Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Do końca marca należy złożyć deklarację.
2013-03-28 14:55:04

Jeszcze tylko jutro w Biurze Obsługi Interesanta w UMiG można składać deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto nie zdąży zrobić tego przed świętami, może złożyć deklarację 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.





1 stycznia 2012 weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Jak do nowej ustawy powinni przygotować się mieszkańcy naszej gminy? 

Po pierwsze, właściciel nieruchomości z dniem 30 czerwca 2013 roku powinien rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych. Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej jest również zobowiązany do 31 marca 2013 roku złożyć deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Deklaracje są dostępne na stronie internetowej www.umig.busko.pl, pobierz deklarację, a także w Biurze Obsługi Interesanta UMiG, u sołtysów, w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMiG w Busku-Zdroju.

W deklaracji właściciel określa, ile osób zamieszkuje nieruchomość, a także sposób zbierania odpadów. Miesięczna opłata za odpady segregowane wynosi 5 zł za osobę, opłata podstawowa za odpady zmieszane to 10 zł za osobę. Ponadto w deklaracji  zostaje zamieszczona informacja o opłacie kwartalnej, którą należy przelać na konto Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub uiścić w kasie Urzędu. Opłaty takiej dokonuje się cztery razy do roku: pierwszej do 15 lipca b.r., a następnych do 15 października, do 15 stycznia, do 15 kwietnia.  W każdym momencie można złożyć korektę deklaracji.

Gmina przejmuje obowiązek gospodarowania wszystkimi odpadami, które są wytwarzane przez właściciela danej nieruchomości zamieszkałej, czyli odpadami komunalnymi. Nie dotyczy to odpadów wytwarzanych w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba prowadząca taką działalność musi mieć w dalszym ciągu umowę z firmą, która zajmuje się odbieraniem odpadów. 

Jak wygląda sprawa rozwiązywania umów z dotychczasowymi umowami na wywóz odpadów? Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krzysztof Kryczka zapewnia, że ze strony Spółki nikt po 1 lipca nie otrzyma podwójnej faktury. Jak postąpią inne firmy nie wiadomo. W siedzibie Spółki znajdują się druki dotyczące rozwiązania umowy, wystarczy je podpisać. Ponadto, druki są roznoszone przez inkasentów.

Segregacja odpadów w gminie Busko-Zdrój prowadzona będzie z podziałem na:
frakcję suchą tj. papier, tekturę, metal, szkło i tworzywa sztuczne, które mogą być gromadzone łącznie lub osobno
frakcję mokrą  tj. odpady ulegające biodegradacji w szczególności odpady kuchenne i spożywcze oraz odpady zielone
frakcję odpadów niebezpiecznych leki, chemikalia i opakowania po nich, baterie i akumulatory, żarówki, świetlówki itp.
frakcję odpadów wielkogabarytowych meble, opony itp,
frakcję odpadów elektrycznych i elektronicznych  zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
frakcję odpadów remontowo - budowlanych  odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek
frakcję odpadów pozostałych po selekcji, do której zalicza się odpady nie mieszczące się w wyżej wymienionych frakcjach

Jak będziemy segregować odpady?
Odpady niesegregowane umieszczamy w pojemniku, segregowane natomiast  wrzucamy do worków, które dostarczy firma wyłoniona na drodze przetargu.

Odpady suche, nadające się do odzysku, czyli folia, makulatura, szkło, drobne elementy metalowe, będą zbierane do jednego worka, odpady mokre natomiast powinny się znaleźć w worku osobnym.

Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt, a także odpady niebezpieczne, odbierane będą dwa razy do roku  mniej więcej w półrocznych odstępach.

Odpady budowlane będą odbierane za odpłatnością indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Odpady komunalne będą odbierane raz w miesiącu na terenie wiejskim, dwa razy w miesiącu w mieście . 

Nad prawidłowością wywozu i segregacji odpadów na osiedlach powinien czuwać zarządca nieruchomości czyli Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej lub Zarząd Wspólnot. Gmina dostarcza na osiedla pojemniki na odpady.

Jakie są korzyści z wprowadzonych zmian?
Wywozem i segregacją zostaną objęte wszystkie nieruchomości zamieszkałe na terenie gminy. Zmniejszy to ilość wysypisk dzikich, uszczelniony zostanie system gospodarki odpadami. Dzięki prowadzeniu selekcji zostanie ograniczona ilość składowanych odpadów.

 






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13574