Dodane: Kasia Data: 2013-08-21 10:31:30 (czytane: 22320) 
W naszym mieście na każdym kroku jakieś remonty. Jedni się denerwują, że miasto jest rozkopane, inni cieszą, że coś się w Busku zmienia. O aktualnych pracach prowadzonych w mieście oraz o pojawiających się z nimi problemach rozmawiamy z wiceburmistrzem Tomaszem Mierzwą.
Jakie prace są aktualnie prowadzone w Busku-Zdroju?
Aktualnie kończymy roboty na ulicy Stawowej, od obwodnicy w stronę rezerwatu Zimne Wody. Została tu wykonana kanalizacja deszczowa, położono dolną warstwę asfaltu, a także krawężniki. Układane są chodniki, regulowane studzienki i zasuwy. Przygotowujemy się do położenia górnej warstwy asfaltu. Za około 2 tygodnie odcinek ten zostanie zakończony.
Ukończyliśmy również prace na odcinku drogi w Kołaczkowicach.
Trzeci odcinek, który remontujemy, to ulica Kościuszki od Sądu w stronę ulicy Bohaterów Warszawy. Zostały tu wykonane prace podobne jak te w strefie rewitalizacji. W tej chwili jest robiona kanalizacja deszczowa. Ułożono pod chodnikiem kable oświetleniowe, zostaną zlikwidowane słupy i postawione latarnie. Prace na wymienionych odcinkach zostały sfinansowane ze środków pochodzących ze schetynówek.
MPGK wymieniło wodociąg i przyłącza wodociągowe oraz część przyłączy sanitarnych, PGE natomiast wymieniło zasilenie domów prywatnych, co zostało zrobione jednocześnie z wymianą instalacji oświetleniowej na kablową.
W ulicy Kościuszki od ul. Bohaterów Warszawy do Sądu PGNiG wymieniło gazociąg. Został do połączenia odcinek od Sądu do ulicy Mickiewicza.

Proszę powiedzieć, dlaczego na ulicy Kościuszki, gdzie niedawno została położona nowa kostka, właśnie teraz wykonuje się prace, niszcząc to, co zostało już zrobione? Skąd taka kolejność?
Patrzymy na te roboty z ciężkim sercem, bo wiemy, że ten chodnik faktycznie był wymieniany niedawno. W większości prace tutaj mają być robione przewiertami, ale żeby zrobić ten przewiert, chodnik musi być w części rozebrany. Wykonawca ma nawierzchnię z kostki układać na szerszej powierzchni, żeby uniknąć miejscowych zapadnięć. Kostkę wtedy łatwiej dopasować.
Dlaczego tych prac nie wykonano wcześniej, przed położeniem kostki?
Prace na ulicy Kościuszki wykonuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, firma odrębna od gminy. Pomimo że przed rozpoczęciem robót rewitalizacyjnych do wszystkich zarządców sieci podziemnych zostały wysłane informacje, że będziemy wykonywać prace na tym odcinku, żadna z firm nie dała odpowiedzi, czy planuje tu remont. Teraz okazuje się, że sieć gazowa jest w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Dlatego przystąpiono do prac.
A co z kostką w rynku? Też została tu niedawno położona, a teraz, podczas remontów, jest rozwalona, niezabezpieczona, zniszczona?
Kostka w rynku została położona 2 lata temu. Ta kostka nie zostanie ponownie ułożona w rynku, tu będzie nowa. Nie oznacza to, że kostka się niszczy. Wykorzystujemy ją bowiem przy układaniu chodników w wioskach i przy świetlicach. Nawet ta kostka sprzed kilkudziesięciu lat jest przez nas ponownie wykorzystywana.

Dlaczego ta kostka nie jest zabezpieczona podczas remontów?
Zgadzam się, że kostka powinna być rozebrana całkowicie na całej długości chodnika i potem ponownie ułożona. Jednak wtedy źle się chodzi. W sytuacji, gdy firma wykonująca prace, podczas robót zniszczy kostkę, musi ją wymienić na własny koszt. Gmina za to nie płaci.
Pozostając w temacie remontu w rynku, proszę powiedzieć, jak długo potrwają jeszcze utrudnienia związane z prowadzonymi tu pracami?
Myślę, że w rynku nie będzie już więcej utrudnień, nie mamy już sygnałów od przedsiębiorców, że coś jest nie tak. Teraz roboty ruszyły pełną parą i już się tak nie ciągną jak wcześniej.
Jakie prace są aktualnie wykonywane w rynku?
Pierzeja zachodnia szykowana jest już do fugowania czyli do ostatniego etapu. Wymieniono wszystkie kostki, które były uszkodzone lub źle położone. Pierzeja południowa i zachodnia są na podobnym etapie, została tu do uzupełnienia kostka, potem wykonane zostanie fugowanie. Przy Lotosie został jeszcze do zrobienia murek i schodki, ale to prace punktowe.
Na pierzei wschodniej zostanie zrobiona instalacja elektryczna podziemna. W tej chwili przesuwane są studzienki deszczowe. Wykopy nie powinny jednak bardzo utrudniać ruchu.
Wkrótce zostaną przeprowadzone prace polegające na wykonaniu korytowania pod jezdnię i chodnik, a następnie wykonaniu podbudowy. W czwartym etapie będzie robiony łącznik między rynkiem a ulicą Mickiewicza. Zostaną tu przeprowadzone prace podobne jak na pierzei wschodniej czyli elektryka i punktowe przesuwanie studzienek deszczowych. Wszystkie pozostałe instalacje zostały już wykonane. Roboty w rynku powinny się zakończyć w październiku.

Położone w rynku płyty były wyciągane i układane ponownie. Dlaczego? Czy taka płyta po ponownym ułożeniu nie niszczy się i czy to nie wpłynie na jakość chodnika w późniejszym czasie?
Wykonawca miał wymienić zakwestionowane przez nas płyty, źle lub nierówno położone, pęknięte. Przy wyciągnięciu płyty wyciąga się również część podbudowy. Samej płycie, jeśli nie została uszkodzona przy wyjmowaniu, nie powinno się nic stać. Chodnik nie powinien pękać po ponownym ułożeniu płyt w rynku.
Pojawiły się głosy, że kostkę w rynku będzie w zimie ciężko odśnieżać...
Nie będzie problemu z odśnieżaniem tej kostki. Stosuje się ją w wielu miastach Polski i nie ma z nią problemu. Podbudowa jest tak wykonana, że można tu wjeżdżać maszynami do odśnieżania, piaskarkami.
Jakie prace zostały wykonane w parku?
Ułożone zostały płyty na alejkach, układana jest kostka granitowa wzdłuż płyt. Została zrobiona instalacja elektryczna, aktualnie rozpoczynają się prace przy fontannie.
A co z alejkami w parku. Nie biegną wzdłuż jednej linii...
Alejki na Pl. Zwycięstwa wcześniej były wykonane z nawierzchni asfaltowej i nigdy nie były położone w jednej osi. Przy zmianie nawierzchni nie można było tego zmienić, gdyż wzdłuż alejek rosną stare drzewa i nie pozwalają na zmianę położenia, nie ingerując w system korzeniowy drzew lub wręcz ich wycięcie.
Co z toaletą w parku? Gdzie zostanie przeniesiona?
Jak na razie przygotowywane są procedury do przeniesienia toalety, wcześniej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę itp. W tej chwili planowane jest przeniesienie toalety w okolice kościółka św. Anny, przy ulicy 1 Maja. W momencie, gdy toaleta zostanie zabrana, miejsce, w którym stoi, zostanie zabrukowane. Jak na razie jednak nie przeszkadza ona w przebudowie.
Wróćmy jeszcze do wcześniejszych remontów. Kostka na ulicy Mickiewicza już się rozłazi...
Tak, problem ten zgłosiliśmy już do wykonawcy. Na pewno będzie to naprawiał. Planujemy spotkać się z wykonawcą, projektantem i ustalić, dlaczego tak się dzieje. Mamy duże zabezpieczenie, jeśli chodzi o prace wykonane w ulicy Mickiewicza. Są one objęte pięcioletnią gwarancją.
Płyty na Mickiewicza nie zostały ułożone równo...
Został tu wykorzystany kamień cięty. W takim przypadku nie ma idealnie równych płyt. Po to, by wyrównać te płyty stosuje się fugę. Osobiście uważam, że płyty na Mickiewicza są dobrze położone, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy i ustawą o drogach publicznych.
Dlaczego schodki na ulicy Mickiewicza są brązowe, wyglądają jakby były brudne?
To urok naszych drzew, szczególnie kasztanowców. Zastanawiamy się, co z tym robić, jak to czyścić. Duży wpływ na barwę schodków mają również ptasie odchody. Jak był asfalt, tego nie było widać. Zakład Zieleni będzie musiał włożyć dużo pracy, by utrzymać tu porządek, żeby się nam wszystkim podobało.
Dziękuję za rozmowę
KRajca
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (63) |
-kccedjh (2013-08-21 19:08:14)
a jak sie jedzie do mrówki co 5 metrów zapadliska po kopanych rowach, jak tam jechać?
- (2013-08-21 18:08:30)
Zaraz będzie telefon od WODZA i komentarze znikną :)) Nasz naczelny nie lubi krytyki!!
-DO POPRZEDNIKA (2013-08-21 17:32:24)
JEZELI CI COS NIE PASUJE TO ZGŁOS TO DO POWIATU BO TO DROGA POWIATOWA,NIE ZNASZ NAWET SWOJEGO MIASTA NIEUDACZNIKU
-to ja (2013-08-21 16:53:13)
A co z ulicą Bohaterów Warszawy od minirondka do "Słonecznego Zdroju"? Co 10 metrów rów w poprzek drogi po kolana!Skrzyżowanie Boh. W-wy z Batalionów chłpskich doły obstawione deskami 2/3 szerokości jezdni zastawione, to samo na wjeździe do Kauflanda.
Niech łaskawie władze ruszą d..y ze stołków i zobaczą jak wyglądają prace za które łożą niemałe pieniądze!
Jak czuje się pacjent z urazem kręgosłupa lub po zawale, przewożony karetką tym odcinkiem ulicy.
Burmistrzu to nie PSS SPOŁEM, tu trzeba trochę myśleć głową a nie d..ą
- (2013-08-21 16:39:34)
"O remonyach w naszym mieście"-od kiedy Kołaczkowice są w 'NASZYM MIEŚCIE"
-Na Targowiu hala z parkingiem na dachu!? (2013-08-21 16:34:16)
Czy można wierzyć komuś w to że wybuduje halę targową z parkingami na dachu, skoro ten ktoś nie potrafi nawet dopilnować by chodnik był równy i prosty?
Ja nie wierzę.
Ta inwestycja powinna poczekać rok, do wyborów nowych władz miasta. Te obecne straciły zupełnie wiarygodność.
-do xxx (2013-08-21 16:27:09)
Nie robić jest źle, ale robić byle jak i bezmyślnie byle co, jest chyba jeszcze gorzej. Bylejakość, jeśli już, to przynosi wątpliwe korzyści, ale kosztuje konkretnie i mocno zadłuża.
Czy ktoś widział by prywatni biznesmeni tak postępowali? By np. kilka razy na zmianę robili drogę i za jakiś czas ją rozkopywali i ryli?! Nie. A dlaczego? Dlatego, że oni wydają swoje pieniądze i dobrze się zastanowią zanim coś zrobią. A jak już robią to mądrze, tak jak trzeba i to co trzeba.
Dlatego oni się bogacą a miasto nasze, czyli my, idzie w długi i bylejakość.
