swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

O remontach w naszym mieście

Dodane: Kasia Data: 2013-08-21 10:31:30 (czytane: 22317)  Wersja do druku

W naszym mieście na każdym kroku jakieś remonty. Jedni się denerwują, że miasto jest rozkopane, inni cieszą, że coś się w Busku zmienia. O aktualnych pracach prowadzonych w mieście oraz o pojawiających się z nimi problemach rozmawiamy z wiceburmistrzem Tomaszem Mierzwą.

Jakie prace są aktualnie prowadzone w Busku-Zdroju?

Aktualnie kończymy roboty na ulicy Stawowej, od obwodnicy w stronę rezerwatu Zimne Wody. Została tu wykonana kanalizacja deszczowa, położono dolną warstwę asfaltu, a także krawężniki.  Układane są chodniki, regulowane studzienki i zasuwy. Przygotowujemy się do położenia górnej warstwy asfaltu. Za około 2 tygodnie odcinek ten zostanie zakończony.

Ukończyliśmy również prace na odcinku drogi w Kołaczkowicach.


Trzeci odcinek, który remontujemy, to ulica Kościuszki od Sądu w stronę ulicy Bohaterów Warszawy. Zostały tu wykonane prace podobne jak te w strefie rewitalizacji. W tej chwili jest robiona kanalizacja deszczowa. Ułożono pod chodnikiem kable oświetleniowe, zostaną zlikwidowane słupy i postawione latarnie. Prace na wymienionych odcinkach zostały sfinansowane ze środków pochodzących ze schetynówek.

MPGK wymieniło wodociąg i przyłącza wodociągowe oraz część przyłączy sanitarnych, PGE natomiast wymieniło zasilenie domów prywatnych, co zostało zrobione jednocześnie z wymianą instalacji oświetleniowej na kablową.

W ulicy Kościuszki od ul. Bohaterów Warszawy do Sądu PGNiG wymieniło gazociąg. Został do połączenia odcinek od Sądu do ulicy Mickiewicza.

 

remont_busko.jpg



Proszę powiedzieć, dlaczego na ulicy Kościuszki, gdzie niedawno została położona nowa kostka, właśnie teraz wykonuje się prace, niszcząc to, co zostało już zrobione? Skąd taka kolejność?

Patrzymy na te roboty z ciężkim sercem, bo wiemy, że ten chodnik faktycznie był wymieniany niedawno. W większości prace tutaj mają być robione przewiertami, ale żeby zrobić ten przewiert, chodnik musi być w części rozebrany. Wykonawca ma nawierzchnię z kostki układać na szerszej powierzchni, żeby uniknąć miejscowych zapadnięć. Kostkę wtedy łatwiej dopasować.

Dlaczego tych prac nie wykonano wcześniej, przed położeniem kostki?

Prace na ulicy Kościuszki wykonuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, firma odrębna od gminy. Pomimo że przed rozpoczęciem robót rewitalizacyjnych do wszystkich zarządców sieci podziemnych zostały wysłane informacje, że będziemy wykonywać prace na tym odcinku, żadna z firm nie dała odpowiedzi, czy planuje tu remont. Teraz okazuje się, że sieć gazowa jest w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Dlatego przystąpiono do prac.

A co z kostką w rynku? Też została tu niedawno położona, a teraz, podczas remontów, jest rozwalona, niezabezpieczona, zniszczona?

Kostka w rynku została położona 2 lata temu. Ta kostka nie zostanie ponownie ułożona w rynku, tu będzie nowa. Nie oznacza to, że kostka się niszczy. Wykorzystujemy ją bowiem przy układaniu chodników w wioskach i przy świetlicach. Nawet ta kostka sprzed kilkudziesięciu lat jest przez nas ponownie wykorzystywana.

remont_busko2.jpg



Dlaczego ta kostka nie jest zabezpieczona podczas remontów?

Zgadzam się, że kostka powinna być rozebrana całkowicie na całej długości chodnika i potem ponownie ułożona. Jednak wtedy źle się chodzi. W sytuacji, gdy firma wykonująca prace, podczas robót zniszczy kostkę, musi ją wymienić na własny koszt. Gmina za to nie płaci.

Pozostając w temacie remontu w rynku, proszę powiedzieć, jak długo potrwają jeszcze utrudnienia związane z prowadzonymi tu pracami?

Myślę, że w rynku nie będzie już więcej utrudnień, nie mamy już sygnałów od przedsiębiorców, że coś jest nie tak. Teraz roboty ruszyły pełną parą i już się tak nie ciągną jak wcześniej.

Jakie prace są aktualnie wykonywane w rynku?

Pierzeja zachodnia szykowana jest już do fugowania czyli do ostatniego etapu. Wymieniono wszystkie kostki, które były uszkodzone lub źle położone. Pierzeja południowa i zachodnia są na podobnym etapie, została tu do uzupełnienia kostka, potem wykonane zostanie fugowanie. Przy Lotosie został jeszcze do zrobienia murek i schodki, ale to prace punktowe.

Na pierzei wschodniej zostanie zrobiona instalacja elektryczna podziemna. W tej chwili przesuwane są studzienki deszczowe. Wykopy nie powinny jednak bardzo utrudniać ruchu.

Wkrótce zostaną przeprowadzone prace polegające na wykonaniu korytowania pod jezdnię i chodnik, a następnie wykonaniu podbudowy. W czwartym etapie będzie robiony łącznik między rynkiem a ulicą Mickiewicza. Zostaną tu przeprowadzone prace podobne jak na pierzei wschodniej czyli elektryka i punktowe przesuwanie studzienek deszczowych. Wszystkie pozostałe instalacje zostały już wykonane. Roboty w rynku powinny się zakończyć w październiku.

remont_busko3.jpg


Położone w rynku płyty były wyciągane i układane ponownie. Dlaczego? Czy taka płyta po ponownym ułożeniu nie niszczy się i czy to nie wpłynie na jakość chodnika w późniejszym czasie?

Wykonawca miał wymienić zakwestionowane przez nas płyty, źle lub nierówno położone, pęknięte. Przy wyciągnięciu płyty wyciąga się również część podbudowy. Samej płycie, jeśli nie została uszkodzona przy wyjmowaniu, nie powinno się nic stać. Chodnik nie powinien pękać po ponownym ułożeniu płyt w rynku.

Pojawiły się głosy, że kostkę w rynku będzie w zimie ciężko odśnieżać...

Nie będzie problemu z odśnieżaniem tej kostki. Stosuje się ją w wielu miastach Polski i nie ma z nią problemu. Podbudowa jest tak wykonana, że można tu wjeżdżać maszynami do odśnieżania, piaskarkami.

Jakie prace zostały wykonane w parku?

Ułożone zostały płyty na alejkach, układana jest kostka granitowa wzdłuż płyt. Została zrobiona instalacja elektryczna, aktualnie rozpoczynają się prace przy fontannie.

A co z alejkami  w parku.  Nie biegną wzdłuż jednej linii...

Alejki na Pl. Zwycięstwa wcześniej były wykonane z nawierzchni asfaltowej i nigdy nie były położone w jednej osi. Przy zmianie nawierzchni nie można było tego zmienić, gdyż wzdłuż alejek rosną stare drzewa i nie pozwalają na zmianę położenia, nie ingerując w system korzeniowy drzew lub wręcz ich wycięcie.

Co z toaletą w parku? Gdzie zostanie przeniesiona?

Jak na razie przygotowywane są procedury do przeniesienia toalety, wcześniej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę itp. W tej chwili planowane jest przeniesienie toalety w okolice kościółka św. Anny, przy ulicy 1 Maja. W momencie, gdy toaleta zostanie zabrana, miejsce, w którym stoi, zostanie zabrukowane. Jak na razie jednak nie przeszkadza ona w przebudowie.

Wróćmy jeszcze do wcześniejszych remontów. Kostka na ulicy Mickiewicza już się rozłazi...

Tak, problem ten zgłosiliśmy już do wykonawcy. Na pewno będzie to naprawiał. Planujemy spotkać się z wykonawcą, projektantem i ustalić, dlaczego tak się dzieje. Mamy duże zabezpieczenie, jeśli chodzi o prace wykonane w ulicy Mickiewicza. Są one objęte pięcioletnią gwarancją.

Płyty na Mickiewicza nie zostały ułożone równo...

Został tu wykorzystany kamień cięty. W takim przypadku nie ma idealnie równych płyt. Po to, by wyrównać te płyty stosuje się fugę. Osobiście uważam, że płyty na Mickiewicza są dobrze położone, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy i ustawą o drogach publicznych.

Dlaczego schodki na ulicy Mickiewicza są brązowe, wyglądają jakby były brudne?

To urok naszych drzew, szczególnie kasztanowców. Zastanawiamy się, co z tym robić, jak to czyścić. Duży wpływ na barwę schodków mają również ptasie odchody. Jak był asfalt, tego nie było widać. Zakład Zieleni będzie musiał włożyć dużo pracy, by utrzymać tu porządek, żeby się nam wszystkim podobało.


Dziękuję za rozmowę

KRajca

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (63)
     

-użykownik (2013-08-23 08:56:08)

codziennie przejeżdżam dwa razy przez Bohaterów Warszawy i tak jak poprzednik pisał roboty dawno zakończone a droga w rozsypce,raz na tydzień wykonawca zasypie dziury kamieniem co starcza na godzine bo tiry które rzadko zwalniają przed nacięciami jezdni rozjeżdżają wsypany kamień.ile jeszcze będziemy wszyscy niszczyć sobie samochody bo nikt nie może pogonić wykonawcy do naprawy drogi,gdzie jest zarządca drogi

-do poniżej (2013-08-22 21:47:38)

nic nie poradzę na Twoją wrodzoną lękliwość. Może jakieś zioła? Tylko do picia a nie palenia

-zamienił stryjek siekierkę na kijek (2013-08-22 21:46:49)

Czy ktoś wytłumaczy mi o co chodzi z tą przebudową Mickiewicza i Rynku, bo rewitalizacja czyli ożywienie to to nie jest.

Otóż aleja Mickiewicza była pełną uroku choć mocno zaniedbaną aleją, zaprojektowaną, razem z Łazienkami i parkiem Zdrojowym , przez Marconiego.Nawierzchnia jezdni, ukryta pod cienkim dywanikiem asfaltowym, wykonana była z kostki granitowej przez przedwojennych mistrzów. Rynek zaś był wyasfaltowany, pod spodem kociołbowy.

Tak było. A teraz? Teraz jest na odwrót a przy tej okazji kilkadziesiąt milionów mniej w miejskiej kasie.

Z Mickiewicza wyrwano granitową kostkę i zastąpiono elementami betonowymi granitopodobnymi.
Rynek za to brukują nową kostką granitową, ale sposób w jaki to jest robione jest poniżej krytyki.

Czy to aby nie przysłowiowa zamiana siekierki na kijek w wykonaniu poprzedniej i obecnej władzy kosztem dziesiątek milionów złotych podatników ?

-kibic (2013-08-22 21:46:00)

A ja oprócz Burmistrzów widzę winę RADNYCH popierających Burmistrza tj. Porozumienie Samorządowe, Gospodarna Gmina i (dupki co uciekli z ZB). A nad tym wszystkkim czuwa Najwyższa Pani Justyna.

-Michał (2013-08-22 20:50:38)

a co z przekopami w asfalcie po kanalizacji deszczowej na Boh. Warszawy od ronda w stronę Pińczowa dawno skończone a dziury co 10 metrów zostały szkoda że pan Burmistrz nie jeździ tamtędy codziennie do pracy tak jak ja może zwrócił by na to uwagę !!!

-odpowiadam (2013-08-22 20:27:17)

Bruner nie ze mną te numery.uważasz że jestem taki tłumok jak ty!to prawda co wcześniej napisałem.ale zdjęcie jest moje z moim wizerunkiem.to jest moja prywata.Po okazaniu tego zdjęcia to normalne byłbym uj..ny, lub za..ny ponieważ pokazałbym prawdę.

-do rodowitego (2013-08-22 14:25:44) (2013-08-22 15:05:37)

Może ''rodowity'' podzieliłby się tym zdjęciem z pomnikiem z reakcją portalu, a ta zamieściła je na swojej stronie by wszyscy mogli je zobaczyć.

-do rodowitego (2013-08-22 14:25:44)

tak to prawda,tam był pomnik z napisem po Polsku i po Sowiecku;Cyt.po Polsku napis z tego pomnika"WIECZNA CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM RADZIECKIM POLEGŁYM w WALKACH za NIEPODLEGŁOŚĆ I SOWIECKĄ OJCZYZNĘ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI" Mam tam zrobione zdjęcie w roku 1968.w tej chwili to zdjęcie jest obok mnie.

- (2013-08-22 14:23:22)

Piszę tu już kolejny raz,JEŻELI MA BYĆ ROBIONE COŚ W MIESCIE ZA PIENIĄDZE PODATNIKOW LUB POZYSKANE Z UNII,POWINNI WYPOWIEDZIEĆ SIE NAJPIERW MIESZKAŃCY,KAŻDY WNIESIE JAKIEŚ SWOJE SPOSTRZEŻENIE A DOPIERO radni bezradni tą swoją wielką wiedza przeanalizują.Mieszkańcy więcej wiedzą co najbardziej w mieście jest potrzebne i jak to ma wyglądać!

-ggg (2013-08-22 13:57:15)

ZAUWAŻCIE, ŻE JAKOŚĆ PRAC Z ROKU NA ROK CORAZ GORSZA, FIRMY POPROSTU NIE UMIEJĄ TEGO ROBIĆ,

pokażcie mi jedną studzienkę w ulicy w mieście zamontowaną idealnie z poziomem jezdni jak to sie robi na zachodzie, nic nowe technologie nie dadzą skoro ręce nie umieją pracować,

-Ferdek (2013-08-22 13:36:29)

Bierz Waldusiu kasę i byle dali. Synek kurna tam trza na wczasy jechać kurna. Kurna jesteś w końcu władza kurna. Ludzie Waldusiu kurna bedom gadali i bedom gadali kurna i trzeba im buzie zatkać kurna. Zlikwiduj synek wolnosci obywatelskie i wtenczas synek bedzie porządek.

-Ferdek Kiepski (2013-08-22 13:29:19)

Gdzie kurna mój wpis kurna w du .. e zas ..any adminie kurna. Gdzie kurna my żyjemy kurna. Zasadził ci kto kopa w du ..e kurna. Gdzie kurna wpis o Waldusiu.

-do możemy (2013-08-22 12:36:26)

niezły cwaniak z Ciebie. Człowiek potrzebny co to posprząta, a Ty będziesz mu łaskawie wskazywał , że jeszcze jeden papierek. Typowa buska mentalność. Zamiast własnej inicjatywy wynajmie się człowieka. A że okaże się słaby to już nie nasza wina. Widać Bóg tak chciał

Dzięki takiej mentalności będziecie mieli władze mniej jak średnie, radnych- bezradnych, wokół szaro i nijako. Ale w magistracie co miesiąc niezłe płace.
Płace za średniactwo zamiast przyzwoita , dobrze zaplanowaną i nadzorowana robotę.



-Rodowity (2013-08-22 10:59:40)

Do stałego mieszkańca Buska.A ja mam zdjęcie kiedy mój dziadek chodził do parku po najmitów i żadnego pomnika tam nie było.Ale alejki były proste-fakt.

-możemy (2013-08-22 10:14:27)

my możemy sobie pogadać.pan Mierzwa tak nadaje się na burmistrza jak pan Waldi.obaj nieudacznicy tak jak ich poprzednik nauczyciel.Należało by się zastanowić dlaczego za te popełniane błędy nikt nie ponosi odpowiedzialności karnej.Wręcz przeciwnie zostają wybierani na radnych.za projekty spieprzenia BYCZEJ GÓRY,Mickiewicza,Rynku powinien odpowiadać poprzednik.Za odbiór spieprzonej roboty powinni odpowiadać obecni,burmistrz,zastępca i nadzór budowlany tak...ten od pana burmistrza obecnego.Obecnie potrzebny jest taki człowiek który rozliczy poprzednika i tych obecnych nieudaczników.Koniecznie.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry