Dodane: Agnieszka Data: 2013-03-15 11:33:49 (czytane: 29718) 
Do naszej redakcji wpłynął list otwarty skierowany do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego w sprawie szpitala buskiego. List wystosował Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój Jacek Strzelecki. Poniżej zamieszczamy treść listu.
Szanowny Zarządzie Powiatu Buskiego, Panie Starosto!
Cóż jeszcze musi wydarzyć się w buskim szpitalu, abyś wziął pod uwagę głos zatroskanych o jego los obywateli. Czy nie dosyć już mamy dowodów na to, że jednopartyjna większość nie musi zawsze być posiadaczem wyłącznej mądrości. Dosyć już chyba malowania na różowo wszystkiego co my – współobywatele piętnujemy jako niedopuszczalne i wymagające natychmiastowej zmiany nieudacznictwo i lekkomyślne eksperymentowanie w największej placówce leczniczej w regionie.
Tragiczne wydarzenia w polskim lecznictwie, których ofiarą stały się dzieci, nakazują nie tylko jednoczenie się we współczuciu, ale przede wszystkim odpowiedzialną refleksję. Przegląd szpitalnych oddziałów jaki my – radni pozwoliliśmy sobie zrobić w dniu 22 lutego pod nieobecność jego dyrektora pokazał wyraźnie, że właściwe funkcjonowanie szpitala opiera się przede wszystkim na odpowiedzialnej postawie jego kadry medycznej. Problem, wbrew temu co się wmawia opinii publicznej, nie dotyczy jedynie oddziału geriatrycznego, który tak naprawdę nigdy nie funkcjonował tak jak przedstawia to pan Grzegorz Gałuszka.
Od roku próbowałem, zresztą nie jako jedyny, wskazać wątpliwość podejmowanych przez dyrektora działań. Kolejne nieudane przedsięwzięcia natychmiast były i nadal są zastępowane nowymi, chyba tylko przez ich autora rozumianymi pomysłami. Nie tylko dla mnie, ale również dla znacznej części kadry medycznej szpitala sprowadzają się one do ciągłego przerzucania sił i środków. Drastyczną operację przeszła już interna, eksperyment chirurgii zarzucono i będzie ona budowana od podstaw. Teraz czas na oddział płucny, bo jak się okazało zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsca na niezbyt jasne dla mnie kolejne rewolucje. Sygnalizowana od dłuższego czasu sytuacja konfliktowania przez aktualne władze szpitala środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego poskutkowała zbiorowym wypowiedzeniem pracy przez doświadczony personel medyczny.
Czas już chyba, aby nasz szpital przestał być wykorzystywany do budowania autorytetu i wizerunku politycznego zarządzających nim osób. Nie chcemy szumnych imprez, wywiadów, artykułów. Nie chcemy polityków trąbiących o kolejnych sukcesach aktualnie rządzących. Chcemy, aby buski szpital był tym, który wybierają mieszkańcy jako bezpieczne, nowoczesne i przyjazne pacjentowi miejsce ratowania zdrowia i życia.
Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.
Zdecydowanie protestujemy przeciwko dalszemu pogłębianiu kryzysowej sytuacji w szpitalu. Niemożność porozumienia z dyrektorem szpitala zmusza nas do wystąpienia w tak zdecydowanej formie do Zarządu Powiatu i Starosty, którzy nie mogą uchylać się w tym przypadku od odpowiedzialności. Większość, jaką posiada klub radnych PSL w radzie powiatu i skutecznie wykorzystuje realizując swoje cele, doprowadziła do sytuacji, w której utraciliśmy możliwość dialogu. Nie tylko pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala. Mając taką pełnię władzy, nie należy zapominać o odpowiedzialności.
Żądamy odpowiedzialnego i konstruktywnego zajęcia się sytuacją buskiego szpitala!
Żądamy przedstawienia pisemnych planów jego rozwoju i ewentualnych przekształceń w najbliższych latach i zakończenia chaotycznych i doraźnych kroków!
Żądamy konkretnych działań Starosty i Zarządu Powiatu, które nie będą polegały na tuszowaniu błędów obecnego kierownictwa!
Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój
Jacek Strzelecki
Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (145) |
-??? (2013-03-16 07:46:41)
Wszyscy krytykanci skoro tacy jesteście mądrzy i na wszystkim się znacie dajcie alternatywę dla Ziemi Buskiej Porozumienia Samorządowego PO Wąsowicza Sikory i radnych - chętnie posluchamyh i może wybierzemy na urzędy.
Odważy się ktoryś podpisać sie z imienia i nazwiska.
-mieszkaniec (2013-03-16 07:23:04)
Najprościej problemy szpitala i jego fatalne zarządzanie zwalić na kampanię wyborczą śmieszni jesteście co boicie się o własne stołki. Dosyć już mydlenia ludziom oczów. Jeżeli jeden z drugim uważa że nic się złego w buskim szpitalu nie dzieje to dlaczego lekarze opuszczają ten szpital. Niedługo w nim zostanie sam dyrektor z chorymi. Mieszkańców nie interesuje kto się z kim połączył która partia z którą rządzi ich interesuje to żeby w razie choroby miał im kto życie uratować.
-Mirage (2013-03-16 06:23:41)
Dodam jeszcze jeden wątek, który dość często przejawia się w naszej dyskusji na forum. Problem polega na "za wszelką cenę" wtłoczenia "Ziemii Buskiej" w struktury Platformy Obywatelskiej. Łączenie według mnie nieuzasadnione, a fakt, że kilku członków należy do PO jest po prostu naiwnym dowodem. Proszę pamiętać, że wielu członków Ziemi Buskiej należy również do ZNP, ZHP, ZZS, MKS, różnych klubów sportowych, różnych stowarzyszeń działających na rzecz mieszkańców powiatu i województwa i fakt ten nie znaczy, że ziemia Buska reprezentuje interesy KS Legia - na przykład.
-Mirage (2013-03-16 06:14:14)
Na forum inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia "Ziemia Buska" ujawniły się nieomal wszystkie siły polityczno-samorządowe. Zapewne w związku ze zbliżającymi się wyborami. Zdziwionym się, gdyby Prezes Strzelecki tego też nie brał pod uwagę. Zdziwiłbym się również gdyby Ziemia Buska nie zechciała sięgnąć po władzę w samorządzie powiatu buskiego i w gminach naszego powiatu. Uważam również, że ich zaangażowanie, odpowiedzialność, sposób postępowania, jak i ich kultura osobista dają nam gwarancje, że sytuacja jaka zdarza się od dwóch lat w buskim szpitalu, z całą pewnością nie miałaby miejsca.
Ale jest jeszcze jeden problem. Problem nas, mieszkańców tego powiatu. Nie wykorzystywałbym w związku z poważnym problemem jaki ma miejsce w naszym szpitalu angażowania politycznych ambicji czytelników. Wolałbym, abyśmy skupili się na poważnych problemach i nieudolności sprawujących aktualnie władzę w powiecie, gminie Busko i kilku gminach naszego powiatu. Na ambicje polityczne przyjdzie czas. Jeszcze będziecie mieli dość "wzięcia się za łby". Postarajmy się więc realne problemy załatwiać wspólnie, bez tego przysłowiowego "brania się za polityczne łby ". Temu według mnie ma służyć inicjatywa Prezesa Strzeleckiego i całej Ziemi Buskiej.
-Zaczyna się ;) (2013-03-16 00:31:35)
Czyżby autor tego listu chciał wysadzić obecnego burmistrza ze stołka? Czyżby kampania na burmistrza została rozpoczęta?
Ach te ambicje... rosną i rosną aż do niebotycznych rozmiarów. :)
- (2013-03-16 00:20:25)
starosta i dyrektor to ta sama klika , razem krad....ą , won z Buska , kolaboranci
-ale cyrk (2013-03-16 00:10:41)
Hhaha podoba mi się to ZBusie jak Teletubusie
dowcipnie i z humorem
-Busko (2013-03-16 00:05:47)
ZB (Ziemia Buska) ależ sobie skrót chłopaki i dziewczęta wymyślili. Hymm... chcieli być macho i lacho? A może im z nazwy i brzmienia imponowała dawna SB. Takie mocne w końcu brzmienie, no i konkurencja może się zawsze przestraszyć poprzez skojarzenia. haha
Twarde, no i jakie tradycje ... intrygi, raporty no i wytwarzanie dużej ilość dokumentów ... o ludziach ... nie koniecznie zawsze oddających rzeczywistość... eee tam..., ale to chyba nie o chodziło?
Taki tam tylko zbieg okoliczności.
No to teraz ZBusie POusie z Wielkim Generałem ZB zaszaleli, no ale w końcu za rok wybory. Trzeba wyborcom jakoś o sobie przypomnieć.
A co ZBusie robiły do tej pory? Przegrupowywały się i szykowały do agresji na Busko?
-Pytajnik zagajnik (2013-03-15 23:45:30)
Panie autorze - czy to początek kampanii na wyborczej na stanowisko burmistrza? Populizm razi aż oczy bolą.
- (2013-03-15 23:37:10)
Zdaje się ze panu radnemu J.S. zaczyna palic się grunt pod nogami i szuka wyjscia z sytuacji. Robiąc zamieszanie wokól swojej osby ma darmową reklame.Według mnie czas tego pana niedługo się skonczy tak jak zakonczyło się dyrektorowanie itd.Ale jesli dba się tylko o swoje 4 litery a innych ma sie gdzies to nie ma się co dziwic.ZB tez według mnie długo nie pociągnie bo gdyby tak miało być to ów pan nie piastował by najwyższego stołka tylko ktos z PO.moze sięmyle ale czas zweryfikuje jak bedzie
-OTO CO MAM DO POWIEDZENIA (2013-03-15 23:14:39)
Buskim szpitalem powinien
się zająć Tomasz Kaczmarek
tak jak z watahą Pks-em
nie cackać się jak z dzieckiem
on to jest wielki heros
da tym łajdakom prosto w nos
nie to co Miodowicz nie rób i obłudziarz
on nie tak jak rudy Tusk obiecuje cuda
pan Tomasz po ulicy z psem nie chodzi
nie to co mamin synek tchórz Miodowicz
wielki zaszczyt te miasto spotkał
bo ma tak szacownego gościa
jak pan Tomasz Kaczmarek
jego czyny .....ah jakie wspaniałe
służy miastu i ojczyżnie ... w PO kraczą
on im mówi ja nie służe wam krętaczom !!
Psl Psl kradnij kłam no i ....chlej
nie przejmuj się jak cię zlapią
po prostu pomachaj im legitymacją
wszystkie partie to rodzina
kradną kłamią prawdy niema
więc uważaj wyborco przy urnie bo kogo
bys nie wybrał ......wszyscy durnie !!!!
- (2013-03-15 20:33:29)
Nie po prostu w urzedach wylaczono serwery,
- (2013-03-15 20:18:02)
Czemu nastała cisza wyczerpały się wszystkim pomysły NA UZDROWIENIE SZPITALA
- (2013-03-15 19:58:37)
Panie Strzelecki przecież PSL to wasz czyli PO koalicjant, nie możecie się dogadać ,bo odsunięto was od profitów w uzdrowisku i teraz dopiero przypomnieliście sobie o problemach szpitala. a moze to poczatek pańskiej kampani wyborczej? Dlaczego pisze Pan w liczbie mnogiej a podpisuje się tylko sam? A może autorem tego listu nie jest pan tylko inna osoba?.
-Pacjent (2013-03-15 19:48:05)
18 stycznia, dokładnie o 10.00 w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju został otworzony oddział geriatryczny, jedyny w całym województwie świętokrzyskim.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, przewodniczący Sejmiku Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Gajek, wicestarosta Stanisław Klimczak, burmistrz Waldemar Sikora, radni, rzeczniczka oddziału NFZ Barbara Szczepanek, a także pracownicy szpitala.
Zebranych przywitał dyrektor szpitala Grzegorz Gałuszka. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału, nazywając zebranych przyjaciółmi szpitala. Nie krył, że nic nie udałoby się zrobić, gdyby nie wyśmienity i oddany swej pracy personel.
Wojewoda wyraziła nadzieję, że buski oddział geriatrii będzie przykładem i wzorem do naśladowania dla innych oddziałów. Marszałek Jarubas przyznał, że Busko ma szansę uczynić z nowo powstałego oddziału swój znak firmowy. Szczególne słowa uznania dla dyrektora Gałuszki wyraził wicestarosta Stanisław Klimczak, który przyznał, że otwarcie oddziału to dopiero początek sukcesu. Gratulacje dyrektorowi złożył również burmistrz Waldemar Sikora, który podkreślił jak ważne jest, by zabezpieczyć podstawową opiekę starszym ludziom. Po uroczystym przecięciu wstęgi nowy oddział został poświęcony, a goście ruszyli na zwiedzanie.
Może wyżej wymienieni dygnitarze co tak wychwalali to co uczynił pan dyrektor szpitala, że to dopiero początek sukcesu oddadzą zmarnowane pieniądze, które zostały bezmyślnie wydane. Jak można było tworzyć nowy oddział w przypadku braku obsady personelu. Pan dyrektor powinien się poddać do dymisji. No chyba że jest to prywatne ranczo pana dyrektora!
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.