swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

List otwarty do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego

Dodane: Agnieszka Data: 2013-03-15 11:33:49 (czytane: 29715)  Wersja do druku

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty skierowany do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego w sprawie szpitala buskiego. List wystosował Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój Jacek Strzelecki. Poniżej zamieszczamy treść listu.

Szanowny Zarządzie Powiatu Buskiego, Panie Starosto!


Cóż jeszcze musi wydarzyć się w buskim szpitalu, abyś wziął pod uwagę głos zatroskanych o jego los obywateli.  Czy nie dosyć już mamy dowodów na to, że jednopartyjna większość nie musi zawsze być posiadaczem wyłącznej mądrości. Dosyć już chyba malowania na różowo wszystkiego co my – współobywatele piętnujemy jako niedopuszczalne i wymagające natychmiastowej zmiany nieudacznictwo i lekkomyślne eksperymentowanie w największej placówce leczniczej w regionie.

Tragiczne wydarzenia w polskim lecznictwie, których ofiarą stały się dzieci, nakazują nie tylko jednoczenie się we współczuciu, ale przede wszystkim odpowiedzialną refleksję. Przegląd szpitalnych oddziałów jaki my – radni pozwoliliśmy sobie zrobić w dniu 22 lutego pod nieobecność jego dyrektora pokazał wyraźnie, że właściwe funkcjonowanie szpitala opiera się przede wszystkim na odpowiedzialnej postawie jego kadry medycznej. Problem, wbrew temu co się wmawia opinii publicznej,  nie dotyczy jedynie oddziału geriatrycznego, który tak naprawdę nigdy nie funkcjonował tak jak przedstawia to pan Grzegorz Gałuszka.

Od roku próbowałem, zresztą nie jako jedyny, wskazać wątpliwość podejmowanych przez dyrektora działań. Kolejne nieudane przedsięwzięcia natychmiast były i nadal są zastępowane nowymi, chyba tylko przez ich autora rozumianymi pomysłami. Nie tylko dla mnie, ale również dla znacznej części kadry medycznej szpitala sprowadzają się one do ciągłego przerzucania sił i środków. Drastyczną operację przeszła już interna, eksperyment chirurgii zarzucono i będzie ona budowana od podstaw. Teraz czas na oddział płucny, bo jak się okazało zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsca na niezbyt jasne dla mnie kolejne rewolucje. Sygnalizowana od dłuższego czasu sytuacja konfliktowania przez aktualne władze szpitala środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego poskutkowała zbiorowym wypowiedzeniem pracy przez doświadczony personel medyczny.

Czas już chyba, aby nasz szpital przestał być wykorzystywany do budowania autorytetu i wizerunku politycznego zarządzających nim osób. Nie chcemy szumnych imprez, wywiadów, artykułów. Nie chcemy polityków trąbiących o kolejnych sukcesach aktualnie rządzących. Chcemy, aby buski szpital był tym, który wybierają mieszkańcy jako bezpieczne, nowoczesne i przyjazne pacjentowi miejsce ratowania zdrowia i życia.

Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.

Zdecydowanie protestujemy przeciwko dalszemu pogłębianiu kryzysowej sytuacji w szpitalu. Niemożność porozumienia z dyrektorem szpitala zmusza nas do wystąpienia w tak zdecydowanej formie do Zarządu Powiatu i Starosty, którzy nie mogą uchylać się w tym przypadku od odpowiedzialności. Większość, jaką posiada klub radnych PSL w radzie powiatu i skutecznie wykorzystuje realizując swoje cele, doprowadziła do  sytuacji, w której  utraciliśmy możliwość dialogu. Nie tylko  pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala. Mając taką pełnię władzy, nie należy zapominać o odpowiedzialności.

Żądamy odpowiedzialnego i konstruktywnego zajęcia się sytuacją buskiego szpitala!
Żądamy przedstawienia pisemnych planów jego rozwoju i ewentualnych przekształceń w najbliższych latach i zakończenia chaotycznych i doraźnych kroków!

Żądamy konkretnych działań Starosty i Zarządu Powiatu, które nie będą polegały na tuszowaniu błędów obecnego kierownictwa!

Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój
Jacek Strzelecki


Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (145)
     

-ale bełkot. (2013-03-17 13:37:08)

panie radny i członku, Pan tak zawsze?

- (2013-03-17 12:23:09)

Proszę pani..trudnosci z podwiezieniem pani babci wynikają z remontu izby pzryjęc i przenisieniem owej izby w inne miejsce o czym szpital informowal ogloszeniami i mysle ze pani ma na tyle rozwinęta inteligencje ze się pani orientuje w chwilowych trudnosciach na czas remontu,a szydercze slowa wynikaja jedynie ze złośliwosci,szyderstwa i oczywiscie odwagi nad klawiaturą....nadmieniam że jestem prostym pracownikiem szpitala i zdecydowałem się napisac komentarz gdyz wiele jest pisanych przez ludzi pani podobnych,dla których szpital jest dobrym tematem na danie sobie upustu... pozdrawiam

-Setny komentarz (2013-03-17 11:33:08)

Wszystkiego najlepszego na nowej drodze politycznej dla obecnego dyrektora szpitala, gdyż jaskółki ćwierkają że ma duuuuże aspiracje....

-racjonalnie (2013-03-17 11:14:36)

Oddzial został wyremontowany i nikt tynku nie będzie zdzierał. Na pewno zostanie wykorzystany w inny sposób.

- (2013-03-17 11:02:10)

Jak ktoś tu wspomniał, szpital zaczął kuleć kilka lat temu a teraz podnoszą się głosy którym raczej zależy na jego destrukcji aby mieć argument do niszczenia przeciwnika politycznego.

-- (2013-03-17 10:50:17)

kraj toczy gangrena, niewyobrażalnego zadłużenia i mafijnych koterii a Wy dalej pierdu , pierdu

-www.rodzinnypsl.xja.pl (2013-03-17 10:35:17)

Całkowicie zgadzam się z "Monika", że odpowiedzialność materialną nieudacznicy zarządzania powinni ponosić. Jeżeli chodzi o gazony, to myślę że tu powód ich ustawienia jest niezwykle prosty i oczywisty. Ponieważ dyrektorowi poza zabraniem zupek pielęgniarkom nic innego się nie udało (nawet szlabanu nie potrafił odpowiednio zaplanować i postawić) to potrzebował jakiegoś sukcesu. Więc poza zabraniem zupek pielęgniarkom, udało mu się poustawiać gazony. A przy okazji sprzedawca owych gazonów trochę zarobił. Ciekawe, czy ten sprzedawca gazonów też jest członkiem PSL?
Na marginesie polecam - promowany już na tym forum przez innych uczetników - niezwykle ciekawy materiał filmowy na www.rodzinnypsl.xja.pl
Maria

- (2013-03-17 08:58:21)

czy dzisiaj pracuje w szpitalu przynajmniej 40 lekarzy?raczej wątpliwe.

-Monika (2013-03-17 08:56:37)

Brawo dla Pana Strzeleckiego. Według mnie jedynym sposobem na zastopowanie dalszych nietrafionych inwestycji w szpitalu jest osobista odpowiedzialność materialna osób podejmujących owe decyzje. Fajnie się rządzi cudzymi pieniędzmi, jakby co to i tak jakoś będzie. Tworzy się nowe oddziały, które za chwilę są zamykane a tymczasem nie inwestuje w inne. Mam tu na myśli oddział dziecięcy. Ciekawa jestem czy Dyrektor choć przez chwilę zastanowił sie nad tym jak czuja sie chore dzieci upchane w ciasnych i dusznych salach po ok. 6 osób plus jeszcze oczywiście jedno z rodziców. Personel wspaniały ale cóż z tego jak warunki poniżej normy. Łóżeczka zapewne pamiętają lata 80. Tutaj powinno sie myśleć o inwestycjach a nie tam gdzie na chwilkę można zabłysnąć w blasku fleszy,no bo wiadomo jako jedyni w województwie geriatrie otwieramy. Nie sztuka otworzyć i wydać pieniądze sztuką jest oddział utrzymać. A takie wielkie imprezy jak na otwarcie powinny być organizowane z okazji np.2 roku działalności. Wtedy to by było czego gratulować. Osobną sprawą są gazony ustawione przed izba przyjęć. Nie wyobrażam sobieabym musiała moja schorowaną babcię, która ma astmę najpierw zawieżć na któryś z parkingów a potem jakoś dotrzeć do szpitala. Ciekawa jestem jak, skoro babcia ma duszności uniemożliwiające przejście nawet 100 metrów gdy jest zdrowa. Nie chodzi o te 3 złote ale o sam fakt trudności dotarcia do szpitala. Oby kiedyś szpitalem zaczął rządzić ktoś dla kogo dobro szpitala i pacjentów jest najważniejsze.

- (2013-03-17 08:56:07)

10 lat temu zatrudnionych było w szpitalu ok. 80 lekarzy.za poprzedniego dyr., co powiadał: "ja tu jestem od zarządzania" lekarze odchodzili. a obecny zarządzający już tylko poklepuje łopatą kopczyk nad szpitalem.

- (2013-03-17 07:27:48)

A czy ktoś się zastanowił, że stan w jakim znalazł się szpital nie wynika z ostatnich rządów. Dlaczego wszyscy uczepili się oddziału geriatrycznego a nie cofną się razem z autorem listy kilka lat wstecz. Przecież wiadomo że klan lekarzy w żadnym szpitalu nie pozwolił sobie na pogorszenie zarobków i warunków pracy. To oni dyktują warunki co wynika z przyjętego modelu zamkniętego zawodu. Nie wydaje mi się aby buski szpital na tle całego kraju był wyjątkiem. Mamy nawet ostatnie doniesienia o wyroku dla buskiego lekarza.

- ;) (2013-03-17 07:00:41)

nienaturalnie wysokie uposażenie zatrudnionego na kontrakcie ma zwykle odniesienie w formie dziękowania comiesięcznego swojemu dobroczyńcy.Można sprawdzić, czy Dziękujący nie wypłacał co miesiąc stałej kwoty ze swojego rachunku.Chyba,że Dziękujący przekazywał kwoty pozyskane z wpływów kopertowych.Niemniej, tak to działa.Wysokie uposażenie - przekazywanie wdzięczności np w zaciszu kawiarni.Za nic nie ma nic.

-kobra (2013-03-17 06:58:25)

@ OTO CO MAM DO POWIEDZENIA -
po pierwsze: zajmij sie gramatyką i naucz pisać po polsku,
- po drugie: zdjdź tego "człowieka", który psa w lesie mikułowskim przywiązał do drzewa. To jest ten sam z pies, którego Miodowicz uratował przed smiercią głodową.
-po trzecie: Kaczmarek nie chodzi, tylko jeżdzi na wyżerke do Sanato super samochodem,
- po czwarte: zróbcie dyrektorem szpitala Sakiewicza; będzie miał kaplice, świce i kapelana do "prawdziwych" materiałów dla Pietrzaka.

- (2013-03-17 06:51:18)

ziemian nauczycieli atakuje tylko żeby nie było falstartu przed wyborami.

-Co z tym wywiadem? (2013-03-17 00:37:14)

W jednym z artykułów redakcja pisała o umówionym wywiadzie z dyr. Gałuszką. Odbył się ten wywiad? Dyrektor był w pracy? Pytanie retoryczne, ale pytam.
Czy Pani kadrowa kryje nieobecności dyrektora Gałuszki? Czy w wywiadzie będzie uczestniczył dyrektor finansowy, który może wyjaśni niejasne finansowe aspekty nowo otwieranych/zamykanych oddziałów, powie ile są do tyłu przez to? Czy w wywiadzie będzie tłumaczył problemy z fachowcami-medykami dyrektor ds. lecznictwa?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry