Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40655) 
W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.
"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.
Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za
inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej
organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek. "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską pieczoną gęś .
O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP
spotkali się z gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych
Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem
Kaczmarkiem .
Zobacz video:
Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie: www.czat.tbu.pl
MC
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (161) |
-11 Listopada 2013 w Warszawie (2013-11-13 09:33:55)
to co się stało w tym dniu to wstyd wobec całego cywilizowanego świata. Atak na ambasadę Rosji był w newsach na całym świecie, jak w jakimś Pernambuco. Ja nie chcę żeby nas jakieś narody przepraszały, powinniśmy sami pamiętać o faktach historycznych i wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Należy pamiętać, że Rosja jest potężnym rynkiem zbytu, zwłaszcza polskiej żywności. Latem w czasie wycieczki na Święty Krzyż poszedłem na polanę Bielik gdzie pochowano około 6.000 jeńców radzieckich, którzy dostali się w 1941 roku do niemieckiej niewoli i zmarli z niedożywienia gdyż Niemcy nie byli w stanie ich wyżywić. Cmentarz zarośnięty zielskiem, pokrzywami wysokimi na dwa metry. A przecież porozumienia międzynarodowe zobowiązują nas o dbanie miejsc pochówku żołnierzy innych państw.
-- (2013-11-13 08:45:32)
W szkole podstawowej wydłubałem na portrecie Józefowi Stalinowi oko.Co sie wtedy działo ale żyję do dziś i piszę Miałem wtedy 8 lat.Czy należą mi się uprawnienia kombatanckie.Z tą gęsina to byście już nie przesadzali. Czy Gada.ska jest z Chmielnika,ze tak tą gęś i gęś serwuje?Fronda marzy by ten plac przed BSCK poświęcić kaczyzmowi.Gęsi na naszym terenie serwowali żydzi a w Chmielniku jest restauracja nawiązująca do tych tradycji.Może Sanato jako danie s s uruchomiło by taka restaurację nawiązującą do Chmielnickiej gęsi.Pożytek byłby większy niż płachetkowa pikieta.Do polskiej nie bo Churchill ją ośmieszył,wraz z linią Ker-zona.Durne łby oczywiście nie ci co pikietują pod pomnikiem ale jeszcze inne niech pamiętają,że na ziemi rosyjskiej na Litwie, Ukrainie,Kazacchstanie jest tysiące pomników i mogił i na zasadzie retorsji mogą je nam zbezcześcić.Nie cieszcie się ilością wejść na stronę a poczytajcie ich treść około 85 % to wpisy potępiające waszą pikietę jeśli 13 osób stanowi jakąś pikietę to ja jestem krasnal,jest to raczej wstydliwy odprysk.Polska zarówno na wschodzie i zachodzie,południu i północy powinna mieć przyjaciół wtedy będzie wielka i mądra.
-do poniżej (2013-11-13 00:53:17), co sugeruje, że postęp nad Wisłą dokonał się dzięki Rosjanom (2013-11-13 06:52:03)
Są tu tacy, którzy naturalny rozwój naszego kraju po II WŚ przypisują tow. Stalinowi i komunistom z UBekami, którzy przejęli władzę. Wzorem PRL'owskiej propagandy głoszą tę ''ich prawdę'' nie wspominając, że wolny od komuny zachód, w tym samym czasie rozwijał się 10x szybciej i osiągnął 10x więcej. Te różnice rozwojowe widoczne są do dziś.
Ty bezmyślnie powtarzasz ten manewr logiczny w odniesieniu do czasów zaboru ruskiego. Bezmyślny, bowiem cytując przykłady światłych i mądrych Polaków sam dajesz dowód na naszą wyższość intelektualną i cywilizacyjną nad ruską sfołoczą.
Wspominając cytowanych ludzi i ówczesne osiągnięcia można sobie wyobrażać jaki postęp dokonywałby się nad Wisłą gdyby Polska była wówczas w carskim jarzmie ale była WOLNYM krajem. Ech!
-Mario nieuku (2013-11-13 00:53:17)
Profesorowie utworzonych przez Rosjan uczelni to byli głownie Polacy. W większości Polacy byli ich rektorami.Kika nazwisk / napewno ich nie kojarzysz:rektorzy UWSzweykowski, Skrodzki, Mianowski, Ławrowski, Kowalewski. Profesorowie Rolński / medycyna/ Bandkie /prawo/. Największą uczelnią w całym imperium był Uniwersytet Wileński / Wykładał tam Lelewel, Śniadecki, Oczapowski/ na ASP wykładali min Gerson, Bacciarelli. Jest w Warszawie plac Starynkiewicza. To był generał carski który pełnił funkcje prezydenta miasta. Jemu Warszawa zawdzęcza kanalizację. pierwszą linię tramwajową, wodociągi, oświetlenie ulic,założenie sieci telefonów, budowę gazowni, regulację Wisły i jeszcze kilka przedsięwzić z których część funkcjonuje do dziś.
-janek_psc (2013-11-13 00:21:17)
kto to jest Tomasz Kaczmarek?
-do " Mario nieuku" (2013-11-12 23:19:48)
Ty twierdzisz, że te inwestycje to z myślą o Polakach? Przecież oni to robili "u siebie" i dla siebie, ewentualnie dla tych, którzy z nimi współpracowali. A gdyby nie walka o wolność, nawet podpisać byś się nie umiał
-Jakbym wiedział o gęsi... (2013-11-12 22:15:02)
to też bym poszedł
-do poniżej (2013-11-12 22:10:11)
jak chcesz można to braterstwo datować 200 lat wcześniej. Ale pomnik dotyczy tego z lat 2 wojny. Można przerobic to na braterstwo polsko- amerykańskie z wojen w Iraku czy Afganistanie. Tam liczba ofiar sięga wielu setek tysięcy osób. Tylko wytłumacz mi co nam z tego braterstwa broni?
-LO (2013-11-12 22:07:14)
ale jaj nie dużo już brakuje do 5000 wejść i jest 125 komentarzy, żeby takie zainteresowanie wzbudzał gróbka 5 osób na krzyż. No nieźle, ale jaj.
-do tego (2013-11-12 21:03:36) co jest za zostawianiem Pały Stalina (2013-11-12 21:33:56)
Takie, jak to nazywasz ''braterstwo broni'' można już datować od czasów rozbiorów, kiedy to carat brał Polaków w sołdaty, bywało, ze na 20 lat, by ramię w ramię z ruskim rekrutem, przymusowo służyli zaborcy.
Jak to braterstwo wyglądało niech posłuży przykład Zbigniewa Safjana, tatusia prezesa Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który jako żołnierz LWP, w 1944 doniósł na swojego frontowego kolegę, siłą wcielonego do LWP akowca, Jana Nesslera. Nassler zwierzył się Safjanowi ze swych rozterek duchowych, że musi służyć Stalinowi. Słuchacz rozwiązał problemy kolegi donosząc na niego politrukom, którzy znaleźli szybkie skuteczne lekarstwo - rozstrzelali chłopaka. Od tego bohaterskiego czynu rozpoczęła się szybka kariera wojskowa autora scenariusza Stawki większej niż życie.
-Tusk też w opałach (2013-11-12 21:10:22)
A posłanka PO Bożena Sławiak przesłuchiwana dziś w prokuraturze, podtrzymała oskarżenia zawarte w liście, który przed wyborami regionalnymi w Lubuskiem skierowała do premiera Donalda Tuska. Pisała w nim o próbach wpływania na członków partii przed wyborami władz lubuskiej PO.
-ja natomiast proponuję. . . . (2013-11-12 21:03:36)
zostawić ten pomnik w spokoju. Symbolizuje fakt historyczny czyli braterstwo broni. I takie braterstwo miało miejsce. Co było pózniej czy wcześniej nie zamazuje tego faktu.Gdyby tak emocje skierować na coś pożyteczniejszego? Bo burzyć to potrafimy. Gorzej z budowaniem.Poglądy Kaczmarka są jego prywatna sprawą. Najpierw siech się upora z swoimi problememi prawnymi.
- (2013-11-12 20:58:19)
tomek znowu będzie uwodził buskie dziewczyny?
-POPIERAM (2013-11-12 20:15:00)
a ja popieram usuniecie tego pomnika i gówno mnie obchodzi kto stoi wśród pikietujących cz- jest to poseł pis czy po czy jakikolwiek inny - ni moogę znieść widoku gwiazdy hołdującej armi czerwonej, która mordowała członków mojej rodziny, zabrała i spaliła cały majątek zgromadzony przez moich przodków, armii czerwonej. A wy przeciwnicy tego typu manifestacjom wierzycie i powtarzacie mity jakie stworzone zostały na ten temat PRL!
-do naiwnego Lolka (2013-11-12 18:05:07)
Loluś, ty się obudziłeś dopiero czy jesteś taki naiwny?!
Słońce Peru i jego consiglieres od 6 lat odgrywają na nowo, co jakiś czas, ten oskarżeniowy teatrzyk i co - i pstro.
Do roboty wzięła się śmigła jak hart,piękna Julia Pitera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych - za 6 lat pobierania sowitej pensji - 6 x 12mies x ok. 10.000zł pensji = 720.000 zł z naszych podatków - wyśledziła wątpliwy zakup przez PiS wędzonej ryby za 8,16 zł! :)
Gratulacje! kosmos rozrzutności! nic dziwnego, ze PO z PSL doprowadziły nas do dziadostwa i ruiny.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.