Dodane: Kasia Data: 2013-04-05 16:38:32 (czytane: 27210) 
Ostatnio w Gazecie Polskiej ukazał się artykuł, w którym pojawiły się zarzuty wobec władzy Buska-Zdroju. Tytuł jednoznacznie sugeruje, że władza ma "wykańczać przedsiębiorców" i "doprowadzać do upadku uzdrowiska".
Miastu zarzuca się, że nie zapewniło wszystkim właścicielom prywatnych sanatoriów odbioru wód siarczkowych wykorzystywanych do celów leczniczych. Czy zarzuty stawiane buskiej władzy mają swoje uzasadnienie? Jak naprawdę wygląda problem zrzutu ścieków pokąpielowych?
W wydaniu papierowym w Gazecie Polskiej i internetowym na stronie niezalezna.pl, ukazał się artykuł pt: "Jak władza wykańcza przedsiębiorców"
link do artykułu: http://niezalezna.pl/39966-jak-wladza-wykancza-przedsiebiorcow
Do artykułu odniósł się burmistrz Waldemar Sikora, który wyjaśnia, na czym polega problem.
Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni.
Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe nielegalnie do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę.
"Gmina nie będzie budować nowej oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla czterech prywatnych sanatoriów" - mówi burmistrz Waldemar Sikora. "Nie ma to sensu, ponieważ oczyszczalnia ścieków pokąpielowych już istnieje. Jej właścicielem jest Uzdrowisko Busko-Zdrój"- dodaje.
Dlaczego prywatni właściciele nie chcą się po prostu podłączyć do istniejącej oczyszczalni odbierającej ścieki pokąpielowe?
Ścieki zrzucane nielegalnie do sieci kanalizacyjnej MPGK są tańsze niż ich odbiór przez Uzdrowisko. Poza tym między właścicielami prywatnych podmiotów gospodarczych a Uzdrowiskiem toczy się rywalizacja, można nawet mówić o wzajemnej niechęci
Właściciele prywatnych sanatoriów ścieki pokąpielowe odprowadzają do oczyszczalni nielegalnie.
Po wprowadzeniu u siebie zabiegów leczniczych, nikt nie uzyskał zgody na zrzucanie ścieków pokąpielowych do kanalizacji sanitarnej. Problem próbowano kilkakrotnie rozwiązać. W ubiegłym roku gmina, a konkretnie burmistrz Waldemar Sikora, podjął się koordynowania działań, które pozwoliłyby na rozwiązanie problemu. MPGK, właściciel kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy, wystąpiło z pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów o rozdzielenie instalacji i wrzucanie ścieków pokąpielowych do szamb lub przyłączenie się do istniejącej oczyszczalni.
Zarząd Uzdrowiska zadeklarował wybudowanie kolektora głównego, a gmina zgodziła się, by znajdował się on w ulicy 1 maja, począwszy od ulicy 12 Stycznia do ulicy Starkiewicza.
Prywatni właściciele mieli jedynie wykonać przyłącza do kolektora. Powoli jednak zaczęli się wycofywać z przedsięwzięcia, tłumacząc się wieloma wątpliwościami m.in. co do statusu Uzdrowiska, które było w trakcie komunalizacji.
"Chodziło im jedynie o przeciąganie tematu, wydłużanie go w czasie" - twierdzi burmistrz Sikora. ”Prywatni właściciele nie ponosili żadnego ryzyka, przyłączając się do kolektora. Nieprawdą jest, że mieli finansować jego budowę" - wyjaśnia burmistrz. Ostatecznie, na skutek braku deklaracji właścicieli prywatnych sanatoriów o chęci przyłączenia do instalacji, Uzdrowisko wycofało się z budowy kolektora ścieków pokąpielowych w 2013 roku.
MPGK 27 lutego 2013 roku wystąpiło z kolejnym pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów, aby uregulowali sprawę zrzucania ścieków pokąpielowych. Mają na to czas do 30 czerwca.
"I wtedy rozpętała się burza, pojawił się artykuł, w którym są napisane kłamstwa" - twierdzi burmistrz Sikora.
Burmistrz miasta i gminy Waldemar Sikora podkreśla, "Budujące się sanatorium Bristol i hotel Słoneczny Zdrój uzyskały warunki zrzutu ścieków pokąpielowych do oczyszczalni ścieków pokąpielowych Uzdrowiska. Co więcej wybudowali kolektor sanitarny od swojego obiektu do kolektora w Siesławicach. Te obiekty mają rozdzielony zrzut ścieków socjalno-bytowych i pokąpielowych. Obowiązkiem gminy jest budowa sieci wodociągowej i dostarczenie wody do celów użytkowych i socjalno bytowych i odbiór ścieków wynikający z dostarczenia tej wody. Prywatnym właścicielom wodę do zabiegów dostarcza Hydrogeotechnika, nie gmina. Nie ma więc powodów, dla których mamy obowiązek odbierania tych ścieków, nie mając wiedzy, jakie są to ilości, które powstają w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej".
Czy władze naszego miasta mają pomysł na rozwiązanie problemu?
"Jeśli właściciele prywatnych sanatoriów zadeklarują chęć współpracy, podejmiemy rozmowy z Uzdrowiskiem, dokładnie z jego nowym właścicielem, Zarządem Województwa i przystąpimy do działania. Jednak deklaracje muszą być jasne.W innym przypadku Spółka może zablokować odbieranie ścieków od osób, które je zrzucają nielegalnie" - wyjaśnia Waldemar Sikora.
/kr/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (62) |
-xyz (2013-04-07 00:54:13)
miejscowy magik nie powinien prowadzić portalu będącego de facto lokalna gazetą. Raz ,że nie potrafi, dwa że jest łasy na pochwały i ostrożny na ew nagany. Więc blokuje a potem jak się zmieni władza będzie głupa rznął. Kundlizm
-six (2013-04-07 00:38:26)
A co na to Irenka Romanowska? co na to Jacek Strzelecki i jego Ziemia Buska?
-bx (2013-04-06 21:21:26)
Oj Polak chyba z Dragonem żeś się naprał do wiwatu. Sądząc po wpisach to już trzeciego dnia macie szansę wytrzeżwieć. Szczerze Wam tego życzę.
-Polak (2013-04-06 20:23:34)
Ludzie pukńijcie się w czoło a o co chodzi no o kasę niechcieli dać w łapę pod stołem to mają PSL górą wykończymy wszystkich hi hi jaja jeszcze kilka miesięcy i PO was
- (2013-04-06 15:51:57)
I bardzo dobrze że wreszcie takie jak .Sanato Słowacki ,Zbyszko zaczną działać na swój koszt ,W solcu Zdroju ..Pensjonat ..Solanna; bankrutuje bo nie może mieć siarki ,a tu samowolka,, Wreszcie Zarząd Uzdrowiska wzioł to w swoje ręce,.Ale jeszcze nikt nie pisze o parkingach które Słowacki zajmuje ,nadmieniam do których my jako mieszkańcy mamy też prawo ,,Czy tego Burmistrz nie widzi co się tam dzieje ,w jaki sposób właściciele Słowackiego wydzierżawili od Urzędu Miasta parking za ich budynkiem,z tego co ja wiem to był problem poruszony ,ale z przyczyny dość skomplikowanej sprawa została zamieciona pod dywn. Panie Burmistrzu bardzo prosimy zobaczyć w papiery w jaki sposób właściciele nabyli ten teren z tyłu i czy nie musiał być na to przetarg ?! I czy było można podpisać umowę najmu na tak długi czas .Ja jako mieszkanka
Buska powinnam też to wiedzieć,być może bym przystąpiła do przetargu tego terenu,
-buski koreańczyk (2013-04-06 15:24:00)
do xyz no bo widzisz nasz ukochany walid bardzo nielubi gdy ktoś narzeka I wzorem ,,wielkich" wodzów socjalizmu musimy pisać dobrze lub wcale ku chwale naszego Waldi Una
-K_I_K_I (2013-04-06 14:19:55)
Nie płacili bo niby na jakiej podstawie skoro nie są opomiarowane ilości wód kupowanych od Hydrogeotechniki (tzn. nikt na zewnątrz nie wie ile kupują). Płacisz za taką ilość ścieków jaką ilość wody kupisz z wodociągu.
-xyz (2013-04-06 13:33:35)
co się stało że można tu umieszczać komentarze? Fakt, władzy miejscowej raczej one nie dotkną więc admin śpi spokojnie, może liczyć na ogłoszenia. Grunt to władzy nie podpaść. Skoro jest blokada będę zablokowane tematy umieszczać na forum gazety, oczywiście z wyjaśnieniem przyczyny. Nie wykluczam też nawiązania kontaktu z gazetą w celu nagłośnienia jak wygląda demokracja w wersji mieściny Busko. Jak miejscowych notabli uwiera krytyka i jak wrażliwy jest administrator portalu na taką krytykę. Pobawimy się
-Gdzie Inspektor Sanitarny: (2013-04-06 13:13:56)
który natychmiast powinien wszcząć postępowanie w tej sprawie i wydać decyzję o zamknięciu ujęć dla tych, którzy odprowadzają solankę do kanalizacji. Jak podłączali solankę to nie wiedzieli, że nie wolno jej odprowadzać do kanalizacji, a w ogóle to sprawa śmierdzi. Jeszcze bardziej jest interesujące czy odprowadzający do kanalizacji solankę płacili za to. Sprawa nadaje się do organów ścigania.
-K_I_K_I (2013-04-06 11:12:01)
Żadna władza nie będzie Nasza. Kto by nie został radnym, burmistrzem będzie robił to samo. Wszyscy młodzi w ugrupowaniach są od początku kształtowani żeby robić jak najlepiej dla swoich. Co do kanalizacji dlaczego gmina ma im fundować kanalizację do odprowadzania wód pokąpielowych. Jak to jest że ja jak i większość ludzi w tym chorym kraju musi płacić podatki i co rusz przywalają nam jakimś nowym, a przedsiębiorcy mają przyzwolenie na robienie wałków. Kupują auta, działki, budują budynki które latami stoją nieskończone, później kupują następne działki stawiają następne budynki i wszystko byle mieć koszta i nie płacić podatków. Jak już sie dorobią dużej kasy uciekają z firmą do "rajów podatkowych" Zaraz poleci gro głosów, że dzięki temu ludzie mają miejsca pracy. Ja się pytam gdzie te miejsca pracy są. Grupka ludzi bogaci się i kasa robi już kasę, a zwykły szary człowiek jak już dostanie pracę to za płacę minimalna w której jest notorycznie wykorzystywany i poniżany. W Busku są tylko dwie firmy w której ludzie godziwie zarabiają i są szanowani SAS i Metalkop. Co do naszej władzy,a już na pewno poprzedniej mam zarzut jeden. Dlaczego w Busku jest tyle marketów i wciąż usiłuje się budować następne. Co Busko ma z takich Marketów. Podatki idą za granice, ludzie są wykorzystywani za śmieszne pieniądze. To właśnie w ten sposób jest zabijana przedsiębiorczość w Busku, a nie przez to że bogatym każe się za coś zapłacić.
- (2013-04-06 11:00:24)
bedzie czym w zimie ulice posypywac a nadwyzki sprzedawac do masarni i uboini
- (2013-04-06 10:56:35)
mam pomysl z tymi wodami po kompielowymi z solanki niech odzyskuja sol jak juz robiono to w busku w 18 wieku
- (2013-04-06 10:47:52)
Popieram burmistrza. Prywaciarze mieli na to dużo czasu a nie chcieli rozwiązania problemu.Pamiętam, że była władza razem z Hydrobudową przecinała wstęgi a o takiej drobnej rzeczy jak ścieki pokąpielowe zapomnieli. Teraz można zauważyć jak jest "wyrównana" konkurencja. Inne obiekty obciążone są dodatkowymi kosztami co automatycznie przekłada się na wyższe ceny zabiegów a garstka "obrotnych" jest bezkonkurencyjna. Proszę podać do publicznej wiadomości jaka jest ogólna liczba obiektów sanatoryjnych które mają obowiązek specjalnego odprowadzania ścieków pokąpielowych i ile z nich tego obowiązku nie wykonuje zrzucająca ścieki nielegalnie do zwykłej kanalizacji. O braku pieniędzy u prywaciarza bym się nie martwił widząc nieustaną rozbudowę ich bazy sanatoryjnej.Jeżeli się prowadzi jakąkolwiek działalność to pewne wymogi nakładane odgórnie należy spełnić. Można prowadzić firmę transportową i nie płacić za przejazd drogami płatnymi tłumacząc tym że nawierzchnia jest dziurawa. Jednak uda się to kilka
razy a potem zapłacimy surowe kary. Może dlatego że tych kar nie ma nasi prywaciarze się "bawią" kosztem innych obywateli którzy ponoszą negatywne skutki oddziaływania ścieków na pracę oczyszczalni.
-do Dragon (2013-04-06 10:30:55)
Które to twoje sanatorium ?
-czy ludzie wiedzą? (2013-04-06 10:07:29)
A czemu to Sikora nie powiedział, że w wyniku remontu oczyszczalni ścieków zmniejszono ją o 2/3?
Czy powiedział, że wykonawca wyłoniony w przetargu zbankrutował i teraz szukali na gwałt nowego?
Czy mieszkańcy wiedzą, że w związku z tym miasto i uzdrowisko nie może się rozwijać?
Kto winien? Wąsowicz i jego ekipą, ale Sikora, nie poprawił złego projektu i za to jest odpowiedzialny.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.