swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Kontrowersyjny temat ścieków pokąpielowych - kto ma rację?

Dodane: Kasia Data: 2013-04-05 16:38:32 (czytane: 27209)  Wersja do druku

Ostatnio w Gazecie Polskiej ukazał się artykuł, w którym pojawiły się zarzuty wobec władzy Buska-Zdroju. Tytuł jednoznacznie sugeruje, że władza ma "wykańczać przedsiębiorców" i "doprowadzać do upadku uzdrowiska".

Miastu zarzuca się, że nie zapewniło wszystkim właścicielom prywatnych sanatoriów odbioru wód siarczkowych wykorzystywanych do celów leczniczych. Czy zarzuty stawiane buskiej władzy mają swoje uzasadnienie? Jak naprawdę wygląda problem zrzutu ścieków pokąpielowych?

W wydaniu papierowym w Gazecie Polskiej i internetowym na stronie niezalezna.pl,  ukazał się artykuł pt: "Jak władza wykańcza przedsiębiorców"
link do artykułu: http://niezalezna.pl/39966-jak-wladza-wykancza-przedsiebiorcow

Do artykułu odniósł się burmistrz Waldemar Sikora, który wyjaśnia, na czym polega problem.

Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych  w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni.
Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe nielegalnie do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę.   

"Gmina nie będzie budować nowej oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla czterech prywatnych sanatoriów" - mówi burmistrz Waldemar Sikora. "Nie ma to sensu, ponieważ oczyszczalnia ścieków pokąpielowych już istnieje. Jej właścicielem jest Uzdrowisko Busko-Zdrój"- dodaje.

Dlaczego prywatni właściciele nie chcą się po prostu podłączyć do istniejącej oczyszczalni odbierającej ścieki pokąpielowe?
Ścieki zrzucane nielegalnie do sieci kanalizacyjnej MPGK są tańsze niż ich odbiór przez Uzdrowisko. Poza tym między właścicielami prywatnych podmiotów gospodarczych a Uzdrowiskiem toczy się rywalizacja, można nawet mówić o wzajemnej niechęci

Właściciele  prywatnych sanatoriów ścieki pokąpielowe odprowadzają do oczyszczalni nielegalnie.
Po wprowadzeniu u siebie zabiegów leczniczych, nikt nie uzyskał zgody na zrzucanie ścieków pokąpielowych do kanalizacji sanitarnej. Problem próbowano kilkakrotnie rozwiązać. W ubiegłym roku gmina, a konkretnie burmistrz Waldemar Sikora, podjął się koordynowania działań, które pozwoliłyby na rozwiązanie problemu. MPGK, właściciel kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy,  wystąpiło z pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów o rozdzielenie instalacji i wrzucanie ścieków pokąpielowych do szamb lub przyłączenie się do istniejącej oczyszczalni.
Zarząd Uzdrowiska zadeklarował wybudowanie kolektora głównego, a gmina zgodziła się, by znajdował się on w  ulicy 1 maja, począwszy od ulicy 12 Stycznia do  ulicy Starkiewicza.
Prywatni właściciele mieli jedynie wykonać przyłącza do kolektora. Powoli jednak zaczęli się wycofywać z przedsięwzięcia, tłumacząc się wieloma wątpliwościami m.in. co do statusu Uzdrowiska, które było w trakcie komunalizacji.
 "Chodziło im jedynie o przeciąganie tematu, wydłużanie go w czasie" - twierdzi burmistrz Sikora. ”Prywatni właściciele nie ponosili żadnego ryzyka, przyłączając się do kolektora. Nieprawdą jest, że mieli finansować jego budowę" - wyjaśnia burmistrz. Ostatecznie, na skutek braku deklaracji właścicieli prywatnych sanatoriów o chęci przyłączenia do instalacji, Uzdrowisko wycofało się z budowy kolektora ścieków pokąpielowych w 2013 roku.  

MPGK 27 lutego 2013 roku wystąpiło z kolejnym pismem do właścicieli prywatnych sanatoriów, aby uregulowali sprawę zrzucania ścieków pokąpielowych.  Mają na to czas do 30 czerwca.
"I wtedy rozpętała się burza, pojawił się artykuł, w którym są napisane kłamstwa" - twierdzi burmistrz Sikora.

Burmistrz miasta i gminy Waldemar Sikora podkreśla, "Budujące się sanatorium Bristol i hotel Słoneczny Zdrój uzyskały warunki zrzutu ścieków pokąpielowych do oczyszczalni ścieków pokąpielowych Uzdrowiska. Co więcej wybudowali kolektor sanitarny od swojego obiektu do kolektora w Siesławicach. Te obiekty mają rozdzielony zrzut ścieków socjalno-bytowych i pokąpielowych. Obowiązkiem gminy jest budowa sieci wodociągowej i dostarczenie wody do celów użytkowych i socjalno bytowych i odbiór ścieków wynikający z dostarczenia tej wody. Prywatnym właścicielom wodę do zabiegów dostarcza Hydrogeotechnika, nie gmina. Nie ma więc powodów, dla których mamy obowiązek odbierania tych ścieków, nie mając wiedzy, jakie są to ilości, które powstają w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej".

Czy władze naszego miasta mają pomysł na rozwiązanie problemu?
 "Jeśli właściciele prywatnych sanatoriów zadeklarują chęć współpracy, podejmiemy rozmowy z Uzdrowiskiem, dokładnie z jego nowym właścicielem, Zarządem Województwa i przystąpimy do działania. Jednak deklaracje muszą być jasne.W innym przypadku Spółka może zablokować odbieranie ścieków od osób, które je zrzucają nielegalnie" - wyjaśnia Waldemar Sikora.

/kr/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (62)
     

-Czy będzie lepiej w Busku ? (2013-04-07 23:26:32)

Po przeczytaniu tego artykułu i komentarzy można stwierdzić, że w Busku-Zdroju jest coraz gorzej. Stara władza i nowa władza niczym się od siebie nie różni jeden drugiego tylko krytykuje i obraża, a biedne społeczeństwo liczy chyba tylko na cud. Na nic więcej w tej sytuacji nie można liczyć. Jak niektórzy pamiętają za Burmistrza Piotra Busko przegrało sprawę za rzekome wytrucie ryb w Górkach, chociaż do końca to nie była prawda. Najważniejsze w tym, że miasto straciło z naszych podatków około 2 miliony złotych. Winny nie poniósł żadnych kary. Za te pieniądze można byłoby rozwiązać problem oczyszczalni. Obecnie niektórzy niezorientowani atakują właścicieli tworzących się prywatnych obiektów leczniczych, że są tak obrzydliwie bogaci, że mogą sobie za te pieniądze wybudować własną oczyszczalnie, bo ich na to stać. Nic bardziej błędnego, każdy z nich ledwie wiąże koniec z końcem. Wiele obiektów pochodzi z rodzinnej działalności od kilku pokoleń a pozostali remontują stare rudery i adoptują na swoją działalność. W pewnym momencie niektórzy wróżyli rychłą upadłość całego uzdrowiska bo mówiono, że kończą się pokłady siarki. W godzinach szczytu, kiedy brakowało siarki Uzdrowisko S.A przykręcało zawory do kolejnych sanatoriów. Jako zbawca dla buskiego uzdrowiska znalazła się firma prywatna „HYDROGEOTECHNIKA”, która dokonała odwiertu w lesie winiarskim i okazało się, że na odcinku od Kij do Kazimierzy Wielkiej znajdują się potężne złoża wody siarczkowej, której nie braknie na kilka pokoleń. Firma ta profesjonalnie podchodząc do swojego biznesu zaryzykowała i bez żadnych opłat podłączyła do każdego obiektu, który był tym zainteresowany za darmo własnym rurociągiem wodę siarczkową do budynku. To nie były tylko obiekty prywatne, lecz wszystkie obiekty sanatoryjne w Busku-Zdroju. Sanatoria państwowe posiadają obecnie podłączone siarczki z Uzdrowiska S.A. , HYDROGEOTECHNIKI i niektórzy posiadają jeszcze własne ujęcia wody siarczkowej. Z uwagi na to, że dostarczanie wody siarkowej jak i jej odbieranie i oczyszczanie jest to czysty biznes to w interesie oczyszczalni powinno być pobranie tych ścieków z każdej posesji, która jest tym zainteresowana. Przecież w późniejszym terminie oczyszczalnia będzie kasowała za to pieniądze. W pewnym okresie kiedy Polska była pod zaborem i nie posiadaliśmy własnej soli ponieważ Wieliczka znajdowała się w Galicji. W Busku-Zdroju z tej wody siarczkowo- solankowej wytwarzano sól. To może teraz ktoś z większą kasą zainwestuje w oczyszczalnie i będzie przy okazji produkował sól, która by dawała dodatkowy dochód. Woda siarczkowa, która jest używana do leczenia uzdrowiskowego nie jest przecież niczym skażona. Jest ona wydobyta z głębokości 300-500 m, podgrzana do pewnej temperatury, wlewana jest do wanny kąpielowej i po wyjściu pacjenta z wanny wylewana jest do kanału. W procesie leczniczym nie dodaje się do niej żadnej chemii. Każde miasto powinno być tak zorganizowane, że powinny być powołane niezbędne firmy, które wykonują usługi dla ludności. Dzisiaj gdy ktoś buduje dom, zakład usługowy lub fabrykę w dobrze zarządzanym mieście, wykonuje odpowiednią dokumentację, robi uzgodnienia z firmami usługowymi, dostaje pozwolenie na budowę i wtedy tylko potrzebne są pieniądze. Są firmy, które dostarczają prąd, gaz, węgiel, Internet, telefon, odprowadzają ścieki itd. Dlaczego w Busku-Zdroju występują te problemy ?

-K_I_K_I do - (2013-04-07 22:31:47)

Chodziło mi oczywiście o Wojtka R.

-do - (2013-04-07 22:30:18)

Co do pierwszej i trzeciej osoby nie wypowiem się bo jakoś nie mam co, ale co do Wojtka to byś mu chyba pastuchu mógł wyłącznie buty czyścić, ale nie wiem czy choć to byś potrafił.

- (2013-04-07 22:05:31)

Według mnie gmina powinna jeszcze dopłacać tym opornym prywatnym za chęć odprowadzania ścieków.A może dalej niech wszyscy mieszkańcy zostaną obciążeni podatkiem na rzecz pokrzywdzonych prywatnych właścicieli sanatoriów.

-gapa (2013-04-07 21:48:13)

i co z tego wynika? Acha trzeba kosmitów brać.A no przecież Strzelecki powinien być i basta!

- (2013-04-07 21:37:38)

MPGK , Gmina , Uzdrowisko może mało istotne ale wielce wymowne są składy Rad Nadzorczych " zwaśnionych stron"
MPGK
Wojciech Legawiec przewodniczący Rady Nadzorczej

Wojciech Radej członek Rady Nadzorczej


Józef Żurek członek Rady Nadzorczej

Zarząd Uzdrowiska

Prezes Zarządu - Wojciech Legawiec

A reszta ... reszta jest .....


-do poniżej (2013-04-07 19:38:56)

cwana gapa

-do poniżej (2013-04-07 19:15:27)

Dla ludzi ,nie dla roszczeniowców i kombinatorów- tak trzymać Panie Burmistrzu. Prosiłbym natomiast byś przypomniał pomysły poprzedników tak konkretnie. Nie będę Cię zmuszał do nadludzkiego wysiłku byś napisał co z tych pomysłów zostało zrobione.

-do kibica (2013-04-07 17:57:54)

przypomnij z jakimi pomysłami szedł do wyborów burmistrz? Tylko gdybyś mógł konkretnie jakiś pomysł zacytować.I nie podawaj tu pomysłów w stylu aby się nam dobrze działo a że działo to armata.....

-xxxx (2013-04-07 16:08:26)

Tomek sie nie wezmie, bo skad bedzie mial kase na kampanie!!!!! o biedoty ktora pracuje w tych sanatoriach za najniższa krajowa!!!

-kibic do kibica (2013-04-07 14:09:41)

Wśród ludzi dla ludzi w/g Ciebie maxyma ta tyczyć się ma prywatnych sanatoriów, a koszty związane z oczyszczaniem wód siarczkowych nielegalnie zrzucanych niech dalej p laci biedny, głupi obywatel Buska i nabija kabzę prywaciarzom. Tego chcesz bo ja akurat nie.Bardzo dobrze że burmistrz się wziął za tą spawe. Czekać tylko jak również weżmie się za to Tomek. Powiadaomienie o przestępstwie otrzymał a więc do roboty.

-kibic (2013-04-07 09:45:48)

A kogo się mamy czepiać jak nie obecnego burmistrza. Szedł do wyborów z hasłem "wśród ludzi dla ludzi" i pomysłami na zmianę wszystkiego co zapoczątkował poprzednik. Teraz jak sobie nie poradził z urzędem to ...nie czepiajcie się do mnie to poprzednik. Powinniśmy się czepiać i będziemy.

-Miejsca pracy? (2013-04-07 08:29:06)

jakie miejsca pracy, z tego co wiem to w niektórych prywatnych sanatoriach większość personelu stanowią pielęgniarki i terapeutki, które są zatrudnione w państwowych sanatoriach, ciekawe jak z opieką lekarską, te wątki powinien sprawdzić NFZ

-do poniżej właściciela 1 z 4 (2013-04-07 08:24:58)

Co się czepiasz Sikory.Czytaj ze zrozumieniem. Problem ciągnie się od ponad 4 lat a wcześniejszym decydentom być może nie było na rękę aby uporządkować problem ścieków pokąpielowych. Widocznie są równi i równiejsi. Jedni mogą się podporządkować inni są ponad prawem i nazywają się biznesmenami. Jeżeli masz wiedzę to podaj ile osób pracuje legalnie w tych 3 i twoim 1. Wątpię aby do obsługi przykładowo 300 osób potrzebne było 50 pracowników.

- (2013-04-07 01:19:22)

do zarzutów odniósł się burmistrz ... no pięknie a bez kartki wiedział co powiedzieć ?
a może nie tylko chodzi o 4 sanatoria a niech w tych 4 sanatoriach pracuje ludzi wiecej niz w Gminie to oni na bruk ?
prywatnych sanatoriów jest w Busku więcej niż 4 to reszta już się dogadała Zrzuty ścieków nielegalnie ? tyle lat były legalne teraz przestały być legalne bo pieniędzy brakuje i tych bogatszych można skubnąć . I Pan wie o przestępstwie i nie zawiadamia stosownych służb o tym , a pomówienia szybko można zmienić w oskarżenia . Właścicielom sanatoriów prywatnych życzę aby pamiętali o batalii o ścieki przy najbliższych wyborach i popatrzyli na skład Rad Nadzorczych np. Uzdrowiska Busko i MPGK .

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry