swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

KWESTA 2013 - nowy rekord!

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-04 09:31:06 (czytane: 19510)  Wersja do druku

Mieszkańcy Buska-Zdroju, oraz odwiedzający nasz cmentarz goście, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i z roku na rok są coraz lepsi, bardziej otwarci i szczodrzy, dzięki którym zebraliśmy najwyższą kwotę od początku kwestowania to jest: 20.255.97 złotych.

Przypominamy, że podczas kwesty w ubiegłym roku zebrano ponad 15 tysięcy złotych.

Kwotę 20.255,97 złotych zebrali do puszek zuchy, harcerze, wolontariusze, członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Przedstawiciele Władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, podczas IVX Kwesty prowadzonej w okresie Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju w dniach 1 - 2 listopada 2013 r.

kwesta001.jpg 

kwesta002.jpg 

Niestrudzenie  i z wielkim zaangażowaniem w  godzinach 9-16 w ciągu dwóch dni kwestowali:

  • 100 osobowa grupa zuchów i harcerzy ze 117 Buskiej  Drużyny Wielopoziomowej im. Juliana Dytkowskiego,  pod opieką hm Teresy Leszczyńskiej i hm Adama Gadawskiego oraz wolontariuszy działających w III Buskiej Wolontariackiej Drużynie Wędrowniczej z PCPR

  • 40 osobowa grupa ze 127 Buskiej Gromady Zuchowej z Siesławic pod opieką - phm Barbary Skrzypek.


Przez jeden dzień kwestowali:

  • 8 osób z 89 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ze Zbludowic pod opieką- phm Marty Kiełb,

  • 2 osoby z XV Buskiej Drużyny Wielopoziomowej  „Polne Kwiatki” ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie pod opieką phm Barbary Wielgo i Doroty Olszowej

  • 2 osoby z I Buskiej  Drużyny Wędrowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku- Zdroju pod opieką phm Mirosławy Gajdy

  • 5 osób z I Buskiej Ratowniczej  Drużyny Wędrowniczej  pod opieką– phm Szymona Wójcika.

 wszystkich_swietych2013_001.jpg

wszystkich_swietych2013_002.jpg
 

wszystkich_swietych2013_003.jpg 

Ze składek kwestarskich dotychczas m.in. wzniesiono pamiątkowy obelisk dr Leopoldowi Byrkowskiemu ofiarodawcy na cele społeczne Willi Polonia / obecna Galeria Zielona/, wcześniej odnowiono, a w bieżącym roku wybudowano rodzinny grobowiec pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Burmistrza Buska Kazimierza Gałdzińskiego, odnowiono nagrobek Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego, a także wsparto koszty instalacji ppoż. i antywłamaniowej w Kościółku Św. Leonarda oraz odnowiono nagrobek rodziny Rzewuskich, gdzie spoczywa zmarły w 1841 r założyciel buskiego Uzdrowiska Feliks Rzewuski.

W 2008 roku Towarzystwo odnowiło zabytkowy kopiec na Cmentarzu Parafialnym, a przeprowadzone prace renowacyjne przy kopcu dobitnie świadczą, że pieniądze z kwest są właściwie wydawane.

W ostatnim okresie odnowiono grobowiec Honowskich, w którym spoczywa m.in. znana w Busku filantropka oraz ofiarna altruistka Józefa Majewska oraz siostry Kanoniczki, które mieszkały w byłej willi „ Mickiewicz” ofiarowanej im przez śp. J. Majewską, wykonano nagrobek dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala „Górka”, wykonano nagrobek dr Jana Chuderskiego, wykonano odlew płyty żeliwnej oraz odnowiono pamiątkowy obelisk żołnierza rosyjskiego.

- Buszczanie oraz odwiedzający groby na buskim Cmentarzu nie żałują pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy. Są one zdeponowane na specjalnym koncie, z którego środki w całości przeznaczone są na odnowę i renowację nagrobków. Towarzystwo gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej prac. Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia i remontu, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po buskim cmentarzu. Bezinteresownie pomaga nam drukarnia „Stemag”, która corocznie nieodpłatnie drukuje i przekazuje nam samoprzylepne znaczki z logo Towarzystwa i napisem Kwesta. Wszystkim wspierającym naszą akcję należą się serdeczne dzięki. Są też darczyńcy rekordziści, którzy co roku wrzucają najwyższe kwoty sięgające kilkuset złotych. Myślę, że warto ich wymienić i podziękować, to znani przedsiębiorcy i biznesmeni Marian Kopała, Mieczysław Sas. Oczywiście, oprócz wymienionych na największe słowa uznania i podziękowania zasługują wszyscy odwiedzający groby i nie szczędzący pieniędzy wrzucanych do puszek kwestarskich. Składamy im serdeczne słowa podziękowania za ofiarność.

/Jaga i ed/

fotoreportaż

Źródło: tmb.busko.pl

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (17)
     

-ciekawy (2013-11-04 15:52:02)

to gdzie teraz ci komuniści wybudują nowy pomnik?i komu? Czy to będzie ktoś z tych komuchów liczących pieniądze(grosze)To zdjęcie robił juror Piotr K.To prawda sami dawni komuniści,myślą że grzechy już mają odpuszczone.A ta młodziutka około pięćdziesięciokilkuletnia babcia(czarne włosy chodząca z pieskiem)to już harcerka? czy jeszcze zuch.I ta handlarka,ona umie liczyć pieniądze....

- (2013-11-04 11:10:12)

Ale się dzieci promują. :)
Stara dobra szkoła peerelowska?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry