swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Do końca marca należy złożyć deklarację.

Dodane: Kasia Data: 2013-03-28 14:55:04 (czytane: 25556)  Wersja do druku

Jeszcze tylko jutro w Biurze Obsługi Interesanta w UMiG można składać deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto nie zdąży zrobić tego przed świętami, może złożyć deklarację 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.

1 stycznia 2012 weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Jak do nowej ustawy powinni przygotować się mieszkańcy naszej gminy? 

Po pierwsze, właściciel nieruchomości z dniem 30 czerwca 2013 roku powinien rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych. Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej jest również zobowiązany do 31 marca 2013 roku złożyć deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Deklaracje są dostępne na stronie internetowej www.umig.busko.pl, pobierz deklarację, a także w Biurze Obsługi Interesanta UMiG, u sołtysów, w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMiG w Busku-Zdroju.

W deklaracji właściciel określa, ile osób zamieszkuje nieruchomość, a także sposób zbierania odpadów. Miesięczna opłata za odpady segregowane wynosi 5 zł za osobę, opłata podstawowa za odpady zmieszane to 10 zł za osobę. Ponadto w deklaracji  zostaje zamieszczona informacja o opłacie kwartalnej, którą należy przelać na konto Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub uiścić w kasie Urzędu. Opłaty takiej dokonuje się cztery razy do roku: pierwszej do 15 lipca b.r., a następnych do 15 października, do 15 stycznia, do 15 kwietnia.  W każdym momencie można złożyć korektę deklaracji.

Gmina przejmuje obowiązek gospodarowania wszystkimi odpadami, które są wytwarzane przez właściciela danej nieruchomości zamieszkałej, czyli odpadami komunalnymi. Nie dotyczy to odpadów wytwarzanych w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba prowadząca taką działalność musi mieć w dalszym ciągu umowę z firmą, która zajmuje się odbieraniem odpadów. 

Jak wygląda sprawa rozwiązywania umów z dotychczasowymi umowami na wywóz odpadów? Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krzysztof Kryczka zapewnia, że ze strony Spółki nikt po 1 lipca nie otrzyma podwójnej faktury. Jak postąpią inne firmy nie wiadomo. W siedzibie Spółki znajdują się druki dotyczące rozwiązania umowy, wystarczy je podpisać. Ponadto, druki są roznoszone przez inkasentów.

Segregacja odpadów w gminie Busko-Zdrój prowadzona będzie z podziałem na:
frakcję suchą tj. papier, tekturę, metal, szkło i tworzywa sztuczne, które mogą być gromadzone łącznie lub osobno
frakcję mokrą  tj. odpady ulegające biodegradacji w szczególności odpady kuchenne i spożywcze oraz odpady zielone
frakcję odpadów niebezpiecznych leki, chemikalia i opakowania po nich, baterie i akumulatory, żarówki, świetlówki itp.
frakcję odpadów wielkogabarytowych meble, opony itp,
frakcję odpadów elektrycznych i elektronicznych  zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
frakcję odpadów remontowo - budowlanych  odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek
frakcję odpadów pozostałych po selekcji, do której zalicza się odpady nie mieszczące się w wyżej wymienionych frakcjach

Jak będziemy segregować odpady?
Odpady niesegregowane umieszczamy w pojemniku, segregowane natomiast  wrzucamy do worków, które dostarczy firma wyłoniona na drodze przetargu.

Odpady suche, nadające się do odzysku, czyli folia, makulatura, szkło, drobne elementy metalowe, będą zbierane do jednego worka, odpady mokre natomiast powinny się znaleźć w worku osobnym.

Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt, a także odpady niebezpieczne, odbierane będą dwa razy do roku  mniej więcej w półrocznych odstępach.

Odpady budowlane będą odbierane za odpłatnością indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Odpady komunalne będą odbierane raz w miesiącu na terenie wiejskim, dwa razy w miesiącu w mieście . 

Nad prawidłowością wywozu i segregacji odpadów na osiedlach powinien czuwać zarządca nieruchomości czyli Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej lub Zarząd Wspólnot. Gmina dostarcza na osiedla pojemniki na odpady.

Jakie są korzyści z wprowadzonych zmian?
Wywozem i segregacją zostaną objęte wszystkie nieruchomości zamieszkałe na terenie gminy. Zmniejszy to ilość wysypisk dzikich, uszczelniony zostanie system gospodarki odpadami. Dzięki prowadzeniu selekcji zostanie ograniczona ilość składowanych odpadów.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (37)
     

-TY ADMIN !!! (2013-03-22 20:20:36)

pobierz deklarację..404 not found - przetłumaczę ci - nie odnaleziono zasobu serwera. To po co link zamieszczasz. Poziom oczywiście buski..

-gość (2013-03-22 20:16:29)

widziałem już w pewnym mieście jak segregowane odpady lądowały w jednokomorowej śmieciarce. czy w Busku będzie podobnie, cz też zostaną zakupione śmieciarki wielokomorowe..i obywatelski trud segregacji nie pójdzie na marne.A pojemniki na segregowane odpady mam sobie sam kupić,czy zakład komunalny wyposaży mnie w takowe (kilka kolorowych potrzeba). W normalnych krajach (np.Kanada)pojemniki zabezpiecza miasto.Nie możemy osiągnąć poziomu Kanady? starajcie się władze..!!

- (2013-03-22 19:51:50)

A co z tymi co obierki wyrzucą na kompost papier, folię i butelki plastikowe oddadzą na Łagiewnicką ? A co z prywatnymi firmami, jakie będą duże pojemniki na odpady i na koniec KTO ZAPŁACI ZA POJEMNIKI GMINA CZY MIESZKAŃCY

-.... (2013-03-22 19:21:58)

Odpady mokre to wszyskie odpady bio (np. resztki żywności, obierki, odpady zielone itp.)

-oo7 (2013-03-22 18:03:02)

Dlaczego nie jest prowadzona żadna akcja informacyjna? Miasto nic nie robi w celu poinformowania mieszkańców o zmianie w systemie opłat za śmieci. Na miejski szalet za prawie pół miliona złotych były pieniądze, a na ulotki o opłatach za śmieci już nie ma?

- (2013-03-22 16:26:42)

Proszę przybliżyć mi co to są odpady niesegregowane i co to są odpady mokre.

- (2013-03-22 16:18:42)

Proszę przybliżyć mi co to są odpady niesegregowane i co to są odpady mokre.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry