swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

List otwarty do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego

Dodane: Agnieszka Data: 2013-03-15 11:33:49 (czytane: 29713)  Wersja do druku

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty skierowany do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego w sprawie szpitala buskiego. List wystosował Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój Jacek Strzelecki. Poniżej zamieszczamy treść listu.

Szanowny Zarządzie Powiatu Buskiego, Panie Starosto!


Cóż jeszcze musi wydarzyć się w buskim szpitalu, abyś wziął pod uwagę głos zatroskanych o jego los obywateli.  Czy nie dosyć już mamy dowodów na to, że jednopartyjna większość nie musi zawsze być posiadaczem wyłącznej mądrości. Dosyć już chyba malowania na różowo wszystkiego co my – współobywatele piętnujemy jako niedopuszczalne i wymagające natychmiastowej zmiany nieudacznictwo i lekkomyślne eksperymentowanie w największej placówce leczniczej w regionie.

Tragiczne wydarzenia w polskim lecznictwie, których ofiarą stały się dzieci, nakazują nie tylko jednoczenie się we współczuciu, ale przede wszystkim odpowiedzialną refleksję. Przegląd szpitalnych oddziałów jaki my – radni pozwoliliśmy sobie zrobić w dniu 22 lutego pod nieobecność jego dyrektora pokazał wyraźnie, że właściwe funkcjonowanie szpitala opiera się przede wszystkim na odpowiedzialnej postawie jego kadry medycznej. Problem, wbrew temu co się wmawia opinii publicznej,  nie dotyczy jedynie oddziału geriatrycznego, który tak naprawdę nigdy nie funkcjonował tak jak przedstawia to pan Grzegorz Gałuszka.

Od roku próbowałem, zresztą nie jako jedyny, wskazać wątpliwość podejmowanych przez dyrektora działań. Kolejne nieudane przedsięwzięcia natychmiast były i nadal są zastępowane nowymi, chyba tylko przez ich autora rozumianymi pomysłami. Nie tylko dla mnie, ale również dla znacznej części kadry medycznej szpitala sprowadzają się one do ciągłego przerzucania sił i środków. Drastyczną operację przeszła już interna, eksperyment chirurgii zarzucono i będzie ona budowana od podstaw. Teraz czas na oddział płucny, bo jak się okazało zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsca na niezbyt jasne dla mnie kolejne rewolucje. Sygnalizowana od dłuższego czasu sytuacja konfliktowania przez aktualne władze szpitala środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego poskutkowała zbiorowym wypowiedzeniem pracy przez doświadczony personel medyczny.

Czas już chyba, aby nasz szpital przestał być wykorzystywany do budowania autorytetu i wizerunku politycznego zarządzających nim osób. Nie chcemy szumnych imprez, wywiadów, artykułów. Nie chcemy polityków trąbiących o kolejnych sukcesach aktualnie rządzących. Chcemy, aby buski szpital był tym, który wybierają mieszkańcy jako bezpieczne, nowoczesne i przyjazne pacjentowi miejsce ratowania zdrowia i życia.

Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.

Zdecydowanie protestujemy przeciwko dalszemu pogłębianiu kryzysowej sytuacji w szpitalu. Niemożność porozumienia z dyrektorem szpitala zmusza nas do wystąpienia w tak zdecydowanej formie do Zarządu Powiatu i Starosty, którzy nie mogą uchylać się w tym przypadku od odpowiedzialności. Większość, jaką posiada klub radnych PSL w radzie powiatu i skutecznie wykorzystuje realizując swoje cele, doprowadziła do  sytuacji, w której  utraciliśmy możliwość dialogu. Nie tylko  pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala. Mając taką pełnię władzy, nie należy zapominać o odpowiedzialności.

Żądamy odpowiedzialnego i konstruktywnego zajęcia się sytuacją buskiego szpitala!
Żądamy przedstawienia pisemnych planów jego rozwoju i ewentualnych przekształceń w najbliższych latach i zakończenia chaotycznych i doraźnych kroków!

Żądamy konkretnych działań Starosty i Zarządu Powiatu, które nie będą polegały na tuszowaniu błędów obecnego kierownictwa!

Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój
Jacek Strzelecki


Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (145)
     

-Ty dejta; (2013-03-17 23:13:59)

módl się, żebym nie przyszedł na sesję Rady Powiatu, ale jeszcze poczekam, ale jak przyjdę to ciśnienie wam skoczy i będziecie mieli wszyscy po 300/260.

- (2013-03-17 23:08:02)

dejta se spokoj ju,z bo sie niedobrze robi

-Wyjaśnić sprawę pensji i nagród: (2013-03-17 22:11:58)

Ponieważ był to list otwarty, to Pan Starosta powinien się publicznie ustosunkować do listu, komentarzy i powiedzieć w twarz mieszkańcom powiatu: ile zarabiał miesięcznie ordynator Oddziału Chirurgicznego i czy miał pensję w kwocie 30 tys.złotych miesięcznie (wynika to z niektórych komentarzy), ile dał Pan nagrody dyrektorowi za otwarcie Oddziału Geriatrii i czy było to 10 tysięcy złotych. Żadnej łaski Pan nie robi bo jeżeli ktoś zechce to zapyta Pana na sesji Rady Powiatu, a Pan będzie musiał odpowiedzieć bo Starostwo jest instytucją publiczną, a nie Pana własną firmą.

- (2013-03-17 21:51:14)

Czyli jak rozumiem jak się nie jest w PSL-u to trzeba się podać do dymisji ?

-polityczny list... (2013-03-17 20:22:48)

... pełen ogólników i żałości, że to nie my, tylko oni...
[b]Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.[/b]
To już nie wiem. Dobrze, że te inwestycje, czy źle? Jakby oni, to źle, jakby nasi (starzy) to dobrze.
Jako przewodniczący obraża się Pan, iż [b] Nie tylko pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala.[/b]
A konkretnie jakie sprawy wnosił Pan na sesje? Jakie były rozstrzygnięcia? Jak Pan się zachował, jak za dostęp jednorazowy do szpitala samochodem żądano 3zł? Gdzie Pan wtedy był?
Jakie konkretnie nieprawidłowości stwierdziła wysoka komisja dn.22-02-2013r.?
Czy jeżeli nic Pan nie mógł, to poddał się Pan do dymisji?

-pracownik (2013-03-17 20:14:45)

Szanowni tu piszący zieloni, czerwoni i szarzy rozwodzicie sie, obrzucacie oskarżeniami, prowadzicie kampanię wyborczą. Jesli na pradę obchodzi was los szpitala przyjdźcie do szpitala zapytajcie pielęgniarki, lekarzy, salowe, kierowców, portierów i innych pracowników i wtedy będziecie wiedzieć czy jeden z drugim prowadzą kampanię czy rzeczywiście w szpitalu jest bardzo źle. Jesli nie ma kto leczyc ludzi a dyrekcja pisze tu na forum i oskarza swoich przeciwnków politycznych obwiniając ich o przynależność do PO PIS czy inneje partii zamiast ratować szpital to cos nie tak.

- (2013-03-17 19:46:50)

autor listu jest niewiarygodny

-Zatroszkany o Busko (2013-03-17 19:30:27)

buszczanin (2013-03-17 19:13:23) a co robiłeś ankietę? Chyba u 10 członków Platformy Obywatelskiej & Ziemia Buska.
I jak frekwencja 10 na 10 PO & ZB wyraziło poparcie dla listu i zdanie że nie jest polityczny?

W najbliższych wyborach podziękujemy rządom Tuska oraz Ziemi Buska.

-buszczanin (2013-03-17 19:13:23)

list jest wyrazem troski a nie polityki. tak uważa większość obywateli tego miasta.

-- (2013-03-17 19:11:27)

Do Mirage - cytaty „kiedy trzeba było pomóc wyjść z zadłużenia ok. 20.000.000 - ogromnego jak na tamte czasy. Wtedy to rolnicy powiatu buskiego przywozili do szpitala, na stołówkę własne płody rolne. Chwała im za to. Dziękujemy.” „dzięki pomocy tych rolników szpital oddłużył” Jak już rzucasz tymi „chlubnymi” hasłami to przynajmniej zastanowiłbyś się nad tym co piszesz!!! Produkty rolników wyprowadziły szpital z długów !!!. A ileż to tych produktów kuchnia rocznie zużywa ? za 30 tys. zł. , 50 tys. zł. Nie wiem dokładnie ale pewnie nie więcej to jaki to ma wpływ na oddłużenie ??? zastanów się nad tym!!!!! Oczywiście szacunek dla rolników i wszystkich którzy brali udział w tym działaniu, ale nie mów , że dzięki tej akcji szpital został oddłużony. A jeśli tak pamiętasz te doskonale decyzje poprzednika to wspomnij może o jeszcze większej akcji i doskonałym pomyśle na oddłużenie - bezpłatne urlopy pielęgniarek i salowych - o tym też przypominaj , że przez m-c nie miały za co żyć.

-Mirage (2013-03-17 18:31:59)

Szkoda, że niektórzy widzą w tym liście tylko walkę polityczną. "Zatroskany o szczerość" będący zapewne z tej słusznej opcji politycznej, nie chce i nie może zrozumieć, że tu nie chodzi o politykę. Na pewno polityka nie jest siłą, która Prezesa Strzeleckiego zmobilizowała do napisania tego listu. Przypomnę, że Prezes Strzelecki, poza tym, że jest Prezesem Stowarzyszenia Ziemia Buska, to jest również Radnym powiatowym i jest też członkiem Rady Społecznej naszego Szpitala.
Gdyby "Zatroskany o przyszłość" i jemu podobni na tym forum wpadli na pomysł, na który wpadł - szkoda że tak późno - Prezes Strzelecki, z pewnością dzisiaj byłbym po jego stronie, bez względu na fakt, jaką opcję polityczną reprezentuje.
Psucie szpitala trwa prawie już od dwóch lat i od dwóch lat prawie jest to temat do wzięcia. Jeżeli kolego "Zatroskany o szczerość" nie zrobiłeś tego przez dwa lata i nie chcesz się w tej sprawie dołączyć do Prezesa Strzeleckiego, to przynajmniej nie przeszkadzaj.

-vvvvvv (2013-03-17 18:28:46)

do mirage ty jesteś zapewne pisiorem i dlatego tak cię denerwuje rząd z psl aja wiem ze wszystko zło zaczęło się właśnie od rządów Pana Skrzypka lekarza roku od zmarłych to właśnie za jego rządów moja matka na izbie przyjęć czekała w agoni 45 minut bez lekarza bo trwały przepychanki czy to pogotowie ma ją odwieść do morawicy cy karetka ze szpitala no i zmarła tak dobrze rządził Skrzypek zrobił sobie prywatny folwark i prywatne gabinety w szpitalu ze sprzętem i lekami szpitalnymi to dopiero był dobry gospodarz brawo

- (2013-03-17 17:33:27)

Teraz pora na list dyrektora i starosty

-Zatroszkoany o szczerość (2013-03-17 15:32:30)

PO atakuje, czy to jest spowodowane zawiedzeniem tego mitycznego inwestora na Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. którego znalazła czy sam odnalazł panią Wojewodę, jak informowała gazeta Echo Dnia?
Czy chcecie reformować buski Szpital tak jak wiek emerytalny lub jak budżet wprowadzając oszczędności "ala platforma" poprzez podnoszenie nam podatków i zabierania nam pieniędzy i dawania swoim ludziom ponad MILIONOWE PREMIE?
To ja dziękuję Platformie i stowarzyszaniu Ziemi Buskiej.

-Mirage (2013-03-17 14:59:02)

Drodzy czytelnicy i forumowicze. Pragnę przypomnieć, że szpital jest finansowany z publicznych pieniędzy, co znaczy że z naszych. Pragnę również przypomnieć, że w budowaniu szpitala uczestniczyło wielu zacnych buszczan. Wielu z nich pamięta swoich Ojców, wujków którzy w wolne chwile biegli na Boh.W-wy 67 (nie wiem czy to ten sam adres) i doinwestowywali budowę naszego szpitala swoją ciężką pracą. Chwała im za to. Dziękujemy.
Po raz drugi podobna sytuacja zdarzyła się na początku XXI wieku, kiedy trzeba było pomóc wyjść z zadłużenia ok. 20.000.000 - ogromnego jak na tamte czasy. Wtedy to rolnicy powiatu buskiego przywozili do szpitala, na stołówkę własne płody rolne. Chwała im za to. Dziękujemy. Dyrektorem był dr Skrzypek, który również dzięki pomocy tych rolników szpital oddłużył. Skrzypkowi i jego zastępcy, dr Krekorze serdecznie również dziękujemy.
Dlatego właśnie nie może zdarzyć się sytuacja, że nieudolność Starosty, nieudolność dyrektora, nieudolność jego zastępców zniweczą wysiłek naszych przodków.
Wiem, czasem podchodzimy do problemu radośnie, czasem z humorem, czasem ze złośliwością, ale pamiętajmy, że jeszcze nie jest za późno. Mimo wszystko, nasz szpital jeszcze nie został doprowadzony do takiego stanu jak ŚCO, Szpital w Czerwonej Górze, czy szpital na Langiewicza w Kielcach - we wszystkich tych szpitalach dyrektorami są członkowie PSL, tak jak u nas. Wyjątek stanowi Czerwona Góra, od miesiąca nie jest dyrektorem członek PSL, ale w nagrodę za wygenerowanie ok 50 mln długu został dyrektorem kieleckiej psychiatrii. W nagrodę.
Znalazłbym wiele innych powodów, dla których nie możemy pozwolić na zmarnowanie tego szpitala przez nieudolność partyjnych kacyków, ale te, które wymieniłem powinny być wystarczające do tego, abyśmy zjednoczyli się w celu obrony naszego szpitala. NASZEGO!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry