swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

List otwarty do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego

Dodane: Agnieszka Data: 2013-03-15 11:33:49 (czytane: 29719)  Wersja do druku

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty skierowany do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego w sprawie szpitala buskiego. List wystosował Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój Jacek Strzelecki. Poniżej zamieszczamy treść listu.

Szanowny Zarządzie Powiatu Buskiego, Panie Starosto!


Cóż jeszcze musi wydarzyć się w buskim szpitalu, abyś wziął pod uwagę głos zatroskanych o jego los obywateli.  Czy nie dosyć już mamy dowodów na to, że jednopartyjna większość nie musi zawsze być posiadaczem wyłącznej mądrości. Dosyć już chyba malowania na różowo wszystkiego co my – współobywatele piętnujemy jako niedopuszczalne i wymagające natychmiastowej zmiany nieudacznictwo i lekkomyślne eksperymentowanie w największej placówce leczniczej w regionie.

Tragiczne wydarzenia w polskim lecznictwie, których ofiarą stały się dzieci, nakazują nie tylko jednoczenie się we współczuciu, ale przede wszystkim odpowiedzialną refleksję. Przegląd szpitalnych oddziałów jaki my – radni pozwoliliśmy sobie zrobić w dniu 22 lutego pod nieobecność jego dyrektora pokazał wyraźnie, że właściwe funkcjonowanie szpitala opiera się przede wszystkim na odpowiedzialnej postawie jego kadry medycznej. Problem, wbrew temu co się wmawia opinii publicznej,  nie dotyczy jedynie oddziału geriatrycznego, który tak naprawdę nigdy nie funkcjonował tak jak przedstawia to pan Grzegorz Gałuszka.

Od roku próbowałem, zresztą nie jako jedyny, wskazać wątpliwość podejmowanych przez dyrektora działań. Kolejne nieudane przedsięwzięcia natychmiast były i nadal są zastępowane nowymi, chyba tylko przez ich autora rozumianymi pomysłami. Nie tylko dla mnie, ale również dla znacznej części kadry medycznej szpitala sprowadzają się one do ciągłego przerzucania sił i środków. Drastyczną operację przeszła już interna, eksperyment chirurgii zarzucono i będzie ona budowana od podstaw. Teraz czas na oddział płucny, bo jak się okazało zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsca na niezbyt jasne dla mnie kolejne rewolucje. Sygnalizowana od dłuższego czasu sytuacja konfliktowania przez aktualne władze szpitala środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego poskutkowała zbiorowym wypowiedzeniem pracy przez doświadczony personel medyczny.

Czas już chyba, aby nasz szpital przestał być wykorzystywany do budowania autorytetu i wizerunku politycznego zarządzających nim osób. Nie chcemy szumnych imprez, wywiadów, artykułów. Nie chcemy polityków trąbiących o kolejnych sukcesach aktualnie rządzących. Chcemy, aby buski szpital był tym, który wybierają mieszkańcy jako bezpieczne, nowoczesne i przyjazne pacjentowi miejsce ratowania zdrowia i życia.

Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.

Zdecydowanie protestujemy przeciwko dalszemu pogłębianiu kryzysowej sytuacji w szpitalu. Niemożność porozumienia z dyrektorem szpitala zmusza nas do wystąpienia w tak zdecydowanej formie do Zarządu Powiatu i Starosty, którzy nie mogą uchylać się w tym przypadku od odpowiedzialności. Większość, jaką posiada klub radnych PSL w radzie powiatu i skutecznie wykorzystuje realizując swoje cele, doprowadziła do  sytuacji, w której  utraciliśmy możliwość dialogu. Nie tylko  pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala. Mając taką pełnię władzy, nie należy zapominać o odpowiedzialności.

Żądamy odpowiedzialnego i konstruktywnego zajęcia się sytuacją buskiego szpitala!
Żądamy przedstawienia pisemnych planów jego rozwoju i ewentualnych przekształceń w najbliższych latach i zakończenia chaotycznych i doraźnych kroków!

Żądamy konkretnych działań Starosty i Zarządu Powiatu, które nie będą polegały na tuszowaniu błędów obecnego kierownictwa!

Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój
Jacek Strzelecki


Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (145)
     

-obserwator (2013-03-15 19:13:17)

Wczoraj około godziny 18.30 pracownicy szpitala ustawili w miejscu przeznaczonym dla parkowania samochodów osób przyjmowanych lub wypisywanych ze szpitala betonowe pojemniki ( gazony ). Widziałem osobiście jak Pan Lasak ustalał usytuowanie gazonów. Panie Lasak, czy wie Pan ilu mieszkańców liczy Powiat buski??? Co będzie jeśli w tym samym czasie przyjedzie po jednym aucie z czterech gmin i ze dwa z Buska??? Wiem że parking za 3 złote to spory dochód dla szpitala ( hahahaha ) , ale myśl Pan Panie Lasak to nie boli ...

- (2013-03-15 18:35:04)

W gminie koalicja Porozumienia samorządowego i PSL a w powiecie PSL i SLD

-Ona jest już zajęta - miłością odwzajemnioną z PO (2013-03-15 18:33:26)

A czy nie powinno być tak?

Ni PeSeLu, ani Tuska,
jeno nasza, nasza całej Platformy i jej reform
Ziemia Buska

hip hip hura niech żyje nam 67 lat!!
a kto z nami nie dostanie wielkiej premii
niech się pod stół skryje i szczaw żre haha!! Platforma!! ZB!! Hurra!!

no mnie się wydaje, że by bardziej spasowało, a jak Ty sądzisz poeto (Ona jest nasza)?

ps. mi ten skrót ZB to trochę pod względem brzmienia się kojarzy się z SB

- (2013-03-15 18:32:39)

W kraju i województwie koalicja PO i PSL a w powiecie jak widzę PO opozycyjna do PSL,

-Ona jest nasza (2013-03-15 18:01:36)

Ni PeeSeLu, ani Tuska,
jeno nasza, nasza Ziemia Buska

-Karol (2013-03-15 17:47:30)

Panie Jacku, gratuluję i życzę konsekwencji i odwagi w tym co Pan robi. Powiedział pan "A" i niech pan nie odpuszcza.

-Gazeta Prawda (2013-03-15 17:05:58)

22 czerwca 2011 [b]Platforma Obywatelska i Ziemia Buska połączyły swe siły, będą działać razem.[/b] Umowa, podpisana w poniedziałek po południu, została zawarta na czas nieograniczony. "Pobłogosławiły" ten związek poseł Marzena Okła-Drewnowicz i wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

aryków z Echo Dnia z 20 czerwca 2011 - "Platforma Obywatelska i Ziemia Buska razem do wyborów" (strona internetowa Echa)

Po ponad [b]milion trzysta tysięcy złotych premii[/b] zainkasowali dwaj szefowie rządowej spółki PL 2012

artykuł z 12 marca 2013 z Gazeta Prawna.pl - Gigantyczne premie dla prezesów PL.2012 - ponad milion trzysta tysięcy złotych


Ciekawy artykuł jest też na stronie Gazeta.pl z dnia 17.11.2012 14:05 pod tytułem - Kłopoty z prawem męża Marzeny Okły-Drewnowicz. "Jestem zszokowana".

Każdy z nas sam wyrobi sobie zadanie, na temat tego listu otwartego i tego po co on jest. A także na temat innych spraw, problemów i czy wieży w informacje,wypowiedzi i twierdzenia bohaterów tych artykułów.



- (2013-03-15 16:50:37)

I znów istotny problem szpitala przerodził się w polityczne przepychanki.Brawo dla p. Strzeleckiego,że głośno powiedział o problemie.Jako gospodyni domowa gdy planuję malowanie mieszkania szukam malarza uzgadniam termin,a potem wynoszę meble.W naszym szpitalu było zupełnie odwrotnie najpierw przygotowano sale i zaplecze dla oddziału /kosztem interny/,a potem szukano lekarzy. Zastanawiające jest i to,że wiele lecznic w województwie nie sięgnęło po te fundusze dlaczego? bo dyrektorzy mają rozeznanie co do ilości specjalistów.Brawo za głośne postawienie problemu.

-ooo (2013-03-15 16:34:56)

więc dobrze, zmiana będzie na wyborach w naszych rękach. niech nie będzie już obłudy PO i PSL.niech sie stanie

-PO + PSL (2013-03-15 16:28:48)

ziemia buska jest czescia koalicji rzadzacej i dlatego nic nie zmieni. teraz idac do wyborow nie moga powiedziec, ze sa bezpartyjni, bo bardzo sie uwiklali w polityke i sa kojarzeni jak najgorzej!!

-ooo (2013-03-15 16:12:42)

panie jacku jak pan ma dowody proszę o
zgłoszenie sie na prokuraturę. inaczej bedzie pan oskarżony za ukrywanie przestepstwa.niech pan to zrobi jak najszybciej. pozdrawiam i popieram pana.ooo.

-vxv (2013-03-15 16:05:48)

panie L.nie wyzywaj od cwaniaków.już tyle
złego zrobiłeś że siądź na dupie.Najlepiej
zabierz się za uprawę ziemi.co uprawisz to twoje. ustąp miejsca mądrzejszym to i oddziały w szpitalach będą pracowały bez problemów.człowieku za co się weźmiesz to popsujesz żeby nie powiedzieć spieprzysz

-... (2013-03-15 16:04:46)

Bravo Jacek zawsze byłeś i będziesz w porządku facet :)

-XXX (2013-03-15 15:38:16)

ODGRODZONA WŁADZA OD SPOŁECZEŃSTWA MUREM OBŁUDY PILNUJE TYLKO SWOJEGO DARMOWEGO ŻŁOBU A KOWALSKICH KARMI GRUSZKAMI NA WIERZBIE

-XXX (2013-03-15 15:34:27)

ODGRODZONA WŁADZA OD SPOŁECZEŃSTWA MUREM OBŁUDY PILNUJE TYLKO SWOJEGO DARMOWEGO ŻŁOBU A KOWALSKICH KARMI GRUSZKAMI NA WIERZBIE

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry