swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Do końca marca należy złożyć deklarację.

Dodane: Kasia Data: 2013-03-28 14:55:04 (czytane: 25554)  Wersja do druku

Jeszcze tylko jutro w Biurze Obsługi Interesanta w UMiG można składać deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto nie zdąży zrobić tego przed świętami, może złożyć deklarację 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.

1 stycznia 2012 weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Jak do nowej ustawy powinni przygotować się mieszkańcy naszej gminy? 

Po pierwsze, właściciel nieruchomości z dniem 30 czerwca 2013 roku powinien rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych. Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej jest również zobowiązany do 31 marca 2013 roku złożyć deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Deklaracje są dostępne na stronie internetowej www.umig.busko.pl, pobierz deklarację, a także w Biurze Obsługi Interesanta UMiG, u sołtysów, w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMiG w Busku-Zdroju.

W deklaracji właściciel określa, ile osób zamieszkuje nieruchomość, a także sposób zbierania odpadów. Miesięczna opłata za odpady segregowane wynosi 5 zł za osobę, opłata podstawowa za odpady zmieszane to 10 zł za osobę. Ponadto w deklaracji  zostaje zamieszczona informacja o opłacie kwartalnej, którą należy przelać na konto Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub uiścić w kasie Urzędu. Opłaty takiej dokonuje się cztery razy do roku: pierwszej do 15 lipca b.r., a następnych do 15 października, do 15 stycznia, do 15 kwietnia.  W każdym momencie można złożyć korektę deklaracji.

Gmina przejmuje obowiązek gospodarowania wszystkimi odpadami, które są wytwarzane przez właściciela danej nieruchomości zamieszkałej, czyli odpadami komunalnymi. Nie dotyczy to odpadów wytwarzanych w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba prowadząca taką działalność musi mieć w dalszym ciągu umowę z firmą, która zajmuje się odbieraniem odpadów. 

Jak wygląda sprawa rozwiązywania umów z dotychczasowymi umowami na wywóz odpadów? Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krzysztof Kryczka zapewnia, że ze strony Spółki nikt po 1 lipca nie otrzyma podwójnej faktury. Jak postąpią inne firmy nie wiadomo. W siedzibie Spółki znajdują się druki dotyczące rozwiązania umowy, wystarczy je podpisać. Ponadto, druki są roznoszone przez inkasentów.

Segregacja odpadów w gminie Busko-Zdrój prowadzona będzie z podziałem na:
frakcję suchą tj. papier, tekturę, metal, szkło i tworzywa sztuczne, które mogą być gromadzone łącznie lub osobno
frakcję mokrą  tj. odpady ulegające biodegradacji w szczególności odpady kuchenne i spożywcze oraz odpady zielone
frakcję odpadów niebezpiecznych leki, chemikalia i opakowania po nich, baterie i akumulatory, żarówki, świetlówki itp.
frakcję odpadów wielkogabarytowych meble, opony itp,
frakcję odpadów elektrycznych i elektronicznych  zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
frakcję odpadów remontowo - budowlanych  odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek
frakcję odpadów pozostałych po selekcji, do której zalicza się odpady nie mieszczące się w wyżej wymienionych frakcjach

Jak będziemy segregować odpady?
Odpady niesegregowane umieszczamy w pojemniku, segregowane natomiast  wrzucamy do worków, które dostarczy firma wyłoniona na drodze przetargu.

Odpady suche, nadające się do odzysku, czyli folia, makulatura, szkło, drobne elementy metalowe, będą zbierane do jednego worka, odpady mokre natomiast powinny się znaleźć w worku osobnym.

Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt, a także odpady niebezpieczne, odbierane będą dwa razy do roku  mniej więcej w półrocznych odstępach.

Odpady budowlane będą odbierane za odpłatnością indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Odpady komunalne będą odbierane raz w miesiącu na terenie wiejskim, dwa razy w miesiącu w mieście . 

Nad prawidłowością wywozu i segregacji odpadów na osiedlach powinien czuwać zarządca nieruchomości czyli Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej lub Zarząd Wspólnot. Gmina dostarcza na osiedla pojemniki na odpady.

Jakie są korzyści z wprowadzonych zmian?
Wywozem i segregacją zostaną objęte wszystkie nieruchomości zamieszkałe na terenie gminy. Zmniejszy to ilość wysypisk dzikich, uszczelniony zostanie system gospodarki odpadami. Dzięki prowadzeniu selekcji zostanie ograniczona ilość składowanych odpadów.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (37)
     

-ela (2013-03-26 19:16:58)

A w Solcu wszystko tak samo tylko żeby było śmieszniej, to zarządzili, że na dwie osoby przysługuje pojemnik tylko 120 litrów a na cztery 240 litrów. Bzdura; bo jak można wliczyc ile kto śmieci. Taka smiesznosc mija się z celem bo co zrobic jak ktos ma wiecej smieci?

-jurmen (2013-03-26 15:05:31)

a wystarczyloby zastosowac skup plastkowych butelek ktore leza i walaja sie wszedzie gdzie okiem nie siegnac! Cala Europa zachodnia tak funkcjonuje i jest czysciutko, a w Busku nawet teraz tylko ciagnac kase potrafi urzad nie dajac zarobic normalnemu obywatelowi.

- (2013-03-25 13:53:06)

jakie będą konsekwencje dla osób, które nie złożą deklaracji?

-p (2013-03-25 12:23:32)

Witam! jak narazie sam swoje śmieci w swoim zakresie i nie mam zamiaru nikomu za to płacic. co najwyżej mogą mnie zamknąc. Bardzo chory i nie przemyślany przepis, przysporzy sporo problemów

-xzibix (2013-03-25 10:12:02)

co za kretyn klecił tą deklarację , przeczytajcie 2 strona ostatnia pozycja.

-Paweł (2013-03-23 23:12:45)

Czy będę musiał wyżymać kartony po mleku i sokach? Bo ciężko mi je sklasyfikować.

-ja (2013-03-23 19:13:09)

Deklaracja prawie jak ze skarbowego, opłaty nie dość, że za kwartał to jeszcze z góry. Może gmina wydałaby zarządzenie dla pracodawców aby pensję płacili na początku miesiąca.

-- (2013-03-23 16:18:02)

Jakie są korzyści z wprowadzonych zmian? Ano takie, że gmina zarobi ciężkie pieniądze.

- (2013-03-23 09:35:50)

Po co umieszczać link, który nie działa .... no ale liczy się,że jest

-Ryszard (2013-03-23 08:07:58)

Grabiąc ściernisko - to jest tylko oddany szacunek dla ziemi dzięki której istniejesz. Zastanów się co napisałeś. Pozostała treść wpisy do przemyślenia

- (2013-03-23 00:04:08)

Chłopków i baranów to sobie szukaj w domu.Zgłoś do odpowiednich służb np. CBA, że redakcja wprowadziła cię w błąd. Problem dla ciebie jest nie fakt nowego systemu gospodarki odpadami, tylko niedziałający link. Cóż jeżeli nie masz nic do powiedzenia w przedmiotowej sprawie to dalej czepiaj się linka.

-do "do przedmówcy" (2013-03-22 23:42:22)

Ty powinieneś żyć w ekosystemie..niestety w obecnej rzeczywistości istnieje zakaz "organizowania" takich miłych dla ciebie wczasów..już widzę jak grabisz ściernisko..do ostatniego kłosa..

-do "do przedmówcy" (2013-03-22 23:36:31)

a kliknij sobie peeselku na link w artykule..baranie.i zobacz skutek!!! bo gdzie poszukać deklaracji to ja wiem chłopku.Ale jak ktoś wrzuca link,to niech to będzie skuteczne.

-Do Redaktora (2013-03-22 21:36:02)

Panie Redaktorze. Nie napisał Pan nic na temat problemu segregacji i odbioru odpadów z osiedli i budynków wielorodzinnych.Na osiedlach są budynki Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych- jak ta sprawa będzie praktycznie rozwiazana. Pisze Pan tylko o pieniądzach, że trzeba gminie płacić. Kto bedzie sprawował nadzór nad wywozem odpadów? Prawidłowością odbioru i częstotliwością.To już przerabialiśmy- zwały śmieci i przepełnione kontenery. Teraz mamy umowy z firmą od śmieci i nikt nikomu łaski nie robi- terminowo wywożą.Kto ich potem zdyscyplinuje i wyegzekwuje.Liczy się kasa. Gmina i odbiorca wezmą kase , a mieszkańcom zostana zwały śmieci i będa obciążani wyższymi kosztami.Czy pośrednictwo gminy jest potrzebne? Czy tak to powinno być rozwiązane? Kto w blokach będzie odpowiadał za sąsiada,że nie segreguje zgodnie z dokumentacją.Nie ma zbiorowej odpowiedzialności.We wspólnotach zarządy zarządzaja częścią wspólną nieruchomości zgodnie z ustawą o własności, a aśmieci produkowane są przez właścicieli w ich mieszkaniach więc deklaracje powinni oni składać.
Ani Pan ani Gmina nic na ten temat nie mówi, a gro mieszkańców miasta mieszka w blokowiskach. Mieszkańcy osiedli czekają na przemyślane rozwiązania tego tematu.

-do przedmówcy (2013-03-22 20:59:24)

Nawet prostej sprawy - jaką jest ściągnięcie deklaracji ze strony urzędu nie potrafisz, ale zapewne wiesz wszystko najlepiej. Jak nie potrafisz, to poproś przedszkolaka to ci pomoże! To jest właśnie typowy buski malkontent, mądry za klawiaturą. Do nauki!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry