzy o kałmuckich rysach.. Ot, takie pamiątki po ruskim froncie!!

-Czerwona wolnosć (2013-11-12 00:19:41)

Przykłady "wyzwolenia"

Bułgaria
Pomiędzy 50 tys. a 100 tys. osób zostało zamordowanych w 1944 w ramach przymusowej kolektywizacji i prześladowań politycznych.

Polska
Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski w 1944 roku dokonano masowych morderstw i wywózek żołnierzy Armii Krajowej biorących udział wraz z Sowietami w wyzwalaniu Wilna i Lwowa.
Największą udokumentowaną zbrodnią popełnioną przez NKWD na terenie współczesnej Polski, przy aktywnym współudziale UB oraz ludowego Wojska Polskiego była obława augustowska.
Większość ofiar zbrodni komunistycznych w okresie powojennym stanowili byli żołnierze AK oraz żołnierze podziemia niepodleglościowego, którzy podjęli walkę zbrojną z nowym okupantem. Po stłumieniu podziemia antykomunistycznego po 1947 roku większość ofiar stanowili skazani w wyniku tzw. mordów sądowych. Byli to żołnierze drugiej konspiracji, żołnierze AK, oraz działacze opozycyjni. Na początku lat 50. ofiarą mordów sądowych padli również oficerowie ludowego Wojska Polskiego w służby czynnej, ale z przedwojennym stażem. Okres stalinowski kończy w Polsce masakra robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Ocenia się, że w okresie stalinowskim w Polsce tj. od lipca 1944 do października 1956 komunistyczny aparat represji zamordował około 60 tys. osób

Rumunia
Według szacunków pomiędzy 60 tys. a 300 tys. zostało zamordowanych w 1945 roku w ramach przymusowej kolektywizacji i prześladowań politycznych.

Węgry
W okresie istnienia Węgierskiej Republiki Rad, rządzący komuniści zwani eufemistycznie Chłopcami Lenina, popełnili masowe zbrodnie na przeciwnikach politycznych (tzw. czerwony terror).
Po II wojnie światowej i utworzeniu Węgierskiej Republiki Ludowej komunistyczna służba bezpieczeństwa Államvédelmi Hatóság utworzyła obozy koncentracyjne i popełniła masowe mordy na przeciwnikach politycznych.


Marksizm, komunizm, lewica polityczna.
Obrońcy komunizmu podają w większość ze ofiar zamordowanych przez ZSRR było 20 mln i w Chinach 60-65 mln.

Robert Conquest w monografii Wielki Terror podaje liczbę około 40 milionów ofiar represji w ZSRR, z czego około 20 milionów ofiar śmiertelnych.

Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w samych obozach pracy (Gułagach) w ZSRR uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi.

Dziś badacze i zbawczy tematu szacują że ofiar komunistycznego (czerwonego) ludobójstwa na całym świecie sięga 100 milionów ofiar.

Mimo iż wielu nie chce dopuścić do siebie prawdy to trudno się nie zgodzić z tezą, że krwawe represje są wpisane w same założenia ideologii komunistycznej.

-do dziecka co bredzi o niemcach i pomorzu (2013-11-12 00:03:46)

Na Pomorzu, Śląsku i Wielkopolsce mieszkali również Polacy. Byli tam także wszelkiej maści robotnicy przymusowi w tym kobiety, które padały ofiarą dziczy czerwonoarmistów.

A gwałty, mordy, złodziejstwo, rozbój, brud i patologia były wszędzie gdzie pojawiła się czerwona gwiazda a wraz z nimi kryminaliści, kolaboranci i zdrajcy.

p.s. do dzieci co nie czytają książek i wiedzę uważają za coś ohydnego oraz synów i córy SB, UB i innych ciekawych struktur swoich lub swoich rodziców, co nie chcą przyznać czym to było. Nikt już nie kupi bajek i kitów ze cukier, mięso, masło, słońce na niebie, trawa pod stopami, powietrze i wode przyniosła ze sobą armia czerwona i dukające po polsku dzieci marksa, lenina, stalina. Te kity to możecie wciskać bez piśmiennym analfabetą.

- (2013-11-11 23:56:57)

Ludzie nie róbcie kariery politycznej na Smoleńsku;;Proszę nie czytać w moim imieniu listu do burmistrza tylko podpisać się swoimi 20 nazwiskami nie mieszkańcy]]]]]]proszę sie podpisać pani Gadaska .pani kowalska pni Malinoska. osoby które są zainteresowane powinny używać wyłacznie swoich nazwisk nie Mieszkańce ,bo Mieszkańce nic nie wiedza na ten temat.Panie burmistrzu proszę o sprawdzenie kto i dlaczego podpisuję się w imieniu nas

-a ja pamiętam (2013-11-11 23:52:33)

Jak moja mama opowiadała o sąsiedzie, który śmiał się z córki innego sąsiada, bo ją ruscy zgwałcili jak nas wyzwalali. Komentarz zbyteczny, zarówno odnośnie ruskich, jak i mentalności naszego społeczeństwa, co tu na forum można zaobserwować. Szczególnie "podoba" mi się wpis tego, który występuje jako znajomy pani Kasi. (Jeden z pierwszych komentarzy)

-Do poprzednika: (2013-11-11 23:16:18)

głód niejednego wyleczył z diety, a wiem to na pewno bo świadkiem byli sąsiedzi, którzy w 1945 roku mieli po 30-35 lat, a opowiadali o tym jeszcze w latach 70-tych.

-na fladze nie (2013-11-11 23:07:38)

Ale jak każdy widzi, to jest transparent

-do "wiedziałem" (2013-11-11 23:03:32)

Chyba niezbyt wiele wiesz, bo jeśli na dywaniku się modlili, to wieprzowego mięsa jeść nie mogli i dlatego dali twojej matce.

-do organizatorów (2013-11-11 22:49:55)

Na fladze polskiej nie można robić żadnych napisów. To co widzę na zdjęciu to brak dla niej szacunku !

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry