Dodane: Kasia Data: 2013-04-05 16:38:32 (czytane: 27213) 
Ostatnio w Gazecie Polskiej ukazał się artykuł, w którym pojawiły się zarzuty wobec władzy Buska-Zdroju. Tytuł jednoznacznie sugeruje, że władza ma "wykańczać przedsiębiorców" i "doprowadzać do upadku uzdrowiska".
Miastu zarzuca się, że nie zapewniło wszystkim właścicielom prywatnych sanatoriów odbioru wód siarczkowych wykorzystywanych do celów leczniczych. Czy zarzuty stawiane buskiej władzy mają swoje uzasadnienie? Jak naprawdę wygląda problem zrzutu ścieków pokąpielowych?
W wydaniu papierowym w Gazecie Polskiej i internetowym na stronie niezalezna.pl, ukazał się artykuł pt: "Jak władza wykańcza przedsiębiorców"
link do artykułu: http://niezalezna.pl/39966-jak-wladza-wykancza-przedsiebiorcow
Do artykułu odniósł się burmistrz Waldemar Sikora, który wyjaśnia, na czym polega problem.
Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni.
Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe nielegalnie do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę.
"Gmina nie będzie budować nowej oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla czterech prywatnych sanatoriów" - mówi burmistrz Waldemar Sikora. "Nie ma to sensu, ponieważ oczyszczalnia ścieków pokąpielowych już istnieje. Jej właścicielem jest Uzdrowisko Busko-Zdrój"- dodaje.
Dlaczego prywatni właściciele nie chcą się po prostu podłączyć do istniejącej oczyszczalni odbierającej ścieki pokąpielowe?
Ścieki zrzucane nielegalnie do sieci kanalizacyjnej MPGK są tańsze niż ich odbiór przez Uzdrowisko. Poza tym między właścicielami prywatnych podmiotów gospodarczych a Uzdrowiskiem toczy się rywalizacja, można nawet mówić o wzajemnej niechęci
Właściciele prywatnych sanatoriów ścieki pokąpielowe odprowadzają do oczyszczalni nielegalnie.
Po wprowadzeniu u siebie zabiegów leczniczych, nikt nie uzyskał zgody na zrzucanie ścieków pokąpielowych do kanalizacji sanitarnej. Problem próbowano kilkakrotnie rozwiązać. W ubiegłym roku gmina, a konkretnie burmistrz Waldemar Sikora, podjął się koordynowania działań, które pozwoliłyby na rozwiązanie problemu. MPGK, właściciel kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy, wystąpiło z pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów o rozdzielenie instalacji i wrzucanie ścieków pokąpielowych do szamb lub przyłączenie się do istniejącej oczyszczalni.
Zarząd Uzdrowiska zadeklarował wybudowanie kolektora głównego, a gmina zgodziła się, by znajdował się on w ulicy 1 maja, począwszy od ulicy 12 Stycznia do ulicy Starkiewicza.
Prywatni właściciele mieli jedynie wykonać przyłącza do kolektora. Powoli jednak zaczęli się wycofywać z przedsięwzięcia, tłumacząc się wieloma wątpliwościami m.in. co do statusu Uzdrowiska, które było w trakcie komunalizacji.
"Chodziło im jedynie o przeciąganie tematu, wydłużanie go w czasie" - twierdzi burmistrz Sikora. ”Prywatni właściciele nie ponosili żadnego ryzyka, przyłączając się do kolektora. Nieprawdą jest, że mieli finansować jego budowę" - wyjaśnia burmistrz. Ostatecznie, na skutek braku deklaracji właścicieli prywatnych sanatoriów o chęci przyłączenia do instalacji, Uzdrowisko wycofało się z budowy kolektora ścieków pokąpielowych w 2013 roku.
MPGK 27 lutego 2013 roku wystąpiło z kolejnym pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów, aby uregulowali sprawę zrzucania ścieków pokąpielowych. Mają na to czas do 30 czerwca.
"I wtedy rozpętała się burza, pojawił się artykuł, w którym są napisane kłamstwa" - twierdzi burmistrz Sikora.
Burmistrz miasta i gminy Waldemar Sikora podkreśla, "Budujące się sanatorium Bristol i hotel Słoneczny Zdrój uzyskały warunki zrzutu ścieków pokąpielowych do oczyszczalni ścieków pokąpielowych Uzdrowiska. Co więcej wybudowali kolektor sanitarny od swojego obiektu do kolektora w Siesławicach. Te obiekty mają rozdzielony zrzut ścieków socjalno-bytowych i pokąpielowych. Obowiązkiem gminy jest budowa sieci wodociągowej i dostarczenie wody do celów użytkowych i socjalno bytowych i odbiór ścieków wynikający z dostarczenia tej wody. Prywatnym właścicielom wodę do zabiegów dostarcza Hydrogeotechnika, nie gmina. Nie ma więc powodów, dla których mamy obowiązek odbierania tych ścieków, nie mając wiedzy, jakie są to ilości, które powstają w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej".
Czy władze naszego miasta mają pomysł na rozwiązanie problemu?
"Jeśli właściciele prywatnych sanatoriów zadeklarują chęć współpracy, podejmiemy rozmowy z Uzdrowiskiem, dokładnie z jego nowym właścicielem, Zarządem Województwa i przystąpimy do działania. Jednak deklaracje muszą być jasne.W innym przypadku Spółka może zablokować odbieranie ścieków od osób, które je zrzucają nielegalnie" - wyjaśnia Waldemar Sikora.
/kr/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (62) |
-busko (2013-04-05 17:25:09)
bardzo szanuję wysiłek prywaciarzy,niektórym zabrała dawna komuna dorobek poprzedników(dziadków)znam taki przypadek SANATO CZY UWAŻACIE PAŃSTWO że nie zrobili by przyłącza kanalizacje odprowadzającą i wszystko co jest potrzebne do odprowadzania ścieków. przecież ONI musieli po zwrocie zrabowanego obiektu przywrócić ten obiekt do używalności.Dziś maja prawo nie mieć pieniędzy, może ich na to nie stać? panie Sikora niech pan zrobi wszystko żeby Tym ludziom,pomóc.jeżeli Oni zarobią to Busko też na tym skorzysta.pan był prezesem i wie że lepiej jest jeść małymi kęskami żeby się nie udławić.Wtedy prywaciarze będą mieć a i buska kasa będzie też coś z tego miała.jeżeli mogę spotkajcie się wszyscy zainteresowani w jednym miejscu i nie rozmawiajcie za pomocą wysyłania pisemek, ale merytorycznie, na miejscu.myślę że się problem da rozwiązać.miłego dnia wszystkim zainteresowanym Busko dla wszystkich nie dla wybrańców
-Ttttt (2013-04-05 17:05:36)
Kto ile przytulii pod stołem oto jest pytanie
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.