Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-04 09:31:06 (czytane: 19511) 
Mieszkańcy Buska-Zdroju, oraz odwiedzający nasz cmentarz goście, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i z roku na rok są coraz lepsi, bardziej otwarci i szczodrzy, dzięki którym zebraliśmy najwyższą kwotę od początku kwestowania to jest: 20.255.97 złotych.
Przypominamy, że podczas kwesty w ubiegłym roku zebrano ponad 15 tysięcy złotych.
Kwotę 20.255,97 złotych zebrali do puszek zuchy, harcerze, wolontariusze, członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Przedstawiciele Władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, podczas IVX Kwesty prowadzonej w okresie Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju w dniach 1 - 2 listopada 2013 r.
Niestrudzenie i z wielkim zaangażowaniem w godzinach 9-16 w ciągu dwóch dni kwestowali:
100 osobowa grupa zuchów i harcerzy ze 117 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Juliana Dytkowskiego, pod opieką hm Teresy Leszczyńskiej i hm Adama Gadawskiego oraz wolontariuszy działających w III Buskiej Wolontariackiej Drużynie Wędrowniczej z PCPR
40 osobowa grupa ze 127 Buskiej Gromady Zuchowej z Siesławic pod opieką - phm Barbary Skrzypek.
Przez jeden dzień kwestowali:
8 osób z 89 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ze Zbludowic pod opieką- phm Marty Kiełb,
2 osoby z XV Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Polne Kwiatki” ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie pod opieką phm Barbary Wielgo i Doroty Olszowej
2 osoby z I Buskiej Drużyny Wędrowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku- Zdroju pod opieką phm Mirosławy Gajdy
5 osób z I Buskiej Ratowniczej Drużyny Wędrowniczej pod opieką– phm Szymona Wójcika.

Ze składek kwestarskich dotychczas m.in. wzniesiono pamiątkowy obelisk dr Leopoldowi Byrkowskiemu ofiarodawcy na cele społeczne Willi Polonia / obecna Galeria Zielona/, wcześniej odnowiono, a w bieżącym roku wybudowano rodzinny grobowiec pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Burmistrza Buska Kazimierza Gałdzińskiego, odnowiono nagrobek Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego, a także wsparto koszty instalacji ppoż. i antywłamaniowej w Kościółku Św. Leonarda oraz odnowiono nagrobek rodziny Rzewuskich, gdzie spoczywa zmarły w 1841 r założyciel buskiego Uzdrowiska Feliks Rzewuski.
W 2008 roku Towarzystwo odnowiło zabytkowy kopiec na Cmentarzu Parafialnym, a przeprowadzone prace renowacyjne przy kopcu dobitnie świadczą, że pieniądze z kwest są właściwie wydawane.
W ostatnim okresie odnowiono grobowiec Honowskich, w którym spoczywa m.in. znana w Busku filantropka oraz ofiarna altruistka Józefa Majewska oraz siostry Kanoniczki, które mieszkały w byłej willi „ Mickiewicz” ofiarowanej im przez śp. J. Majewską, wykonano nagrobek dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala „Górka”, wykonano nagrobek dr Jana Chuderskiego, wykonano odlew płyty żeliwnej oraz odnowiono pamiątkowy obelisk żołnierza rosyjskiego.
- Buszczanie oraz odwiedzający groby na buskim Cmentarzu nie żałują pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy. Są one zdeponowane na specjalnym koncie, z którego środki w całości przeznaczone są na odnowę i renowację nagrobków. Towarzystwo gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej prac. Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia i remontu, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po buskim cmentarzu. Bezinteresownie pomaga nam drukarnia „Stemag”, która corocznie nieodpłatnie drukuje i przekazuje nam samoprzylepne znaczki z logo Towarzystwa i napisem Kwesta. Wszystkim wspierającym naszą akcję należą się serdeczne dzięki. Są też darczyńcy rekordziści, którzy co roku wrzucają najwyższe kwoty sięgające kilkuset złotych. Myślę, że warto ich wymienić i podziękować, to znani przedsiębiorcy i biznesmeni Marian Kopała, Mieczysław Sas. Oczywiście, oprócz wymienionych na największe słowa uznania i podziękowania zasługują wszyscy odwiedzający groby i nie szczędzący pieniędzy wrzucanych do puszek kwestarskich. Składamy im serdeczne słowa podziękowania za ofiarność.
/Jaga i ed/
Źródło: tmb.busko.pl
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (17) |
-do poniżej, poniżej (2013-11-06 22:35:12)
wszarzemciebie nie nazwałem bo wszawicę skutecznie wypleniła tzw komuna tzn szkoły w tamtych latach. A była to przypadłość powszechna. Podobnie jak chodzenie za stodołę za potrzebą, kołtun jako choroba, grużlica dziesiatkująca ludzi, lampa naftowa zamiast elektrycznej, buty tylko na zime i to wspólne z bratem podobnie koszula.Analfabetyzm w podbuskiej wsi był normą.Dwa jajka kobiecina niosła na targ kilka kilometrów.Nadole było jednym bajorem podobnie Decek.Rynsztokami, pobielanymi na święta nieustannie płynęła gnojówka a przemarsz krów na łowiska był jedyną atrakcją dnia codziennego. Oczywiście nikt po tym przepędzeniu nie sprzatał
Domów krytych blachą jak na lekarstwo. Wszędzie strzechy a okna tych chałup znajdowały się 40 cm od gruntu. Jedyna pompa była na targowiu skąd Szczepan nosiwoda zaopatrywał co zamożniejszych. I to wszystko w ciągu kilku lat znikneło. Winię za to komunistów bo dziś do takiego skansenu przyjeżdżaliby turyści. Nie byłoby potrzeby opracowywania strategii rozwoju turystyki
-_ (2013-11-06 17:43:03)
Hahahaha ... ot cała prawica :)
Na miejscu tego "do poniżej" wyciągnąłbym ip komputera idioty co rzuca na lewo i prawo mięsem podając nazwiska i podał do sądu o znieważenie. Gdybym był Tobą lub jedną z osób, o których pisze ... :)
-do poniżej (2013-11-06 17:25:39)
baranie na uczelni byliśmy kumplami,tylko ty miałeś wszystko a dziś nazywasz mnie wszarzem!!! ty idioto zajmij się żoną,rodziną,przestań się kurwiszczyć ta pani jest już babcią (ZUS)idź do lasu i zrób co należy WSZARZU KOMUNISTYCZNY.Już cię dawno olałem pchlarzu.
-do poniżej (2013-11-06 17:02:13)
tak się złożyło ,że moi dziadkowie nie sypiali na piecu. Nie chodzili też za stodółkę.A na moje koryto zapracowałem sobie studiami. Przykro mi, ale różni nas wiele
-mam żal (2013-11-06 10:58:28)
mam żal do Ciebie.Ciebie nigdy nie odwszyli,Ty zawsze byłeś przy korycie i pomagałeś wyłącznie swoim.Nie możesz się z tym pogodzić i za wszelką silę szukasz nowego koryta.Tak może tylko zawszony komuch.Dlaczego nie zostałeś odwszony?
-do poniżej (2013-11-05 21:06:40)
dziwię się twojej zapiekłości. Przecież ta komuna odwszyła twojego dziadka, na przyspieszonych kursach nauczyła czytać, założyła mu światło w domu i obejściu, zmusiła do szczepień i rtg,udostępniła pobyt w szpitalu itd itp To wszystko w ciągu 5 lat.A stan zawszenia polskiej wsi trwał od czasów Kołodzieja. I co masz o to żal?
-do Rozborski (2013-11-05 17:25:33)
komuchu ta krew tyczy się ciebie,ale tobie nawet wymiana krwi nie pomoże,Tyczy się to też tej Bogusi,miłośniczki wyjazdów zarobkowych do ZSRR.Chcesz większej konfrontacji wypowiem się.Znaszs Sikorę ,znasz Zosię Grzebisz Nowicką,siedź na dupie bo mogę napisać za dużo-krwawa komuno.
- (2013-11-05 17:21:35)
Piszcie co chcecie , wyzywajcie jak chcecie , faktów jednak nie zmienicie. TMB istnieje 31 lat, nigdy kasa nie zginęła, realizowane są inicjatywy , które jednym sie podobaja innym nie/ takie jest zycie/.
-xyz (2013-11-04 23:49:01)
nie znam składu krwi komunisty. Ale skoro jakiś miejscowy hematolog zna, niechże wyjaśni.Nadal nie wiem jakimi to winami obciązasz wymienione osoby.
Jakiś kompleks?
-DRAGON (2013-11-04 22:52:19)
Z artykułu wynika, że polactwo szperactwo i zbieractwo opanowało do perfekcji. Nic nowego, w sumie od zawsze tak było w tym dzikim kraju, że opiekunowie cudzych pieniędzy byli promowani. Takie tam małe Amber Gold i szkoła życia a przy tym styl bycia dla większości pseudo społeczników za pieniądze.
- (2013-11-04 19:36:53)
Nie wiem czemu ale patrząc na te zdjęcia przypominają mi się stary dowcipy o czerwonych pchełkach. ;)
- Dlaczego komuniści nie pójdą do piekła?
- Bo taki raj by tam zaczęli budować, że by diabli nie wytrzymali.
Coś mi się zdaje że ktoś ma ciągle ochotę budować nowy raj w Busku. ;)
- (2013-11-04 18:35:14)
A co dla harcerzy za to ? Może na opał na zimę ?
-do -xyz (2013-11-04 16:24:40)
nie napisałem kapitaliści!i tym wpisem potwierdzacie że mam rację.Znowu kłamiecie,ale to każdy komunista ma w swojej krwi.Nie kapitalista-ponieważ on dochodzi do kasy przez oszustwa,nigdy nie słyszałem żeby ktoś do kasy doszedł własną pracą.To w tym kraju jest niemożliwe.A komunista do stanowisk i też kasy dochodzi właśnie kłamstwem i takimi akcjami.Pytasz jakie grzechy?porozmawiaj z obecną tam Bogusią(moją koleżanką)Piotrkiem K.fotografem,Januszem Z.Tym co głowę schylił bratem Leszka G.z tą staruszką (harcerką).To śmieszne że się pytasz co oni mają na sumieniu.podejrzewam że jesteś jednym/ą z tych osób odpisując mi pytaniem.
-xyz do ciekawy (2013-11-04 16:00:21)
a jakież to wyjątkowe grzechy mają na sumieniu określani przez Ciebie jako buscy komuniści? Czy kapitaliści / dla porównania/ nie mają nic na sumieniu. Choćby w ostatnich kilku latach setki jeśli nie tysiące istnień np ludności Iraku to co? a gdyby jeszcze cofnąć się o kilkanaście lat?
- (2013-11-04 15:55:21)
"kupa gowna" - cóż za "piękne" słowa i wysoki poziom wypowiedzi, pogratulować.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.