- (2013-08-21 16:15:29)
WAZNE ,ZE KASA PLYNIE ,ZA ROK SIE BEDZIE POPRAWIAC.STRACH SIE BAC JAK RUNIE PARKING NA DACHU ,NA TARGOWIU ,BEDZIE SIE W KOLKO POPRAWIAC .JAK WSZYSTKO W NASZYM MIESCIE,A WYTLUMACZENIE ZAWSZE JAKIES SIE ZNAJDZIE
-xyz (2013-08-21 16:09:12)
Panie Mierzwa Szanowny
A co to kogo obchodzi,że jakieś prace wykonywała firma zewnętrzna? Sama się tu wcisnęł, czy ja Pan zaprosił?Organizował Pan przetarg i pozbawił się sankcji za błędy wykonawcze czy niedotrzymywanie terminu? Nie powinien Pan planować spotkania z wykonawcą. lecz wezwać i zdyscyplinować. I proszę nie opowiadać bzdur ,że zaskoczyła was zła jakośc gazociągu. Z pewnością zaskoczy was spływ wód opadowych z Mickiewicza, który na zewnętrznych krawędziach już dokonuje erozji niezabezpieczonej ziemi. Cosik mi się zdaje ,że powinien Pan częściej i skuteczniej odwiedzać te inwestycje. I jeszcze jedno. Niech Pan porówna te wizualizacje Mickiewicza z rzeczywistością. Ktoś tu zdaje się w niezłe kulki poleciał. Narazie ocena niedostateczna
-XXX (2013-08-21 15:26:42)
RONDO MAM NA MYSLI KOŁO SZPITALA :D JAKIE BY NIE BYŁO ALE OD KILKUNASTU LAT JEST :)
-xxx (2013-08-21 15:23:54)
kilka lat do tyłu nie było robione NIC było zle bo nic sie nie dzieje teraz jest robione WSZYSTKO NA RAZ (fakt ze nie dokładnie ale robione :) ) też jest źle , to ja już nie wiem jak jest dobrze ... RONDO JAKIE BY NIE BYŁO ALE JEST ,:) DROGA OD RADA DO SIESŁAWIC SIE ROBI :) SZPITAL OCIEPLONY :) ALEJA MICKIEWICZA HU...O ZROBIONA ALE WRAZENIE OGÓLNE DAJE (SIĘ POPRAWI), SRACZE MAMY 2 I TO JAKIE Z JAKIMI MUSZLAMI NIE WIADOMO JAK SRAĆ:) PARK W RYNKU SIE ROBI I PARKINGI :) ŚWIATEŁ JAK W HOLLYWOOD:)LUDZIE ROBOTE MAJĄ NA OKRAGŁO :) CÓZ WIĘCEJ CHCIEC LUDZIOM TO W ZYCIU NIKT NIE DOGODZIŁ JAK GORAC TO ZIMNA CHCĄ JAK ZIMNO GORĄCA CHCĄ NIE MA DESZCZU DESZCZ CHCA JEST DESZCZ TO JUZ GO ZA DUŻO !!!! A WIEC NIE BYŁO BYŁO ZLE JEST I TEZ JEST ZLE!!!TRAGEDIAAAAA!!!!!!!!!!!
- (2013-08-21 15:01:31)
Ulica Kościuszki rozkopana,dziśjest wycinanie asfaltu na ul.Kilińskiego,dlaczego dla pogodzenia prac i ruchu nie ograniczono tam parkowania.Kolejne pytanie strona wschodnia-chodnik został rozebrany ludzie znów brodzą w piachu czy nie można było poczekać do wykończenia zachodniej strony? tym bardziej,że prace ograniczyły się tylko do usunięcia kostki i nic się nie robi w obrębie chodnika.Panie Burmistrzu handlowcy przypominają o zebraniach gdy Pan jeszcze nie był Burmistrzem a dotyczyły planów remontowych Rynku.
-szkoda gadać (2013-08-21 14:51:05)
p.Mierzwa proszę na ul.Kilińskiego właśnie zaczynają po raz kolejny ciąć asfalt .Rozumiem że w ramach oszczędności finansowych przesunie pan wycinki asfaltu na kolejną wioskę by tu stworzyć nowy front robót ??
--- (2013-08-21 14:23:35)
Burmistrz się skompromitował na całej linii tymi pracami. Panie Sikora stracił pan całkowicie wiarygodność. Chodzi pan po rynku i udaje fachowca. Nie ośmieszaj się pan. Wkrótce panu podziękujemy.
- (2013-08-21 14:13:55)
wszystko co zwiazane jest z kostka to fuszerka podam przyklady zle utwardzony grunt pod kostke za cienka podsypka fugowanie normalnym piachem ktory po byle deszczu jest wymywany normalnie powinno sie fugowac piaskiem kwarcowym krawezniki z mala zawartoscia cementu krusza sie po 3 4 latach
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.