Dodane: admin Data: 2013-11-10 11:33:19 (czytane: 40663) 
W niedzielę 10 listopada członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Busku-Zdroju pikietowali pod pomnikiem braterstwa broni w Busku.
"Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku"
Na pikietę z flagami i transparentami przyszło ok. 20 osób. Zebranych powitała przewodnicząca Klubu GP Katarzyna Gadawska. "Żądamy usunięcia symbolu zniewolenia Polski z przestrzeni publicznej naszego miasta" , "Nie możemy pozwolić, żeby taki pomnik stał w Busku, nie zgadzamy się również na to, aby w Busku były ulice zbrodniarzy..." to główne hasła niedzielnej pikiety.
Co ma Donald do pomnika - czyli na kolanach przed Putinem...
Głos zabrał również Poseł PiS Tomasz Kaczmarek, dziękując przewodniczącej za
inicjatywy patriotyczne i społeczne, które Klub Gazety Polskiej
organizuje w naszym mieście.
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek. "Donald Tusk nie chce oddać hołdu polskim bohaterom, a na kolanach klęczy przed pułkownikiem Putinem..." stwierdził Poseł, globalnie podchodząc do sprawy - nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem.

Petycja do władz miasta
Jolanta Sadkowska odczytała apel do władz miasta z wnioskiem o usunięcie pomnika i zmianę nazw kilku buskich ulic. "Pomijając zupełny brak estetyki tego pomnika, przypominającego zaciśniętą pięść, chcemy przypomnieć, że pomnik ten utrwalając braterstwo broni z Armią Czerwoną, utrwala kłamstwo historyczne i wprowadza w błąd młode pokolenie, a jednocześnie upokarza ludzi, których bliscy czy członkowie rodzin oddali swoje życie, w wyniku sowieckiej okupacji i w okresie terroru stalinowskiego"

Tradycyjna polska gęś
Na zakończenie pikiety przewodnicząca buskiego Klubu GP zaprosiła pikietujących do Pensjonatu Sanato na tradycyjną polską pieczoną gęś .
O godz. 17:30 w Pensjonacie Sanato, sympatycy i członkowie Klubu GP
spotkali się z gościem specjalnym, redaktorem portali internetowych
Niezalezna.pl i Gazety Polskiej, Cezarym Gmyzem i posłem PiS Tomaszem
Kaczmarkiem .
Zobacz video:
Zapraszamy do dyskusji na naszym czacie: www.czat.tbu.pl
MC
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (161) |
-do poniżej (2013-11-11 08:03:16)
Chora inicjatywa Gadawskiej nie jest popierana przez struktury powiatowe PiS-u.
- (2013-11-11 07:50:46)
też mi pikieta, 5 osób na krzyż,
a tak swoją drogą całe to towarzystwo jest mega śmieszne, awanturnictwem chcą osiągnąć wynik wyborczy
żenada
-r (2013-11-11 07:49:18)
Jeżeli poseł Kaczmarek, który nie jest z Buska tak chętnie szafuje sloganami nt. pomników niech najpierw poczyta o historii miasta. Pomnik powstał dlatego, żeby zniknął pomnik z rynku, na którym był napis sugerujący że jesteśmy republiką radziecką. Ten z rynku rzeczywiście był haniebny. Dorabianie teraz ideologii na szukanie taniego poklasku jest w tym przypadku niewłaściwe, panie pośle. Słoneczko na pomniku obok Domu Kultury, panie pośle jest obecnym herbem miasta czy to się panu podoba czy nie.
- (2013-11-11 07:32:13)
Niech choć jeden z tych krzykaczy z pamięci zacytuje napis an pomniku. Na końcu napisu "'społeczeństwo Buska" nie PIS nie PO nie PSL ani SLD. Byłem tam 15.30 zastałem flagi narodowe i znicze zapalone no chyba nie przez Kaczmarka chyba, że się mylę.
- (2013-11-11 06:45:22)
"Ten haniebny pomnik, który znajduje się w Busku, z czerwoną gwiazdą, obrazuje dzisiejszą sytuację polityczną w Polsce..." powiedział Poseł Kaczmarek.
Pomnik jest z kamienia pińczowskiego.Białego. Nie da rady żeby jakaś gwiazda na nim była czerwona. chyba że poseł Kaczmarek sam tam wlezie i ją na czerwono wymaluje.
Jaką sytuację obrazuje? Jest tam żołnierz polski, partyzant polski i ruski żołnierz. Dalej w 2013 roku żołnierze walczą razem z partyzantami?
-Obserwator rzeczy ulotnych (2013-11-11 06:44:27)
Kasuje. To fakt. Niewygodne dla władzy i siebie kasuje - to fakt, ale!
Nie zapominajcie drodzy internauci, że to jest jego prywatny portal, na popularność którego pracował latami, a nie wasz. Cieszcie się z tego, że w ogóle umożliwia komentowanie rzeczywistości.
A to, że kasuje to wyjątkowe ...
Nie powinien, ale żyć musi, więc kasuje jak uważa, że skasować powinien.
Tyle ewangelii na dzień dzisiejszy.
Idźcie i świętujcie niepodległość ojczyzny wbrew tym którzy mówią, że lepiej byłoby przegrać wojnę i teraz śmigać VW i Audi, zarabiać w EURO, emeryturę spędzać na podróżach a nie w przychodniach, sprzedawać swoje "STARE" 6-letnie auta Ukraińczykom itp,itd.
Ja flagi nie wywieszę bo moje państwo cały czas chce mnie "wziąć" od tyłu a ja tak nie lubię. Niech sobie będzie niepodległe, ale niech i ja zostanę niepodległa/ły. Wtedy pomyślę o oflagowaniu się.
- (2013-11-10 22:30:16)
Jest taki serial "CZAS HONORU". Tam częściowo jest pokazane co robili nasi wschodni "przyjaciele".
Teraz to samo z nami robi PO razem z PSL-em. Jaka tu demokracja?, jaka niepodległość? Jaka wolność? skoro nie można swobodnie się wypowiedzieć, bo WIELKI REDAKTOR BUSKIEGO PORTALU wszystko kasuje co dla niego i buskich włodarzy jet niewygodne. Mam w dupi..e taką niepodległość!
-polonus (2013-11-10 21:52:53)
Pisanie historii po nowemu jest bardzo niebezpieczne i raczej powinno się ją pozostawić analizie historyków ale na pewno nie politykom. Stawiać lub burzyć pomniki też jest o wiele prościej niż budować świadomość patriotyczną w pokoleniu ludzi młodych tym bardziej że system edukacyjny jak i polityczno-demokratyczny w Polsce nie uczy tego. Ktoś kto chce zbudować swoją pozycję na nieszczęściu oraz niesprawiedliwości wojny i śmierci nie powinien zasługiwać aby nazywać go człowiekiem
-to prawda czyli busko (2013-11-10 20:58:55)
kochani mieszkańcy ci wyzwoliciele nawet do Buska nie weszli.O czym tu dyskusja.W cielętniku w rynku był napis o tych złodziejach Cyt. wieczna cześć i chwała bohaterom ZSRR za wolność i niepodległość radzieckiej ojczyzny.(mam zdjęcie przed tym pomnikiem widać napisy)Byłem wtedy młody i jak zwykle sobą.
- (2013-11-10 20:37:38)
a ja mam pytanie czy ten pomnik jest ku wdzięczności żołnierzy radzieckich którzy wyzwalali busko czy też ku chwale stalinowi, berii i innym osobom którzy kierowali związkiem radzieckim?
Jeżeli ku chwale żołnierzom to chcę żeby on został bo przecież ci szeregowi żołnierze szli na berlin bo im tak kazano, a bez nich to dawno mówilibyśmy po niemiecku,
jeżeli tan pomnik jest ku chwale stalinowi i jego kolegom to jestem za jego usunięciem.
-to prawda (2013-11-10 18:21:52)
pani Kasiu nigdy nie należałem do PSL i należeć nie będę.Jednak ludzie mówią prawdę.Teraz po tej nieudolnej organizacji jaką Pani zrobiła jak pani spojrzy ludziom w oczy na spotkaniach które Pani organizuje w SANATO.Pani jest już społecznie dawno spalona po wielu nieudanych próbach zrobienia zadymy w Busku.nie życzę nikomu tego,Ale Pani domaga się iść za kratki,tak niech Pani odsłucha swoje wypowiedzi wśród znajomych.ja jestem jedną z nich.To co Pani robi(nieudolnie) jest złe,a Pani jest chora.Raczej psychicznie.Dowody są wcześniejsze(rodzinne)
- (2013-11-10 18:20:12)
za Ruskimi nie jestem bo to hołota była ale jeśli nie oni wyzwolili Busko w styczniu 1945 roku to kto ??? A może Amerykanie ??? pomnik wprawdzei mi sie nie podoba ale pis (świadomie z małej litery) to partia , która juz pokazala swoja klase tfu
- (2013-11-10 18:10:57)
ale psl krytykuje!!!mają okazje
-Jaś (2013-11-10 17:59:20)
Czemu nie kaczka.
-busko do Kasi (2013-11-10 17:23:57)
pani Kasiu,jeżeli jest coś robione przez Panią,proszę powiadomić mieszkańców co najmniej kilka dni przed,inaczej zawsze będzie Pani sama tak jak dziś.Jeszcze jedna sprawa nie zawsze Pani ma racje.Pani jest obecnie zacietrzewiona na wszystko i wszystkich.to źle świadczy o samej Pani osobowości.Pani już żyje w 21-wieku a zachowuje się jak smarkula której ktoś powiedział że ma piega.Nie jest Pani ładną kobietą,ani zgrabną.Odzyskała Pani to co się Wam należało popieram to i co i nic Pani ciągle jest tą złośnicą dziewczynką z piegiem której coś brak,Pani sama nie wie czego.Przepraszam Panią Pani powinna iść do naprawdę dobrego psychologa lu jeszcze lepszego psychiatry.Ma Pani szanse na wyleczenie się z nienawiści do ludzi.Pani też jest matką i Pani dzieci są ludźmi,czy chce Pani żeby byli tak nielubiani w szkole i dalej w życiu jak Pani.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.