swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Pikieta pod pomnikiem braterstwa broni w Busku-Zdroju (video)

Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40656)  Wersja do druku

W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.

"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.

pikieta02.jpg 


Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem
...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.   "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

pikieta01.jpg

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

pikieta03.jpg

 

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską  pieczoną gęś .

O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP  spotkali się z  gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem . 

Zobacz video:

pikieta_gp500.jpg
kliknij i oglądaj

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie:   www.czat.tbu.pl

 

MC


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (161)
     

ziuk (2015-09-23 09:21:21)

do krzyśka: jesteś ślepy jak kret i nic nie wiesz o relacjach między żołnierzami w czasie, gdy trzeba było nadstawiać łba wspólnemu wrogowi. Żołnierze LWP wstąpili do wojska, bo nie było innej drogi, aby się wyrwać z "nieludzkiej ziemi". W czasie kilkumiesięcznej wspólnej walki zrodziły się pewne przyjazne relacje między Polakami i Ruskami dopóty, dopóki nie włączyła się polityka. Pomnik jest objawem pewnego faktu historycznego, który miał miejsce i nie wykreślisz go z dziejów miasta. 13 stycznia 1945 roku Niemcy spieprzali w popłochu przede wszystkim przed Ruskimi, których się bali jak ognia. Sami Polacy byli za słabi aby pokonać wciąż jeszcze silnych Niemców. Pomnik nie jest gloryfikacją komunizmu, a gwiazda na na hełmie żołnierza jest zaledwie wyróżnikiem, że to jest Ruski.
Zważ, że żołnierze polscy na pagonach noszą też pięcioramienne gwiazdki.

ziuk (2015-09-21 00:26:23)

a wiecie co? mnie się nawet ten bełkot podoba. odsłania prawdę, że historii uczycie się z gazet. historię trzeba studiować i nie twierdzić, że ma jakiś kolor. ona ma najczęściej kolor szary. w życiu nie jest tak, że wszystko jest złe, albo wszystko dobre. każda epoka wydaje coś dobrego i coś złego. konia z rzędem temu kto da mi przykład państwa bezwzględnie sprawiedliwego. szwajcaria zaczym się stała tym czym jest, zasłynęła najbardziej sprawnymi i okrutnymi żołnierzami, którzy byli przeważnie najemnikami.świat jest jaki jest.
najgorsi są ci co wierzą w wyjątkowość swojej nacji i prawo do ferowania wyroków.

-ktoś (2013-12-23 08:55:05)

Ludzie jak możecie się czepiać czyjegoś wyglądu? To jest głupie i dziecinne!

-CWP !!! (2013-11-15 16:00:48)

Gdzie i kiedy podacie jakieś namiary na RN w Busku. Czołem Wielkiej Polsce

-RN (2013-11-15 09:23:24)

Wszystkich którzy mają dosyć sporów między Pis a PO proszę o sympatię dla RUCHU NARODOWEGO, powoli zaczynamy tworzyć w Busku jego powiatowe struktury, szczegóły niebawem.

- (2013-11-14 20:43:52)

Bardzo popieram inicjatywę podjętą przez Panią Kasię Gadawską tylko ona nie boi się Buskich Ubeków. Brawo Brawo i Dziękujemy. Pani Kasiu proszę się nie przejmować tymi inwektywami napisanymi przez miernotę z której słowa z butów wychodzi.

-Mieszkaniec (2013-11-14 20:39:51)

Może i Zarząd Miejski oraz Powiatowy PiS-u nie był współorganizatorem tego protestu, ale na pewno go z całego serca popiera.Tego szpecącego obiektu dawno nie powinno być w tym naszym pięknym miasteczku.

-do Krzysia matołka (2013-11-14 16:15:02)

W walkach na froncie wschodnim wzięło udział ok 300 tys Polaków zorganizowanych w 1 i 2 Armii WP.Była to największ formacja walcząca u boku Rosjan. Naszych zginęło ok 30 tys. Czy ten fakt należy ukryć, zapomnieć?A może wymazać z pamięci jak się to mazy jakimś oszołomom, dobudowującym do tego swoja ideologie?

-Kozakpl (2013-11-14 15:47:18)

Wzięli by się za uczciwą pracę, a nie zawracali d.. pomnikiem, który na chwilę obecną na pewno nie gloryfikuje armii radzieckiej, a jest jedynie ciekawostką. Gdyby nie krzyki tych Państwa podejrzewam, że 90% przechodniów nawet nie zauważyłoby gwiazdy z boku pomnika. Nie bardzo tez widzę sens zmieniać nazwy ulic, tak jakby ten Świerczewski rzeczywiście komuś w tym momencie przeszkadzał. Od początku i zawsze osiedle tak się nazywało i pewnie w potocznym języku zawsze będzie osiedlem Świerczewskiego, chociażby nie wiem, jakie wzniosłe nazwiska teraz tam zamieścić. Niepotrzebny koszt dla mieszkańców i tyle. Bez przesady - są ważniejsze sprawy.

-krzysiek (2013-11-14 14:54:30)

"Braterstwo broni" ??? Chyba braterstwo trepa z LWP z sowieckim towariściem ...

W sowieckim Wojsku Polskim, polski był jedynie rekrut (najczęściej wywieziony w latach 1939-1941 do gułagów w głąb ZSRR).
Cała kadra to byli Rosjanie oddelegowani na etat "Polaków" oraz komuniści, którzy co prawda mieli polskie korzenie lecz byli zdrajcami niepodległej Polski. Niejeden walczył z prawdziwym Wojskiem Polskim (np. Karol Świerczewski) a każdy utrwalał władzę Sowietów nad Polską.
W 1944 ZSRR jedynie przesunął na zachód granice ustalone z III Rzeszą (pakt Mołotow-Ribbentrop). Po prostu jeden bandzior wyparł drugiego bandziora ... i kazał nazywać to "wyzwoleniem",
a okupację Polski przez sowietów nazywać "władzą ludu".

-- (2013-11-14 08:49:10)

Powiedzmy sobie prawdę w przeszłość odeszło braterstwo broni bo nie ma dziś ZSRR. Pamięć o ofiarach II Wojny Światowej nie odeszła i dlatego pomnika bronić będziemy choćby zdjęto z niego gwiazdę ale pytam po co ona mi nie przeszkadza bo jest elementem historycznym.Wole ja niż carskiego orła jednego z trzech czarnych symbolizujących rozbiory.

-Po ataku na ambasadę... (2013-11-14 07:48:51)

Rosja rozpoczęła kontrole weterynaryjne w polskich zakładach mięsnych i mleczarniach eksportujących żywność na wschód. Do Rosji eksportuje mięso i przetwory 54 zakłady mięsne i 55 mleczarni. A w kolejce stoją następne. Nie mówiąc o eksporcie owoców i warzyw. Jak wypadniemy z tego rynku to nasze miejsce zajmą inni. Pogratulować zadymiarzom !!! Dzisiaj silne państwo to silna gospodarka. Tak zresztą było od dawna. Losy II Wojny Światowej nie rozstrzygnęły się na polach bitew, lecz w halach fabrycznych.

-olo do poniżej (2013-11-14 00:03:06)

To Adam Asnyk . a cytowana fraza brzmi: Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonaksze wznieść
Tytuł wiersza: Do młodych.

-Do Władz Miasta (2013-11-13 22:41:20)

To,że pomnik wygląda tak jak wygląda i poobgryzany jest na około to wina władz które ze strachu czy też z innego powodu nie chcą zadbać o estetykę tego miejsca.!3 osób nie powinno dostać zgody na rozrabianie.Czy jakaś durna pała myśli,że przez takie zachowanie pomaga Polsce w odbudowywaniu dobrych stosunków z Rosją.Patrzeć trzeba na problemy współpracy i pojednania narodów globalnie i szerzej niż to widać z lektury Gazety Polskiej,którą nie nazywam brukowcem ale jak dalej będą sięgać po taki elektorat to może się to wydarzyć.Jeśli komuś nie układa się w rodzinie to nie powód by swoje stresy uzewnętrzniał pod pomnikiem przed którym zachować należy skupienie ciszę i milczenie. Od wszystkich pomników gdzie kolwiek by one nie były odczepcie się ,, nie burzcie przeszłości ołtarzy choćbyście sami mieli doskonalsze wznieść na nich się jeszcze święty ogień pali i im winniście są cześć".Nie wiem czy dosłownie napisałem ale taki wiersz czytałem i chyba to Tuwim napisał.

-olo (2013-11-13 22:03:18)

Stosowanie herbu miasta powino byc szczegółowo opisane w dokumentach miasta np w strategii wizerunkowej miasta a dokładnie w Księdze Znaków Miasta. Ale nie sądze aby taki dokument magistrat posiadał.
Herb miasta jest znakiem urzędowym w odróżnieniu od logo miasta, które jest znakiem promocyjnym Herb jest także symbolem samorządu.Ale czy to samorządowców obchodzi?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry