swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dyskusja nad przyszłoscią buskiego Uzdrowiska (audio)

Dodane: Kasia Data: 2013-04-19 15:17:50 (czytane: 26466)  Wersja do druku

'Proszę nie liczyć, że gmina wybuduje nową oczyszczalnię ścieków i nowe kolektory' - burmistrz Waldemar Sikora jasno i stanowczo określił stanowisko gminy w sprawie dotyczącej problemu ścieków pokąpielowych. Temat ten, ciągnący się już od kilku lat, został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK.

Na początku spotkania wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Jerzy Kokociński. Wiceburmistrz Tomasz Mierzwa przedstawił prezentację multimedialną „Przedsięwzięcia inwestycyjne planowane do realizacji w strefie uzdrowiskowej”. Omawiał po kolei każdą z planowanych inwestycji, wśród których znalazły się: uzbrojenie terenów pod inwestycje za Małpim Gajem, projekt przebudowy muszli koncertowej, wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb oświetlenia Parku Zdrojowego za Maskalisem, budowa łącznika od ulicy Grotta w kierunku ulicy 1 Maja, budowa kanalizacji deszczowej w ulicach 1 Maja i Rzewuskiego, modernizacja systemu oświetlania ulicznego w gminie Busko-Zdrój, modernizacja systemu oświetlenia ulicznego.

 spotkanie_uzdrowisko1.jpg


W ramach planów rewitalizacji strefy uzdrowiskowej miasta Busko-Zdrój omówił również koncepcję rewitalizacji starego Parku Zdrojowego, niezagospodarowanej części parku zlokalizowanego między ulicą Starkiewicza a sanatorium Rafał, koncepcję rewitalizacji parku tzw. „Małpi Gaj”, strumienia pn „Ciek od Buska”, koncepcję przebudowy ulicy 1 Maja, ulicy Rzewuskiego, Rokosza, koncepcję budowy ciągu pieszego ulic Rzewuskiego i Rokosza, a także plan ujednolicenia doboru i rozmieszczenia obiektów na terenie Parku Zdrojowego.

spotkanie_uzdrowisko2.jpg


Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Pierwsze pytanie dotyczyło ulicy Słonecznej, która wymaga natychmiastowego remontu, gdyż jej stan jest tragiczny. Tadeusz Ura, właściciel „Hotelu pod Świerkiem”  zaproponował, aby powołać niezależnego pełnomocnika do spraw Uzdrowiska, człowieka, który byłby związany zarówno z burmistrzem, jak i podmiotami gospodarczymi. Doktor Stodolny  zwrócił uwagę, by przy wykonywaniu inwestycji nie popełniać wcześniejszych błędów.

Zaznaczył, że projekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne, z myślą o przyjeżdżających na leczenie pacjentach. Powrócił również do tematu odprowadzania ścieków pokąpielowych, zaznaczając, że bez uregulowania odbioru tych ścieków nie ma szans na rozwój Uzdrowiska. Doktor Stodolny zaproponował, aby przeprowadzić badania, ile ścieków pokąpielowych można wrzucić do oczyszczalni ścieków, aby nie stanowiły one zagrożenia. Pytał również o oznakowanie podmiotów uzdrowiskowych na terenie strefy A, skarżył się na brak oznaczeń i bałagan w parku.

Właścicielka Sanato Katarzyna Gadawska pytała, dlaczego w przedstawionych przez wiceburmistrza Mierzwę projektach nie ma ani słowa o kanalizacji ścieków pokąpielowych. Zaznaczyła, że to nie powinien być problem przedsiębiorców.

Zwróciła uwagę, że Uzdrowisko Busko-Zdrój nigdzie nie jest promowane, co grozi tym, że kuracjusze w przyszłości wybiorą Solec-Zdrój, Busko omijając. Podkreśliła, z czym zgodzili się inni przedsiębiorcy, że w naszym mieście jest nudno i młodzi ludzie, którzy tu przyjeżdżają nie mają co robić.

 spotkanie_uzdrowisko3.jpg

Dariusz Opozda, właściciel Willi Gosia,  mówił o coraz mniejszej liczbie kuracjuszy przyjeżdżających do naszego miasta. Wiele nie dostało umów na leczenia ambulatoryjne. Zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy wie, ile osób mniej niż w latach ubiegłych, przyjeżdża do Buska aktualnie. Zaproponował, by zmniejszyć opłatę klimatyczną, zachęcając tym samym do odwiedzenia naszego Uzdrowiska.

Prezes Uzdrowiska Wojciech Legawiec przedstawił ilość osób z umowami na leczenia ambulatoryjne na przestrzeni kilku ostatnich lat. W 2011 roku było to 4 tysiące osób, w 2012- 1240, zaś w tym roku zaplanowano 1500 osób. Różnica wynika z faktu, że cena, jaką NFZ płaci za usługę niestety nie pozwala na pokrycie wszystkich potrzeb pacjentów.

spotkanie_uzdrowisko4.jpg


Burmistrz Waldemar Sikora, odpowiadając na zarzuty i pytania przedsiębiorców, przyznał, że zdaje sobie sprawę, że wynikają one z troski o Uzdrowisko. Są również wyrazem oczekiwań mieszkańców, jeśli chodzi o działania gminy. Zaznaczył, że należy rozgraniczyć zadania gminy i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Przypomniał, że gmina ma określone pieniądze publiczne, których nie można przeznaczyć na załatwianie prywatnych interesów. „To nie władza wykańcza prywatnych przedsiębiorców, sami się wykańczacie. Przecież wy na wodzie siarczkowej robicie biznes” - mówił burmistrz. Stanowczo podkreślił, że gmina nie wybuduje nowej oczyszczalni dla kilku prywatnych sanatoriów. Za przykład podał hotel „Słoneczny Zdrój”, który sprawę odprowadzania ścieków pokąpielowych załatwił bez problemu. 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

- (2013-06-12 23:40:17)

"...To nie władza wykańcza prywatnych przedsiębiorców, sami się wykańczacie..."
No to Pan pojechał...!!!
Dziękujemy Panie Burmistrzu w tym mieście to tylko same zakazy i nakazy.
Myślę że w najbliższym czasie warto wprowadzić jakiś następny zakaz i co środę zwiększyć liczbę strażników miejskich na parkingach!!! Wieś sobie przypomni o tym.
JAK TO BYŁO: "Z LUDŹMI DLA LUDZI"
PRZYPOMNIMY SOBIE PRZY NASTĘPNYCH WYBORACH.

- (2013-04-23 18:42:40)

do Anety .Masz rację byłem w Niedzielę w Solcu to miasto kwitnie z dnia na dzień widać tam rękę gospodarza i zaangażowanie władz .Serce się kroi że u nas w Busku brak mądrego włodarza który wzorem Solca potrafił by zadbać o nasze miasto .BUSKO UMIERA a to co dzieje się za obecnego ,,burmistrza" przekracza wszelkie granice niechlujstwa i arogancji .CZY TO MUSI TRWAĆ LUDZIE POGOŃMY TO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI

-Aneta (2013-04-23 15:03:26)

Jak to mówią, gdzie 2 sie bije tam 3 korzysta! i u nas w powiecie skorzysta Solec Zdrój!!! Rozwija się prężnie, nowoczesne leczenie i wydaje mi się, że tam kuracjusze będą mieli lepsze warunki ( niestety) niż u nas.......

-i (2013-04-23 08:41:45)

Prawda jest taka ze jeśli sami zainteresowani nie będą chodzić za rozwiązaniem to nic z tego nie będzie. Ludzi w busko nie obchodzi sprawa kuracjuszy bo to nie do ich kieszeni pieniądze spływają, gmina dopóki nie musi sama nic nie zrobi. a ludzie jak to ludzie zazdrośni są i będą zagądać w portfel

-do poniżej (2013-04-22 12:05:52)

I jeszcze jedno ćwoku. Ja korzystam teraz z własnego prywatnego kompa. A ty? Weź się lepiej do pracy!

-do poniżej (2013-04-22 11:59:09)

Sam jesteś ćwok. Czytaj ze zrozumieniem. Ja nie mam pretensji, że jest taki system. Ps. Na WAT swego czasu się dostałem. Tam na egzaminach wstępnych był sprawdzian sprawności fizycznej- bieg na 1000m, podciąganie na drążku i pływanie. I co ćwoku?

-Bożenka (2013-04-22 11:55:59)

Ludzie na ul 1maja nigdzie nie ma 25 zł za dobę tylko dużo więcej ,,,od 60 zł do 250 zl za dobę

-do do poniżej (2013-04-22 11:55:28)

To idź ćwoku do policji.Nabór jest tylko czy się dostaniesz i spełnisz kryteria.Badania jak na kosmonautów!!!

