Dodane: Kasia Data: 2013-03-28 14:55:04 (czytane: 25553) 
Jeszcze tylko jutro w Biurze Obsługi Interesanta w UMiG można składać deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto nie zdąży zrobić tego przed świętami, może złożyć deklarację 2 kwietnia, tuż po Wielkanocy.
1 stycznia 2012 weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Jak do nowej ustawy powinni przygotować się mieszkańcy naszej gminy?
Po pierwsze, właściciel nieruchomości z dniem 30 czerwca 2013 roku powinien rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych. Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej jest również zobowiązany do 31 marca 2013 roku złożyć deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Deklaracje są dostępne na stronie internetowej www.umig.busko.pl, pobierz deklarację, a także w Biurze Obsługi Interesanta UMiG, u sołtysów, w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMiG w Busku-Zdroju.
W deklaracji właściciel określa, ile osób zamieszkuje nieruchomość, a także sposób zbierania odpadów. Miesięczna opłata za odpady segregowane wynosi 5 zł za osobę, opłata podstawowa za odpady zmieszane to 10 zł za osobę. Ponadto w deklaracji zostaje zamieszczona informacja o opłacie kwartalnej, którą należy przelać na konto Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub uiścić w kasie Urzędu. Opłaty takiej dokonuje się cztery razy do roku: pierwszej do 15 lipca b.r., a następnych do 15 października, do 15 stycznia, do 15 kwietnia. W każdym momencie można złożyć korektę deklaracji.
Gmina przejmuje obowiązek gospodarowania wszystkimi odpadami, które są wytwarzane przez właściciela danej nieruchomości zamieszkałej, czyli odpadami komunalnymi. Nie dotyczy to odpadów wytwarzanych w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba prowadząca taką działalność musi mieć w dalszym ciągu umowę z firmą, która zajmuje się odbieraniem odpadów.
Jak wygląda sprawa rozwiązywania umów z dotychczasowymi umowami na wywóz odpadów? Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krzysztof Kryczka zapewnia, że ze strony Spółki nikt po 1 lipca nie otrzyma podwójnej faktury. Jak postąpią inne firmy nie wiadomo. W siedzibie Spółki znajdują się druki dotyczące rozwiązania umowy, wystarczy je podpisać. Ponadto, druki są roznoszone przez inkasentów.
Segregacja odpadów w gminie Busko-Zdrój prowadzona będzie z podziałem na:
frakcję suchą tj. papier, tekturę, metal, szkło i tworzywa sztuczne, które mogą być gromadzone łącznie lub osobno
frakcję mokrą tj. odpady ulegające biodegradacji w szczególności odpady kuchenne i spożywcze oraz odpady zielone
frakcję odpadów niebezpiecznych leki, chemikalia i opakowania po nich, baterie i akumulatory, żarówki, świetlówki itp.
frakcję odpadów wielkogabarytowych meble, opony itp,
frakcję odpadów elektrycznych i elektronicznych zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
frakcję odpadów remontowo - budowlanych odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek
frakcję odpadów pozostałych po selekcji, do której zalicza się odpady nie mieszczące się w wyżej wymienionych frakcjach
Jak będziemy segregować odpady?
Odpady niesegregowane umieszczamy w pojemniku, segregowane natomiast wrzucamy do worków, które dostarczy firma wyłoniona na drodze przetargu.
Odpady suche, nadające się do odzysku, czyli folia, makulatura, szkło, drobne elementy metalowe, będą zbierane do jednego worka, odpady mokre natomiast powinny się znaleźć w worku osobnym.
Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt, a także odpady niebezpieczne, odbierane będą dwa razy do roku mniej więcej w półrocznych odstępach.
Odpady budowlane będą odbierane za odpłatnością indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu.
Odpady komunalne będą odbierane raz w miesiącu na terenie wiejskim, dwa razy w miesiącu w mieście .
Nad prawidłowością wywozu i segregacji odpadów na osiedlach powinien czuwać zarządca nieruchomości czyli Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej lub Zarząd Wspólnot. Gmina dostarcza na osiedla pojemniki na odpady.
Jakie są korzyści z wprowadzonych zmian?
Wywozem i segregacją zostaną objęte wszystkie nieruchomości zamieszkałe na terenie gminy. Zmniejszy to ilość wysypisk dzikich, uszczelniony zostanie system gospodarki odpadami. Dzięki prowadzeniu selekcji zostanie ograniczona ilość składowanych odpadów.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (37) |
-miroslaw ryszard (2013-07-07 14:06:04)
o jakim placeniu my tu mowimy.w prasie jest napisane ze jako jedna z niewielu gmin nie mamy podpisanej umowy na wywoz.ustawa moze nie jest najlepsza ale urzednicy do ratusza niekoniecznie sie nadaja.umowe na wywoz podpisalismy natomiast co ostrozniejsi starej nie rozwiazali i powinna ona wygasac samoistnie w chwili wprowadzenia ustawy w zycie . w busku ta ustawa funkcjonuje w zyci /ros/.w tym momencie powinnismy byc poinformowani na miejskich slupach o przesunieciu oplat bo bedziemy placic dwa razy.pozdrawiam buszczan tych prawdziwych ,patrzmy wladzy na rece i zadajmy wyjasnienia zaistnialej sytuacji w co bardzo watpie .a mieli tyle czasu.
-tomeczek (2013-04-02 00:06:24)
Prawda taka, segregujesz śmieci i UG ma z tego po 5 zeta od obywatela po czym ma umowę z firmą która płaci 3 zł za plastik, czyli UG zabierze nam 5 zeta i 3 zeta zarobi na odsprzedaży czyli zysk 8 zł. Kolejny sposób na podatkowego złodzieja w kieszeni obywatela.
-do ponizej (2013-04-01 17:40:39)
Hasiok ma trochę racji a to gdzie się myje to mało istotne chyba że kolega chce mu plecaki umyć.
-ja (2013-03-31 18:38:29)
Czy pomyślano o opłatach za śmieci, które dokonywać będą starsze osoby w środowisku wiejskim. Nie wyobrażam sobie by starsza osoba szła do UMiG zapłacić. Według mnie można by płacić jak podatek u sołtyski. UMiG oszczędzi kilka etatów na zatrudnienie kasjerek, które w krótkim czasie muszą przyjąć kilka tysięcy wpłat.
- (2013-03-30 01:24:08)
kilka przemyslen
deklaracje mozna skladac caly czas, przeciez ludzie migruja,
nigdzie w deklaracji nie ma podanego numeru konta bankowego, z tego co wiem gmina posiada kilka numerow kont,
oprocz linku do deklaracji admin powinien zamiescic link do Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Busko (uchwala rady miejskiej grudzien 2012) tam jest duzo odpowiedzi na pytania ktore tu padly
od lipca ani komunalka ani nikt inny nie bedzie mogl wywozic odpadow z lokali-budynkow mieszkalnych bo ma to robic na zlwcenie gminy jakas firma, a jak ktos wystawi fakture za wywoz odpadow to zlamie ustawe
nie ma co marzyc i tak na koniec roku podniosa oplaty za smieci
pamietajcie ze jak zaznaczycie ze macie kompostownik to nie beda od was odbierac frakcji mokrej takie stwierdzenie padlo z ust przrdstawiciela gminy na zebraniu soleckim
-do Ela (2013-03-29 15:58:06)
ie narzekaj, bo na wsiach wyrzuca się śmieci niesegregowane i nie produkuje się ich więcej niż ustalono. W Busku - na wsiach też produkuje się ich niewiele. Do tej pory płacono ok. 10zł z gospodarstwa. TERAZ będą płacić za to samo 40zł (4 osobowa rodzina)!!! Nawet przy 100% segregacji koszt wywozu wzrośnie o 100%!!!
--gdzie płacić (2013-03-28 20:11:53)
A tu wizę inny zapis: W deklaracji właściciel określa, ile osób zamieszkuje nieruchomość, a także sposób zbierania odpadów. A nie ile jest zameldowanych.
-gdzie płacić (2013-03-28 20:09:45)
Mieszkam w bloku(opłacam w czynszu wywóz śmieci) a jestem zameldowany w domu u rodziców. Straż miejska twierdzi ze powinno opłacać wywóz w miejscu zameldowania to co mam podwójnie płacić?
- (2013-03-28 17:09:30)
Mam pytanie odnośnie kompostownika? czemu w deklaracji mamy podać czy posiadamy kompostownik. W jakim celu im jest ta informacja potrzebna?
- (2013-03-28 16:53:58)
zeby z tych oplat za smieci wybudowac sortownie oraz spalarnie i instalacje do produkcji bio gazu to moze byl by niezly pomysl a tak wysypiska beda dalej rosly a tak nie wiadomo nawet w ktorej kieszeni wyladuje lwia czesc piniedzy z oplat za wywozke a to nie jest malo na samo busko okolo 120tys na miesiac a z calej gminy to okolo 5oo tys
-do poniżej (2013-03-28 14:39:34)
hasiok- skoro Ty w domu robisz tylko to co piszesz,to musisz strasznie cuchnąć.Bo w drodze też nie piszesz nic o kąpieli.
-bob (2013-03-28 14:04:23)
Czy oborik będzie odbierany 2 razy w miesiącu czy w roku się pytam?
- (2013-03-27 12:13:15)
odpady mokre( obierki, warzywa, resztki z obiadu, ogryzki) powinny się znaleźć w osobnym worku i będą odbierane 2 x w miesiącu to wszystko będzie śmierdziało, pleśniało zalęgną się robale i muchy. Szykujecie bombe ekologiczną, takie odpady BIO to raz w tygodniu trzeba odbierać albo i częściej. Trochę wyobraźni.
- (2013-03-27 11:00:37)
a pieluchy to frakcja mokra czy odpady niebezpieczne?
-hasiok (2013-03-26 21:50:30)
Nie mam najmniejszego zamiaru zrywać umowę z zakładem komunalnym,terminowość i punktualność ww zakładu jest mi na rękę.Układ segregacji śmieci prowadzi do sytuacji że każdego innego dnia i godziny pojawi się firma to po papier ,plastik,szkło itd, inaczej mówiąc siedź przed domem i czekaj na nich.
Jak jest ilość śmieci produkowanych przez 2 dzieci a 2 dorosłych osób.Kolejna próba państwa , gmin itd celem wyciągnięcia jak największej ilości kasy z obywatela. Program płacenia za kosz był sprawiedliwy.
Na dobrą sprawę powinniśmy zaskarżyć władze gminy że będąc mieszkańcem uzdrowiska nie ma dofinansowania do picy gazowych i gazu w końcu wielu z nas pali węglem , miałem itd.
Władze nas zatruwają nie dbają o zdrowie mieszkańców i kuracjuszy miasta busko, czy kominy blokowych ciepłowni posiadają filtry , czy kuracjusze nie powinni płacić za śmieci wywalane do koszy w parku i deptakach?
W domu jest nas pięcioro ale troje jest na robotach w angli i czemu mam płacić za śmieci skoro nas tu nie ma?
Jeżeli pracuję i bywam w delegacjach non stop czemu mam płacić ?
Jeżeli śmigam TIRem prze 3 tygodnie po austri niemczech to czemu mam płacić?
Jeżeli wszelkie swoje posiłki spożywam w drodze z domu do pracy i z pracy do domu a papierki wyrzucam do koszy po drodze na al. mickiewicza?
Jeżeli posiłki jadam w tutejszych knajpach bo gaz i woda drogi to czemu mam płacić?
Droga władzo w domu tylko śpię i sram , więc czemu mam płacić za brak śmieci.?
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.