swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

O remontach w naszym mieście

Dodane: Kasia Data: 2013-08-21 10:31:30 (czytane: 22319)  Wersja do druku

W naszym mieście na każdym kroku jakieś remonty. Jedni się denerwują, że miasto jest rozkopane, inni cieszą, że coś się w Busku zmienia. O aktualnych pracach prowadzonych w mieście oraz o pojawiających się z nimi problemach rozmawiamy z wiceburmistrzem Tomaszem Mierzwą.

Jakie prace są aktualnie prowadzone w Busku-Zdroju?

Aktualnie kończymy roboty na ulicy Stawowej, od obwodnicy w stronę rezerwatu Zimne Wody. Została tu wykonana kanalizacja deszczowa, położono dolną warstwę asfaltu, a także krawężniki.  Układane są chodniki, regulowane studzienki i zasuwy. Przygotowujemy się do położenia górnej warstwy asfaltu. Za około 2 tygodnie odcinek ten zostanie zakończony.

Ukończyliśmy również prace na odcinku drogi w Kołaczkowicach.


Trzeci odcinek, który remontujemy, to ulica Kościuszki od Sądu w stronę ulicy Bohaterów Warszawy. Zostały tu wykonane prace podobne jak te w strefie rewitalizacji. W tej chwili jest robiona kanalizacja deszczowa. Ułożono pod chodnikiem kable oświetleniowe, zostaną zlikwidowane słupy i postawione latarnie. Prace na wymienionych odcinkach zostały sfinansowane ze środków pochodzących ze schetynówek.

MPGK wymieniło wodociąg i przyłącza wodociągowe oraz część przyłączy sanitarnych, PGE natomiast wymieniło zasilenie domów prywatnych, co zostało zrobione jednocześnie z wymianą instalacji oświetleniowej na kablową.

W ulicy Kościuszki od ul. Bohaterów Warszawy do Sądu PGNiG wymieniło gazociąg. Został do połączenia odcinek od Sądu do ulicy Mickiewicza.

 

remont_busko.jpg



Proszę powiedzieć, dlaczego na ulicy Kościuszki, gdzie niedawno została położona nowa kostka, właśnie teraz wykonuje się prace, niszcząc to, co zostało już zrobione? Skąd taka kolejność?

Patrzymy na te roboty z ciężkim sercem, bo wiemy, że ten chodnik faktycznie był wymieniany niedawno. W większości prace tutaj mają być robione przewiertami, ale żeby zrobić ten przewiert, chodnik musi być w części rozebrany. Wykonawca ma nawierzchnię z kostki układać na szerszej powierzchni, żeby uniknąć miejscowych zapadnięć. Kostkę wtedy łatwiej dopasować.

Dlaczego tych prac nie wykonano wcześniej, przed położeniem kostki?

Prace na ulicy Kościuszki wykonuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, firma odrębna od gminy. Pomimo że przed rozpoczęciem robót rewitalizacyjnych do wszystkich zarządców sieci podziemnych zostały wysłane informacje, że będziemy wykonywać prace na tym odcinku, żadna z firm nie dała odpowiedzi, czy planuje tu remont. Teraz okazuje się, że sieć gazowa jest w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Dlatego przystąpiono do prac.

A co z kostką w rynku? Też została tu niedawno położona, a teraz, podczas remontów, jest rozwalona, niezabezpieczona, zniszczona?

Kostka w rynku została położona 2 lata temu. Ta kostka nie zostanie ponownie ułożona w rynku, tu będzie nowa. Nie oznacza to, że kostka się niszczy. Wykorzystujemy ją bowiem przy układaniu chodników w wioskach i przy świetlicach. Nawet ta kostka sprzed kilkudziesięciu lat jest przez nas ponownie wykorzystywana.

remont_busko2.jpg



Dlaczego ta kostka nie jest zabezpieczona podczas remontów?

Zgadzam się, że kostka powinna być rozebrana całkowicie na całej długości chodnika i potem ponownie ułożona. Jednak wtedy źle się chodzi. W sytuacji, gdy firma wykonująca prace, podczas robót zniszczy kostkę, musi ją wymienić na własny koszt. Gmina za to nie płaci.

Pozostając w temacie remontu w rynku, proszę powiedzieć, jak długo potrwają jeszcze utrudnienia związane z prowadzonymi tu pracami?

Myślę, że w rynku nie będzie już więcej utrudnień, nie mamy już sygnałów od przedsiębiorców, że coś jest nie tak. Teraz roboty ruszyły pełną parą i już się tak nie ciągną jak wcześniej.

Jakie prace są aktualnie wykonywane w rynku?

Pierzeja zachodnia szykowana jest już do fugowania czyli do ostatniego etapu. Wymieniono wszystkie kostki, które były uszkodzone lub źle położone. Pierzeja południowa i zachodnia są na podobnym etapie, została tu do uzupełnienia kostka, potem wykonane zostanie fugowanie. Przy Lotosie został jeszcze do zrobienia murek i schodki, ale to prace punktowe.

Na pierzei wschodniej zostanie zrobiona instalacja elektryczna podziemna. W tej chwili przesuwane są studzienki deszczowe. Wykopy nie powinny jednak bardzo utrudniać ruchu.

Wkrótce zostaną przeprowadzone prace polegające na wykonaniu korytowania pod jezdnię i chodnik, a następnie wykonaniu podbudowy. W czwartym etapie będzie robiony łącznik między rynkiem a ulicą Mickiewicza. Zostaną tu przeprowadzone prace podobne jak na pierzei wschodniej czyli elektryka i punktowe przesuwanie studzienek deszczowych. Wszystkie pozostałe instalacje zostały już wykonane. Roboty w rynku powinny się zakończyć w październiku.

remont_busko3.jpg


Położone w rynku płyty były wyciągane i układane ponownie. Dlaczego? Czy taka płyta po ponownym ułożeniu nie niszczy się i czy to nie wpłynie na jakość chodnika w późniejszym czasie?

Wykonawca miał wymienić zakwestionowane przez nas płyty, źle lub nierówno położone, pęknięte. Przy wyciągnięciu płyty wyciąga się również część podbudowy. Samej płycie, jeśli nie została uszkodzona przy wyjmowaniu, nie powinno się nic stać. Chodnik nie powinien pękać po ponownym ułożeniu płyt w rynku.

Pojawiły się głosy, że kostkę w rynku będzie w zimie ciężko odśnieżać...

Nie będzie problemu z odśnieżaniem tej kostki. Stosuje się ją w wielu miastach Polski i nie ma z nią problemu. Podbudowa jest tak wykonana, że można tu wjeżdżać maszynami do odśnieżania, piaskarkami.

Jakie prace zostały wykonane w parku?

Ułożone zostały płyty na alejkach, układana jest kostka granitowa wzdłuż płyt. Została zrobiona instalacja elektryczna, aktualnie rozpoczynają się prace przy fontannie.

A co z alejkami  w parku.  Nie biegną wzdłuż jednej linii...

Alejki na Pl. Zwycięstwa wcześniej były wykonane z nawierzchni asfaltowej i nigdy nie były położone w jednej osi. Przy zmianie nawierzchni nie można było tego zmienić, gdyż wzdłuż alejek rosną stare drzewa i nie pozwalają na zmianę położenia, nie ingerując w system korzeniowy drzew lub wręcz ich wycięcie.

Co z toaletą w parku? Gdzie zostanie przeniesiona?

Jak na razie przygotowywane są procedury do przeniesienia toalety, wcześniej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę itp. W tej chwili planowane jest przeniesienie toalety w okolice kościółka św. Anny, przy ulicy 1 Maja. W momencie, gdy toaleta zostanie zabrana, miejsce, w którym stoi, zostanie zabrukowane. Jak na razie jednak nie przeszkadza ona w przebudowie.

Wróćmy jeszcze do wcześniejszych remontów. Kostka na ulicy Mickiewicza już się rozłazi...

Tak, problem ten zgłosiliśmy już do wykonawcy. Na pewno będzie to naprawiał. Planujemy spotkać się z wykonawcą, projektantem i ustalić, dlaczego tak się dzieje. Mamy duże zabezpieczenie, jeśli chodzi o prace wykonane w ulicy Mickiewicza. Są one objęte pięcioletnią gwarancją.

Płyty na Mickiewicza nie zostały ułożone równo...

Został tu wykorzystany kamień cięty. W takim przypadku nie ma idealnie równych płyt. Po to, by wyrównać te płyty stosuje się fugę. Osobiście uważam, że płyty na Mickiewicza są dobrze położone, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy i ustawą o drogach publicznych.

Dlaczego schodki na ulicy Mickiewicza są brązowe, wyglądają jakby były brudne?

To urok naszych drzew, szczególnie kasztanowców. Zastanawiamy się, co z tym robić, jak to czyścić. Duży wpływ na barwę schodków mają również ptasie odchody. Jak był asfalt, tego nie było widać. Zakład Zieleni będzie musiał włożyć dużo pracy, by utrzymać tu porządek, żeby się nam wszystkim podobało.


Dziękuję za rozmowę

KRajca

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (63)
     

-abcdefgh (2013-08-22 10:13:25)

szkoda ze nie wspomniał dlaczego po kazdym wiekszym deszczu cała kora drzewna usypana na Alei pod kwiatami i krzewami, zamiast być na swoim miejscu to spływa wraz z wodą na sam dół ulicy... tak samo jak żwir spod drzew usypany wokół nich. widocznie zbyt płytko usypane są i kora i żwirek. poza tym tłumaczenie ze mamy 5 lat gwarancji na Aleje to żadne tłumaczenie- przecież tutaj chodzi o ty by zrobić i żeby było solidnie i trwale RAZ, a nie by co rusz nanosić poprawki. w ten sposób nigdy nie zostanie całkowicie oddana do użytku połowa miasta- bo jak coś jest źle zrobione, to sie poprawi później. Koniec końców poprawka będzie gonić poprawke... Bez sensu

-Czyj interes reprezentuje pan Mierzwa? (2013-08-22 09:53:39)

Czytając naiwne tłumaczenia wiceburmistrza zastanawiam się komu on służy ?!
Pensję i to chyba nie małą, jak i inni UMiG'owcy, dostaje z naszej krwawicy - naszych podatków, powinien więc reprezentować interes mieszkańców, którzy mu płacą i miasta. Jednakże czytając jego wypowiedzi odnoszę skrajnie przeciwne wrażenie, dla mnie są to słowa adwokata projektantów i obrońcy wykonawców! To skandal! Tak nie może być!

-stały mieszkaniec Buska (2013-08-22 09:22:57)

panie Mierzwa!niech pan nie lasuje ludziom mózgu.W rynku zawsze były alejki w linii prostej,wszystkie!!!!!są na to dowody,przecież ludzie tam chodzili,i posiadają zdjęcia,które w parku w rynku sobie robili. Ja też mam takie zdjęcia.Mam również zdjęcie pomnika który tam stał.

-zula (2013-08-22 08:55:29)

Toaleta z rynku do zdroju przeniesiona,To najwiekszy hit tej calej rewitalizacji.Jak sie komus zachce w miescie to do toalety bedzie mial zawsze z gorki,napewno zdazy!

- (2013-08-22 08:38:42)

Mamy piękny przykład fuszerki przy poszerzeniu ul.Łagiewnickiej, od obwodnicy do Łagiewnik. Wszystko się zapada i rozsypuje, dziury łatane są żwirkiem. Zapadniętą przy chodniku jezdnią płynie podczas deszczu potok,a wymijające się samochody chlapią przechodniów.

- (2013-08-22 08:17:30)

panie sikora wskaz pan choc jedna inwestycje ktora zostala oddana w terminie i nie wymagala poprawek niema takiej tylko some fuszerki tak jak cala panska kadencja moze znasz sie pan na uprawie roli ale nie na zarzadzaniu miastem

-mer (2013-08-22 07:29:22)

CIEKAWE JEST CZY DYR.SZKOLY PODSTAWOWEJ NR.2 POWIE 2go WRZESNIA cytuje jego coroczne slowa,,NA WIOSNE W PRZYSZLYM ROKU KOPARKI ZACZNA KOPAC I BEDZIE NOWY KOMPLEKS SPORTOWY,, CZYSTE KLAMSTA, ALBO DYRU DO BANI ALBO ZARZADCA MIASTA.JEDEN RADNY SLOWO SZEPNOL,,BOISKA-NIE Z TYM BURMISTRZEM HA HA,, i taka mamy syw!!!

-mer (2013-08-22 07:09:32)

a i drzewa na kopernika LADNIE USYCHAJA!!! ha ha , caly URZAD M I G (pracownicy) DO WYMIANY, TYLKO KAWKA,PAPIEROSY NA SCHODACH I PLOTKI!!!

-Obserwator rzeczy ulotnych (2013-08-22 01:56:57)

Nie tak dawno temu opublikowano artykul za echem dnia o nieliniowosci alejek w parku w rynku. Jeśli mnie pamięć nie myli to padły tam słowa burmistrza Sikory, który to po interwencji mieszkańca w tej sprawie, rzekomo sięgnął do dokumentacji i stwierdził, że z papierów wynika, że alejki w projekcie są w lini prostej i że zobowiąże wykonawcę do poprawy usterki na swój koszt. Jakże się to ma do słów zastępcy burmistrza Mierzwy, że jednak nie są w linii? Który burmistrz nie wie co mówi? Posadzić chlopkow na stolkach i dac im rządzić miastem. Busko! Ale ty masz pecha! Kiedy osoby kompetentne inaczej zostaną odsunięte od zadań przewyzszających ich możliwości? Czy p. Racja ze względu na przyzwoitość dziennikarską może zapytać b. Sikore o komentarz do słów b. Mierzwy. Czy panowie będą w stanie wypracować jakieś wspólne stanowisko? Jak tam w końcu w tych papierach jest? Kto się zatem ośmieszył? Czy mogłaby?

-Dlaczego schodki są brązowe? (2013-08-22 00:51:50)

Czytając tłumaczenie burmistrza Mierzwy, że to ''To urok naszych drzew, szczególnie kasztanowców.'' i ''Duży wpływ na barwę schodków mają również ptasie odchody'' zastanawiam się czy on kpi czy o drogę pyta?!
Czy ci architekci - projektanci od siedmiu boleści - nie byli świadomi, że w Busku przy Mickiewicza rosną drzewa, wśród nich kasztanowce, a na nich urzędują ptaki?! Chyba byli bo na ich wizualizacjach są drzewa. Zatem niech to oni czyszczą te schodki NA SWÓJ KOSZT! a nie Zakład Zieleni ZA NASZE PIENIĄDZE!

Spieprzyli sprawę niech ponoszą tego konsekwencje! Miasto czyli mieszkańcy nie powinno płacić za to ANI GROSZA panie burmistrzu!!!

A jeśli wy tego nie załatwicie teraz to już niedługo, po wyborach, nowe władze zapewne was ścigną za to.

-xyz (2013-08-21 23:36:24)

Rewitalizacje ul. Mickiewicza spartaczono pod czujnym okiem naszych rządzących miastem i "prześmisznych" radnych.
Trzeba było być ślepym, żeby nie widzieć jaka rzeka wód opadowych przed remontem płynęła środkiem szosy- alei Mickiewicza, że nie dało się przejść na drugą stronę chodnika. Teren ten podwyższono, przy chodnikach nie zrobiono krawężników...a woda z rynku płynie do Zdroju i niszczy wszystko co możliwe i zalewa ludziom budynki i piwnice.Gmina kazała posiać trawke, która jak się ukorzeni to zatrzyma rzeke wód deszczowych.

-888 (2013-08-21 21:59:05)

Ja pytam , kiedy bedzie zrobiony porzadek na drodze od ronda do Mrówki przy ul. Boh. Warszawy,my mieszkancy mamy dość tego brudu, kurzu i tlukących sie samochodow na przekopach w dzien a szczegolnie w nocy. Pozdrawiam nasze władze ktore chyba se spokojem na to patrza.

-!!! (2013-08-21 21:40:06)

panie Mierzwa jeżeli pan ma honor niech pan szybko rezygnuje z tego stanowiska.niech pan założy własną firmę budowlaną nie otrzyma pan żadnego zlecenia na pewno.pan piszę z małej litery ponieważ przestałem cię szanować. doskonale się znamy,przestał pan być moim kolegą

-emil (2013-08-21 19:53:40)

a dyr tulak z powiatowego zarzadu drog to niech przejadzie sie kilka razy droga od rondka do mrowqki i ciekawe czy te doly nie bada mu przeszakadzac
wystarczy jedna decyzja 1 dzien robot i po problemie ala gdzie tam

- (2013-08-21 19:21:32)

haha ciekawe kiedy powstanie ten parking na targowiu? podobno było że z tym roku a nawet nic nie jest zaczęte. odwalają fuszerkę i tyle...

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry