swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Pikieta pod pomnikiem braterstwa broni w Busku-Zdroju (video)

Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40654)  Wersja do druku

W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.

"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.

pikieta02.jpg 


Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem
...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.   "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

pikieta01.jpg

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

pikieta03.jpg

 

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską  pieczoną gęś .

O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP  spotkali się z  gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem . 

Zobacz video:

pikieta_gp500.jpg
kliknij i oglądaj

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie:   www.czat.tbu.pl

 

MC


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (161)
     

-Obserwator rzeczy ulotnych (2013-11-13 19:22:50)

Pytanie nie do końca w temacie:
Ta Pani w czerwonym ma na szyi identyfikator. Czy herb Buska-Zdroju nie jest przypadkiem znakiem zastrzeżonym? Czy ja też mogę go sobie w celach własnych/prywatnych/firmowych/itp używać? Wie ktoś jak to jest i może mi odpowiedzieć?

-busko (2013-11-13 18:55:06)

to prawda że przez tą grubaskę z sanato mieszkańcy rezygnują z głosowania na pis.I dobrze o to chodzi.ja też nie będę głosowała na tych nawiedzonych kłamców.

-nic nie rozumiem z tego (2013-11-13 17:50:56)

to było to wyzwolenie czy nie było?

-do poniżej (2013-11-13 17:44:10)

Zarząd Miejski oraz Powiatowy PiS-u nie jest współorganizatorem tego ........ .

-Mieszkaniec Buska (2013-11-13 14:05:11)

Myslałem,żeby zapisać się do Pis'u, ale niestety przez Pani osobę i przez to co Pani sobą rezprezentuje,a zwłaszcza tą wielce "Sprawiedliwoscią"nie bede juz nawet na PiS głosował.Bo to wszystko okazje się być pustymi frazesami nie mającymi zastosowania w Pani życiu osobistym.

- (2013-11-13 13:30:48)

komentarze niezwykle merytoryczne, pisze tylko najwyższego lotu buska inteligencja po szkołach budowanych przez carów, obermajstrów i kanclerzy, których tak teraz potrafią docenić. Gratuluję inteligencji i wiedzy. brawo. dlatego nie ma miejsc pracy w busku, bo nie ma zaborów. taki wniosek z tej merytorycznej dyskusji.

-precz z idiotami (2013-11-13 13:22:45)

Precz z idiotami. Dosyć ośmieszania naszego kraju. Niedługo nie będzie potrzeba zaborów ani zbrojnych konfliktów, bo sami się pozabijamy. Idiotów trzeba izolować, nawet jak im się wydaje, że są patriotami.Mało im szopek w sejmie, tu przyjechali.

--- (2013-11-13 12:55:38)

co komu przeszkadza ten pomnik? pomnik jest poświęcony wszystkim bohaterom wojny, polskim zołnierzom przede wszystkim, po co więc robic zadyme i przedstawienie? dotąd pomnik stał i nikomu nie przeszkadzał! zostawcie go w spokoju, a nie róbcie kampanii wyborczej!

- (2013-11-13 12:52:31)

Tak jak ostatni zabór Sejm zatwierdzał pod bagnetami moskiewskimi. Historia rozbiorów jest stara jak świat, Chcieli rozdzielić Polskę - Chmielnicki, Rakoczy, szwedzi, Moskwa i Rosja. Nawet Austria . Każdy w pewnym okresie naszych dziejów.
A Sląsk nic do zaborów nie miał bo je dużo wcześniej już nie posiadaliśmy . Już Kazimierz Wielki chciał je wykupując poszczególne księstwa śląskie przyłaczyć. Więc ta częśc Polski to zły przykład.
Doceniam Pańską wiedzę , każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć. Ja także. Spór nasz nie może być rozstrzygnięty bo każdy ma soją wizję. Oby inni wiedzieli tyle o historii to ten naród nie zginie. Pozdr.

- (2013-11-13 12:46:17)

Proponuję na ty miejscu postawić samolot ze Smoleńska.Władze Buska zadowolą panią Gadawską..Bo przecież o to chodzi.Kaczyńskiego to chyba też dobry kandydat,,Kaczmarka za żywota za osiągniecia w Sanato...
jest tych osób trochę więc dziwię się ,ze pani z Sanato nie podala nazwisk kogo by tam chciala

-do poniżej (2013-11-13 12:29:00)

łączenie 3 dzielnic nie odbywało się od podstaw. Jak porównywać podstawy Poznanskiego z takim np Polesiem. Te różnice nigdy w 2 RP nie zostały zniwelowane i są do dzić. porównaj Poznanskie z Swiętokrzyskim

Wokresie 2 RP powstały zaledwie zręby nowych okręgów przemysłowych. I mogły powstać dopiero po śmierci Piłsudskiego, którego ekipa była przeciwna pomysłowi COP.Zmagał się z tymi przeciwnikami Kwiatkowski. Zresztą COP nie miał żadnego wpływu na modernizację naszej armii

Zabory przyspieszyły rozwój Śląska i Poznanskiego. Bez nich bylibyśmy jeszcze bardziej zacofani. Sami tez nie stworzylibyśmy poznanskiego rolnictwa czy przemysłu Sląska , bo te pracowały dla rozwijających się Niemiec

Kto zaprosił zaborców? Poczytaj sobie poważniejsze opracowania na ten temat. inicjatorem rozbioru Polski były Prusy. Nie Austria czy Rossja.Ostatecznie akt 1 rozbioru zaakceptował i ratyfikował nasz polski Sejm przy sprzeciwie zaledwie 3 głosów. I dalej się już potoczyło

-Mario (2013-11-13 11:53:46)

Ostatni mój komentarz.
Nie doceniasz Polaków. To co potrafią pokazali tworzac II RP od podstaw, łącząc 3 dzielnice zaborowe i wykonując ogrom pracy poprzez kodyfikacje przepisów , lini kolejowych, tworząc zakłady i okręgi przemysłowe. Każdy wie z czego zbudowano Gdynię i COP. I ta myśl technologiczna. Zabory więc wcale moim zdaniem do niczego nas nie przyśpieszyły. Sami byśmy sobie poradzili. Zabory nauczyły nas czym jest brak państwowości. Zaborców naród nie zapraszał tylko nieliczni zdrajcy a to różnica.
A jak tak cenisz Moskali to zabieraj się do Rosji bo tam będziesz lepiej się zapewne czuł . Pozdrawiam. END.

-do Mario nieuka (2013-11-13 11:16:08)

Problem w tym że to Polacy poprosili Rosję o wzięcie jej pod skrzydła najjaśniejszego cara. Więc do kogo pretensje? Car/yca/ taką opiekę zaczęła sprawować a tych co się rozmyślili skutecznie szykanowała

Czy polska byłaby bardziej rozwinięta, gdyby nie zabory? Nalezy w to watpić. Byliśmy na tle zachodzniej Europy zaściankiem. W stosunku do sąsiadów czyli Austii i Niemiec krajem zacofanym. W stosunku do Rosji zacofanym i słabym

Czy po 2 wojnie rozwój naszego kraju to zasługa Stalina? Niestety w znacznej mierze tak. To Stalinowi zawdzięczamy ,ze otrzymaliśmy zagospodarowane i uprzemysłowione tereny zachodnie i północne. Zachód nie kwapił się na taki gest. I dzięki temu ,,prezentowi,, nastapił znaczny rozwój cywilizacyjny Polski. Miało to wymiar w powszechnej oświacie, elektryfikacji, powszechnej służbie zdrowia, budownictwie mieszkaniowym, przemyśle itp Wystarczy odnieśc to w skali Buska. Jak wyglądało miasteczko np w 1945 roku a jak 25 lat pózniej czyli w 1970 roku? Budownictwo mieszkaniowe, miejsca pracy, szkoły, przedszkola, drogi, szpital, domkultury, wodociągi, kanalizacja itpNigdy wcześniej ani póżniej Busko tak się cywilizacyjnie nie podniosło

Czy wolny od komuny Zachód rozwijał się 10 razy szybciej niż obszar z tzw komuną? To zalezy czy Zachodem określamy porównywalne z nami w 1945 roku kraje typu Grecja, Poetugalia, Irlandia?A może ten Zachód to najbogatsze od lat kraje typu Niemcy, Anglia, Belgia czy Holandialub Francja? Gdzie nam do tamtych gospodarek czy poziomu cywilizacyjnego w takim np 1939 roku? Te kraje są od nas obecnie 10 x bardziej rozwiniete a pracowały na to ostatnie 300 lat. Kiedy w Londynie oddawano pierwsze stacje metra, w Warszawie nie było kilometra utwardzonej drogi, skanalizowanej, oświetlonej itp To jest ten dystans z którym do dziś sobie nie radzimy

-mario (2013-11-13 11:09:11)

Gratuluje wiedzy. Zbrodniarze Stalin, Hitler, też zbudowali autostrady i fabryki. Pewnie Polacy tam też pomagali i kierowali . Mnie chodzi o to czym te państwa były dla narodu polskiego. Były złem . Tyle ogólnej oceny.

-nieroby (2013-11-13 09:44:42)

Nieroby nie mają co robić i szwendają się po Busku. Jednemu posłowi biorą się za du...ę.Bardzo dobrze. Oszołomów nam w Busku nie potrzeba.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry