swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Kontrowersyjny temat ścieków pokąpielowych - kto ma rację?

Dodane: Kasia Data: 2013-04-05 16:38:32 (czytane: 27212)  Wersja do druku

Ostatnio w Gazecie Polskiej ukazał się artykuł, w którym pojawiły się zarzuty wobec władzy Buska-Zdroju. Tytuł jednoznacznie sugeruje, że władza ma "wykańczać przedsiębiorców" i "doprowadzać do upadku uzdrowiska".

Miastu zarzuca się, że nie zapewniło wszystkim właścicielom prywatnych sanatoriów odbioru wód siarczkowych wykorzystywanych do celów leczniczych. Czy zarzuty stawiane buskiej władzy mają swoje uzasadnienie? Jak naprawdę wygląda problem zrzutu ścieków pokąpielowych?

W wydaniu papierowym w Gazecie Polskiej i internetowym na stronie niezalezna.pl,  ukazał się artykuł pt: "Jak władza wykańcza przedsiębiorców"
link do artykułu: http://niezalezna.pl/39966-jak-wladza-wykancza-przedsiebiorcow

Do artykułu odniósł się burmistrz Waldemar Sikora, który wyjaśnia, na czym polega problem.

Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych  w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni.
Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe nielegalnie do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę.   

"Gmina nie będzie budować nowej oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla czterech prywatnych sanatoriów" - mówi burmistrz Waldemar Sikora. "Nie ma to sensu, ponieważ oczyszczalnia ścieków pokąpielowych już istnieje. Jej właścicielem jest Uzdrowisko Busko-Zdrój"- dodaje.

Dlaczego prywatni właściciele nie chcą się po prostu podłączyć do istniejącej oczyszczalni odbierającej ścieki pokąpielowe?
Ścieki zrzucane nielegalnie do sieci kanalizacyjnej MPGK są tańsze niż ich odbiór przez Uzdrowisko. Poza tym między właścicielami prywatnych podmiotów gospodarczych a Uzdrowiskiem toczy się rywalizacja, można nawet mówić o wzajemnej niechęci

Właściciele  prywatnych sanatoriów ścieki pokąpielowe odprowadzają do oczyszczalni nielegalnie.
Po wprowadzeniu u siebie zabiegów leczniczych, nikt nie uzyskał zgody na zrzucanie ścieków pokąpielowych do kanalizacji sanitarnej. Problem próbowano kilkakrotnie rozwiązać. W ubiegłym roku gmina, a konkretnie burmistrz Waldemar Sikora, podjął się koordynowania działań, które pozwoliłyby na rozwiązanie problemu. MPGK, właściciel kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy,  wystąpiło z pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów o rozdzielenie instalacji i wrzucanie ścieków pokąpielowych do szamb lub przyłączenie się do istniejącej oczyszczalni.
Zarząd Uzdrowiska zadeklarował wybudowanie kolektora głównego, a gmina zgodziła się, by znajdował się on w  ulicy 1 maja, począwszy od ulicy 12 Stycznia do  ulicy Starkiewicza.
Prywatni właściciele mieli jedynie wykonać przyłącza do kolektora. Powoli jednak zaczęli się wycofywać z przedsięwzięcia, tłumacząc się wieloma wątpliwościami m.in. co do statusu Uzdrowiska, które było w trakcie komunalizacji.
 "Chodziło im jedynie o przeciąganie tematu, wydłużanie go w czasie" - twierdzi burmistrz Sikora. ”Prywatni właściciele nie ponosili żadnego ryzyka, przyłączając się do kolektora. Nieprawdą jest, że mieli finansować jego budowę" - wyjaśnia burmistrz. Ostatecznie, na skutek braku deklaracji właścicieli prywatnych sanatoriów o chęci przyłączenia do instalacji, Uzdrowisko wycofało się z budowy kolektora ścieków pokąpielowych w 2013 roku.  

MPGK 27 lutego 2013 roku wystąpiło z kolejnym pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów, aby uregulowali sprawę zrzucania ścieków pokąpielowych.  Mają na to czas do 30 czerwca.
"I wtedy rozpętała się burza, pojawił się artykuł, w którym są napisane kłamstwa" - twierdzi burmistrz Sikora.

Burmistrz miasta i gminy Waldemar Sikora podkreśla, "Budujące się sanatorium Bristol i hotel Słoneczny Zdrój uzyskały warunki zrzutu ścieków pokąpielowych do oczyszczalni ścieków pokąpielowych Uzdrowiska. Co więcej wybudowali kolektor sanitarny od swojego obiektu do kolektora w Siesławicach. Te obiekty mają rozdzielony zrzut ścieków socjalno-bytowych i pokąpielowych. Obowiązkiem gminy jest budowa sieci wodociągowej i dostarczenie wody do celów użytkowych i socjalno bytowych i odbiór ścieków wynikający z dostarczenia tej wody. Prywatnym właścicielom wodę do zabiegów dostarcza Hydrogeotechnika, nie gmina. Nie ma więc powodów, dla których mamy obowiązek odbierania tych ścieków, nie mając wiedzy, jakie są to ilości, które powstają w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej".

Czy władze naszego miasta mają pomysł na rozwiązanie problemu?
 "Jeśli właściciele prywatnych sanatoriów zadeklarują chęć współpracy, podejmiemy rozmowy z Uzdrowiskiem, dokładnie z jego nowym właścicielem, Zarządem Województwa i przystąpimy do działania. Jednak deklaracje muszą być jasne.W innym przypadku Spółka może zablokować odbieranie ścieków od osób, które je zrzucają nielegalnie" - wyjaśnia Waldemar Sikora.

/kr/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (62)
     

-DRAGON (2013-04-06 09:37:21)

Byle jaka władza wykańcza i nęka nie tylko przedsiębiorców ale i mieszkańców miasta Buska i to wiadomo nie od dziś !!! Uważam, że problem ścieków to jest zwykły skok na kasę Sikory i próba rozbójniczego wymuszenia sfinansowania mu inwestycji komunalnej, do czego gmina jest ZOBOWIĄZANA USTAWOWO i niech nie próbuje Wam ktoś wmówić, że jest inaczej. Pisze się w artykule o nielegalnym zrzucie ścieków przez przedsiębiorców by postawić ich w złym świetle, a nic nie pisze się o nielegalnym zrzucie ścieków rzez Gminę Busko i spowodanie ogromnych strat hodowców ryb za które miasto zapłaciło ponad 2 mln odszkodowania i nikt nie poniósł za to odpowiedzialności!! Przedsiębiorcy płacą podatki a miasto powinno tak gospodarować publicznymi pieniędzmi, by zapewnić infrastrukturę do rozwoju przedsiębiorczości i lepszego życia mieszkańców i ludzi odwiedzających nasze miasto tj. kuracjuszy. Tymczasem pieniądze z podatków są utopione w odszkodowaniach dla hodowców ryb z Górek, Bycoku, kiblach, ścieżkach do nikąd i pseudo rewitalizacji o czym już pisałem i przy deficycie budżetowym na poziomie 17 mln zł nie ma pieniędzy na niezbędne inwestycje i próbuje się wymusić na przedsiębiorcach dobrowolne opodatkowanie w celu realizacji niezbędnych inwestycji w infrastrukturę gminną na co zainteresowani się nie godzą i mają tu moje poparcie :-)) Jestem z WAMI moi KOCHANI. Jeśli Was będą cisnąć to proponuję wrócić do tematu nielegalnego zrzutu ścieków przez gminę i spowodowania tym strat dużej wartości, wyprowadzenie tej sprawy poza Busko w którym kwitnie zoraganizowana przestępczość, następnie zdelegalizowanie mandatów wielu decydentów w mieście do działalności publicznej i powołanie do życia władzy, która będzie WASZĄ władzą, dla WAS i NAS bez względu na układy i partyjne barwy :-))

-Miasto ma rację: (2013-04-06 08:57:09)

burmistrz ma rację, dlaczego miasto ma fundować każdemu kanalizację do odbioru ścieków kąpielowych, jak to jest, że gdy jeden wpuszcza do kanalizacji wody opadowe to ponosi odpowiedzialność chyba nawet karną, a za ścieki kąpielowe robią aferę. Gdzie jest Powiatowy Inspektorat Sanitarny, który powinien z tym zrobić natychmiast porządek.

-K_I_K_I (2013-04-05 23:52:28)

Ile zarabiają to jedno, a od jakich kwot są odprowadzane składki i podatki to drugie. Poprzednik napisał prawdę. Biedny nie buduje sanatorium. Stać ich było na doprowadzenie siarki z Wełcza do zdroju to i stać ich na przyłącze do kolektora oczyszczalni uzdrowiska. Zrzucają ścieki do kanalizacji sanitarnej bo płacą za taką ilość ścieków ile wody z wodociągu zużyją, a ze wód pokąpielowych jest x razy więcej bo nikt tego poza Hydrogeotechniką nie opomiarował to już inna brocha. Sam z niecierpliwością czekam na dalsze posunięcia. Pan burmistrz ma całkowitą rację, że opowiada się po stronie MPGK. Ludzie nie zdają sobie sprawy jakie spustoszenie w złożu robią ścieki pokąpielowe.

- (2013-04-05 23:25:30)

Interesuje mnie następująca statystyka, ile osób z gminy Busko leczy się w szpitalach w Chmielniku,Pińczowie,Staszowie i odwrotnie ilu mieszkańców tamtych gmin leczy się w Buskim szpitalu.Zaznaczam.że chodzi mi o oddziały świadczące takie same leczenia,np.chirurgia,interna,ortopedia itp.

-xxx (2013-04-05 21:30:33)

przecież to nie są biedni ludzie posiadający prywatne uzdrowiska!!!! np P. Gawroński i jemu podobni!!! nie mogą się podłączyć do kanalizacji uzdrowiska!!! zrobi sobie szambo i będzie wywoził ścieki!!! tylko jest takie powiedzenia bogatszemu więcej wolno, wiec dlaczego ja mieszkaniec mam to finalizować z moich podatków a mówienie ze dają miejsca pracy to ciekaw jestem ile pracownicy zarabiają u tych biednych ludzi i jaki czas pracy maja na pewno 40 godz tygodniowo!!!

-ab do DRAGONA. (2013-04-05 21:15:38)

Dragon, zżera cie patologiczna nienawiść PO-wska do wsi ,ludzi z niej pochodzących.Twoje kalumnie pod adresem Kolarza ,Starosty Buskiego powodują odruch wymiotny.Problem jest bardziej złożony że pokrótce przypomnę. Kiedyś V-ce Starostą odpowiedzialnym za służbę zdrowia był niejaki członek SLD a obecnie PO, pracownik władz wojewódzkich.Szanowny POPIS-owcu a któż to sfinansował blok ortopedii dla dorosłych na Górce, co doprowadziło do upadku co tylko wyremontowanej ortopedii w szpitalu powiatowym jak nie Wasz śp.premier Gosiewski?.Kto był swprawcą za przyczyną przyznanej dotacji budowy tak okrytykowanej sali konferencyno-kawiarnianej przy Marconim?, czy mam iść dale? Byliście albo jesteście przy władzy więc stwórzcie jasne kryteria do zarządzania i egzekwowania zadań jakie ciążą na tego rodzaju jednostkach. Starosta musi realizować postanowienia jakiś tam rad społecznych z osobowościami podobnymi Strzeleckim i im podobnych. Dyrektor szpitala musi pracować z ordynatorem wobranym przez Strzelekich, do którego ma zastrzeżenia.To przecież jest nienormalne. Dragon spraw by twoje ugrupowanie wprowadziło normalność w funkcjonowaniu jednostek służby zdrowia. Chciałbym wierzyć że problem ataku na Kolarza znalazł się przy okazji innego problemu jakim jest nielegalny zrzut ścieków pokąpielowych z prywatnych sanatoriów nad którymi ma nzdzór lekarz miejscowości uzdrowiskowej w Busku- Zdroju.Właściciele prywatnych ośrodków chcą, abyśmy my mieszkańcy Buska partycypowali naszymi środkami w pomnażaniu ich majątku .Może dragon byś o tym cos napisał.

-Kto jest odpowiedzialny? (2013-04-05 21:11:59)

Ustawa o uzdrowiskach:

"Art. 46. Gmina uzdrowiskowa oraz gmina posiadająca status obszaru ochrony uzdrowiskowej, poza zadaniami przewidzianymi przepisami ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, realizuje zadania
własne związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska, w szczególności w zakresie:
1) gospodarki terenami, z uwzględnieniem potrzeb lecznictwa uzdrowiskowego, ochrony złóż naturalnych surowców leczniczych oraz czynności, których
wykonywanie jest zabronione w poszczególnych strefach ochronnych, o których mowa w art. 38 ust. 1;
2) ochrony warunków naturalnych uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz spełniania
wymagań w zakresie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń natężenia hałasu, odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, gospodarki odpadami, emisji pól elektromagnetycznych,o których mowa w odrębnych przepisach;
3) tworzenia warunków do funkcjonowania zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego oraz rozwoju infrastruktury komunalnej w celu zaspokajania potrzeb osób przebywających w gminie w celu leczenia uzdrowiskowego;
4) tworzenia i ulepszania infrastruktury komunalnej i technicznej przeznaczonej dla uzdrowisk lub obszarów ochrony uzdrowiskowej, związanej ze pełnieniem warunków, o których mowa w art. 34
ust. 1 pkt 5."

- (2013-04-05 21:10:40)

Dlaczego nie można pisać komentarzy do artykułu odpowiedż na list p.Strzeleckiego !!!???Czyżby obawy .............?

-kazik (2013-04-05 20:06:06)

Żeby robić zadymę na temat ścieków pokąpielowych to należałoby zapoznać się z tematem. Winni są wszyscy uczestnicy procesu budowlanego oraz nadzór nad działalnością uzdrowiskową. Dlaczego obiekty uzdrowiskowe, które istniały przed 1990r i posiadały zakłady przyrodolecznicze musiały ponosić koszty budowy oczyszczalni ścieków pokąpielowych a teraz płacą wysokie stawki za zrzut ścieków. Dlaczego powstałe nowe punkty wydawania zabiegów z wody siarczkowej a także kąpieli solankowych przygotowywanych na bazie soli nie mogą ponosić tych kosztów zrzutu wód pokąpielowych. Dlaczego wszyscy mieszkańcy Buska mają ponosić koszty za przekroczenie ładunku zanieczyszczeń za przekroczone siarczany i chlorki. Gdzie są osoby odpowiedzialne za dopuszczenie do użytkowania pomieszczeń zabiegowych, kto wydawał uzgodnienia lokalizacji tego typu inwestycji, kto wydał opinie do rejestracji zakładów opieki zdrowotnej. Dlaczego wydaje się zgody na wykonanie nowych przyłączy wody siarczkowej bez nałożenia obowiązku odprowadzenia zużytych wód leczniczych (to nie są ścieki socjalno bytowe lub komunalne gdyż po wykorzystaniu wody lecznicze są skażone chemicznie. Dlaczego Gmina nie wyegzekwowała do dziś uchwały nr XXVII/312/09 z 30.04.2009r. Dlaczego służby odpowiedzialne za prawidłową pracę oczyszczalni nie wyjaśnią dlaczego na oczyszczalnię ścieków komunalnych nie mogą być odprowadzane wody ze zwiększoną zawartością soli kamiennej bo to jest główny związek chemiczny który powoduje obumieranie bakterii w procesie oczyszczania ścieków. Jeżeli nie stać jest włascicieli obiektów sanatoryjnych na podłączenie się do oczyszczalni ścieków pokąpielowych to mogą wybudować sobie oczyszczalnie z odwróconą osmozą i nie będą zrzucać scieków a nawet wykorzystywać kilkaktotnie wodę wodociągową raz kupioną. Czy oni nie wiedzą jaki to biznes!

-Co na to ustawa ? (2013-04-05 19:55:10)

Dziennik Ustaw Nr 72 747 USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r.
Art. 3. 1. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy.
Art. 21. 1. Przedsiębiorstwa wodociągowo -kanalizacyjne
opracowują wieloletnie plany rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w ich posiadaniu.

-czy to takie trudne? (2013-04-05 19:26:09)

większość jest większość.Taka jest demokracja, ze większość rządzi. Większość dostała mandat w wyborach. Gdyby była inna większość to ona by rządziła. Jakby nie kombinować, to jednak czy się komuś to podoba czy nie, to PSL jest górą.

-DRAGON (2013-04-05 18:36:08)

Panie Prezio Kolarz jest pan troszkę śmieszny w tym swoim bełkocie co do Waszej większości. Otóż PSL dostał ponad 50% głosów w regionie a do głosowania poszło nie więcej niż 40% uprawnionych do głosowania. Z rachunków wynika, że dobrze zorganizowana mniejszość z PSL-u, którą pan reprezentuje to raptem lekko ponad 20% mieszkańców powiatu buskiego, którzy to dali panu władzę, choć osobiście nie wiem dlaczego, bo z tego co mi wiadomo przegrał pan wybory z kretesem z niejakim Klimczakiem, a to świadczyło o tym, że wielu osobom się pan w mieście znudził i że pana czas powoli mija, o czym przekona się pan wkrótce. Bez względu na to kto rządzi, ma pan jako STAROSTA obowiązek zapewnić ludziom dostęp do opieki zdrowotnej, czego pan nie realizuje, bo jak jest dobrze w szpitalu to czego jest on omijany szerokim łukiem przez pacjentów ?? Ciągle słychać o jakiś eksperymentach z oddziałami, kadrami za publiczną kasę i wszędobylski NEPOTYZM, który będzie pana gwoździem do trumny !!! Pana nadzór nad szpitalem jest taki jak w mechaniku skąd wypłynęło 2 mln złotych za co pan osobiście odpowiada, bo w mechaniku podobnie jak w szpitalu nie było nadzoru właścicielskiego. Pisze pan o remontach i inwestycjach w szpitalu a ludzie, którzy tam trafiają nie mają nawet porządnej pościeli i śpią w podartych szmatach. Straszy pan ludzi prywatyzacją a czy prywatny kapitał i jego właściciel, który go wypracował będzie gorzej nim zarządzał niż jakiś pana koleś i aparatczyk z PSL-u z doświadczeniem w handlu bazarowym ?? Jeśli chodzi o głoszenie haseł populistycznych i straszenie ludzi np. prywatyzacją to jest pan w tym mistrzem i niech pan nie próbuje ludziom wamawiać, że niejaki Strzelecki pana w tym pobił. Mam nadzieję, że po kolejnych wyborach nie będę musiał oglądać pańskiej gęby i czytać pańskich wypocin czego sobie i Buszczanom z całego serca życzę :-)

-mieszkaniec (2013-04-05 17:53:36)

tak to wielka klątwa wstyd że Busko miało za burmistrza takiego nic.nic.nic......
to wstyd dla Buska.Może się Pan Sikora zreflektuje,jeszcze ma czas.A ZA BYCOKA TO PRAWDA TEN PAN POPRZEDNIK powinien siedzieć

-mieszkaniec do Buska (2013-04-05 17:33:44)

busko ma racje przecież tam pracuje jakaś liczba ludzi, MAJĄ PRACĘ ktoś odprowadza składki płaci podatki,jest to też jakas konkurencja(niegroźna)dla UZDROWISKA.a ludzie będą wiedzieli że BURMISTRZ SIKORA SIĘ STARA.I LUDZIE TO ZAPAMIĘTAJĄ.życzę dogadania się, szkoda wszystkich

-Klątwa Wąsowicza (2013-04-05 17:26:10)

Czy to aby nie poprzedni burmistrz jest sprawcą tego ambarasu? Czy to nie on zamiast wybudować kanalizację wód pokąpielowych i specjalny blok w oczyszczalni do ich utylizacji, co umożliwiły by rozwój uzdrowiska i przybywanie miejsc pracy, utopił naszych 30 mln w Mickiewicza i Bycoku?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry