Mieszkańcy Buska-Zdroju, oraz odwiedzający nasz cmentarz goście, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i z roku na rok są coraz lepsi, bardziej otwarci i szczodrzy, dzięki którym zebraliśmy najwyższą kwotę od początku kwestowania to jest: 20.255.97 złotych.
Przypominamy, że podczas kwesty w ubiegłym roku zebrano ponad 15 tysięcy złotych.
Kwotę 20.255,97 złotych zebrali do puszek zuchy, harcerze, wolontariusze, członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Przedstawiciele Władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, podczas IVX Kwesty prowadzonej w okresie Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju w dniach 1 - 2 listopada 2013 r.
Niestrudzenie i z wielkim zaangażowaniem w godzinach 9-16 w ciągu dwóch dni kwestowali:
Przez jeden dzień kwestowali:

Ze składek kwestarskich dotychczas m.in. wzniesiono pamiątkowy obelisk dr Leopoldowi Byrkowskiemu ofiarodawcy na cele społeczne Willi Polonia / obecna Galeria Zielona/, wcześniej odnowiono, a w bieżącym roku wybudowano rodzinny grobowiec pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Burmistrza Buska Kazimierza Gałdzińskiego, odnowiono nagrobek Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego, a także wsparto koszty instalacji ppoż. i antywłamaniowej w Kościółku Św. Leonarda oraz odnowiono nagrobek rodziny Rzewuskich, gdzie spoczywa zmarły w 1841 r założyciel buskiego Uzdrowiska Feliks Rzewuski.
W 2008 roku Towarzystwo odnowiło zabytkowy kopiec na Cmentarzu Parafialnym, a przeprowadzone prace renowacyjne przy kopcu dobitnie świadczą, że pieniądze z kwest są właściwie wydawane.
W ostatnim okresie odnowiono grobowiec Honowskich, w którym spoczywa m.in. znana w Busku filantropka oraz ofiarna altruistka Józefa Majewska oraz siostry Kanoniczki, które mieszkały w byłej willi „ Mickiewicz” ofiarowanej im przez śp. J. Majewską, wykonano nagrobek dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala „Górka”, wykonano nagrobek dr Jana Chuderskiego, wykonano odlew płyty żeliwnej oraz odnowiono pamiątkowy obelisk żołnierza rosyjskiego.
- Buszczanie oraz odwiedzający groby na buskim Cmentarzu nie żałują pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy. Są one zdeponowane na specjalnym koncie, z którego środki w całości przeznaczone są na odnowę i renowację nagrobków. Towarzystwo gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej prac. Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia i remontu, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po buskim cmentarzu. Bezinteresownie pomaga nam drukarnia „Stemag”, która corocznie nieodpłatnie drukuje i przekazuje nam samoprzylepne znaczki z logo Towarzystwa i napisem Kwesta. Wszystkim wspierającym naszą akcję należą się serdeczne dzięki. Są też darczyńcy rekordziści, którzy co roku wrzucają najwyższe kwoty sięgające kilkuset złotych. Myślę, że warto ich wymienić i podziękować, to znani przedsiębiorcy i biznesmeni Marian Kopała, Mieczysław Sas. Oczywiście, oprócz wymienionych na największe słowa uznania i podziękowania zasługują wszyscy odwiedzający groby i nie szczędzący pieniędzy wrzucanych do puszek kwestarskich. Składamy im serdeczne słowa podziękowania za ofiarność.
/Jaga i ed/
fotoreportaż
Źródło: tmb.busko.pl