-Magda (2013-04-22 11:50:05)

Biznesmeni żądacie od miasta dla was inwestycji .A gdzie byliście wczoraj ? był koncert dla chorego dziecka ,szkoda wam było 25 zł ..a my mieszkańcy Buska z naszych podatków mamy was wspierać.w imię czego ! Nie widziałam nawet sponsoringu ze Zdroju ,za biedni jesteście ?Nie żądajcie by was wspierać bo to wasz biznes ,wasz zysk ... Dostaliście z tyłu Ogrody jeszcze wam malo

-do poniżej (2013-04-22 10:44:36)

Przecież piszę- jak się nie wychodzi to zamknąć biznes. A wdowom nikt nie może zabronić dorabiania. Wolny rynek.Czy ja też, idąc Twoim tokiem rozumowania, powinienem mieć pretensję do 40 letniego policjanta, że jest na emeryturze i że jeszcze niejednokrotnie blokuje mi miejsce pracy choć ma za co żyć?

-Do poniżej co proponuje wszystko pozamykać (2013-04-22 10:30:05)

Nie jest tajemnicą, że wiele kwater prywatnych powstało na zasadzie, że ktoś kiedyś zarobił większą kasę gdzieś w Polsce i chciał ulokować swoje oszczędności i ulokował je budując w Busku-Zdroju pensjonat lub większy dom. Po latach z uwagi, że szybciej umierają mężczyźni budynkami tymi zarządzają wdowy. Dla tych osób minimalny zysk, który wystarczy na przetrwanie w okresie zimowym to już jest sukces. Po prostu te osoby dorabiają sobie do skromnej emerytury. Ale dla innych osób, którzy ciężko pracują i chcą się z tych dochodów utrzymać płacąc jednocześnie wszystkie koszty włącznie z podatkiem od nieruchomości, składki ZUS itd. Dochodów uzyskanych nie wystarcza. Od wielu lat jest konflikt między tymi osobami. Żeby być wypłacalnym i utrzymać minimalny standard należy za nocleg pobierać około 50 zł. Na rynku buskim widzimy oferty 25-35 zł. Co w takiej sytuacji mają robić te osoby co chcą żyć zgodnie z prawem i żeby jeszcze na życie zostało parę groszy ? W obecnej sytuacji kiedy brakuje podpisanych umów na leczenie ambulatoryjne wróże jednym i drugim rychły upadek i będziemy świadkami, kiedy okna w tych budynkach będzie trzeba zabijać deskami.

-do i (2013-04-22 09:41:45)

Władza będzie biznes wspierać i odwrotnie.Każda inicjatywa sławiąca miasto o charakterze ponad gminnym,powiatowym,wojewódzkim jest godna wsparcia,buskiego biznesu i władz samorządowych.Dla przykładu Dni Kliniczne,różne konferencje naukowe sławiące walory naszych wód. Kużnią doktorów było kiedyś Sanatorium Wojskowe. Dużą uwagę do tego przykładał płk dr Zdzisław Ziąber -wielki społecznik,powiem duma naszego miasta.Wiadomym jest,że dużo się pisze i mówi o buskim boksie tu rozgrywane są zawody bokserskie o randze ogólnopolskiej,wędkarstwo rzutowe,pływanie,karate.Gorzej jest z piłką ale cóż na zawodową piłkę obecnie nas nie stać.Dobrze się mówi o firmach prowadzonych prze P SASA,KOPAŁĘ,MAGDZIAKA i innych.To,że dobrze rozwija się Solec trzeba się cieszyć a nie martwić wszak to nasz powiat.Podzielam to co i pisze ginie nam główny wątek. NFOZ i kontraktacja usług jak oni nie dadzą skierowań nie będzie kuracjuszy a pełnopłatni to za mało. KLuczem do rozwoju są skierowania.Baseny termalne w Solcu a czy nie mogą takie być u nas przy dzisiejszej wiedzy i technice.

-do poniżej co robili wyliczenia (2013-04-22 09:40:42)

Jak się nie opłaca- zamknąc interes a nie biadolić, że się dokłada i że jest się dobrodziejem, który tylko dlatego trzyma interes na którym traci bo mu szkoda ludzi.

-nikoś (2013-04-22 09:39:28)

Hejka, może ktoś dokończy dolna część Al. Mickiewicza, posadzi jakieś kwiatki czy inna zieleń bo ziemia została i straszy śmieciami , a co z Byczokiem i niedokończoną sterta płyt wkopanych miedzy którymi wystają worki czarne podtrzymujące ziemię wypada to chyba dokończyć bo straszą te łączenia płyt, innymi słowy dolna część Mickiewicza nie została dokończona a już robią Pl Zwycięstwa.

-Bez pojęcia (2013-04-22 07:22:23)

Widać że władze nie mają pojęcia o tym co mówią. Gminna powinna wspierać biznes bo on tworzy miejsca pracy.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry